Spojte se s námi


Bundesliga

Hertha chtěla konkurovat Bayernu, naplnění ambic se ale ještě ani trochu nepřiblížila. Proč to nevyšlo a jaké jsou šance na světlé zítřky?

Hertha Berlín prožívá tragickou sezonu, bojuje o udržení mezi elitou. Není to přitom zase tak dávno, co vyhlašovala, že se chce stát německým velkoklubem, aby s Bayernem dokázala bojovat o titul. Dokonce přivedla několik vcelku drahých posil. Proč se svým ambicím berlínský celek nikdy ani trochu nepřiblížil?

Publikováno

dne

Hertha Berlín prožívá tragickou sezonu, bojuje o udržení mezi elitou. Není to přitom zase tak dávno, co vyhlašovala, že se chce stát německým velkoklubem, aby s Bayernem dokázala bojovat o titul. Dokonce přivedla několik vcelku drahých posil. Proč se svým ambicím berlínský celek nikdy ani trochu nepřiblížil?

Psal se červen 2019, mělo se jednat o historickou chvíli. Hertha Berlín spadla do vlastnictví německého podnikatele Larse Windhorsta a jeho investiční firmy Tennor Holding B.V., jednalo se o největší finanční obchod v historii Bundesligy.

Motivace byla jasná. Nový majitel berlínského klubu tvrdil, že chce z Herthy udělat klub hodný Berlínu, tedy německé metropoli. Oproti jiným evropským ligám se totiž pouze v německé nejvyšší soutěži stalo, že v lize dlouhodobě nebyl žádný stabilní a konkurenceschopný tým z hlavního města. Poslední titul Hertha vyhrála v roce 1931, jedná se o nejstarší klub v Německu.

Cíl byl tedy konkurovat Bayernu a učinit z Herthy jeden z nejlepších klubů nejen v Německu, ale také v celé Evropě. Uplynuly již téměř tři roky a pryč je nejen naděje, ale delší dobu už v klubu není ani příliš velký optimismus.

Plány Herthy byly velké

Jen pár dní poté, co byl dokončen prodej klubu, byl odvolán dlouholetý kouč a klubová legenda Pál Dardai. Hertha zkoušela získat na post trenéra velké jméno. Erik Ten Hag či André Villas-Boas však nabídku odmítli.

Dardaie tedy nahradil Ante Čovič, jenž dlouhodobě a velmi úspěšně působil u rezervního týmu. Jednalo se o progresivního a nadějného kouče. A že by měl k dispozici zrovna nejslabší kádr? To se rozhodně říci nedá. Sice neměl k dispozici tým, který by mohl bojovat o poháry, ale rozhodně neměl bojovat ani o udržení. Jenže se tak dělo.

Komedie s Klinsmannem

Jak již bylo zmíněno, Čovič si jako trenér nevedl zrovna dobře. V listopadu 2019 byl tedy nahrazen, když se Hertha nacházela v sestupových vodách. Náhrada? Legendární Jürgen Klinsmann. Ten si začal klást velké požadavky, měl naplnit ambice, zkušeností na to měl dostatek. Podle toho vypadalo i zimní přestupové období.

V lednu Hertha do týmu přišli Krzysztof Piatek, Matheus Cunha či Lucas Tousart. Nicméně Tousart se k týmu připojil až na novou sezonu. Dorazil ale ze slavného Lyonu, byl to jasný signál.

Ostatně sám francouzský záložník tvrdil, že Hertha může bezesporu být německé PSG a být ve své lize naprosto dominantní. Sám zřejmě netušil, jak se bude plést. Třebaže jej do týmu přivedl Klinsmann, ani si pod ním nezahrál.

Klinsmann totiž u týmu odkoučoval pouze deset zápasů. Tři vyhrál, třikrát uhrál remízu. Dostal Herthu ze sestupových vod. Jenže pak rezignoval. Navíc to oznámil přes sociální sítě. Důvod? Necítil dostatek podpory a soudržnosti, klub prý dělal pro udržení málo. V únoru 2020 tedy bylo po všem.

Kde je problém?

Od června 2019, kdy Hertha vyhlásila velké ambice, se do prosince 2021 na trenérské lavici čtyři trenéři. Po Čovičovi a Klinsmannovi přišel hasit požár Bruno Labbadia, kterého v lednu 2021 nahradil navrátivší se Pál Dardai.

Ani jeden ze čtyř trenérů nedokázal ambice naplnit. Ani se tomu přiblížit. Hlavu na špalek tedy musel po dlouhých 12 letech ve funkci položit sportovní ředitel Michael Preetz, který skončil v lednu 2021.

Právě Preetz podle několika expertů je důvodem, proč Hertha tak znatelně strádá. Sice se může pochlubit tím, že díky němu berlínský celek má na svědomí rekordní útratu v lednovém přestupovém období napříč Německem, k ničemu to ale nevedlo.

Mezi lety 2009 až 2021 Preetz propustil 11 trenérů, k tomu utratil přes 200 milionů eur, což se ale vůbec nikde neprojevuje. Vesměs žádná posila se nechytla. Minimálně v poslední době, kdy Hertha utrácela vůbec nejvíce ve své historii.

Hned 4 nejdražší přestupy klubové historie se uskutečnily v první sezoně po příchodu bohatého investora, ani jeden hráč se nestal důležitou součástí týmu, natož, aby vedl tým k úspěchu.

Preetz prakticky nedokázal určit žádnou vhodnou filozofii. Nevsadil ani na mladé talenty, ani na hotové hráče. Dobře si nevedl ani při volbách trenérů. Zkrátka jen dostal peníze a nevěděl, jak s nimi má vlastně nakládat. V klubu začal panovat absolutní chaos a úpadek.

Pomůže změna sportovního ředitele?

Preetz od ledna 2021 v klubu nepůsobí, na jeho pozici jej nahradil Fredi Bobic, jenž odváděl fantastickou práci mezi lety 2016 až 2021 v Eintrachtu Frankfurt, který nejenže hraje skutečně atraktivní fotbal, ale také získával zajímavé hráče, skvěle prodával a byl konkurenceschopný.

Za směšných necelých 42 milionů euro přivedl Bobic do Frankfurtu hráče jako jsou André Silva, Luka Jovič, Ante Rebič či Sébastian Haller. O něco později právě na této trojici vydělal 100 milionů. Frankfurt se navíc probojoval také do Evropy, čímž vydělával další peníze.

Bobic začal ihned po příchodu do Herthy prodávat nepotřebné hráče a naopak dělal maximum, aby dostaly šanci mládí a talent. Jenže neměl a nemá volné ruce. V létě například nemohl vyhodit kouče Dardaie, i když chtěl. Těžko pak mohl nějak znatelně měnit strategii a procesy v rámci klubu. K udržení pozice stačilo Dardaiovi nesestoupit, což zvládl.

Přesto o pozici přišel v listopadu 2021. Ani lidé nad Bobicem nemohli přehlédnout fakt, že s Dardaiem cesta za úspěchem nevede. Jenže v listopadu už toho Bobic při hledání trenéra mnoho nesvedl. Přivedl tak alespoň sestupového specialistu Tayfuna Korkuta.

Bobic úřaduje aneb Na výsměch je brzy, teď to teprve může začít. ALE…

Aktuálně je cíl jasný. Hertha má co dělat, aby se udržela. Aktuálně je na 17. pozici, která znamená přímý sestup. O nesestupová místa se ale rozhodně ještě bude chtít porvat. Pokud se ale záchrana podaří, může teprve světlá budoucnost Herthu čekat.

Bobic totiž začíná úřadovat a je pravděpodobné, že Korkut po sezoně na lavičce nezůstane. Nahradit by jej mohl Niko Kovač nebo Roger Schmidt, kterému končí v létě smlouva v PSV Eindhovenu.

Proč právě Kovač? Berlín je jeho rodné město, za Herthu odehrál přes 200 utkání, navíc už pod Bobicem působil úspěšně ve Frankfurtu. Společně by se mohli postarat o světlou budoucnost Herthy.

Bobic navíc reformoval prakticky celé oddělení skautingu, přivedl si dva skauty z Frankfurtu, dalšího z Arsenalu. Buduje se širší síť pro hledání talentů.

Vše má však své „ale“. V tomto případě je zásadní zmíněné udržení es mezi elitou. Majitel Windhorst je nespokojen z nedostatku rozhodovacích pravomocí i z výsledků. Nechce do týmu pumpovat další peníze, aniž by věděl, že to má smysl.

Bobic by mohl být ten pravý. Musí si ale získat důvěru, a to nejen výsledky. Jestli někdo má schopnosti, aby naplnil ambice Herthy, je to právě on.

Zdroje: Hertha BSC, Bulinews, Bild, Transfermarkt

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.