Fotbalistky Slavie v odvetě s islandským soupeřem uhrály bezbrankovou remízu a postoupily do Ligy mistryň

Před týdnem ženský tým Slavie Praha vyhrál na Islandu díky brance Terezy Kožárové první zápas kvalifikačního souboje o postup do základní skupiny Ligy mistryň. Ve středu na státní svátek čekala svěřenkyně trenéra Karla Pitáka odveta proti celku Valur Reykjavík. Úřadující české fotbalové šampionky ho přivítaly na hřišti v Horních Počernicích.

První poločas, do něhož slávistky vstoupily poměrně aktivně, nabídl vyrovnaný průběh bez velkého počtu výrazných možností ke skórování. Po čtvrthodině hry ze zajímavé pozice na hranici velkého vápna střílela Szewieczková, avšak pouze do rukavic brankářky Sigurðardóttirové.

K pokusům ohrozit bránu soupeře se dostával i Valur. Nebezpečnou situaci přinesla 33. minuta, kdy to z levé strany pokutového území zkusila nabíhající Hintzenová. Domácí gólmanka Lukášová si ale s její střelou poradila.

Po neúspěšném přímém volném kopu na útočné polovině v podání Slavie měly velkou příležitost Islanďanky. Zpoza vápna vyslala ránu mířící pod břevno Halldórsdóttirová, kterou Lukášová vyrazila nad bránu. Do kabin tak družstva šla za stavu 0:0.

Blízko k otevření skóre byly fotbalistky pražského klubu pět minut po změně stran. Po centru z pravé strany od Kožárové si míč do vlastní brány skoro srazila obránkyně Viðarsdóttirová, její spoluhráčka Ásgrímsdóttirová balón z čáry odkopla.

V 56. minutě se už domácí tým radoval z gólu, hlavičkující Kožárová však předtím byla v ofsajdu, který pomezní rozhodčí odmávala. Maďarská hlavní sudí Urbanová o chvíli později poprvé vytáhla žlutou kartu. Tu za svůj faul obdržela hostující Jóhannesdóttirová.

Po sprintu na levé straně v 68. minutě zakončovala Jensenová, její slabá střela ale směřovala mimo tři tyče. 77. minuta přinesla žluté napomenutí i pro domácí hráčku, konkrétně Szewieczkovou. Z následné standardní situace pak po pasu do šestnáctky mířila z blízkosti Ásgrímsdóttirová nad slávistickou svatyni.

V 84. minutě v pokutovém území Valuru přišla série zblokovaných slávistických střel, s nepřehlednou situací si svěřenkyně kouče Péturssona nakonec poradily. Na začátku nastavení faulovala za žlutou kartu další Islanďanka, a to Níelsdóttirová.

Gólu se diváci v hornopočernickém areálu nedočkaly, což domácím ale nevadilo. Díky bezbrankovému výsledku podpořenému jednobrankovým vítězstvím z Reykjavíku slaví ženy Slavie Praha postup do základní skupiny Ligy mistryň. Navíc dosáhly na odměnu ve výši deseti milionů korun.

O účast v hlavní fázi prestižní soutěže usilují rovněž fotbalistky Sparty. Ty však mají před čtvrteční odvetou na hřišti AS Řím, která začíná ve 14:30, složitější výchozí pozici než jejich sešívané rivalky. V úvodním utkání kvalifikačního duelu totiž prohrály 1:2.

Zdroj: SK Slavia Praha, UEFA