Spojte se s námi


Fotbal

Greenhorni letošních pohárů: Čukarički zakládal vojenský letec z první světové války

Letos je to krom Crvené Zvezdy Bělehrad v evropských pohárech od Srbů velká neznámá. Bačku Topolu jsme se již v naší sérii představili, tentokrát je na řadě klub Čukarički, jehož první klubový prezident byl vojenský letec.

Publikováno

dne

Letos je to krom Crvené Zvezdy Bělehrad v evropských pohárech od Srbů velká neznámá. Bačku Topolu jsme se již v naší sérii představili, tentokrát je na řadě klub Čukarički, jehož první klubový prezident byl vojenský letec.

Klub Čukarički byl založen 4. července 1926 v pracovní části staré Čukarice, konkrétně v hospodě Majdan. Jedno z největších jmen klubové historie stálo u samého zrodu, prvním prezidentem klubu totiž byl Miloš Ilič.

Ilič absolvoval Vojenskou akademii, získal pilotní titul a zúčastnil se mnoha válek, včetně první světové. Byl kapitánem I. třídy, na konci války ale z armády odešel a usadil se právě v Čukarici.

Dlouhé roky se klub potácel mezi třetí, čtvrtou a pátou ligou, největší úspěchy tento celek zaznamenal během druhé světové války. Prvním větším mezníkem pro něj byly sezóny 1971/72 a 1993/94, kdy se Čukarički dostalo do druhé jugoslávské ligy.

Po druhém zmíněném postupu navíc okamžitě následoval skok do nejvyšší soutěže. V letech 1996 a 1997 si Čukarički dokonce zahrálo skupinu Poháru Intertoto, v obou případech však srbský celek okamžitě vypadl.

Pendlování mezi soutěžemi skončilo až roku 2011, kdy byl klub ve druhé lize na pokraji bankrotu. Zachránila ho velkoobchodní společnost ADOC, která svou investicí udělala Čukarički prvním srbským týmem, který byl privatizován.

Ve zbytku ročníku se bělehradský celek zachránil, v následujícím již postoupil do elitní soutěže. Od té doby pravidelně naskakuje v pohárových kvalifikacích, postup do skupiny však ne a ne přijít.

Za největší úspěch je považována zatím jediná pořádná trofej – Srbský pohár ze sezóny 2014/15. Ligovým maximem je třetí místo, loni Čukarički uteklo druhé místo a kvalifikace Ligy mistrů pouze o skóre.

Třetí flek přesto stačil na jistotu skupiny Konferenční ligy. Ve zvučné skupině s Fiorentinou, Ferencvárosem a Genkem se mohou hráči ukázat a třeba nastartovat takovou kariéru, kterou měl Aleksandar Kolarov – pravděpodobně největší jméno v historii Čukarički.

Zdroj: Čukarički, UEFA

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.