Spojte se s námi


Fortuna liga

HET liga po 14. kole, neporažená Viktoria, rozjetá Slávie a tápající Sparta

Publikováno

dne

Po 14.kole HET ligy kraluje stále neporažená Viktoria Plzeň. Čtrnáctá výhra v řadě, a šestnáctá v součtu s koncem minulého ročníku, již dává vyrovnání rekordu a směr k získání titulu letošního mistra.

Zápasy tohoto kola začaly páteční výhrou Sparty nad Vysočinou Jihlava 1:0. Výkon ale nebyl dobrý, sestava se stále hledá a je neustále měněna nejen z důvodů zraněných či nemocných, ale stálým zkoušením vhodného sestavení.

Po zranění se vrátil Václav Kadlec, bojoval, snažil se, byl jedním ze světlejších obrázků Sparty v tomto zápase, snad spolu se Štětinou a Dúbravkou.

To je však stále málo. I fanoušci týmu se k situaci staví stále odmítavěji. Jihlavští podali dobrý, bojovný výkon a jen málo chybělo k zisku bodu z Letné.

V sobotních zápasech se kvalitní hrou a dobrými výsledky předvedli pohárový zástupce Slávie a Viktorie Plzeň.

Slávia jasně přehrála pražskou Duklu. Hodně jí v tom pomohla i nemohoucnost a otevřenost obrany hráčů z Julisky i střelecká disponovanost Milana Škody, ke kterému se tentokrát přidal Zmrhal a výsledek 5:0 byl vytvořen.

Bylo by dobré zopakovat podobný výkon a střeleckou potenci v nastávajících důležitých, pohárových zápasech, směrem k postupu ze skupiny. Trenér Šilhavý tak snad i řádně utnul údajné snahy o jeho odvolání. Dukla nadále tápe v nevýrazných výkonech a tento debakl byl i jejich výsledkem.

Viktoria Plzeň jasně vede HET ligu a neklopýtla ani na hřišti Slovácka. Chyběl sice zraněný střelec Krmenčík, ale taktovky se ujal Jan Kopic a se svou účastí na třech brankách dal cestu k vysokému vítězství 1:4.

Domácí snížili až v posledních minutách zápasu. Slovácko je na dně tabulky, pouhých 10 vstřelených branek je málo, poslední dvě kola podzimu budou pro tento celek velmi důležité. Plzeňská Viktorka by se měla nyní soustředit na Evropský pohár a dobrými výkony dospět k postupu.

V Olomouci mohou nadále slavit. Sigma drží výborné druhé místo, které si upevnila výhrou 2:0 nad Zlínem. Fastav, oproti zbylým pohárovým zástupcům, nehrál dobře, výhra Hanáků je zcela zasloužená a mohla být i vyšší.

Kam až sahají ambice domácího celku, pro následující dvě kola podzimu a poté jarní části, závisí i na zimní přestávce a udržení stávajících hráčů.

Pohár by jim ale zcela jistě svědčil. Zdá se také, že Zlínští budou mít v Evropském poháru těžkou roli a postup je již v nedohlednu. Pozor však i na pád do spodních pater ligové tabulky.

V Brně se Zbrojovka s odhodláním nutnosti zisku bodů pustila do teplických s elánem, ale vstřelit branku je stále velký problém.

Až střídající Škoda, střelou z poza vápna zajistil domácím tříbodovou radost 1:0. Spokojenost mohou mít o to větší, že více než polovinu zápasu hráli v deseti hráčích, po vyloučení Koného.

Pro hráče hostů je i tato skutečnost varováním, že ani proti deseti nejde všechno samo, výkony, ale hlavně bojovnost, je třeba zlepšit.

Slovan Liberec přišel o svého sportovního ředitele, Jana Nezmara, který dal přednost pražské Slávii, ale body v utkání s Baníkem zůstali doma 2:1. Hosté hráli v některých fázích utkání vyrovnanou partii, tak jak se jim daří i v dalších zápasech, jen bodové hodnoty jich utíkají.

Možná chybí k Milanu Barošovi další, zkušený tahoun, třeba i kousek štěstí. Domácím jako by černé páska za Nezmara, trochu svazovaly nohy. Na vítězství to tentokrát ještě stačilo.

V nedělních zápasech se zrodily dva možná méně očekávané výsledky.

Změna trenéra v Karviné slavila v tomto zápase tříbodový zisk. Jistě je na něm i velký podíl bývalého kouče Webera, jen mávnutím proutku se mužstvo nezmění.

Nyní bylo i více štěstí, protože jablonečtí byli více než vyrovnaným soupeřem a spíše by utkání slušela remíza. Tři body jsou pro domácí velmi důležité, stejně jako nastávající zápas, možná malé derby, na Baníku. Jablonci zabránil k lepšímu výsledku i dobrý výkon domácího brankáře Le Ganga.

Překvapivé vítězství Bohemians na hřišti Mladé Boleslavi 1:2 dokazuje nasazený styl a hru na propracované obranné hře a rychlých brejcích, která plně platila i na domácí.

K tomu již známá bojovnost a tvrdost hráčů z Ďolíčku,  dostavující se i bodové zisky a viditelný posun tabulkou.

Jasná nespokojenost tentokrát vyzařovala i z trenéra domácích, po několika kvalitních zápasech, zase zpět do průměru, spíše níže. A domácí mají určitě na víc.

Počasí bylo ke 14.kolu HET ligy poměrně shovívavé. Věřme, že i zbývající dvě kola se odehrají bez chumelenic či špatných terénů a přinesou ještě zamotání ligové tabulky, před zimní přestávkou.

Reklama

Oblíbené