Spojte se s námi


Fotbal

Greenhorni letošních pohárů: Klaksvík má kádr s hodnotou Žižkova, přesto letos vyřadil Ferencváros či Hacken

Má o sto tisíc dražší kádr než aktuální Viktoria Žižkov, přesto ho letos uvidíme ve skupině evropských pohárů. KÍ Klaksvík bude prvním faerským týmem v základní skupině některé ze soutěží, poté co v kvalifikaci vyřadil jasné favority.

Publikováno

dne

Má o sto tisíc dražší kádr než aktuální Viktoria Žižkov, přesto ho letos uvidíme ve skupině evropských pohárů. KÍ Klaksvík bude prvním faerským týmem v základní skupině některé ze soutěží, poté co v kvalifikaci vyřadil jasné favority.

KÍ Klaksvík byl založen roku 1904, přestože faerská fotbalová liga běží až od roku 1942. Celek z města s pěti tisíci obyvateli ji dokázal vyhrát ve 20 případech, přidal šest triumfů v domácím poháru a třikrát ovládl superpohár.

Po sestupu těžký návrat

Jak se fotbal na Faerských ostrovech postupně posouval, vznikla i druhá liga, do které roku 2009 Klaksvík poprvé v historii sestoupil. Léto předtím přitom koupil jednoho z nejslavnějších faerských fotbalistů Atliho Danielsena.

Ze sestupu se Klaksvík rychle oklepal a roce 2016 měl na dosah první ligový titul od roku 1999. Nakonec byl o jediný bod lepší Vikingur Gøta. Sezónu poté to bylo ještě horší, Vikingur slavil před Klaksvíkem pouze o skóre.

Čekání na titul Klaksvík symbolicky ukončil po dvaceti letech, tedy roku 2019.

Pohárové úspěchy v blízké minulosti

Titul z roku 2019 nastartoval překonávání maxim na mezinárodní scéně. Hned po oslavách prvenství se Klaksvík poprvé v historii dostal skrz první předkolo Evropské ligy, když vyřadil litevské Riteriai.

Rok poté již coby mistr vyklepl v prvním předkole Slovan Bratislava 3:0, poté nestačil Young Boys Bern a propadl se do EL. V ní jako první faerský klub došel až do play-off o skupinu, úspěšnější byl však irský Dundalk.

Přesto je utkání třetího předkola EL s Dinamem Tbilisi považováno za největší zápas v historii. Faeřané dali zvučnému soupeři šestku (6:1), což sledovaly tři tisíce fanoušků, ačkoli kapacita k sezení je pouhé dva tisíce.

Letos se historie přepisovala ještě výrazněji. Faerský mistr ve venkovní odvetě přejel Ferencváros, poté vyřadil Hacken a poprvé si zajistil poháry. Byť poté smolně padl s Molde a Šeriffem Tiraspol, oba soupeři triumfovali pouze o gól.

Zdroj: KÍ Klaksvík

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.