Reklama

Jak je to s pravidlem o hraní rukou? Nekonzistentnost pravidel mate hráče i fanoušky

Kdy se za ruku píská penalta a kdy ne? Věčné téma ve fotbale, zvlášť v posledních letech, kdy se pravidlo stále mění. Když se dnes zeptáte ligových fotbalistů, tak vám drtivá většina odpoví, že neví, kdy se má ruka pískat a kdy ne. Proč?

Logicky, když tým nastřelí v soupeřově vápně ruku protihráče, okamžitě se dožaduje penalty. Jenže rozhodčí musí zachovat chladnou hlavu a vyhodnotit si celou situaci, podle níž následně určí dle pravidel, zda se bude pokutový kop zahrávat či nikoliv.

Velké diskuze vzbudil už hned první zápas letního Eura, před nímž došlo k úpravě pravidel o hře rukou. Ital Spinazzola viditelně nastřelil ve vápně ruku vracejícího se tureckého obránce, rozhodčí Makelie ale ani po konzultaci s VARem ruku nenařídil.

Penalta nebyla nařízena z toho důvodu, že Celik byl v běhu a ruku měl v přirozeném pohybu. Navíc byl nastřelen z bezprostřední blízkosti. To jsou dva důvody, proč se podle nových pravidel ruka nepíská.

Podle nového výkladu pravidel je totiž nutné si pamatovat to, že ne každá ruka je přestupek. Změnilo se také pravidlo o útočném hraní rukou. Dřív byl každý dotek rukou v útočném vápně považován za přestupek.

Teď, když útočník nechtěně zahraje rukou, nezvětší objem svého těla a má ruku v přirozené pozici, ale branku vstřelí jeho spoluhráč, gól platí. Když však neúmyslně zahraje rukou a následně branku vstřelí sám, gól neplatí.

Velké pozdvižení způsobil duel Slavie se Slováckem. Jan Bořil padal do střely a střela soupeře jej trefila do horní části bicepsu. Hlavní sudí si to vyhodnotil tak, že ruka byla v přirozené poloze a ruku tedy neodpískal, na čemž se shodl i s videorozhodčím.

Jenže od Komise rozhodčích přišel verdikt, že to byla chyba a penalta se pískat měla. Podle ní Bořil zvětšil svůj objem těla, což měl rozklíčovat videorozhodčí.

Při posuzování, zda se jednalo o úmyslnou ruku musí rozhodčí vzít v potaz tyto aspekty:

 • zda se jednalo o pohyb ruky k míči nebo pohyb míče k ruce
 • zda ruka hráče byla přirozené pozici odpovídající pohybu hráče
 • zda se hráč snaží předejít tomu, aby se míč dotkl jeho ruky
 • zda hráč měl možnost kontaktu ruky a míče předejít
 • zda nepoužil ruky nebo paže k úmyslnému zahrání míčem

Za neúmyslnou hru rukou rozhodčí nebude považovat tyto situace:

 • míč je nastřelen na ruku, kterou má hráč u těla
 • hráč po souboji o míč upadne na míč nebo se po pádu nechtěně dotkne míče rukou
 • hráč se po pádu na zem snaží vstát, přitom se rukou opře o zem a míč se zastaví o jeho ruku
 • hráč si instinktivně a reflexivním pohybem chrání před prudce vystřeleným míčem choulostivou část těla, např. obličej, genitálie, ale i hrudník apod.
 • míč se odrazí od ramena hráče
 • při odkopu míče si hráč nastřelí vlastní ruku

Zdroj: FAČR, Komise rozhodčích

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Komisi rozhodčích rozpustit, nebo na ně unisono nasadit operativní techniku, plus trasovat pohyby jejich mobilních telefonů a např. jistého pana Kruly – to by možná mnohé osvětlilo:-)

 2. To je přeci úplně jedno, tady jde hlavně o Bořila a tu chuť a touhu si “kopnout” do Slávisty! Kdyby se to stejné stalo třeba Kadlecovi, tak to nikdo neřeší. Tady se holt musí hledat “ŠKANDÁL” za každou cenu. Vůbec ideální by bylo, kdyby na začátku každého zápasu vyloučili Slávistu, aby furt někdo nehledal výmysly o nitkách z Číny nebo Tvrdíka. Alespoň by byly zápasy vyrovnané a vytratily se ty kecy o podplácení apod…

 3. Karel P. moc hezky napsané, ale pro mnohé tam nahoře neviditelné a přehlížející. Závist je hrozná vlastnost!

 4. NEKONZISTENTNOST PRAVIDEL MATE HRÁČE ……..Co tady všichni jančíte? Copak fotbal jako hra je KONZISTENTNÍ ? No zaplaťpánbůh není. Tak už se s tím smiřte a nehledejte v tom vždycky jen lumpárny.

 5. Proc z nas delate blbce !! Podivejte se na fotku z dnesniho BLESKU !! to vidi i fotbalovy ZAK ZE JE TO RUKA!!! Jen soudruh ZELINKA a spol maji asi SEDY ZAKAL!!!!! Hnus tem CINANUM!!

 6. Jak může tohle Zelinka nevidět.Musím si myslet,že je v tom úmysl pomáhat slávii.Dřív se pískalo pro Plzeň,teď pro slávii.Jděte už někam.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené