Fotbal
Historické rekordy anglické Premier League. Kdo může v nejbližší době přepsat statistiky?
Anglická nejvyšší fotbalová soutěž, Premier League, píše svoji historii od sezóny 1992/93. Od založení Premier League letos počítáme již devětadvacátou sezónu této dnes nejsledovanější fotbalové ligy.
Zdroj: Kirill Venediktov, CC BY-SA 3.0 GFDL
Anglická nejvyšší fotbalová soutěž píše svoji historii od sezóny 1992/93. Od založení Premier League letos počítáme již devětadvacátou sezónu této dnes nejsledovanější fotbalové ligy. Za téměř třicet let existence soutěže samozřejmě padlo mnoho zajímavých, obdivuhodných a zdánlivě těžko překonatelných rekordů. Cílem tohoto textu není jen představit či vyjmenovat nejzajímavější z nich, ale také poukázat na stále aktivní hráče, kteří mají dříve nebo později šanci některý z historických milníků překonat, popřípadě se posunout mezi ty nejlepší.
Nejlepší střelec
260 gólů mistra Premier League s Blackburnem, legendárního Alana Shearera, působí i po patnácti letech, co tento legendární anglický útočník ukončil svoji profesionální kariéru, tak trochu jako nedosažitelná meta. Po tom, co pověsil kopačky na hřebík Wayne Rooney (208 gólů) a Britské ostrovy patrně nadobro opustil argentinský střelec Sergio Agüero (184) už zbývají v historické TOP 20 už jen tři aktivní hráči, kteří by se teoreticky a potenciálně mohli prostřílet mezi ty nejúspěšnější.
Největším favoritem na promluvení do historických rekordů momentálně nemůže být nikdo jiný, než stále pouze osmadvacetiletý útočník Tottenhamu Harry Kane. Kane je momentálně na sedmé příčce historické tabulky se 167 góly. S ohledem na jeho věk a zároveň s předpoklady, že se mu vyhnou vážná zranění nebo že zůstane v Anglii, není jeho útok na nejvyšší příčky v tabulkách nereálný.
Dalším na pásce, historicky šestnáctým nejlepším střelcem, je Jamie Vardy z Leicesteru City se 125 góly. Životní příběh tohoto anglického útočníka asi netřeba připomínat, je totiž notoricky známý. Přestože začal svoji profesionální, prvoligovou, kariéru v pozdějším věku, už teď lze konstatovat, že se jednoznačně zapsal do kronik Premier League.
U Vardyho sice asi nehrozí, že by ještě zamířil mimo Anglii, je mu však již čtyřiatřicet let a je tedy otázkou, jak dlouho ještě vydrží na té nejvyšší úrovni. Například na třináctého Robina Van Persieho (144) je to jen 19 gólů a rozdíly mezi dalšími pozicemi jsou velmi těsné. Uvidíme, kam až to anglický bouřlivák dotáhne.
První dvacítku uzavírá belgický střelec Chelsea Romelu Lukaku (116). I Lukakuovi je stále pouze 28 let, pokud bude i dál hrát v Premier League a dávat góly tempem jako doposud, určitě může atakovat minimálně TOP 10. Musíme mít na paměti i jeho dvě sezóny strávené v Interu Milán, z kterého se letos vrátil zpět na Ostrovy.
Nejvíce odehraných zápasů
S 653 odehranými zápasy této statistice vévodí legendární Gareth Barry, odchovanec Brightonu, který toho nejvíce odehrál za Aston Villu, získal dva tituly s Manchesterem City a následně přidal ještě další zápasy za Everton nebo WBA. I na dalších pozicích jsou nemenší legendy jako Ryan Giggs (632 zápasů), Frank Lampard (609) nebo David James (572).
Již pátou příčku historických tabulek okupuje stále aktivní hráč. Samozřejmě je jím pětatřicetiletý fotbalista Liverpoolu James Milner (569). Milner si připsal zápasy za Leeds, Newcastle, získal dva tituly s Manchesterem City a jeden s Liverpoolem. Další aktivní hráč se nachází momentálně až na 37. příčce, jde o známého čtyřiatřicetiletého kapitána West Hamu Marka Noblea (405).
Aktuálně třetím aktivním hráčem v tabulce, na celkově 43. místě, je pak též čtyřiatřicetiletý Aaron Lennon (392) z Burnley. Ten své zápasy nastřádal především za Tottenham, dále za Leeds, Everton nebo za již zmiňované „The Clarets“.
Na 53. příčce je pak šestatřicetiletý Ashley Young (375) z Aston Villy, jenž své zápasy nasbíral za Watford, Manchester United a právě zmiňovanou Villu. O místo dál je další legendární fotbalista, tentokrát jde o odchovance Southamptonu, dvaatřicetiletého Thea Walcotta (373), který nasbíral utkání mimo jiné ještě v Evertonu a nejvíce samozřejmě v Arsenalu.
Nejvíce asistencí
I v historické tabulce gólových asistencí jde o dlouhodobý rekord, který je minimálně o jeden, dva stupně nad ostatními konkurenty. Na vrcholu žebříčku je dlouholetá legenda „Rudých ďáblů“, třináctinásobný mistr Anglie, Ryan Giggs. Velšský záložník má na svém kontě impozantních 162 gólových přihrávek.
Další v pořadí, neméně legendární hráči, kteří již též ukončili své kariéry, jako například Cesc Fabregas (111 asistencí), Wayne Rooney (103) nebo Frank Lampard (102), ztrácí na Giggse hned padesát asistencí a více. Z aktivních hráčů jsou v první dvacítce tři hráči, dva z již zmíněných veteránů. Osmá příčka patří liverpoolskému Jamesi Milnerovi (86), na čtrnácté pozici je Ashley Young (69) z Aston Villy.
Z reálných adeptů a dlouhodobých vyzyvatelů uzavírá první desítku historické tabulky asistencí belgický záložník Manchesteru City, Kevin De Bruyne (78). De Bruynemu je 30 let, je v nejlepším věku své kariéry a při předpokladu dalšího setrvání v anglické nejvyšší soutěži může jistě atakovat druhé místo tabulky.
Giggsova meta se zatím zdá být daleko v nedohlednu. V TOP 40 jsou pak dva hráči na sklonku kariéry – Juan Mata (54) z Manchesteru United a již zmíněný Theo Walcott (54) ze Southamptonu. Nakonec, první čtyřicítku uzavírá další z možných, potenciálních adeptů na nejvyšší příčky, stále ještě šestadvacetiletý Raheem Sterling (51) z Manchesteru City.
I když se u tohoto anglického křídelníka s jamajskými kořeny již mnohokrát spekulovalo a pravděpodobně ještě bude spekulovat o jeho odchodu mimo ostrovy, vzhledem k jeho věku, umístění a možnému výhledu do budoucna nelze jeho jméno nezmínit.
Tolik k dnešnímu statistickému okénku britské Premier League. V některém z dalších textů se budeme jistě věnovat i dalším obecně známým, ale i těm méně nápadným statistikám ať už v dlouhodobém nebo aktuálním kontextu. Nahlédneme samozřejmě i mimo britské ostrovy nebo do domácích vod.
Zdroj: Premier League

Fortuna liga
Zbrojovka nezvládla souboj se Zlínem a po roce opět sestupuje do druhé ligy
Před fotbalisty Zbrojovky Brno se v posledním kole nadstavby nacházel jediný úkol, museli doma porazit Zlín, aby se vyhnuli přímému sestupu. Naopak Zlínu stačila remíza, o což se po celou dobu utkání snažil. Zbrojovka se snažila útočit, ale obrana Trinity pracovala bezchybně.

Před fotbalisty Zbrojovky Brno se v posledním kole nadstavby nacházel jediný úkol, museli doma porazit Zlín, aby se vyhnuli přímému sestupu. Naopak Zlínu stačila remíza, o což se po celou dobu utkání snažil. Zbrojovka se snažila útočit, ale obrana Trinity pracovala bezchybně.
V prvním poločase zářil zlínský brankář Dostál proti brněnskému útoku
Zbrojovka Brno nastoupila před domácími fanoušky, kteří ji měli hnát vpřed, proti Zlínu, jemuž stačila remíza, aby si zahrál baráž. Jediná možnost, kdy by se Brno vyhnulo přímému sestupu by nastala, kdyby zlínští prohráli.
Už v úvodu utkání mohl jít domácí celek do vedení. Šimon Falta se po obdržené přihrávce uvolnil a zamířil do dolního růžku. Skvělý zákrok ovšem předvedl Stanislav Dostál.
Nejlepší střelec Brna Jakub Řezníček, jehož v tabulce kanonýrů předehnal Václav Jurečka ze Slavie, se pokusil o první ohrožení brány po čtvrt hodině hry. Rána kandidáta o post v Klubu ligových kanonýrů ovšem mířila těsně vedle.
S blížícím se koncem poločasu se Zbrojovka odhodlala k dalším útokům. Nejnebezpečnější pokus vyslal Matěj Hrabina, ale brankář Dostál dokázal zakročit proti střele zpoza vápna.
První půle skončila bezgólovou remízou, což dělalo větší radost hráčům Zlína. Zbrojovka stále zůstávala na posledním místě, takže by ji v případě takového výsledku čekal přímý sestup do druhé ligy.
Zbrojovka se nedokázala prosadit a po roce opět sestupuje
Zbrojovka měla i během druhého poločasu míč častěji na svých kopačkách, ale žádnému hráči se nedařilo nic zajímavého vymyslet. Hráči Zlína byli dobře zformovaní a brněnští fotbalisté se skrz blok těžko dostávali.
V 66. minutě si nejprve na centr dobře naběhl Řezníček, ovšem jeho pumelice z penaltového puntíku byla zblokována. Balon se odrazil k Janu Hladíkovi, nicméně jeho rychlá střela také skončila na jednom ze soupeřových obránců.
Snahy Zbrojovky mohli skončit po 70 minutách, když jeden z domácích hráčů vyslal omylem do úniku zlínského útočníka. Vše vyřešil rychlým výběhem Martin Berkovec. Na druhé straně se k ráně dostal Jiří Texl, ale nakonec opět úřadoval Dostál.
V posledních minutách začali útočit i hráči Trinity. Sice se jim nepodařilo přesně zakončit, ale míč drželi daleko od svého vápna, což pro ně bylo nejdůležitější. Nakonec se Zlínu podařilo uhrát s Brnem remízu 0:0.
Zbrojovka po tomto výsledku končí Fortuna ligu na posledním místě tabulky se ziskem 33 bodů. Zlín získal o bod víc a také se umístil o jednu příčku výš. Brněnský celek se po roce vrací do druhé nejvyšší ligy, zatímco zlínští fotbalisté si zahrají baráž o udržení.
Zdroj: Fortuna liga
Fortuna liga
Vítězství v poháru nebo úspěchy žen. I přes ztrátu titulu může Slavii těšit řada věcí
Slavia Praha si již druhý rok za sebou nechala utéct titul, přesto nemusejí být fanoušci sešívaných smutní. I na letošní sezóně se totiž dá z jejich pohledu nalézt řada pozitivních věcí. Pojďme se na některé z nich podívat.

Slavia Praha si již druhý rok za sebou nechala utéct titul, přesto nemusejí být fanoušci sešívaných smutní. I na letošní sezóně se totiž dá z jejich pohledu nalézt řada pozitivních věcí. Pojďme se na některé z nich podívat.
Výhra v poháru
Předně je to samozřejmě vítězství v MOL Cupu. Ten dokázala Slavia vyhrát čtyřikrát za posledních šest let. Trofej navíc byla letos pro sešívané o to sladší, že si jí odvezli přímo ze stadionu svého největšího rivala.
I vzhledem k fanouškovským kulisám obou táborů se navíc jednalo o opravdu ojedinělé finále. Publikum totiž bylo rozdělené půl na půl, takže v konečné fázi se možná daleko více doma cítili právě hosté.
Fanoušci a Tribuna sever
Prvenství ve fanouškovské sféře si neoddiskutovatelně odnesli právě sešívaní. Tribuna sever patří dlouhodobě k těm nejlepším „kotlům“ nejen u nás, ale rovněž v rámci mezinárodní scény. I letos si oddaní slávisté připravili řadu překrásných choreí, chorálů a mnoha dalších aktivit.
Nakonec i značná část samotných sparťanských fanoušků uznává, že v tomto ohledu jsou na tom edenští prostě lépe. Daleko více klape především spolupráce právě mezi Tribunou sever a zbytkem stadionu.
Slavie působila na konci sezóny silnějším dojmem
Konečné bodové skóre je stejné, titul získali letenští díky lepší postavení v tabulce na konci základní části. I přes až hrozivé ztráty v jarních venkovních zápasech ovšem působí Slavia daleko silnějším dojmem.
Nejvíce to bylo znát v závěrečných zápasech, kdy měla Sparta těžší los a často doslova bojovala až do konce nastaveného času. Na konci sezony už byla opravdu znát únava sparťanských hráčů, přestože jim díky zisku trofeje určitě nechyběla dobrá nálada.
Hráčské naděje do budoucna
Přestože na konci sezóny skončil jeden z nejvýznamnějších slávistických hráčů Peter Olayinka, objevilo se i několik nových a hodně zajímavých jmen. Řeč je samozřejmě zejména o velice talentovaném záložníkovi Christosovi Zafeirisovi a obránci Igohu Ogbuovi.
Oba jsou velkým příslibem do další sezóny, ale i budoucí investicí. Konečně se v sešívaném dresu rozstřílel i Václav Jurečka, který počet svých tref zaokrouhlil na dvacet za uběhlou sezonu.
Kompletní kádr je ovšem plný silných jmen, v čele například s Davidem Juráskem, který se zřejmě v následujícím období stane jedním z velkých zdrojů příjmu. Tohoto hráče si zřejmě Slavia již moc dlouho neudrží.
Úspěchy žen
A zapomenout samozřejmě nesmíme ani na úspěchy ženského týmů, který si pro sešívané fanoušky připravil hned dvojnásobnou radost. Získal totiž tzv. double za triumf v ligové soutěži i v poháru. Slávistické ženy tedy rovněž ukázali obrovskou sílu a do budoucna bude velice zajímavé sledovat jejich souboje se sparťanskými hráčkami.
Rozhodně se tedy z pohledu slávistů nemůže jednat o vyloženě neúspěšnou sezonu, přestože již podruhé odcházejí edenští bez celkové ligového prvenství.
To si po dlouhých devíti letech odnesli fotbalisté Sparty, kteří vedle základu v podobě charismatického trenéra stavějí své základy zejména na skvělých individualitách jako je Ladislav Krejčí, Jan Kuchta, Matěj Kovář nebo Lukáš Haraslín. V příštím ročníku nás tak určitě čekají opět velice napínavé bitvy o titul.
Zdroje: Fortuna liga, SK Slavia Praha
Fortuna liga
Díky bohu, že Sparta má frajera Křetínského. Investoval, přestože to dlouho nefungovalo, myslí si Řepka
Byl zvyklý se Spartou titul vyhrávat nejhůře jednou za dva roky, v roli fanouška si na ligovou trofej počkal dlouhých devět let. Nyní bývalý kapitán rudých Tomáš Řepka má radost ze 37. triumfu.

Byl zvyklý se Spartou titul vyhrávat nejhůře jednou za dva roky, v roli fanouška si na ligovou trofej počkal dlouhých devět let. Nyní bývalý kapitán rudých Tomáš Řepka má radost ze 37. triumfu.
Titul Sparty po dlouhých devíti letech je spojován s mnoha hrdiny. Vyzdvihován je kapitán a lídr Ladislav Krejčí, běhavý útočník Jan Kuchta či stratég Bian Priske, jenž získal titul hned ve své první sezóně na lavičce Letenských.
Trochu v pozadí zůstává jméno vlastníka klubu Daniela Křetínského. Ten se přes desítky neúspěšných přestupů v minulých letech opět odhodlal investovat do kádru a konečně se mu to vyplatilo.
„Myslím, že si to zaslouží po tom všem, kolik peněz do Sparty nacpal. Díky bohu, že Sparta takového frajera má. Dlouho to nefungovalo, ale s odstupem času si řeknete, jaký majitel by do svého klubu s takovou trpělivostí investoval,“ řekl Tomáš Řepka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Vyjádření někdejšího kapitána je poměrně překvapivé. Řepka se se Spartou nerozešel v nejlepším a od té doby poměrně často klub z Letné i samotného Křetínského kritizoval. Tentokrát ale ocenil majitelovu trpělivost.
Úspěch po dlouhých letech by nebyl, pokud by Sparta extrémně nezabrala v jarní části soutěže. Když opomeneme poslední kolo, ve kterém již o nic nehrála, ztratila pouze osm bodů za čtyři remízy. Se Slavií brala ze dvou konfrontací čtyři body.
„Nevěřil jsem, že Sparta titul zvládne, minimálně ze začátku to tak rozhodně nevypadalo. O to víc si ho užívám,“ pokračoval Řepka.
Pro Letenské titul znamená třetí předkolo Ligy mistrů a tudíž jistotu minimálně Evropské konferenční ligy. Hlavní cíl je bezpochyby milionářská soutěž, cestou každopádně Sparta musí vyřadit dva týmy.
„V pondělí ale zase všechno skončí, jak rád říkám, že pohár už bude patřit do pravěku. Nyní ho budou muset kluci potvrdit. Buď postupem do základní skupiny Ligy mistrů, anebo alespoň do Evropské ligy,“ dodal Řepka.
Letenští pravděpodobně nebudou zahálet na přestupovém trhu, na pohárovou sezónu bude potřeba široký kádr s konkurencí. Blízko je přestup Michala Ševčíka, natrvalo přišel Jan Kuchta a jedná se i s Matějem Kovářem.
Zdroj: Aktuálně.cz
-
Evropská ligapřed 4 dny
Pohárové počty: Na koho může narazit Sparta v bojích o LM? A kudy vede cesta pro Slavii, Plzeň a čtvrtý tým ligy?
-
Hokejpřed 4 dny
Češi ve čtvrtfinále narazí na USA, stěhují se do Finska. Jak vypadá pavouk Play-off?
-
Bojové sportypřed 1 dnem
Smolař vsadil na výhru Vémoly nad Kinclem půl milionu! Po zápase mu zbyly oči pro pláč
-
Bojové sportypřed 2 dny
Zbláznil se? Těžkotonážník z Clash of the Stars nepochybuje o tom, že po vítězství zamíří rovnou do Oktagonu