Reklama

Finále Eura? Epidemický průšvih pro Anglii! Ve Wembley se nakazily tisíce lidí

Více jak 9 tisíc nových případů nákazy koronavirem ve spojení se zápasy fotbalového mistrovství Evropy, konanými ve Wembley, odhalil průzkum britské zdravotní služby. Podle ní hrál roli také fakt, že Anglie postoupila až do finále šampionátu.

Data, jež nasbírala a vyhodnotila NHS (Národní zdravotní služba v Británii), ukazují, že se během sedmi zápasů Eura odehraných na anglickém území přímo na fotbale nakazilo 3036 diváků. Mimo stadion se ve spojení s těmito zápasy mělo nakazit dalších 6376 lidí.

Největší počet nakažených přineslo samotné finále turnaje mezi domácí Anglií a Itálií, na který byla povolena 100% kapacita anglického národního stadionu. Triumf Jihoevropanů tak sledovalo asi 67 tisíc lidí, z nichž se jich i přes veškerá opatření a snahu zabránit šíření viru nakazilo 3404, přičemž 2295 fanoušků mělo být při zápase infekčních.

Autoři průzkumu tak neváhali označit cestu anglických fotbalistů až do jejich prvního finále mezinárodního turnaje od roku 1966 za velmi rizikovou pro veřejné zdraví celé země.

„Riziko přitom nevycházelo pouze od jednotlivců, kteří navštívili samotné utkání, ale i od všech aktivit s ním spojených,” uvádí NHS. „Při semifinálových zápasech a finále byla zavedená opatření proti koronaviru méně účinná, než tomu bylo u jiných sportovních akcích pro podobné masy lidí.”

Zástupkyně ředitele anglického zdravotnického úřadu doktorka Jenifer Smithová ale dodává, že letošní Euro byla v mnoha aspektech jedinečné, a je tak nepravděpodobné, že by se podobně signifikantní nárůst nakažených objevil u dalších sportovních i společenských akcích.

Mimochodem NHS zanalyzovalo i data z divácky největší sportovní akce na britském území za posledních 18 měsíců, a sice Velké ceny Británie formule 1, na kterou ve třech dnech dorazilo celkem 350 tisíc nadšenců. Celá událost přinesla pouze 585 nově pozitivních.

A do třetice: tenisový Wimbledon, grandslam, na nějž se během dvou týdnů sjelo 300 tisíc diváků, za sebou zanechal 881 případů nákazy.

„Myslím, že jsme sobě, ale snad i světu ukázali, že lze sporty i kulturní akce pro velké masy lidí znovu bezpečně pořádat. Důležité ale je, aby lidé zůstali při míchání v přeplněných prostorách maximálně opatrní,” zmínil britský ministr kultury Oliver Dowden.

Zdroj: Sky Sports

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené