Spojte se s námi


Fortuna liga

Jak je to s pravidlem o hraní rukou? Nekonzistentnost pravidel mate hráče i fanoušky

Kdy se za ruku píská penalta a kdy ne? Věčné téma ve fotbale, zvlášť v posledních letech, kdy se pravidlo stále mění. Když se dnes zeptáte ligových fotbalistů, tak vám drtivá většina odpoví, že neví, kdy se má ruka pískat a kdy ne. Proč?

Publikováno

dne

Kdy se za ruku píská penalta a kdy ne? Věčné téma ve fotbale, zvlášť v posledních letech, kdy se pravidlo stále mění. Když se dnes zeptáte ligových fotbalistů, tak vám drtivá většina odpoví, že neví, kdy se má ruka pískat a kdy ne. Proč?

Logicky, když tým nastřelí v soupeřově vápně ruku protihráče, okamžitě se dožaduje penalty. Jenže rozhodčí musí zachovat chladnou hlavu a vyhodnotit si celou situaci, podle níž následně určí dle pravidel, zda se bude pokutový kop zahrávat či nikoliv.

Velké diskuze vzbudil už hned první zápas letního Eura, před nímž došlo k úpravě pravidel o hře rukou. Ital Spinazzola viditelně nastřelil ve vápně ruku vracejícího se tureckého obránce, rozhodčí Makelie ale ani po konzultaci s VARem ruku nenařídil.

Penalta nebyla nařízena z toho důvodu, že Celik byl v běhu a ruku měl v přirozeném pohybu. Navíc byl nastřelen z bezprostřední blízkosti. To jsou dva důvody, proč se podle nových pravidel ruka nepíská.

Podle nového výkladu pravidel je totiž nutné si pamatovat to, že ne každá ruka je přestupek. Změnilo se také pravidlo o útočném hraní rukou. Dřív byl každý dotek rukou v útočném vápně považován za přestupek.

Teď, když útočník nechtěně zahraje rukou, nezvětší objem svého těla a má ruku v přirozené pozici, ale branku vstřelí jeho spoluhráč, gól platí. Když však neúmyslně zahraje rukou a následně branku vstřelí sám, gól neplatí.

Velké pozdvižení způsobil duel Slavie se Slováckem. Jan Bořil padal do střely a střela soupeře jej trefila do horní části bicepsu. Hlavní sudí si to vyhodnotil tak, že ruka byla v přirozené poloze a ruku tedy neodpískal, na čemž se shodl i s videorozhodčím.

Jenže od Komise rozhodčích přišel verdikt, že to byla chyba a penalta se pískat měla. Podle ní Bořil zvětšil svůj objem těla, což měl rozklíčovat videorozhodčí.

Při posuzování, zda se jednalo o úmyslnou ruku musí rozhodčí vzít v potaz tyto aspekty:

  • zda se jednalo o pohyb ruky k míči nebo pohyb míče k ruce
  • zda ruka hráče byla přirozené pozici odpovídající pohybu hráče
  • zda se hráč snaží předejít tomu, aby se míč dotkl jeho ruky
  • zda hráč měl možnost kontaktu ruky a míče předejít
  • zda nepoužil ruky nebo paže k úmyslnému zahrání míčem

Za neúmyslnou hru rukou rozhodčí nebude považovat tyto situace:

  • míč je nastřelen na ruku, kterou má hráč u těla
  • hráč po souboji o míč upadne na míč nebo se po pádu nechtěně dotkne míče rukou
  • hráč se po pádu na zem snaží vstát, přitom se rukou opře o zem a míč se zastaví o jeho ruku
  • hráč si instinktivně a reflexivním pohybem chrání před prudce vystřeleným míčem choulostivou část těla, např. obličej, genitálie, ale i hrudník apod.
  • míč se odrazí od ramena hráče
  • při odkopu míče si hráč nastřelí vlastní ruku

Zdroj: FAČR, Komise rozhodčích

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.