Reklama

Incident mezi Peltou a Mulačem na valné hromadě: Kam tečou peníze určené pro kluby a mládež?

Na valné hromadě má být zvolen nový předseda, respektive nový šéf českého fotbalu. Pan inženýr Libor Kabelka si však v průběhu jednání vzal slovo ohledně finančních prostředků FAČR. A poté se děly věci.

Zdroj: Ik ben groot, CC BY-SA 4.0

Finanční ředitel FAČR, pan ing. Libor Kabelka, si vzal hlavní slovo, aby na valné hromadě představil náklady a výnosy asociace v rámci návrhu na schválení ztráty o výsledcích hospodaření FAČR.

Pan Kabelka v prezentaci nákladů a výnosů FAČR však podle slov zástupce příbramského klubu uvedl jiné údaje, respektive jiná čísla, než která najdeme na úřední desce FAČR nebo ve výroční zprávě.

Hlavními výnosovými položkami je samozřejmě příjem z MŠMT ve výši 493 milionů Kč a samozřejmě z organizace UEFA – 813 milionů korun. Ve výsledku hospodaření je však dle dostupných údajů český fotbal za rok 2020 ve ztrátě čtyřiceti milionů korun.

Kromě ostatních služeb a mzdových či osobních nákladů to však finanční ředitel organizace FAČR přikládá odpisům a mimořádných odpisům dlouhodobého majetku, taktéž zmínil finanční podporu reprezentace ve výši 184 milionů korun. Pouze 26 % je totiž financováno z veřejných zdrojů.

Delegát příbramského klubu následně na tyto osobní náklady navázal. Za předchozí roky totiž náklady na tuto položku činily ve výši devadesáti až sta milionů korun. Aktuálně však tato položka čítá 160 milionů korun. Na dotaz, proč došlo k takovému navýšení osobních nákladů pan Kabelka odpověděl stylem, že nyní nemá detailní data k dispozici a nemá smysl to nyní detailně komentovat.

Dotaz vznesl také zástupce Motorletu Rudolf Blažek, jak je vlastně rozdělováno 130 milionů korun, které putují na mládež. “Nebudeme se tady přít, zda je to málo, protože to bude vždycky málo, ale proč dostává například náš klub zhruba šestinásobně méně, než kluby první a druhé ligy?”

Na tuto otázku se však delegátovi Motorletu nepodařilo odpovědět, načež reagoval Martin Mulač, který celou situaci označil za frašku a cirkus. Poté se do tohoto téma vložil i Miroslav Pelta: “Já mu nerozumím,” obrátil se na Mulače. “Když třeba Slavia dostane za poháry 19 milionů eur, protečou přes FAČR, to dělá ohromnou částku bilanci v UEFA. Tohle je zásadní částka, lidi, co to rozporují, sedí na úplně jiném ha*zlu. Někteří lidé by si měli vzít prášky.”

Do incidentu následně zasáhl předsedající Pauly a důrazně upozornil Mulače, že při dalších problémech způsobených jeho osobou bude ochrankou vyveden z jednacího sálu.

V závěru tohoto tématu si vzal slovo předseda revizní komise Zdeněk Šimek. Ten zcela jasně poznamenal, že kontrolní systém Fotbalové asociace České republiky naprosto selhal: “Co dělal hlavní kontrolní aparát FAČRu? To naše komise přišla na to šméčko s Berbrem, jinak by z kasy vyteklo dalších devět milionů, které by byly nenávratně pryč.”

“Tady chybí jakýkoliv elementární respekt. Já doufám a věřím, že novému reviznímu a kontrolnímu týmu FAČR se podaří očistit jméno této asociace a návratit důvěru veřejnosti.”

Zdroj: Valná hromada FAČR

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Jediná cesta za límec a ven ze sálu.Klasika v českém provedení Na rohu ulice vrah o morálce káže.Tam již schází jen státní zástupce s omluvou panu Peltovi zato ,že stojí před soudem tento fotbalový dělník milovaný davy.Velký omyl České justice,však oni se mu jednou budou muset omluvit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené