Spojte se s námi


Fotbal

Historický postup na Euro? Kazašský fotbal jde nahoru, kvalifikace je rozjetá dobře

Pokud něčemu prospělo rozšíření počtu účastníků Eura, rozhodně tomu, že mají větší šanci na postup nefotbalové země. Před osmi lety to byla Albánie, roku 2021 Makedonie a letos to vypadá na Kazachstán.

Publikováno

dne

Pokud něčemu prospělo rozšíření počtu účastníků Eura, rozhodně tomu, že mají větší šanci na postup nefotbalové země. Před osmi lety to byla Albánie, roku 2021 Makedonie a letos to vypadá na Kazachstán.

Vzestup Kazachstánu nastal se vznikem Ligy národů. Hned v prvním ročníku, který končil roku 2018, se mu podařilo postoupit z výkonnostní ligy D do céčka. Za sebou nechal Lotyšsko i Andorru.

O rok později se sice Kazaši nekvalifikovali na Euro, přesto uhráli nejvíce bodů v historii kvalifikací. Dvě výhry nad San Marinem, remíza s Kyprem a především triumf 3:0 nad Skotskem znamenaly v součtu 10 bodů.

V následující kvalifikaci los přisoudil Kazachstánu velmi těžkou skupinu. Nechyběl v ní poslední mistr světa Francie, čtvrtfinalista Eura 2021 Ukrajina, účastník ME Finsko a Bosna a Hercegovina.

Kazaši se bili statečně, ačkoli byli poslední. Uhráli dvě remízy s Ukrajinou, přičemž zvláště domácí zápas (2:2) bavil i díky dvěma gólům v nastavení. Následovala ještě remíza v Bosně a Hercegovině, doma s Francií prohráli pouze 0:2.

Roku 2022 Kazachstán prosvištěl skupinou C v Lize národů. Rozhodující byly dvě výhry nad favorizovanými Slováky, Kazaši měli v konkurenci Běloruska a Ázerbájdžánu jistý postup do béčka již kolo před koncem.

Do kvalifikace Eura v Německu tak mohli vstupovat sebevědomě. V úvodním utkání se Slovinci vedli, ale nakonec prohráli 1:2, březnový sraz ale uzavřeli obratem z 0:2 na 3:2 proti Dánsku během závěrečných 15 minut.

V červnu Kazachstán nejprve vyloupil slaboučké San Marino, reálnou výzvou ale bylo až Severní Irsko. V Belfastu to bylo dlouho bez branek, v 88. minutě ale Kazaši z rychlého kontru rozhodli o výhře 1:0.

Po čtyřech kolech kvalifikace jim patří dělené první místo spolu s Finskem, Dáni a Slovinci jsou o dva body horší.

Zdroj: UEFA

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.