Spojte se s námi


Bundesliga

Jak Bayern ovlivní odchod Lewandowského? Nagelsmann bude pod tlakem, musí dojít ke změně stylu hry. Velkou roli sehrají Mané a Gnabry

Dost možná největší přestup celého léta je dokončen. Robert Lewandowski opouští Bayern Mnichov a posílí Barcelonu. Jedná se o jednoho z nejlepších fotbalistů posledních let, když byl dvakrát velmi blízko zisku Zlatého míče. Co jeho ztráta pro bavorský celek znamená a jak se ji bude snažit vyřešit?

Publikováno

dne

Dost možná největší přestup celého léta je dokončen. Robert Lewandowski opouští Bayern Mnichov a posílí Barcelonu. Jedná se o jednoho z nejlepších fotbalistů posledních let, když byl dvakrát velmi blízko zisku Zlatého míče. Co jeho ztráta pro bavorský celek znamená a jak se ji bude snažit vyřešit?

Bayern přišel o více než třetinu gólů

Robert Lewandowski byl pro Bayern dlouho klíčovým hráčem. Nicméně s přibývajícím věkem jeho výkony začaly být čím dál lepší a čím dál důležitější pro bavorský celek. Navíc jeho gólová produkce byla zárukou naprosté stability.

V posledních třech sezonách nasázel postupně 55, 48 a 50 soutěžních gólů. Ve všech třech sezonách to znamenalo vesměs 35 % vstřelených gólů Bayernu napříč všemi soutěžemi.

Pro Bayern to znamená nemalý problém. Na góly své hvězdy spoléhal. Ostatně si odchod Lewandowského nepřipouštěl a také jej odmítal. Nakonec ale nemohl jinak.

Bavorský celek v týmu nemá žádného hráče, který by dokázal být takto produktivní. V posledních třech sezonách kromě Lewandowského jen jediný hráč dokázal překonat hranici 20 vstřelených gólů. Byl to Serge Gnabry v sezoně 2019/20.

Ve všech třech posledních sezonách byl Bayern rád, když se přes hranici 10 branek přehoupli mimo Lewandowského tři další hráči. Ve všech třech sezonách se mezi tuto trojici zařadili Gnabry a Thomas Müller, ve dvou Leroy Sané.

Sehnat náhradu? Nemožné

Robert Lewandowski je sice absolutní profesionál s chvályhodným přístupem, nicméně v případě odchodu z Bayernu si to nemohl naplánovat hůře. Alespoň tedy z pohledu bavorského celku. Klub totiž doufal v prodloužení smlouvy a ani se pořádně neměl důvod skutečně poohlížet po někom, kdo jej časem nahradí.

Když polský ostrostřelec záměr odejít oznámil, měly největší útočné hvězdy, které navíc typologicky mohly odpovídat hře Lewandowského, na trhu podepsané nové smlouvy, popřípadě najitá nová angažmá. Ať už to byl Erling Haaland, Dušan Vlahovič či Darwin Núñez.

Na trhu již vesměs nezůstal nikdo, kdo by alespoň z části dosahoval Lewandowského kvalit a nestál přemrštěnou sumu. Bayern podle všeho zvažoval angažování Victora Osimhena z Neapole, jeho cena ovšem veškerý zájem vynulovala.

Zadarmo se maximálně nabízí angažování veterána Luise Suáreze, což by bylo lákavé, nicméně nepravděpodobné. Volný je i Andrea Belotti. Zadarmo skvělý hráč, ovšem aby táhnul Bayern? Kdepak.

Bayern se navíc ještě před odchodem polského kanonýra rozhodl vyztužit obranu, která skutečně byla na evropské poměry tou slabší stránkou týmu. Konečně byl přiveden kýžený pravý obránce, hvězdnou posilu získá Bayern na post stopera. Defenziva bude skvělá.

Pomůže Sadio Mané zacelit díru? Počítá se i s Gnabrym

Lewandowski byl v Bayernu dlouhých 8 let. Styl hry byl zkrátka založen na tom, aby byl reálný hrotový útočník využíván. Ostatně i díky tomu Polák střílel takové množství gólů. Jenže teď bude muset být styl hry překopán.

Kouč Julian Nagelsmann je naštěstí proslulý tím, jaký důraz klade na univerzálnost hráčů, aby mohl používat co nejširší spektrum taktik a rozestavení. Klub navíc v létě získal Sadia Maného z Liverpoolu, který by mohl z nemalé části gólově nahradit Lewandowského.

Všeobecně se počítá, že když Bayern nedokáže sehnat posilu do útoku, budou se na hrotu střídat Serge Gnabry a právě Sadio Mané. Gnabry je na hrot zvyklý z reprezentace, Mané na něm občas hrál i v Liverpoolu.

Mané navíc dokázal nemalý počet gólů střílet v samotné Premier League, která je defenzivnější a nehraje se v ní tolik otevřený fotbal. Minimálně v Bundeslize by mohl střelecky skutečně zářit.

V Lize mistrů ovšem bude absence rozeného kanonýra problémem. Své o tom ví například Manchester City, který přivedl Erlinga Haalanda, jenž má v milionářské soutěži pomoci k prvnímu triumfu.

Zkrátka je dobré mít na hrotu hráče, který umí dávat góly a podávat velké výkony v důležitých zápasech. Příkladem jest například Karim Benzema v minulé sezoně. Či právě výkony Lewandowského v ročníku 2019/20. Před tím vyhrával Real Madrid s Ronaldem na hrotu. I přes to, že třeba nehrály dané týmy nejlépe, efektivita zařídila vítězství.

Bayern musí změnit styl hry, možná bude hůře čitelný

Závěr je jasný. Bez Lewandowského a jeho nahrazení bude muset Bayern změnit způsob hry. Už zkrátka nepůjde spoléhat na to, že si polský útočník najde míč, bude stát vždy na správném místě a rozvlní síť v bráně soupeře.

Nicméně s hráči, které Bayern má k dispozici, se lze těšit na zajímavé rotace. Mané, Gnabry, Müller, Sané či Coman… Skvělá směs hráčů, kteří si na hřišti mohou měnit pozice. Bayern by tak mohl být mnohem hůře čitelný.

Nyní se navíc může mnohem více než v posledních sezonách spoléhat na svou obranu. Minimálně to k tomu bude vybízet. Nelze čekat, že bychom snad měli vidět Bayern hrát defenzivně. Určitě ne v Bundeslize. V Lize mistrů ovšem může být pro Bayern netradičně právě defenziva klíčem k úspěchu.

Zdroj: Bayern Mnichov

Reklama

Bundesliga

Nebývale vyrovnaný boj o titul v Bundeslize. Kdo se nakonec bude radovat?

Nejvyšší německá fotbalová liga je v tomto ročníku nezvykle vyrovnaná. Po osmnácti zápasech je rozdíl mezi prvním a šestým týmem tabulky jen pět bodů. Bude se na konci sezóny radovat opět Bayern?

Publikováno

dne

Nejvyšší německá fotbalová liga je v tomto ročníku nezvykle vyrovnaná. Po osmnácti zápasech je rozdíl mezi prvním a šestým týmem tabulky jen pět bodů. Bude se na konci sezóny radovat opět Bayern?

6. místo – Eintracht Frankfurt, 32 bodů

Co hovoří pro: Tým pod vedením výborného trenéra Olivera Glasnera nepřišel v zimě o žádnou velkou hvězdu. Své soupeře je schopen převálcovat rychlou, přímočarou hrou a navíc i v Evropě ukazuje, jak je těžké se dostat do jejich kompaktní defenzivy.

Co hovoří proti: Právě fakt, že Frankfurt i na jaře bude hrát evropské poháry, může Eintrachtu ztížit boj o titul. V posledních dvou sezónách se navíc tým vyznačoval hodně kolísavou formou.

5. místo – Freiburg, 34 bodů

Co hovoří pro: Klub hospodaří dlouhodobě velmi rozumně, kontinuita je velmi důležitá. Trenér Streich působí na svém postu přes deset let. Navíc není na Freiburg vyvíjen absolutně žádný tlak, může jen překvapit.

Co hovoří proti: Jedná se o tým poctivých pracantů, kterému chybí nějaký rozdílový hráč. Freiburg také nemá výraznějšího kanonýra, ze všech šesti aspirantů na titul má nejméně vstřelených branek.

4. místo – Borussia Dortmund, 34 bodů

Co hovoří pro: Mix talentovaného mládí a zkušených rutinérů, skvělá atmosféra na stadionu a velká touha být tím, kdo přetrhne dlouhou šňůru titulů Bayernu. Terzić a spol. určitě pro to udělají maximum.

Co hovoří proti: Někdy se zdá, že Dortmundu chybí lídr, který by povzbudil a nakopl tým, když se nedaří. Borussia působí občas na hřišti lehkovážně, někdy zbytečně ztrácí body, které na konci mohou chybět.

3. místo – RB Lipsko, 35 bodů

Co hovoří pro: Svěží vítr, který přinesl do Lipska trenér Marco Rose, dobrá forma ofenzivních hráčů, mezi nimiž vyniká hlavně Nkunku, udržení Gvardiola i ustálená sestava.

Co hovoří proti: Lipsko bude hrát na jaře také evropské poháry, uvidíme, jak to tedy skloubí s Bundesligou. Je třeba vyvarovat se zraněním a nastartovat Tima Wernera.

2. místo – Union Berlín, 36 bodů

Co hovoří pro: Union nehraje pod žádným tlakem, tým je dlouho spolu, je sehraný, má jasný herní plán, doma hraje před skvělou kulisou, je silný ze standardek a vzduchu, dokáže vyhrávat i vyrovnané zápasy.

Co hovoří proti: Také Union bude na jaře hrát evropské poháry. Vzhledem k náročnému hernímu projevu může týmu dojít dech a může přijít menší či větší výsledková krize, trenér Fischer a jeho tým ale jistě udělají všechno proto, aby se to nestalo.

1. místo – Bayern Mnichov, 37 bodů

Co hovoří pro: Bayern má pořád nejlepší kádr v soutěži, když roztočí kolotoč ofenzivních kombinací, málokterá obrana odolá. Navíc je v klubu nastavena taková atmosféra, že všichni neustále jedou na sto procent.

Co hovoří proti: Bude záležet, zda trenér Nagelsmann toto nastavení dokáže přenést na své svěřence. Po odchodu Lewandowského chybí typický zabiják, obrana je někdy náchylná při rychlých brejcích soupeřů.

Zdroje: Kicker, Instagram Bundesligy

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Bundesliga v lednu drancovala Francii, Portugalsko a Benelux

Lednové přestupové období se pro mnohé soutěže zpravidla nese v duchu: „Doufej, že si kluby z Premier League nepřijdou pro tvé hráče a čekej až to skončí.“ Pro kluby z Ligue 1, Eredivisie, belgické Jupiler Pro League a portugalské Primeira Ligy se však ukázala být predátorem rovněž Bundesliga. Jaký přínos budou mít hráči z těchto lig pro své nové celky?

Publikováno

dne

Lednové přestupové období se pro mnohé soutěže zpravidla nese v duchu: „Doufej, že si kluby z Premier League nepřijdou pro tvé hráče a čekej až to skončí.“ Pro kluby z Ligue 1, Eredivisie, belgické Jupiler Pro League a portugalské Primeira Ligy se však ukázala být predátorem rovněž Bundesliga. Jaký přínos budou mít hráči z těchto lig pro své nové celky?

Víc jak dvacítku hráčů přivedly nebo povolaly zpět ze zmíněných lig kluby německé Bundesligy v lednovém přestupovém období. Od hráčů plných zkušeností, kteří potřebovali ze svého současného působiště vysvobodit, po mladé talenty. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější z nich.

John Anthony Brooks do Hoffenheimu

John Brooks je bundesligovým veteránem. Má za sebou dekádu v dresech Herthy BSC a Wolfsburgu. Pro zřejmě poslední velký přestup si zvolil cestu za hranice ligy, kde strávil celou svou kariéru, a podepsal s portugalskou Benfikou.

Tam však za celý podzim odehrál pod taktovkou Rogera Schmidta jen něco přes 200 minut a využil tak v lednu příležitosti jít za pravidelnějším herním vytížením zpět do Německa.

Prostor mu nabídl TSG Hoffenheim, který bývalého reprezentanta Spojených států získal za opomenutelnou náhradu, jelikož Brooks posiloval Benfiku jako volný hráč. Hned po svém návratu do Bundesligy se stal členem základní sestavy a povede mladou obranu s cílem zůstat mimo souboj o záchranu.

Jonas Omlin do Borussie M’gladbach

Borussia Mönchengladbach zažívá náročné období. Před něco málo více než rokem nebyl klub schopný nabídnout prodloužení smlouvy dvojici Ginter, Zakaria za zachování jejich tehdejších platových podmínek.

Přes období pandemie odkládaná jednání o nových smlouvách pro opory klubu ve spojení s finanční ranou, kterou dvouleté období Gladbachu zasadilo, mohou klub od západních hranic Německa dohnat potíže s kontrakty i v následujících přestupových obdobích. Mezi hráče s končící smlouvou patřil i jejich brankář, Yann Sommer.

Mönchengladbach proto skutečně bravurně využil trablí Bayernu Mnichov a v podstatě si nechal zaplatit Sommerovu náhradu v podobě Jonase Omlina z Montpellieru. Jednoho švýcarského reprezentačního brankáře tak nahradili druhým.

Philipp Max do Eintrachtu Frankfurt

Eintracht Frankfurt možná konečně nahradil Filipa Kostiće. V létě pustil vítěz Evropské ligy srbského křídelního obránce a svou hlavní tvůrčí sílu směrem do útoku do italského Juventusu. Na oplátku přitom získali na hostování Lucu Pellegriniho.

Mladý Ital ale zasáhl v Bundeslize jen asi do třetiny dostupných minut a Eintracht se proto v lednu poohlédnul po jiném možném nástupci svého dřívějšího tahouna.

Pellegriniho hostování bylo předčasně ukončeno a 23letý krajní bek zamířil s mezipřistáním ve svém mateřském Juventusu na další půjčku do Lazia.

Frankfurt na hostování přivedl z PSV Eindhoven zpět do Bundesligy Philippa Maxe. PSV jej pro příští půl rok nahradilo Thorganem Hazardem z Dortmundu.

Nicolas Cozza do Wolfsburgu

Pravidelná opora svého klubu, Cozza opustil v zimě celek, který jej fotbalově vychoval a ve svých 24 letech přestoupil z týmu ve druhé polovině tabulky Ligue 1 do ambiciózního Wolfsburgu. Niko Kovač tak doplnil ofenzivně orientovaného Ridlea Bakua na pravé straně daleko rezervovanějším bekem na druhém kraji.

Gil Dias do Stuttgartu

Stuttgart se nákupem v Portugalsku snaží odvrátit nejen sestup, ale také krizi způsobenou zraněním několika tahounů v útoku. Vyhlédli si proto nevyužívaného křídelníka Benfiky Gila Diase.

Dias je ve 26 letech velký fotbalový cestoval, který za sebou má s trochou nadsázky více hostování než odehraných utkání. Ani ve Stuttgartu se zřejmě se smlouvou jen do léta roku 2025 neohřeje dlouhodobě, může ale klubu pomoct v absenci Tiaga Tomáse a Silase.

Daley Blind do Bayernu Mnichov

S rekordním počtem hráčů vyslaných na mistrovství světa, bylo málem nevyhnutelné, že se Bayernu Mnichov vrátí některá z jejich opor ze světového šampionátu zraněná. Ihned v úvodu turnaje si křížový vaz v koleni utrhnul Lucas Hernández a Bayern proto přistoupil k posílení obrany.

Rovněž mnichovský klub lovil v diskutovaných ligách a jako záplatu do obrany si vyhlédl Daleyho Blinda. Ten je schopný operovat na stoperu, levém beku a při troše kreativity asi i v záloze. Přestup vzbudil jisté pochybnosti ohledně budoucnosti Josipa Stanišiće.

Právě chorvatský reprezentant fungoval jako defenzivní univerzál připravený zastoupit libovolného spoluhráče. Tradičně se třemi tituly na obzoru však Julian Nagelsmann jistě ocení každou alternativu z lavičky.

Julien Duranville do Borussie Dortmund

Dortmund v lednovém přestupovém okně angažoval 16letého belgického mládežnického reprezentanta, kterého Borussia Dortmund ulovila z Anderlechtu. A to ještě předtím, než se hráč pořádně zapracoval do prvního týmu.

V nejvyšší belgické lize odehrál letos Duranville jen 241 minut. S B týmem potom dalších 230. Anderlecht tak talent, který deset let utvářeli ve své akademii, ani sportovně nezúročil a hráč už jde o dům dál. V Dortmundu se připojí k zástupu mladých křídelníků, jako jsou Jamie Bynoe-Gittens nebo Karim Adeyemi.

Zdroje: Florian Plettenberg – Twitter, Transfermarkt, Bundesliga

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Cancelovi trvalo pouhých 17 minut, než si připsal asistenci. Podívejte se na jeho první kanadský bod v dresu Bayernu

Joao Cancelo dostal příležitost od trenéra Juliana Nagelsmanna hned v prvním možném zápase, když se objevil v základní sestavě pro utkání s Mohučí v rámci DFB-Pokal. A že je skvělou posilou ukázal už v 17. minutě, kdy asistoval u branky Ericu Choupo-Motingovi.

Publikováno

dne

Joao Cancelo dostal příležitost od trenéra Juliana Nagelsmanna hned v prvním možném zápase, když se objevil v základní sestavě pro utkání s Mohučí v rámci DFB-Pokal. A že je skvělou posilou ukázal už v 17. minutě, kdy asistoval u branky Ericu Choupo-Motingovi.

Šokující přestup

Portugalský bek šokoval celý fotbalový svět, když těsně před koncem zimního přestupového období zvolil odchod do Bayernu Mnichov. V minulých dvou sezónách byl přitom Cancelo takřka nepostradatelným hráčem Citizens, v předchozím ročníku zaznamenal bilanci 3+10, během podzimu nasbíral 2 góly a 5 asistencí.

Díky jeho fotbalovému myšlení jej španělský stratég používá jako beka, který se při rozehrávce posouvá do středu hřiště, kde přečísluje soupeře a pomáhá tvořit hru.

Jenže po MS se začal vztah mezi oběma stranami rozpadat. Cancelo nastoupil v základní sestavě po mistrovství světa pouze do tří zápasů z deseti, z toho jednou střídal hned o poločase. Poslední tři duely navíc proseděl pouze na lavičce náhradníků.

A právě před posledním zápasem FA Cupu proti Arsenalu mělo podle deníku Daily Mail dojít na velkou hádku mezi Cancelem a Guardiolou. Na předzápasovém tréninku, kde se Portugalec dozvěděl, že nebude v základu, se měl naštvat a měla přijít velká hádka s koučem Citizens.

Nový začátek v Mnichově

Cancelo je skvělý fotbalista v nejlepších letech, zřejmě i proto se nebál trenér Nagelsmann postavit ho na hřiště při první příležitosti a to hned do základu.

Všestranný Portugalec se tak pustil hned do svého umění a v 17. minutě pohárového utkání poslal před branku nadýchaný míč, který s přehledem dostal levačkou do sítě Choupo-Moting.

„Joao odehrál velmi dobrý zápas. Byl kreativní a vymyslel několik skvělých pasů. Hrál pod jedním z nejlepších trenérů na světě. Řekl jsem mu pouze ať hraje podle sebe a příliš nepřemýšlí,“ nechal se po zápase slyšet Nagelsmann.

Novou akvizici Bayernu Mnichov poté střídal v 71. minutě Alphonso Davies, který o 12. minut později zpečetil svoji sedmou brankou v dresu bavorského celku vítězství 4:0.

Zdroje: Daily Mail, Whoscored, DFB Pokal, Twitter

Pokračovat ve čtení

Oblíbené