Hrdina Bilbaa Iker Muniain vyřadil Barcelonu z poháru! Podívejte se na jeho galapředstavení

Athletic Club a španělské poháry, to k sobě perfektně pasuje. Klub z Bilbaa je sice v lize průměrný, jakmile jde ale o poháry, přeskočí na vyšší level. Naposledy vyřadil z Copa del Rey Barcelonu a obrovskou zásluhu na tom měl kapitán Iker Muniain.

Klubová politika Athletic Clubu je neúprosná. Celek z Bilbaa nekupuje žádné zahraniční hráče, ba ani španělské. Hraje totiž jen s hráči narozenými v Baskicku, které se nachází na severu Španělska.

Baskové jsou na svůj původ obrovsky hrdí a nechtějí tak k sobě pouštět hráče jiných krajů. Proto Athletic takřka nikoho nenakupuje, zároveň moc hráčů z klubu neodchází. Jedním takovým příkladem je i Iker Muniain.

29letý fotbalista nastupuje za Athletic už od roku 2009. Patřil mezi největší talenty na světě, chtěla ho takřka celá Evropa. Jenže Munian se rozhodl být věrný Athleticu a nikdy neodešel, teď se dokonce stal kapitánem Basků.

Patří tak mezi největší miláčky fanoušků na San Mamés, potvrzuje to i výkony na hřišti. Jako proti Barceloně. A zase to bylo v pohárových utkáních, kde se Athleticu tak daří. Dvakrát za sebou došli do finále Copa del Rey, kde však podlehli nejprve Realu Sociedad a následně Barceloně. Loni ale ovládli španělský Superpohár, když porazili Real Madrid i Barcelonu.

Letos v semifinále španělského Superpoháru přešli přes Atlético Madrid, pouze nestačili ve finále na Real Madrid. Jenže v Copa del Rey to vypadá na další jízdu. Baskové v osmifinále vyřadili Barcelonu a podle zbylých týmů v soutěži se opět řadí mezi favority.

A za to mohou severošpanělé děkovat hlavně Munianiovi. Kapitán Athleticu řídil porážku Barcelony, když byl u všech branek při výhře 3:2.

Skóre otevřel levý křídelník už ve 2. minutě. Po pravé straně skvěle zatáhl míč Nico Williams a předložil jej na druhou stranu vápna Munianovi, který z úhlu krásným obloučkem přehodil ter Stegena.

Barcelona poté vyrovnala díky Torresovi, zápas se tak dlouho držel za stavu 1:1. Jenže v 86. minutě se k rozehrání přímého kopu postavil Muniain. Krásným centrem našel na zadní tyči De Marcose, jeho hlavičku ještě na čáře dorazil do branky Iñigo Martínez.

V 93. minutě ještě Barcelona srovnala díky Pedrimu a šlo se do prodloužení. Jenže tam kraloval opět Athletic a král Muniain.

Ve 106. minutě hlavní rozhodčí nařídil pro domácí penaltu za ruku Alby, zahrávání si vzal na starosti kapitán Muniain. A bez nervů penaltu uklidil do levé části branky.

Nejde jen o góly, Muniain předvedl naprosto fantastický výkon. Jako správný kapitán bojoval, dřel, vypomáhal obraně, získával míče, naopak v útočné fázi se o něj mohli mladší spoluhráči opřít. A to hlavní, zápas rozhodl svými brankami. Bilbao tak může snít o další cestě do finále Copa del Rey, která by byla už třetí v řadě.

Zdroj: Twitter, Livesport

Japonsko vs. Chorvatsko: Preview a tipy na sázení

Pondělní program mistrovství světa bude ve znamení asijských týmů. Před večerní bitvou Brazílie s Jižní Koreou půjdou do akce Japonci. Co od jejich konfrontace s Chorvaty očekávat a na co si vsadit?

Pro Japonce nemohla být skupinová fáze lepší. Body ztratili jen s outsiderem Kostarikou, kdy inkasovali z jediné střely soupeře na bránu. Naopak Španěly i Němce porazili a v jedné z nejtěžších skupin skončili první.

I Chorvaté se museli probít z přes náročnou skupinu. Dvakrát hráli na remízu a dvakrát jim to vyšlo, když potřebovali porazit Kanadu, rozdrtili ji 4:1. Podobně jako Nizozemci hrají i oni účelný fotbal, inkasovali jen jednou.

Klíčové postavy Japonska

Domácí se spoléhají na Maju Jošidu, stoper se zkušenostmi z Premier League drží střed defenzivy, proti Španělům v závěru chytil gól. Mezi třemi tyčemi podává dobré výkony brankář Shuichi Gonda, zvláště proti Němcům ve druhé půli čaroval.

Klíčové postavy Chorvatska

Chorvaty si nelze představit bez středové dvojice Mateo Kovačič, Luka Modrič, přestože druhému zmíněnému táhne již na 38 let.

Na hrotu útoku se rozehrává poměrně neznámý Marko Livaja, spoluhráč z Hajduku Split Stefan Simič ho nazval nejlepším fotbalistou, se kterým kdy hrál.

Japonsko sice dvakrát skórovalo proti Němcům a Španělům, byly to ale jediné dva zápasy z posledních pěti, ve kterých udeřilo více než jednou. V 10 kvalifikačních střetnutích vstřelilo jen 12 branek.

A proti Chorvatům to bude těžké. Ti ve čtyřech listopadových zápasech inkasovali jen jednou. V posledních devíti zápasech lovili míč ze sítě čtyřikrát a v 10 kolech kvalifikace taktéž jen čtyřikrát. Lepších bylo jen pět evropských výběrů.

S ohledem na slabou produktivitu Japonců i fakt, že oba týmy hrají účelný fotbal ze zajištěné obrany si myslím, že v zápase padnou maximálně dva góly.

Zdroje: FIFA, WC

Fantastický Martínez zachránil Argentinu před vyrovnáním, Messi zvítězil ve svém 1000. zápase kariéry

Argentina nastupovala do svého osmifinálového duelu jako favorit, Lionel Messi zároveň hrál svůj 1000. zápas své fotbalové kariéry. Fotbal tomu v prvním poločase vůbec nenapovídal, ale nakonec to byl právě Messi, kdo poslal Jihoameričany do vedení. I s velkým štěstím se Argentinci udrželi ve vedení a jdou v turnaji dál.

Od

Zápas Argentiny s Austrálií měl být přehlídkou dominance Jihoameričanů. Ti od začátku ovšem po herní stránce nevypadali tak dobře, o čemž mluví i poločasová statistika xG (Expected Goals – očekávané góly), která hovořila lépe pro Australany.

Nejsou to ale statistiky, které rozhodují o výsledku, což nám Argentinci ukázali. Za celý poločas se dostali pouze ke dvěma střelám na branku, z nichž jedna skončila mezi třemi tyčemi.

Otamendi nahrál ve vápně Messimu a hvězda Argentiny poslala svůj tým do vedení. Messi tak svůj 1000. zápas oslavil brankou do sítě Austrálie.

Sice v prvním poločase přeci jen jeden gól padl, ale pro diváky moc zajímavý nebyl. Ani druhá půle nezačala o moc atraktivněji. Pasivní výkon Australanů se nezměnil ani při vstupu do druhého poločasu.

Deset minut po začátku druhého dějství se předvedl Matthew Ryan, byť v tom negativním slova smyslu. Jeho ohromnou chybu potrestala dvojice de Paul – Álvarez. Druhý jmenovaný už to neměl těžké a do prázdné brány zvýšil na 2:0.

Do 77. minuty toho diváci moc neviděli, pak ovšem vypálil střídající Goodwin, jehož střelu si do branky srazil Fernández. Emiliano Martínez s tečovanou střelou nemohl nic udělat a Australané tak snížili na rozdíl jediné branky.

Austrálii se tak podařilo zdramatizovat toto osmifinálové klání, Argentinci měli několik velkých šancí, ve všech nicméně selhal Lautaro Martínez.

V poslední minutě pak pro fanoušky Argentiny došlo k infarktovému momentu, když vypálil Garang Kuol, jehož ohromnou šanci zastavil parádním zákrokem brankář Argentinců.

Messi tak zvítězil ve svém 1000. zápase a potvrdil s Argentinou roli favoritů. Za 6 dní je čeká duel s Nizozemskem ve čtvrtfinále. Právě ti se dnes přehráli USA a postoupili do další fáze mistrovství světa v Kataru.

Zdroj: MS 2022 v Kataru

USA bohužel pro své fanoušky při sobotním odpoledni nezvládlo svůj osmifinálový duel na mistrovství světa v Kataru proti Nizozemsku. Svěřenci kouče Gregga Berhaltera podlehli Nizozemsku 1:3, o velice spektakulární gól se ovšem postaral Haji Wright.

Američané vstoupili do zápasu s Nizozemskem vskutku velmi aktivně a úvodní minuty patřily právě jim. Pak ale první vážnější šanci využil Memphis Depay, jenž stál na konci krásné akce Nizozemska.

Nutno podotknout, kdyby Američané byli bývali vyřešili své solidní ofenzivní akce efektivněji, mohli se radovat z gólu jako první právě oni.

Už ve třetí minutě totiž naprostou tutovou příležitost zahodil Christian Pulisic, když v malém vápně mířil do pravého dolního rohu, Andries Noppert však předvedl skvělý zákrok.

Američané si během první půli vytvořili několik slušných akcí a slibných příležitostí, žádnou z nich však nedokázali proměnit. Ke gólu nevedl ani obrovský tlak v závěrečných minutách prvního dějství, ani tvrdá rána Timothy Weaha neskončila v síti.

V nastaveném čase prvního poločasu tak ještě jednou zaúřadovali Nizozemci a byl to právě Daley Blind, který po asistenci Denzela Dumfriese zvýšil na 2:0.

Národní tým USA se dočkal branky až v 76. minutě, když se prosadil útočník Antalyasporu Haji Wright. Nutno podotknout, jednalo se o vskutku spektakulární gól, který si nicméně ve videu níže můžete prohlédnout.

Američané se tedy pokusili o zdramatizování tohoto klání, o pět minut později nicméně gólem zpečetil postup Nizozemska Dumfries.

A jelikož Argentina zvládla své osmifinálové klání proti Austrálii 2:1, potkají se ve čtvrtfinále mistrovství světa v Kataru právě tyto dva celky.