Spojte se s námi


Fortuna liga

Fotbalisté Českých Budějovic a Táborska se po deseti letech porvou o první ligu. Čeká se napínavé derby

K pikantnímu souboji dojde v baráži o fotbalovou Fortuna:ligu. O účast v první lize budou ve čtvrtek 30. května a v neděli 2. června bojovat v regionálním derby dva jihočeské kluby, Dynamo České Budějovice a FC Silon Táborsko.

Publikováno

dne

K pikantnímu souboji dojde v baráži o fotbalovou Fortuna:ligu. O účast v první lize budou ve čtvrtek 30. května a v neděli 2. června bojovat v regionálním derby dva jihočeské kluby, Dynamo České Budějovice a FC Silon Táborsko.

Jedno je jisté. Bez ohledu na to, jak souboj obou jihočeských rivalů dopadne, na Střeleckém ostrově v Českých Budějovicích se budou hrát první liga i v příští sezóně. Táborsko totiž nemá v současné době vyhovující stadion a v případě barážového úspěchu by prvoligové zápasy hrálo téměř stoprocentně právě v krajském městě.

„Především potřebujeme mít vlastní zázemí. To znamená tribuny s dostatečnou kapacitou a světla, která nyní nemáme. Hrát ale ligu někde jinde než v Táboře, není náš cíl. Není to nic, co by nás naplňovalo.

Víme, že město České Budějovice by nám vyšlo v tomto směru vstříc, myslím si ale, že k tomu nedojde,“ řekl Radiožurnálu Sport výkonný ředitel Táborska Martin Vozábal na začátku letošního dubna, kdy ještě nevěděl, že jeho klub do baráže postoupí.

Osobnosti považují za favorita Dynamo

V baráži se už z jejího principu potkají dva týmy, které se nacházejí v diametrálně rozdílném rozpoložení. Dynamo České Budějovice se do baráže spíš protrápilo. V průběhu sezóny na tom nebylo vůbec dobře. Po podzimu bylo na posledním místě a za možnost zachránit se v baráži mohou být v Českých Budějovicích nakonec rádi. Jihočechům pomohla i prohra Zlína v Jablonci v posledním kole skupiny o udržení.

To Táborsko má za sebou skvělou sezónu a už samotný postup do baráže je pro klub velkým úspěchem. Již v létě loňského roku se v Táboře netajili s přáním postoupit do první ligy v průběhu příštích tří let. Byl to spíš sen, nyní má však Táborsko velice reálnou příležitost mezi elitní kluby skutečně postoupit.

Většina oslovených osobností jihočeského fotbalu však za favorita baráže považuje českobudějovické Dynamo. Černobílým věří například jejich bývalí hráči David Lafata, Rudolf Otepka, Karel Vácha či bývalý trenér David Horejš. Shodují se, že i celky ze spodku Fortuna:ligy mají větší kvalitu než týmy z druhé ligy.

„Dynamo nezažívá úspěšnou sezónu a po podzimu to s ním nevypadalo vůbec dobře. Jsem rád, že se alespoň vyhnulo přímému sestupu a bude mít možnost zachovat si ligovou příslušnost v baráži. Já pevně věřím, že se projeví větší kvalita českobudějovického kádru a že se Dynamo v první lize udrží,“ říká bývalý trenér Českých Budějovic David Horejš, pro něhož je Dynamo stále srdcovou záležitostí.

Jan Šimák bude fandit Táborsku

Zkušený jihočeský novinář Bohumil Ortman sleduje fotbalové dění v kraji už více než půl století. Pamatuje, když si to Táborsko s Dynamem rozdaly v přímém souboji o postup do první ligy přesně před deseti roky. Nejednalo se o baráž, ale o utkání druhé fotbalové ligy. Dynamo bylo na prvním místě, Táborsko bylo druhé a utkání hrané v Sezimově Ústí vyznělo jednoznačně pro hosty. Dynamo vyhrálo 6:0 a postoupilo do první ligy.

„Bude to opět velice pikantní souboj, protože města České Budějovice a Tábor jsou velkými konkurenty. Tentokrát to ale budou mnohem vyrovnanější utkání než před deseti lety, a myslím, že uvidíme otevřenou partii,“ tuší Bohumil Ortman.

Památný souboj o postup, který se mezi oběma jihočeskými kluby odehrál před deseti roky, si dobře pamatuje také bývalý reprezentant Jan Šimák. Ten strávil část kariéry i v Dynamu České Budějovice, v roce 2014 však hrál v Táborsku a na hřišti byl přímým aktérem vzájemného utkání. V současné době je asistentem trenéra béčka Táborska v České fotbalové lize a druholigovému áčku bude v baráži držet palce.

„Já jsem si přál, aby se v baráži utkaly právě Dynamo a Táborsko, protože máme jistotu, že i v příští sezóně se bude hrát na jihu Čech první liga. Přál bych si, aby Táborsko do první ligy postoupilo, byť v tuto chvíli nevím, jak to bude se stadionem a s hráčským kádrem. Zatím na to v Táborsku zřejmě nejsou úplně připraveni, ale proč nevyužít šanci postoupit, když by se ta možnost naskytla,“ prohlásil Jan Šimák.

Zdroj: Michal Havelka, Český rozhlas

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.