Spojte se s námi

Fotbal

Infantinův bláznivý návrh. Do play-off MS 2026 má postupovat 32 týmů

Ještě neskončil světový šampionát v Kataru, už se intenzivně řeší čtyři roky vzdálené následující mistrovství světa. Prezident FIFA Gianni Infantino překvapil slovy o systému turnaje, který se bude hrát v Severní Americe a poprvé na něm bude 48 účastníků.

Publikováno

dne

Ještě neskončil světový šampionát v Kataru, už se intenzivně řeší čtyři roky vzdálené následující mistrovství světa. Prezident FIFA Gianni Infantino překvapil slovy o systému turnaje, který se bude hrát v Severní Americe a poprvé na něm bude 48 účastníků. Více zápasů ale nezaručí větší show, což návrh nového rozpisu MS potvrzuje.

Infantino si v průběhu katarského šampionátu mezi fotbalovou veřejností neudělal nejlepší jméno. Turnaj několikrát označil za nejlepší mistrovství světa v historii, na startu akce zmínil, že pořádat takový turnaj může klidně i Severní Korea.

V novém formátu MS by play-off hrálo 32 týmů

Na páteční tiskové konferenci se Infantino rozpovídal o mistrovství světa 2026. Na něm bude poprvé místo 32 účastníků hned 48 výběrů, dvířka na turnaj se otevřou především asijským, africkým a jihoamerickým státům.

Předpokládalo se, že se 48 celků rozdělí do 12 skupin po čtyřech a do osmifinále projdou vítězové jednotlivých tabulek plus čtyři nejlepší ze druhých míst. Infantino však přišel s jinou, hodně kontroverzní variantou.

„Původně jsme počítali se systémem na 16 skupin po třech, přičemž z každé by dva nejlepší postoupili do play-off, konkrétně do šestnáctifinále,“ řekl na tiskové konferenci Infantino.

Šestnáctiskupinový systém = méně gólů

K podobné změně došlo před šesti lety na mistrovství Evropy ve Francii. Z šesti skupin nově postupovali dva nejlepší a k tomu čtyři nejlépe bodující ze třetích míst. Výsledek?

Jakmile nějaký výběr vyhrál první zápas, zbylé dva hrál na remízu. Ve skupinové fázi tak v podstatě nepadaly góly.

Bláznivý nápad se dvěma postupujícími ze tříčlenných skupin naštěstí ještě není definitivní. Některé fanoušky může lákat představa jednoho kola vyřazovací fáze navíc, letos bylo ale krásně vidět, že boj o postup v posledních zápasech je pro oko fanouška jeden z vrcholů turnaje. A tříčlenné skupiny by na atraktivitě rozhodně ubraly.

„Letos nabídly čtyřčlenné skupiny strhující boje o postup do posledních minut posledních zápasů. Nevěděli jste, kdo postoupí. Budeme nad formátem ještě přemýšlet,“ dodal Infantino.

Zdroj: MS 2022 v Kataru

Reklama

Oblíbené