Spojte se s námi


Fortuna liga

Graiciar po přestupu do Yorku: Těším se na život v Kanadě. Chci získat zpět herní praxi a ideálně se posunout do MLS

Martin Graiciar patřil mezi největší talenty českého fotbalu. Už v 16 letech absolvoval třeba stáž v Arsenalu, v 18 letech pak přestoupil do italské Fiorentiny. Poté se ale i kvůli častým zraněním jeho kariéra přibrzdila, nyní se tak bude snažit vrátit na nejvyšší úroveň v zámoří, v Kanadě bude hrát za York United. V exkluzivním rozhovoru pro Ruik.cz vysvětluje, proč si vybral právě Canadian Premier League.

Publikováno

dne

Martin Graiciar patřil mezi největší talenty českého fotbalu. Už v 16 letech absolvoval třeba stáž v Arsenalu, v 18 letech pak přestoupil do italské Fiorentiny. Poté se ale i kvůli častým zraněním jeho kariéra přibrzdila, nyní se tak bude snažit vrátit na nejvyšší úroveň v zámoří, v Kanadě bude hrát za York United. V exkluzivním rozhovoru pro Ruik.cz vysvětluje, proč si vybral právě Canadian Premier League.

Měl jsi i jiné nabídky než právě York United?

S mým manažerem panem Paskou jsme řešili, že bych mohl jít do druhé německé ligy, řešilo se i třeba Polsko nebo Kypr, ale nebyly na stole žádné konkrétní nabídky. Druhá německá liga je ale fyzicky hodně náročná a po té dlouhé době, co jsem nehrál, by to bylo hodně těžké. Potřebuju získat zpět herní praxi a sebedůvěru, takže jsem to nechtěl riskovat.

Co ti proběhlo hlavou, když jsi dostal nabídku jít hrát do Kanady?

Když se ozvali z Yorku, tak jsem neváhal, protože jsem si vždycky chtěl zkusit žít v Americe nebo v Kanadě. Věřím, že je to ideální příležitost, jak se vrátit do formy, ve které jsem byl před odchodem do Fiorentiny. Chtěl jsem razantní změnu, abych kolem sebe vyčistil vzduch, a když přišla nabídka z Kanady, tak jsem si řekl, že do toho jdu.

Kanadská Premier League má poměrně blízko k MLS. Jaká je šance se dostat do této slavnější soutěže?

Rád bych se někdy dostal do MLS a tohle je k tomu skvělá cesta. Kanadská liga je ze strany MLS hodně sledovaná, přímo v Torontu, kde York sídlí, je právě i tým Toronta hrající MLS, takže si myslím, že je to skvělá šance, jak se ukázat. Podepsal jsem smlouvu na dva roky, s opcí na další rok, takže věřím, že se dokážu prosadit.

Jak probíhá sezóna v Kanadě?

Sezóna se hraje stylem jaro – podzim. V únoru začínáme přípravu, soutěž začíná v dubnu. Kvůli velké zimě v Kanadě jedeme na tři týdny na soustředění do Španělska. Atlético Madrid vlastní jeden klub v kanadské lize (Atlético Ottawa, pozn. redakce), takže všechny kanadské kluby jezdí do tréninkového centra Atlética Madrid na soustředění.

Jaký systém má ligová soutěž?

V základní části je 8 týmů a hrají dvakrát s každým doma i venku. Takže odehrají 28 zápasů a pak následuje play off. Letos byl York v semifinále, kde vypadl po porážce 1:3 s Forge.

York ale nehraje jen ligovou soutěž…

Kromě Premier League hraje také Championship, což je pohár. Je to spojená soutěž s MLS, hráli i právě proti Torontu, takže je to další možnost střetnutí s týmy z této soutěže.

Jaké je prostředí Yorku United?

Stadion je menší, pro 4 tisíce diváků, ale je to hezký stadion, takový rodinný. Klub se jmenuje York právě po čtvrti, ze které pochází.

Jak se v tuhle chvíli připravuješ na nový ročník?

V říjnu jsem skončil ve Fiorentině, poté jsem přes mého agenta pana Pasku začal trénovat s trenérem Oldřichem Hlavničkou, pak jsem musel přestat, protože jsem dostal koronavirus. Zhruba měsíc jsem s ním poté ještě trénoval, teď jsem doma v Karlových Varech a připravuju se individuálně.

Máš představu, jak kanadská Premier League vypadá? Je to spíše technická, nebo více fyzicky založená soutěž?

Co jsem viděl, tak je hodně podobná MLS. Úroveň se mi líbí, přijde mi poměrně vysoká, ačkoliv to lidi hodně podceňují. Je jen možná trochu pomalejší, ale kvalitní.

V Kanadě se hraje většina zápasů na trávě s umělým povrchem. V minulosti jsi často laboroval se zraněními, nemůže to být pro tebe problém?

Ne, určitě ne, teď už se dělají specializované kopačky, takže to jde hodně eliminovat. Navíc to jsou umělky nového typu, nejsou podobné těm, co máme u nás.

Jak se těšíš na život za oceánem? Zjišťoval sis, jak se žije v Torontu?

Koukal jsem, že Toronto je jedno z nejlepších měst na žití. Je to krásné město, je tam velká životní úroveň. Je tam poměrně draho, ale to je v celé Kanadě. Město se mi moc líbí, je to kousek na Niagarské vodopády, hodina letadlem do New Yorku, je to všude relativně blízko, takže poloha města je skvělá. Navíc hodně sleduji NHL, takže se těším, že budu chodit na zápasy Toronta.

A co bydlení?

Klub má v jednom mrakodrapu pronajaté byty, kde hráči bydlí po dvou nebo po třech na bytě, takže jsem rád, že tam nebudu sám. Hned pod tím vede metro přímo na stadion i do centra, takže si ani nebudu převážet auto, budu jezdit MHD nebo chodit pěšky, v tak velkém městě je to i výhodnější.

Jaký je tvůj momentální cíl v kariéře?

Chtěl bych se rozehrát, abych se dostal tam, kde jsem byl před přestupem do Fiorentiny pod trenérem Trpišovským v Liberci, aby se mi dařilo a získal zpátky herní pohodu. Věřím, že fotbalově na to mám, ale potřebuju hrát a někde se ustálit, abych nechodil jen po hostováních a odehrál někde 2-3 sezóny v kuse. Dostat se do MLS je určitě jeden z cílů. Přemýšlel jsem, že když tam budu mít hodně času, tak bych začal něco studovat, abych se zdokonaloval i v něčem jiném.

Zdroj: Martin Graiciar | Instagram

Reklama

Fortuna liga

Co hrozí Jablonci? Krach i sestup. Jak se s děsivým jarem na severu Čech poperou?

Všechny kluby české nejvyšší fotbalové soutěže už se připravují na jarní část Fortuna ligy, někde s lepší náladou, někde s horší. Právě druhý případ spadá k Jablonci, u kterého zatím nevysvitá světlo na konci tunelu. Co tíží severočeský celek?

Publikováno

dne

Všechny kluby české nejvyšší fotbalové soutěže už se připravují na jarní část Fortuna ligy, někde s lepší náladou, někde s horší. Právě druhý případ spadá k Jablonci, u kterého zatím nevysvitá světlo na konci tunelu. Co tíží severočeský celek?

Od doby, kdy Jablonec převzal Miroslav Pelta, patří zelenobílí mezi to nejlepší, co česká liga nabízí. Pravidelně hrají o poháry, zahráli si základní skupinu Evropské i Konferenční ligy. V minulé sezóně se dokonce svěřenci Petra Rady nějakou dobu drželi na druhém místě před Spartou, nakonec skončili třetí.

Střih, je leden 2022 a Jablonec tíží obrovské problémy. Severočeši jsou čtrnáctí, tedy třetí od konce a tím pádem na barážové pozici. Majitel klubu Pelta byl odsouzen na 6 let do vězení, tým přišel o dva nejlepší střelce, v klubu nepanuje nejlepší atmosféra.

Podle zákulisních informací hráči čekají na výplaty s několikaměsíčním zpožděním, to pohodu a klid do práce také nepřidá. Navíc celý klub se děsí nejčernějšího scénáře.

Pelta byl odsouzen nepravomocně, a tak se odvolal. Jenže jak velké šance jsou na jeho zprostení viny? To nikdo neví. Pokud by u soudu neuspěl, znamenalo by to pro klub doslova katastrofu. Už takhle s očerněným jménem od Jablonce odstupují sponzoři, ale Pelta je vždy dokáže někde sehnat.

Ale bez něj? Jen těžko si jde představit chod klubu s Peltou ve vězení. Nota bene ve druhé lize. To totiž také není vůbec vyloučené.

Kvalita kádru Jablonce rozhodně neodpovídá postavení v tabulce. Radovým svěřencům se nedařilo tříštit síly mezi Konferenční ligou a domácí soutěží. Přednost tak kvůli penězům dostávaly evropské poháry, kde se však Jablonci postoupit nakonec nepodařilo.

V lize zelenobílí často ztráceli po hloupých chybách či spoustě neproměněných šancích. Za normálních okolností by se na jaře, kdy se budou hráči opět soustředit jen na jednu soutěž, velmi rychle vyšplhali tabulkou zpět nahoru.

Jenže normální okolnosti na Střelnici rozhodně nepanují. Rada před jarem přišel o dva nejlepší střelce týmu, do Sparty odešel Tomáš Čvančara, do Zaglebie Lubin Martin Doležal. Příspěvky ostatních? Malínský a Pilař 2 góly, Kratochvíl, Houska a Hübschman po jednom. To je vše.

A náhrada? Zatím žádná sláva. Z druholigové Líšně přišel Jan Silný, po hostování z Lotyšska se vrací Davis Ikaunieks. Ten se netrefil v posledních 25 duelech v české lize za sebou. V Jablonci ještě nemá na kontě ani gól, netrefil se ani na hostováních ve Zlíně a Mladé Boleslavi. Naposledy v lotyšské Liepaje odehrál 16 utkání a skóroval třikrát.

Navíc klubem rezonuje podivná atmosféra z důvodu Peltovy kauzy. Ačkoli se to hráči, trenér i sám majitel snaží zapírat, na hráčích je určitá nejistota z budoucnosti znát. Suché měsíce bez výplat k dobrým výkonům také nepomohou.

Jablonec tak čeká na jaře pořádná šichta a boj hned na dvou frontách. Tu první musí vyhrát hráči na hřišti, tu druhou musí zvládnout majitel s právníky v soudní síni. Pokud se alespoň jeden boj nevydaří, může být s Jabloncem ouvej. A možná i úplný konec.

Zdroj: Livesport

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Zápas Sparty se Salcburkem se nekoná! Pražané nicméně vyzvou Kuchtův Lokomotiv

Pražská Sparta oznámila soupeře, se kterými se utká na herním soustředění ve Španělsku. Bohužel nedojde k dříve slibovanému střetu se Salcburkem, i tak se ale fanoušci mohou těšit na zajímavé soupeře.

Publikováno

dne

Pražská Sparta oznámila soupeře, se kterými se utká na herním soustředění ve Španělsku. Bohužel nedojde k dříve slibovanému střetu se Salcburkem, i tak se ale fanoušci mohou těšit na zajímavé soupeře.

Sparta se v současné době na jarní část Fortuna ligy připravuje ve španělské Marbelle, na programu má tři přátelské zápasy.

První bude již 19. ledna, Sparta vyzve rakouský celek Admira Wacker, zápas začíná v 15:30. Dalším soupeřem měl být Red Bull Salcburk, k zápasu ale bohužel nedojde.

Účastník jarní fáze Ligy mistrů zápas zrušil, důvodem je koronavirus, tudíž tým ani do Španělska neodcestoval.

Sparta ale našla náhradu, a to v podobě Rostovu, zápas se bude konat v sobotu 22. ledna od 15:30. I třetí zápas bude s ruským týmem.

Ve středu 26. ledna od 16 hodin se Sparta utká s Lokomotivem Moskva, tedy celkem, do kterého minulý týden přestoupil Jan Kuchta.

Půjde tedy o poměrně zajímavé zápasy, nutno ale říci, že je možné, že se bude mnohé ještě měnit, vzhledem ke koronavirové situaci.

Zdroj: AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Hybš opouští Plzeň, míří na hostování do posledního týmu polské ligy

Matěj Hybš, devětadvacetiletý levý bek, odchází na hostování. Hráč plzeňské Viktorie Plzeň stráví jaro v polském týmu Bruk-Bet Termalica Nieciecza, jelikož nedostával ve svém mateřském klubu příliš zápasových příležitostí.

Publikováno

dne

Matěj Hybš, devětadvacetiletý levý bek, odchází na hostování. Hráč plzeňské Viktorie Plzeň stráví jaro v polském týmu Bruk-Bet Termalica Nieciecza, jelikož nedostával ve svém mateřském klubu příliš zápasových příležitostí.

Plzeňskou Viktorii opouští levý bek Matěj Hybš. Bývalý hráč pražské Sparty či Slovanu Liberec se stěhuje do Polska, jeho novým týmem je Bruk-Bet Termalica Nieciecza.

Devětadvacetiletý obránce míří do Polska na půlroční hostování, ve kterém by neměla být zakomponovaná opce na případný přestup.

Důvodem odchodu ze Štruncových sadů je nedostatečná herní vytíženost, Hybš nastupoval spíše ze startu sezony, stihl 8 ligových zápasů, ke konci podzimu ale již šance nedostával.

„U Matěje bohužel nedošlo k takovému hernímu vytížení, jaké jsme si představovali. I proto jsme souhlasili s jeho hostováním a přejeme mu, aby se mu v Polsku dařilo a měl právě vyšší herní zátěž,“ řekl generální ředitel Viktorie Adolf Šádek pro klubový web.

Termalica je v polské Ekstraklase na poslední osmnácté příčce se ziskem pouhých dvanácti bodů. Cíl je tak prostý, a to je udržení.

Týmu má pomoci i nový kouč Radoslav Látal, který je pravděpodobně důvodem, proč Hybš přichází. Na nesestupové příčky ztrácí Termalica šest bodů.

Zdroj: FC Viktoria Plzeň

Pokračovat ve čtení

Oblíbené