Forest Green Rovers: První veganský fotbalový klub na světě

Nemá nejslavnější hráče, zářivé úspěchy nebo největší stadion. Přesto má klub z anglického města Nailsworth prvenství, které už mu žádný jiný fotbalový klub nevezme. V roce 2017 se totiž stal oficiálně prvním zcela veganským fotbalovým klubem na světě

Embed from Getty Images

Zásluhu na tom má šéf klubu Dale Vince. Přesvědčený ekolog a vegan, který svoji filozofii přenesl nejdřív na hráče a pak i na fanoušky. Šířit ji chce ještě dál a inspirovat třeba prestižní Manchester United nebo Real Madrid. „Jsme první a jediný veganský fotbalový klub na světě, který byl zároveň certifikován Organizací spojených národů (OSN) jako uhlíkově neutrální.“

Čistě veganské je tedy také občerstvení, které se podává v den domácích zápasů.„Fanoušci, kteří přijdou na zápas, to jídlo vidí a zkusí. A to, co jsem zatím ochutnal já, bylo skvělé,“ řekl fotbalista klubu Forest Green Rovers, Joseph Mills.

V roce 2017 se klubu poprvé za 130 let jeho existence podařilo postoupil do EFL League Two, čtvrté nejvyšší fotbalové soutěži v Anglii. Město Nailsworth tímto získalo anglický ligový rekord v tom, že se jedná o nejmenší město v Anglii, které kdy hostilo profesionální ligové zápasy. Populace celého města totiž čítá pouhých 5 800 obyvatel.

Zelení ďáblové, jak se jim přezdívá, hrají zápasy na stadionu s kapacitou 5 147 míst. Mimochodem – stadion nese název The New Lawn, což v překladu znamená nový trávník.

A proč se vlastně tento klub rozhodl jít zdravou cestou? „Přechod na rostlinou stravu je jednou z největších věcí, kterou můžete v rámci ekologie pro planetu udělat. Zvířata totiž produkují pouze 18 % potravin, přičemž ale zabírají 80 % půdy. Rozhodli jsme se to změnit.“ Vysvětluje příčiny tohoto rozhodnutí Dale Vince.

Jak se klub Forest Green Rovers stal ekologickým mužstvem? Celý klub je poháněn 100% ekologickou energií od společnosti Ecotricity, střechu stadionu pokrývají solární panely, fotbalový trávník je udržován bez postřiků a za pomocí GPS sekačky na trávu, jenž je poháněna sluneční energií, zavlažování je zajištěno pomocí dešťové vody a v okolí stadionu je několik dobíjecích stanic pro elektromobily.

Do budoucna bychom chtěli vybudovat fotbalový stadion s kapacitou pro pět tisíc diváků postaven skoro výhradně jen ze dřeva a ekologických materiálů,“ dodal závěrem Dale Vince.

Téma veganství ve fotbale není ničím neznámým. Už dříve si veganskou stravu osvojili například obránce Arsenalu Hector Bellerín nebo obránce AS Řím Chris Smalling.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Darida přispěl dvěma asistencemi k výhře Herthy na půdě Brém

Německá fotbalová Bundesliga tento víkend začala prvním kolem a hned v jednom ze sobotních zápasů proti sobě nastoupili tři čeští hráči.

Dokáže Sparta zdolat Zlín i po narušené přípravě?

Příprava Sparty na 4. kolo Fortuna ligy dostalo v pátek lehkou trhlinu. Dva pozitivní testy v klubu a páteční trénink byl okamžitě zrušen.

Další bomba v Barceloně! Koeman nepočítá se supertalentem, jenž měl být součástí přestavby

V Barceloně je po celé léto velice živo. Nejdříve prohraný souboj s úhlavním rivalem o ligový titul, poté totální zostuzení ve čtvrtfinále Ligy mistrů. Vyhazov trenéra Setiena, poté téměř odchod Messiho, který po velkých rozepřích s vedením nakonec zůstal.