Spojte se s námi


Fotbal

Historie slovenského fotbalu aneb Doby dávno minulé – Artmedia Petržalka

Publikováno

dne

Vzpomínáte si ještě na klub FC Artmedia Petržalka? Tomuto velikánovi slovenského fotbalu bohužel v dnešních dobách nenáleží prvoligová příslušnost. Jak si klub vede nyní? A dočkáme se v blízké budoucnosti velkého návratu?

Zdroj: fcpetrzalka.sk

FC Artmedia Petržalka – to je klub, který byl na Slovensku v dávných dobách velmi obávaným celkem. Podívejme se spolu na to, jak to s ním vypadá dnes. Připomeňme si ale také například jejich famózní tažení Ligou mistrů nebo výkony tehdejšího nepřekonatelného krále Bratislavy.

Fotbalový oddíl v této městské části Bratislavy vznikl v roce 1898. Samotný klub už zde však byl o celých šest let dříve a patří tak k nejstarším klubům na Slovensku. Už tehdy patřili k nejsilnějším.

Nedlouho poté se však tým vytratil z očí. Znovu se Petržalka stává fanouškovi okem postřehnutelným týmem až v sedmdesátých letech, kdy se mužstvo objevuje v divizi.

Poprvé do československé první ligy nahlédne v sezóně 1981/82. Tým se však neudrží a na návrat si musí počkat až do sezóny 1983/84. Ani v tomto ročníku si prvoligovou příslušnost neudrží. To se jí podaří až v sezóně 1996/97. A právě tehdy vstupují do nejúspěšnější části své existence.

Úspěchu dosáhla Petržalka v roce 1988, kdy vyhrála národní pohár. V lize však mužstvo nepředvádělo oslnivé výkony, tedy až do ročníku 2000/01, kdy se tým umístil na konečné čtvrté příčce. Sezóna 2002/03 by se dala nazvat tichem před bouří, jelikož ji tým zakončil na druhém místě. Následující sezóna – 8. místo. Ale další rok?

Se ziskem 72 bodů se v roce 2005 stává Petržalka mistrem Corgoň ligy! And the show must go on… Petržalka zažívá nevídaný úspěch. S evropskými poháry už z dřívějších sezón nějaké zkušenosti měli, pokaždé však skončili už na samém začátku Poháru UEFA. To se ale nedá říct o sezóně 2005/06.

První předkolo Ligy mistrů – Kajrat Almaty. V Kazachstánu Petržalka prohrála 2:0. Doma si však postup do další fáze pohlídala a zvítězila 4:1. Druhé předkolo – Celtic Glasgow. Konečná? Ale kde že… Artmedia doma rozmetala skotského giganta vysoko 5:0!

Hattrick v tomto utkání zaznamenal Juraj Halenár. Na horké skotské půdě sice slovenský celek čtyřikrát inkasoval, postup do třetího předkola si však tým udržel.

Ve třetím předkole svedla Petržalka souboj s Partizanem. Po dvou bezgólových remízách musely o postupu rozhodnout penalty, které úspěšněji zvládá Petržalka a postupuje do základní skupiny Ligy mistrů!

Konkurence ve skupině byla velká. Na slovenského velikána čekal Inter Milán, FC Porto a Glasgow Rangers. První zápas hraje Petržalka doma, kde přivítala Inter. Ten taky na Slovensku vítězí 1:0. Druhý zápas ve skupině musí Petržalka odehrát na portugalské půdě.

FC Porto vede po 40 minutách 2:0 a vše se zdá být jednoznačné. Ale pozor, Petráš střílí Portu gól do šatny – 2:1! Pamětníci jistě ví, co nastalo v poločase druhém. Běží 54. minuta, k míči se dostává Ján Kozák a srovnává stav utkání na 2:2! Uf, tak jo, bereme remízu? Ani náhodou!

O dvacet minut později je tady další šance Artmedie, ze které Balász Borbély strhává vedení na stranu Petržalky – 2:3! Slovenský celek ve skupině odvedl skvělou práci, nakonec to však na postup nestačí a tým končí třetí. Třetí pozicí si alespoň zajišťují účast ve třetím kole Poháru UEFA, kde je vyřazuje Levski Sofia.

Sezónu pak klub zakončuje na druhém místě v lize. V sezóně následující tým končí opět těsně pod vrcholem, ovšem v ročníku 2007/08 se Petržalka znovu stává mistrem ligy!

Co se týče evropských pohárů – podobný úspěch se už Artmedii zopakovat nepodaří a pokaždé se nedostanou dále, než přes předkola.

Petržalka se opět dočkala úspěchu i v národním poháru. Ten ovládla v letech 2004 a 2008. V letech 2005 a 2009 odešla Artmedia z finále poháru jako poražená. Rok 2004 přinesl Petržalce i vítězství ve slovenském superpoháru.

Po roce 2009 však začínal klub upadat, což se odrazilo i na výsledcích. Na konci sezóny 2010 se dokonce museli s první ligou rozloučit. Druhou ligu sice Petržalka ovládla, kvůli finančním potížím se však postupu zpět nedočkala.

Klub poté sestoupil až do třetí ligy a co hůř, museli v této souvislosti opustit i svůj tehdejší stánek a přesunout se na stadion bývalého Rapidu Bratislava.

Od roku 2008, kdy klub opustil jejich tehdejší majitel a poté vstoupil do konkurenčního Slovanu, se v klubu vystřídalo více majitelů. Ani jeden z nich však nebyl schopen dostat Petržalku z vážných finančních problémů. Roku 2014 subjekt zanikl.

Téhož roku však vznikl subjekt nový, jež navazuje na úspěchy starého klubu. Nový klub FC Petržalka byl přeřazen do nejnižší soutěže, odkud se snaží probojovat zpět na výsluní. A nelze říct, že by se jim snad nedařilo! Nyní lze totiž bývalého slovenského velikána najít už v druhé nejvyšší soutěži.

Zdroje: fcpetrzalka.sk, livesport.cz

Reklama

Oblíbené