Írán nevyřadil Američany právně ani fotbalově, USA postupují do osmifinále

Skupina B na MS v Kataru nabídla dva večerní souboje, ve kterých se bojovalo o postup do vyřazovacích fází. My se spolu podíváme na utkání, ve kterém se utkal Írán s USA. To, že se bude jednat o pikantní duel, nám přinesly už zprávy před pár dny,…

Skupina B na MS v Kataru nabídla dva večerní souboje, ve kterých se bojovalo o postup do vyřazovacích fází. My se spolu podíváme na utkání, ve kterém se utkal Írán s USA. To, že se bude jednat o pikantní duel, nám přinesly už zprávy před pár dny, kdy Írán požadoval vyloučení Američanů z turnaje.

USA zveřejnily na sociálních sítích příspěvek, kde se objevovala upravená íránská vlajka. Tuto fotku brali Íránci jako napadení a žádali, aby byli Američané vyloučeni. K tomu však nedošlo, a tak šanci Írán dostal alespoň v posledním zápase, výhra by znamenala konec amerického působení na šampionátu.

Před Íránem však stál složitý úkol, protože Američané vstupovali do zápasu jako favorité. Ukázal nám to hned v desáté minutě Musah, který zpoza vápna jen těsně přestřelil bránu, a následně Pulišič, který hlavičkoval v dobré pozici pouze do středu, kde stál brankář soupeře.

Během celého prvního poločasu byli aktivnější hráči USA, stříleli častěji, nabíhali si do prostorů, snažili se něco vytvořit. Írán zaostával ve všech možných kategoriích.

Převaha Američané skončila v 38. minutě brankou, když si Dest vyskočil na dobrý centr. Místo na bránu však usměrnil míč tam, kam si naběhl Pulišič a překonal brankáře. USA se dostali do vedení 1:0 a na druhé místo, které zaručovalo postup do osmifinále.

Před odpískáním konce prvního poločasu se Američané prosadili ještě jednou. Weah dostal přihrávku za obranu a poslal míč kolem brankáře. Gól však neplatil, protože střelec stál v ofsajdu.

Druhý poločas byl vyrovnanější, Íránci byli u míče častěji než v prvním poločase. První zajímavá příležitost přišla až v 70. minutě, když jeden z Íránců zahrál před vápnem rukou. K přímému kopu se postavil Musah, který nevystřelil vůbec špatně. Jeho střela jen těsně minula bránu.

Írán se postupně dostával do tlaku, vyrovnávací branka by jej posunula do vyřazovacích bojů právě na úkor USA. V nastavení se do vápna dostal centr, kde se z chumlu hráčů dostal jen těsně vedle tyče. Při takovém zmatku by brankář neměl šanci.

Po uplynutí nastavení došlo ve vápně USA k tomu, že Taremi spadl na zem. Íránci se samozřejmě dožadovali penalty, rozhodčí musel celou situaci přezkoumat u videa. To potvrdilo, že zákrok penaltový nebyl a tím ukončil celý zápas.

Tým USA dokázal těsně porazit Írán 1:0 a zajistila si postup z druhého místa do osmifinále, kam se podívá spolu s Anglií. Írán končí se ziskem tří bodů na třetím místě ve skupině.