Historie slovenského fotbalu aneb Doby dávno minulé – Inter Bratislava

Inter Bratislava. To je jméno, které v dávných dobách nahánělo strach napříč celým Slovenskem. Nyní však Inter zažívá doby, kdy mohou nejvyšší slovenskou fotbalovou ligu sledovat pouze z velké dáli. Připomeňme si slavnou historii klubu a také to, z jakého důvodu už Inter Bratislava není klubem, jakým kdysi byl.

Zdroj: fkinterbratislava.sk

Třetí slovenská liga – Bratislava. To je soutěž, který tento bývalý gigant slovenského fotbalu obývá. Klub byl založen roku 1940. Tehdy nesl název ŠK Apollo Bratislava. Tento celek patřil mezi silné už za dob Československa, v býválé federální lize byl členem od roku 1953.

V sezóně 1958/59 se stal tým mistrem Československa. O titul bojovali i o dva roky později, leč neúspěšně a sezónu nakonec zakončili na druhé pozici. Velká změna ale nastala v roce 1962. V tomto roce totiž klub Inter Bratislava převzal první dvě družstva bývalého, velmi úspěšného celku ČH Bratislava.

Díky tomuto převzetí mužstev zároveň Inter Bratislava disponuje právním nárokem na úspěchy a trofeje dosažené klubem ČH Bratislava. Inter následně využil partnerství s velkou slovenskou značkou jménem Slovnaft a právě v onom roce 1962 je celek přejmenován na TJ Slovnaft Bratislava.

Nutno podotknout – společnost Slovnaft stála za klubem už od roku 1952! Klub se stal silnějším a pevně si držel pozici jednoho z nejlepších slovenských mužstev. Vezmeme-li v potaz všechny sezóny od roku 1962 až do roku 1970, pouze dvakrát se stalo, že se TJ Slovnaft Bratislava umístil jinak, než čtvrtý.

V tomhle období si bratislavský oddíl připsal i dvě prvenství v tehdejším poháru Intertoto. Na další mistrovský titul si ovšem budou muset počkat nekonečných 41 let! TJ Slovnaft Bratislava však nezůstává bez dalších úspěchů. V letech 1975 a 1977 se stávají vicemistry nejvyšší soutěže a v letech 1984, 1988, 1990, 1995 také slaví vítězství ve Slovenském poháru.

Rok 1992 přináší další změnu. Tehdejší přejmenovaný TJ Inter Slovnaft Bratislava vstupuje do asociace sportovních klubů v Bratislavě. O rok později dochází k osamostatnění slovenského fotbalu, a právě tehdy vstupuje Inter Bratislava do dalšího, velmi úspěšného období své existence.

Ačkoliv nejde o naprostou dominanci, AŠK Inter Slovnaft Bratislava je na vrcholu. V roce 1993 a 1994 sezónu uzavírají na druhé a třetí pozici, načež se v roce 1995 stávají vítězi Slovenského poháru.

Rok 1998 přinesl Interu třetí příčku v konečném pořadí, o rok později se opět stávají vicemistry své země. A na prahu nového tisíciletí se po 41 letech konečně dočkali – Inter se stává mistrem ligy a vítězem poháru!

Další sezóna – Inter Bratislava se zase raduje z titulu a podruhé v řadě slaví “double”, když vítězí i ve finále národního poháru!

Ročník 2001/02 přináší Interu poslední solidní umístění – 3. místo v lize. V dalších dvou letech se týmu příliš nedaří. To ale není nic oproti tomu, co klub v budoucnu čeká. Píše se rok 2004 a klub zažívá naprostou zkázu – opouští je Slovnaft! Klub se osamostatnil od asociace a právě v této souvislosti je přejmenován na FK Inter Bratislava.

Zde začíná brutální výkonnostní pád. Na konci sezóny 2007 Inter Bratislava sestupuje do druhé ligy. Po dvou letech strávených v druhé lize měl však Inter z první příčky postoupit zpět do Corgoň ligy.

Naneštěstí se noví majitelé rozhodli využít svého práva prodat licenci do Senice, kde samozřejmě přesunuli i sídlo klubu. A jak to tak bývá, Inter přichází i o stadion. Dlouhých 42 let hrál Inter na svém domácím stadionu Pasienky. Jak dnes víme, stadion byl posléze odkoupen městským rivalem Slovanem Bratislava.

V téhle situaci si představte fanouška, jehož srdce patří právě Interu. Milovaný klub se řítí strmě dolů a k tomu všemu hraje na vašem svatostánku jeden z největších rivalů.

Vypadalo to, že klub zanikne. Naštěstí se tak nestalo, občanské sdružení – nezisková organizace Inter Bratislava – přebírá zodpovědnost za fungování klubu! Znovuzrození může začít.

Neustálý pronájem stadionů není to pravé ořechové, a tak se Inter usídlil na stadionu v nedaleké Stupavě. Stadion však nepojme více, než 800 diváků. Není tajemstvím, že klub prahne po stabilním zázemí přímo v Bratislavě.

“Naša snaha trvá už 10 rokov a stále sme nedosiahli cieľ, ktorý sme si určili. Návrat do Bratislavy je jednou z priorít, ktorú sa pokúsime v tomto roku vyriešiť, řekl na jaře 2019 v rozhovoru pro Šport.sk prezident klubu Jozef Barmoš.

Přestože v minulém roce návrat do hlavního města nevyšel, právě snahu Interu odepřít nemůžeme. Během sedmi let se družstvo dostalo z páté ligy do druhé. Jenže přichází konec loňského ročníku a Inter padá do třetí ligy. Před propuknutím pandemie byl tým na druhém místě s pouhou dvou bodovou ztrátou na tým OFK Dunajská Lužná.

Ve vzduchu visí dvě jasné otázky: Dostanou se v průběhu dalších let zpět do první ligy? A podaří se konečně vyřešit situaci se stadionem?

Ta první nám zůstane prozatím nezodpovězena, zatímco na druhou už známe nápovědu, kterou nám poskytl opět prezident klubu: “Určite sa budeme zaujímať aj o možnosť hrať na Tehelnom poli. Hlavné mesto potrebuje konkurenčné prostredie. 

No a v neposlední řadě vyvrátil i spekulaci, že by se Inter vrátil zpět na Pasienky či do Dúbravky: “Nebolo by to dlhodobé riešenie, hľadáme iné možnosti.” Pro fanoušky Interu je skvělé, že je vedení klubu takto aktivní a že i situaci s návratem do první ligy berou naprosto vážně. Každopádně, budoucnost tohoto oddílu je stále velmi nejasná.

Zdroje: fkinterbratislava.sk, livesport.cz, šport.sk

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Průšvih pro Inter nastal tím, že se šéfem Slovnaftu stal Dr. O. Világi, což je Maďar z Dunajské Stredy, který stojí za konkurenčním DAC.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Nové smlouvy ve Slavii! Kontrakt podepsali Bořil s Coufalem

Slavia posiluje nejen po stránce příchodů, ale také smluvně. Nové kontrakty dnes podepsaly dvě velké opory, konkrétně Jan Bořil a Vladimír Coufal!

Lewandowski opět exceloval a pomohl zničit Chelsea! Překoná rekord Cristiana Ronalda?

Robert Lewandowski prožívá životní sezonu a nijak to nezměnila ani koronavirová pauza. Střílí góly na všech frontách, ve všech soutěžích, proti všelijak...

Petr Čech se stane oficiálně novou ikonou ve hře FIFA 21! Doplní tak Pavla Nedvěda

Je to teprve něco přes rok, co oznámila jedna z největších legend českého fotbalu konec aktivní fotbalové kariéry a hned se dočkala...