Spojte se s námi


Fotbal

Jak dobrý je Rodri? Tolik, že nikomu nechybí Fernandinho

Manchester City je na lovu domácí i evropské slávy. Jedním z nejvíce chválených hráčů výběru Pepa Guardioly je středopolař Rodri. Debatu k sobě stočil svou neuvěřitelnou trefou do sítě Bayernu Mnichov. Rovněž o srovnání mezi ním a protihráčem Kimmichem nebyla v týdnech předcházejících vzájemnému utkání nouze.

Publikováno

dne

Manchester City je na lovu domácí i evropské slávy. Jedním z nejvíce chválených hráčů výběru Pepa Guardioly je středopolař Rodri. Debatu k sobě stočil svou neuvěřitelnou trefou do sítě Bayernu Mnichov. Rovněž o srovnání mezi ním a protihráčem Kimmichem nebyla v týdnech předcházejících vzájemnému utkání nouze. Nedávná nominace do all star týmu letošního ročníku anglické Premier League zveřejněná společností EA pozornost, které si Španěl užívá, jen umocnila. Není to přitom tak dlouho, kdy se éry Rodriho všichni obávali.

41násobný španělský reprezentant totiž nahrazoval v záloze Guardiolova celku Fernandinha. Pamatujete Fernandinha? To je ten brazilský štít, bez kterého údajně nemohl Guardiolův systém fungovat. Při současném snu anglických expertů o historicky druhém treblu v podání týmu z Ostrovů na něj však už nikdo nevzpomene.

Jak se z Rodriho stal nezpochybnitelný stavební kámen, o který se opírá možná nejlepší tým světa? Vzhledem ke třem letům, které oba hráči strávili v Manchesteru společně, by se chtělo říct, že postupně. Opak je však pravdou. Rodri byl vhozen do vody s pokřikem „plav!“ hned po svém příchodu.

Nahrazující brazilskou klubovou legendu po veleúspěšných ročnících, které City zakončili na 100 a 98 bodech, Rodri neměl lehkou pozici. Obavy a kritiku na jeho adresu způsobil propad týmu, který první rok se svou posilou z Atlétika Madrid zažili.

Skončili druzí za Liverpoolem s velkou ztrátou, ziskem jen 81 bodů a 12 inkasovanými brankami navíc v porovnání s předešlým ročníkem. Reakcí bylo volání po návratu Fernandinha, toho času nastupujícího ve středu obrany, do jeho původní role.

S obranou posílenou především příchodem Diase pro to byl následující ročník prostor. Zranění a přibývající léta ale limitovala Fernandinhovu minutáž. Rotující s Rodrim, případně jej doplňující v záložní dvojici, obavy ohledně jeho nástupce se nerozplynuly ani přes zisk ligového titulu. Jeho dosažení Citizens usnadnil především propad Liverpoolu.

Nálady se začali měnit až v loňské sezóně. Poslední, kterou oba hráči na Etihad Stadium sdíleli. Návrat nad hranici 90 bodů a uhlídání titulu před pronásledujícím Liverpoolem, Rodri sehrál ústřední roli v úspěchu svého týmu.

Sražení počtu inkasovaných gólů pod 30, postupné vystrnadění stále méně dostupného Fernandinha na roli středního obránce a sedmigólový příspěvek v Premier League zvedly jeho status.

Pokračující ve své roli jako jeden z vůbec nejlepších dirigentů ve středu pole, Rodri je daleko více než jen to. Jeden z vůbec nejlepších záložníků ve vzdušných soubojích, jen málokterý středopolař vyhraje balón pro svůj tým častěji.

V žádném ohledu dnes nezaostává za Fernandinhem z centurionské sezóny Manchesteru City. Rodri dorostl do Fernandinhových bot natolik, že by jeden až zapomněl na jejich původního nositele. Ten se z nich přitom vysoukal teprve minulé léto.

Zdroje: Transfermarkt, Understat, Fbref, Manchester City

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.