Spojte se s námi


Bundesliga

Hvězdy ve stínu: Hakan Calhanoglu aneb Dvorní nahrávač Zlatana Ibrahimoviče

Po světových fotbalových trávnících běhá nespočet fotbalistů, jejichž dovednosti jsou vysvětlovány přítomností nadpřirozena a každý jejich dotyk s balónem je kouzelným.

Publikováno

dne

Po světových fotbalových trávnících běhá nespočet fotbalistů, jejichž dovednosti jsou vysvětlovány přítomností nadpřirozena a každý jejich dotyk s balónem je kouzelným. Ti hvězdní, ti na titulních stranách. Jsou tu ale i tací, kteří nedávají kvanta gólů nebo nelámou rekordy v počtu driblinků a přesto jsou pro svá mužstva naprosto klíčovými. Jedním z takových, leckdy opomíjených, virtuózů je i turecko-německý špílmachr AC Milán Hakan Calhanoglu.

Zdroj: Steindy, CC BY-SA 3.0

Turek z Německa

Fotbalista, který nadělal spoustě komentátorů, či fanoušků lingvistické potíže svým jménem, se narodil v Německu a profesionální kariéru započal v Karlsruheru SC, hrajícím druhou Bundesligu.

S klubem sice Hakan Calhanoglu sestoupil do třetí německé fotbalové ligy, ale jeho talent neunikl oku lovcům talentů z nejprestižnější německé fotbalové soutěže. V létě 2012 jej tak odkoupil Hamburger SV, přičemž ještě sezónu 12/13 strávil kreativní záložník na hostování ve svém dosavadním působišti.

Po skončení hostování se ve svých osmnácti zařadil přímo do základní sestavy Hamburku, do kterého mimochodem v to léto přicestoval i český legionář v Německu Petr Jiráček.

V první sezóně mezi německou elitou si ve dvaatřiceti utkáních připsal 11 gólů a 4 asistence, což věru není statistika k zahození, v ročníku, kdy si zvykáte na nejvyšší evropskou úroveň.

Leverkusen

Potvrzením jeho dobrých výkonů budiž hned v červenci 2014 odkup ze strany Bayeru Leverkusen, jenž neváhal za mladého Turka položit na stůl 14 a půl milionů eur.

I v Leverkusenu, který přeci jen pomýšlel na vyšší příčky v tabulce než Hamburk, patřil Hakan Calhanoglu k nejdůležitějším hráčům. Tvořil, rozdával klíčové přihrávky, zahrával standardky.

Mimochodem právě díky obdivuhodnému zahrávání přímých volných kopů si jej oblíbila velká část fanoušků herní série FIFA, kde dlouho platil za jednoho z nejlépe hodnocených v tomto ohledu a kopnout si s ním „přímák“ byla radost.

Laso z Itálie

V Leverkusenu vydržel tři roky, než mu přišla nabídka přesunu do italského AC Milán. Rossoneri za něj v roce 2017 vysázeli 23 milionů eur. Jak už byl Hakan Calhanoglu zvyklý, hrával v základu, ostatně tak je tomu i dnes, pokud mu slouží zdraví.

Na co ale zvyklý nebyl, bylo mít před sebou na pozici klasické devítky opravdového zabijáka. Někoho, kdo jeho kreativní přihrávky zužitkuje a přetaví v gólovou radost.

A v tomto směru se mu v Miláně poštěstilo, jelikož někoho takového našel v osobě Zlatana Ibrahimoviče, jenž svojí mentalitou pozvedl celý klub.

Calhanogluovi přednosti

Hakan Calhanoglu disponuje výborným přehledem, především co se ofenzivní části hry týče. Umí předvídat pohyb obránců a naopak spoluhráčů, které nalézá přesným pasem.

Rád z dálky nacentruje i vystřelí a proto je velmi obtížné jej bránit. V devatenácti zápasech mu na jeho konto přiskákalo už devět gólových přihrávek, což jen svědčí o tom, jaký um má rodák z Mannheimu v noze a především v hlavě.

Ibrahimovič může být rád, že má za zády právě Calhanoglua, který v něm probudil pravděpodobně životní formu. Navíc je ofenzivnímu středopolaři stále 27 a je tedy v ideálním fotbalovém věku.

Zdroje: transfermarkt.com, whoscored.com

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.