It’s coming home! Anglickému triumfu přihlížel rekordní počet diváků

Co nedokázali muži, dokázaly ženy. Finále ve Wembley proti Německu vyhrály 2:1 po prodloužení. Pro Anglii to znamená první kontinentální titul v historii fotbalu, vítězství Eura nemá totiž ve vitríně ani mužská reprezentace.

Bylo mnoho jiných favoritek, mluvilo se o obrovském domácím tlaku, přesto to dokázaly. Anglické fotbalistky po hladké cestě šampionátem stanuly na samotném vrcholu. Ve finále porazily rekordmanky z Německa gólem ze 110. minuty. Ve Wembley navíc padl divácký rekord pro finále Eura, ať už mužského, nebo ženského.

Domácí vstoupili do zápasu v nezměněné sestavě, jednu musely udělat jejich soupeřky. Při rozcvičení se zranila nejlepší střelkyně a kapitánka Německa Alexandra Popp a musela být na poslední chvíli nahrazena Leou Schuller.

Absence Popp byla na Němkách znát, v prvním poločase i přes převahu na míči netrefily prostor branky. Co vymyslely Angličanky ale zase pochytala výborná Merle Frohms.

Gól přišel až v 62. minutě. Kelly Walsh vyslala dlouhou přihrávkou za obranu Ellu Thorne. Ta vyběhnuvší Frohms lehce přelobovala a svou druhou brankou na turnaji poslala Anglii do vedení.

Němky však dokázaly zareagovat. V 79. minutě přihrávala na přední tyč Tabea Wassmuth, jejíž přihrávka pod břevno umístila Lina Magull a bylo srovnáno. Dramatické finále tak šlo do prodloužení.

V něm Angličanky dominovaly a bylo jen otázkou času, kdy udeří. Podařilo se to ve 110. minutě, střelkyní byla 24letá Chloe Kelly. Svým důrazem ve vápně se po rohu dostala k míči a špičkou ho posunula do sítě. Pro útočnici Manchesteru City šlo o první gól v anglickém dresu.

Anglie tak slaví první evropský triumf v historii. Letošní šampionát navíc svou návštěvností potvrdil vzestup ženského fotbalu, kterému se dostává stále větší pozornosti.

Nejlepší hráčkou i střelkyní turnaje se s šesti góly stala Angličanka Bethany Mead, nejlepší mladou hráčkou turnaje byl vyhlášena Lena Oberdorf z Německa.