Jak náročný budou mít týmy Premier League zbytek sezony? Citizens se v boji o titul mohou spolehnout na lehčí los, Everton a Leeds se na udržení ještě nadřou

Premier League se nezadržitelně blíží do finále. Až na Leicester už všechny týmy odehráli 30 a více zápasů a brzy tedy bude jasno, jak ročník 21/22 dopadne. V tuto chvíli však stále není o ničem rozhodnuto. Jak náročný mají týmy bojující o titul, evropské soutěže či udržení los ve zbytku sezony?

V souboji o titul jsou momentálně pouze 2 týmy, a to Manchester City a Liverpool. Ani jejich vzájemné střetnutí z minulé neděle nenapovědělo, kdo se bude nakonec radovat.

Třetí příčku v tabulce pravděpodobně uhájí Chelsea, o čtvrté místo se ale ještě bude tvrdě bojovat. Momentálně se na něm zabydlel Tottenham, v těsném závěru ovšem číhá Arsenal.

Velký zájem je i o šesté, sedmé, případně osmé místo zaručující Evropskou ligu, respektive Evropskou konferenční ligu.

Jasno není ani na spodku tabulky. V sestupové zóně momentálně najdeme Norwich, Watford a Burnley, v ohrožení jsou však stále minimálně Everton a Leeds.

Jak náročný budou mít týmy zbytek sezony? Komu los ulehčí splnění jeho cílů a kdo se bude naopak muset pořádně ohánět?

To ukazuje tabulka webu The Analyst, která hodnotí náročnost losu podle toho, kolik nadcházející soupeři určitého celku získali průměrně bodů na zápas.

Můžeme vidět, že nejtěžší závěr sezony čeká Brighton, jehož soupeři průměrně získali 1,38 na zápas, naopak Crystal Palace čekají o poznání lehčí soupeři.

Z tabulky také můžeme vyčíst, že v boji o titul by díky losu mohli mít výhodu Citizens, které čeká už jen jeden tým z aktuální Top 10 (West Ham). To Reds ještě čekají například Manchester United, Tottenham nebo Wolves.

Stejně tak Tottenham by měl mít o něco lehčí boj o Ligu mistrů oproti Arsenalu. Rivaly ze severního Londýna však ještě čeká vzájemný zápas, který by mohl hodně napovědět.

Ve hře o evropské soutěže jsou také West Ham, Manchester United, Wolves a Leicester, který sice třeba na Hammers ztrácí 11 bodů, má ovšem 3 zápasy k dobru a třetí nejlehčí los z celé ligy.

A ač se zdá, že o sestupujících už je rozhodnuto, i zde by ještě mohlo dojít ke zvratům. Leeds, Everton i Newcastle sice mají na sestupovou zónu náskok, všechny tři však ještě čekají 3 zápasy s kluby z tradiční Big 6.

Pokud tedy takové Burnley, které má Magpies i Peacocks zápasy k dobru, ještě zabere, mohlo by na spodu tabulky být ještě veselo.

Je však třeba brát ohled na to, že jde pouze o teoretické předpoklady, v praxi může zbytek sezony vypadat úplně jinak, než naznačuje tabulka. Pokud si totiž můžeme v Premier League být něčím jisti, tak tím, že se nemůžeme být ničím jisti.

Zdroj: The Analyst

První kolo remíza, druhé kolo remíza. Takový start si dozajista v Liverpoolu nepředstavovali. V pondělí svěřenci Jürgena Kloppa ztratili body s Crystal Palace po výsledku 1:1.

První šanci měl hned ve druhé minutě James Milner, z voleje však těsně přestřelil bránu. V osmé minutě nejprve pokus Harveyho Elliotta zablokoval Joachim Andersen, následující střela Darwina Núñeze šla vysoko nad.

Domácí dominovali, zvláště Trent Alexander Arnold na pravé straně obrany zlobil. Ve 22. minutě se ozvala největší hvězda Reds Mohamed Salah a egyptský rychlík z prvního doteku jen těsně minul bližší tyčku.

Sedm minut nato našel Salaha bochánkem za obranu Arnolda, Vicente Guaita si s přehledem poradil. Ve 33. minutě z ničeho nic stadion ztichl. Rychlý brejk táhl Eberechi Eze, následně ideálně načasoval pas na Wilfrieda Zahu, jenž si s koncovkou poradil.

Africký útočník mohl sedm minut nato přidat druhou branku, Alisson Becker ho však tentokrát vychytal. V nastavení první půle měl vyrovnání na noze Núñez, napálil ale jen tyč a do kabin se tak šlo za stavu 0:1.

Do druhé půle Liverpool nevstoupil ideálně a v 57. minutě šel navíc do desíti. Núñez neovládl své emoce a po úderu hlavou do Andersena viděl červenou kartu.

Vyloučení ale jako by domácí nakopl. Tři minuty po něm se povedenou individuální akcí blýskl Luis Diaz a sám ji i gólově zakončil.

Liverpool byl i v deseti jasně lepší, do střel už se ale tolik nedostával. Až v 86. minutě nebezpečně vypálil Salah a jen o kousek minul přední tyč. Závěr už hosté ustáli a do Londýna si vezou bod za remízu 1:1.

Zdroj: Canal+ Sport

Slovácká mise Trondheim, tým z Uherského Hradiště bojuje o Ligu mistryň

Evropské poháry si letos mohou diváci v Uherském Hradišti užívat nejen s mužským týmem. O účast v nejprestižnější kontinentální klubové soutěži hrají i ženy, které čeká miniturnaj v norském Trondheimu. V cestě jim v semifinále stojí běloruský FK Minsk.

Slovácko se v první lize žen v posledních sezonách etablovalo jako třetí nejlepší celek v České republice za pražskými S. Tuzemská liga, jako šestá v pořadí koeficientu, vysílá do Ligy mistryň tři týmy. Svěřenkyně trenéra Petra Vlachovského ale v cestě za vysněnou účastí musí projít přes tři další uchazeče.

První předkolo se odehraje formou miniturnaje, v případě českého týmu v Norsku. V semifinále narazí na běloruský FK Minsk. Ten skončil v loňské sezoně v domácí lize druhý za městským rivalem Dinamem, což byl zároveň jediný tým, který ho dokázal obrat o body.

Respekt vzbuzuje i skóre 111:4 z šestnácti zápasů, čtyři obdržené branky Minsk inkasoval jen v zápasech Dinamem. V sezoně 2019/2020 se přitom tento klub dostal až do osmifinále, kde ho vyřadila Barcelona.

Trenér Vlachovský ale vidí šance svých svěřenkyň optimisticky. „Minsk je hratelný, získáme o soupeřkách co nejvíce informací a uděláme maximum pro postup,” řekl pro server iDobrýDen.

Od letošní sezony mu bude chybět třetí nejepší střelkyně ligy Michaela Dubcová, která následovala svou sestru do AC Milán. Tu by ale mohla nahradit nová posila, Američanka Hailey Bicknell. Ta přišla z izraelského Tel Avivu, kde v uplynulé sezoně nastřílela šest branek.

Zda se dostane na hřiště už proti Minsku je nejisté, slušnou střeleckou formu totiž v přípravě předvedla Aneta Polášková. Trenér Vlachovský bude doufat, že ji v dobré formě zastihně i ostrý start do sezony v Norsku.

Semifinálový zápas je na programu ve čtvrtek 18. srpna ve 12:00. Pokud by se jim podařilo přes běloruské soupeřky projít, čekal by je lepší z dvojice Breidablík/Rosenborg.

Zdroje: UEFA, iDobrýDen

Fortuna liga

Gól Höjera? Jílek jmenovitě popsal, kdo u inkasované branky Sigmy chyboval

Olomoucká Sigma padla na Spartě 0:2, přičemž se nedostala k jediné střele na branku. Trenér Václav Jílek na tiskové konferenci své svěřence vůbec nešetřil a jmenovitě popsal, kdo mohl za druhý obdržený gól.

Sigma překvapivě rozebrala v prvním kole ostravský Baník, proto bylo velkým zklamáním jejich fanoušků druhé kolo, kde padla doma s nováčkem z Brna.

Svůj poslední zápas odehrál tým Václava Jílka na pražské Spartě, a to již bez Václava Jemelky, který přestoupil do týmu úřadujícího mistra z Plzně.

Výkon Sigmy nebyl dobrý, Sparta se dostala v 11. minutě do vedení a takřka po celý zápas měla zápas pod kontrolou, i když se k mnoha střeleckým příležitostem také nedostávala.

Ve druhém poločase sice neproměnil pokutový kop Lukáš Juliš, Casper Höjer ale navýšil pořádnou ranou skóre na konečných 2:0 z pohledu Sparty. Co se tam stalo?

„Velice špatné přebrání hráčů a hodně jednoduché, laciné bránění. Byli u toho Filip Zorvan a myslím, že i Lukáš Vraštil. Krajní obránce se nám dostal přes dva hráče do zakončení.

Střela byla jedovatá, hodně ostrá, ale z mého pohledu šla Mácovi na ruce. Nevím, zda zaplavala a zda ji nemohl mít. Ale prvotní problém byl v tom, že jsme Höjera do této pozice pustili,“ řekl na tiskové konferenci Jílek, který své svěřence vůbec nešetřil.

Zdroj: SK Sigma Olomouc