Spojte se s námi


Fortuna liga

Historie českého fotbalu aneb Doby dávno minulé

Publikováno

dne

FK Chmel Blšany, Baník Most nebo FK Drnovice. To jsou pojmy, na které začínají fotbaloví fanoušci pomalu, ale jistě, zapomínat. Jan na tom jsou tyto kluby dnes a čeká snad některého z nich slavný návrat do první ligy?

Zdroj: wikimedia

Od roku 1993, kdy samostatná česká liga započala svou činnost, se v naší nejvyšší soutěži objevily i dnes méně známé kluby, které byly pravidelnými účastníky první ligy nebo vychovaly velké osobnosti našeho fotbalu. Podívejme se tedy, o které kluby se jedná.

SKP UNION CHEB

V ročníku 93/94 se umístili na 4. příčce, a to se shodným počtem bodů za třetím Baníkem Ostrava. Oba celky nasbíraly 36 bodů. Za výhru se totiž tehdy udělovaly jen 2 body. Jednou z největších postav chebského kádru byl Petr Samec, také pozdější „snajpr“ Baníku Ostrava a český reprezentant.

V následujícím ročníku byl klub přejmenován na FC Union Cheb. V sezoně 94/95 nastřádali 31 bodů, ovšem vzhledem k tomu, že za výhru v zápase se už udělovaly 3 body, stačilo jim to pouze na konečné desáté místo v tabulce. To samé umístění mužstvo z Chebu zopakovalo i další rok. Následující sezóny už si ale tento klub nezahrál. Založení klubu se datuje k roku 1951 a po většinu historie patřil pod ministerstvo vnitra.

Civilním klubem se stal až po pádu komunistického režimu a po Sametové revoluci se Union Cheb ocitá ve velmi těžké finanční situaci, která vyvrcholila konkursem v roce 1996. Důsledkem byl zánik A-mužstva a neudělení licence pro další ligový ročník. Mládež byla poté převedena pod hlavičku nového klubu SK Cheb, který však zanikl v roce 2004.

10 let (243 zápasů) zde odehrál i trenér české fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý. Svá domácí utkání odehrávali na stadionu Lokomotiva pro 17 000 diváků.

1. FK DRNOVICE

Za největší úspěch drnovického fotbalu lze považovat 3. místo ze sezóny 1999/2000. Jsou také dokonce dvojnásobnými finalisty Poháru ČMFS (95/96 a 97/98) a zahráli si i Pohár UEFA.

Za úspěchem z ročníku 1999/2000 stojí Karel Večeřa. Tehdy poskládal vskutku výtečný tým. Bránu střežil dvojnásobný mistr ligy se Slavií Praha Martin Vaniak. Své fotbalové začátky s drnovickým klubem spojily i takové defenzivní štíty, jakými byli Zdeněk Grygera nebo Erich Brabec. V ofenzivních řadách byli k vidění další dva špičkoví špílmachři, a to Pavel Zavadil a Rudolf Otepka.

10. srpna 2000 se v tak malé obci, která čítá pouhých 2 400 obyvatel odehrálo i utkání Poháru UEFA. Přes předkolo drnovičtí sice prošli, avšak v dalším kole byli vyřazeni Mnichovem 1860.

V následujících letech však dalších významnějších úspěchů nebylo dosaženo, ba naopak. Za 5 let se drnovická organizace stačila hned třikrát přejmenovat, to ale není to nejhorší. FK Drnovice postihly důsledkem mnoha nepříznivých událostí rizikové problémy. Po pádu Chemapolu, giganta tuzemského průmyslu, došlo v roce 2001 ke změně vlastníka. Klub získala firma Persport, která však o 3 roky později podlehla likvidaci. Klub spadl do konkurzu, kterého se bohudík v budoucnu dokázal zbavit. V roce 2001 to naneštěstí nebyl jediný kritický zásah do drnovického oddílu. Kvůli údajným podvodům za vyměňování hráčů byly FK Drnovice přeřazeny až do MSFL.

Sezona 2002/2003 – postup do druhé ligy.

Sezona 2003/2004 – návrat do první ligy (tehdy společně s Ml. Boleslaví).

V ročníku 2004/2005 opět přejmenovaný klub, tentokrát na 1. FK Drnovice, skončil na celkem solidní 8. pozici. Kvůli finančním problémům ale spadl do druhé ligy. V novém tisíciletí klub převážně potkával jeden problém za druhým. Definitivní záležitostí byl pro klub rok 2006, tým totiž zkrachoval.

Po zániku vznikla společnost FKD, o. s., jejíž tým se přihlásil do 4. A třídy okresu Vyškov. 1. července 2012 ale výkonný výbor FAČR ukončil členství FK Drnovice ve fotbalové asociaci kvůli opět probíhajícímu konkurzu.

Aktuálně hrají drnovičtí 1.B třídu Moravskoslezského kraje a během nedávných let se podařilo vyřešit i problémy se stadionem, který k radosti všem konečně patří obci.

FK CHMEL BLŠANY

Pod názvem Sokol Blšany byl klub založen rok po ukončení druhé světové války. Většinu času se pohybovali v nižších soutěžích, až v 80. letech zaznamenali menší vzestup, především díky převzetí Františka Chvalovského, pozdějšího předsedy ČMFS, který do klubu nastoupil na pozici funkcionáře. V roce 1988 postoupili do divize a o 3 roky později až do třetí ligy.

Rok 1992 přinesl nejnovější název klubu FK Chmel Blšany a v roce 1993 postupují spolu s Teplicemi do druhé ligy. Úplná euforie nastala o 5 let později. V roce 1998 z prvního místa s náskokem 9 bodů na druhou Karvinou postoupili do Gambrinus ligy!

1998/1999 – prvoligová nováčkovská sezóna zakončená na 6. místě, což bylo zároveň nejlepší umístění, na které za celých 8 let v první lize dosáhli. Dvakrát desátí, dvakrát čtrnáctí, třináctí, dvanáctí a nakonec 16. místo na konci ročníku 05-06.

I díky spolupráci s fotbalovým Mostem to v sezóně 06-07 dotáhli na 8. místo, ovšem po skončení sezóny nedostaly zadlužené Blšany licenci pro další soutěžní ročník a mužstvo bylo administrativně přeřazeno do ČFL. O rok později, především kvůli rozkladu kádru spadly Blšany do divize.

O klub se však začal zajímat Horst Siegl spolu s Josefem Němcem a Jaroslavem Janouškem. Tým se jakž takž daří postupně opět zvedat a v roce 2011 postupují zpět do Divize B. Po jediné výhře, třech remízách a 26 prohrách tým však zpátky padá do Přeboru. Z něj se mu už bohužel nikdy nepodaří vyhrabat.

Vzniklá spolupráce s Českou asociací fotbalových hráčů z roku 2015 byl jakýsi poslední záchvěv čehosi pozitivního ve věci klubu blšanského. Dominik Rodinger, jenž nově Blšany vedl, zařídil díky spolupráci těchto dvou stran příchody hráčů bez angažmá, tj. Vlastimil Vidlička, Jiří Böhm, Tomáš Pilař, Michal Zeman nebo Mario Lička.
Za tuto spolupráci totiž nesly finanční odpovědnost FK Chmel Blšany, jenže když klub nedokáže zaplatit ani cestovní doklady nebo různé příspěvky, značí nám to cosi shnilého v už tak zchudlém klubu.

Vše nakonec vyvrcholilo v tzv. Svazovou arbitráž. Ročník 15/16 už končil klub bez hráčů z ČAFH a vysoce ostudnou prohrou v Modré 0:24! FK Chmel Blšany tak v roce 2016, kdy paradoxně slavili 70 let výročí klubu, zcela zanikly.

FK BANÍK MOST

Založen byl v roce 1909 jako Sportovní klub Most a až do konce 1. světové války hrál SK Most své zápasy na bývalém vojenském cvičišti, než byl roku 1938 otevřen nový stadion u silnice do Litvínova. Během druhé světové války byl však mostecký klub v nečinnosti. Až do roku 1996 Baník Most obýval nižší soutěže.

Změna nastala právě v roce 1996, a to především díky příchodu mostecké uhelné společnosti. Z druhé příčky v roce 1997 postoupili do druhé ligy. V roce 2003 se stala majoritním vlastníkem klubu italská firma Siad a klub se přejmenoval na FK Siad Most. O 2 roky později postoupil Most do první ligy. Tým strávil v nejvyšší české fotbalové soutěži 2 roky, než v roce 2008 sestoupili do druhé ligy, kde strávili dalších 7 let.

Rok 2011 se nesl pro mostecký klub v negativním duchu kvůli trestnímu oznámení za podivné finanční machinace způsobené předsedou představenstva Ing. Kabíčkem. V roce 2012 je pak valnou hromadou odvolán. Od konce roku 2012 klub řídil krizový management najatý společností Siad až do jeho hospodářské stabilizace a nalezení zájemce o jeho převod.

V půlce roku 2013 společnost zdarma převedla vše potřebné na nový subjekt FK Baník Most 1909, a. s., který byl zároveň oproštěn od svých závazků z minulosti. Jediným jeho akcionářem byl Radek Stehlík, který od sezony 2013/2014 klub vedl se svým bratrem.

Tým v roce 2015 obsadil 15. místo ve FNL a sestoupil do třetí ligy. O rok později následoval sestup i z ČFL. Klub převedl veškeré hráče i další záležitosti na klub Mostecký FK. Baník Most tak v roce 2016 ukončil svou dlouholetou existenci. Mostecký FK nyní účinkuje v přeboru Ústeckého kraje.

SK KLADNO

Klub byl založen roku 1903 a v roce 1925 se stal prvním prvoligovým účastníkem mimo Prahu. Až do poloviny šedesátých let patřilo Kladno k pravidelným účastníkům první ligy. Mezi největší úspěchy klubu patří dvě třetí místa z ročníků 1933/34 a 1946/47. Poslední sezonou v nejvyšší soutěži na velice dlouhou dobu pro ně byla sezóna 1969/70. Od té doby se „Kladýnko“ pohybovalo v nižších ligách, velmi podobně jako Baník Most.

V roce 2003 se Kladno spojilo s týmem Neratovic a v roce 2006 postoupili zpět do první ligy, kde strávili 4 roky. Jedenácté, dvakrát čtrnácté a naposledy patnácté sestupové místo. To je maximum, na které tým během čtyřletého působení v nejvyšší soutěži dosáhl.

V roce 2010 tedy tým sestupuje do druhé ligy, odkud hned další sezónu padá do ČFL. Po dvou sezónách strávených ve třetí lize Kladno nakonec sestupuje až do divize B, kde zatím po 16 zápasech zaujímá devátou pozici se ziskem 22 bodů.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.