Spojte se s námi


Fotbal

Fantastický Emery. Aston Villu vytáhl během roku od sestupu na třetí místo v Premier League

Unai Emery. Jméno, které teď vzývají všichni fanoušci Aston Villy. Charismatický španělský kouč totiž během jediného roku přetransformoval Villains z týmu hrající o sestup na pohárového zástupce.

Publikováno

dne

Unai Emery. Jméno, které teď vzývají všichni fanoušci Aston Villy. Charismatický španělský kouč totiž během jediného roku přetransformoval Villains z týmu hrající o sestup na pohárového zástupce.

Jaká byla situace před Emerym? Rozhodně ne nijak růžová. Aston Villa pod Stevenem Gerardem skončila na 14. místě, v další sezóně to bylo ještě horší. V úvodních 11 kolech vyhrál celek z Birminghamu jen dvakrát a patřila mu 17. příčka v tabulce, tedy jen o skóre nad sestupovým pásmem.

Vedení tak ztratilo trpělivost, Gerrarda vyhodilo a na jeho místo přivedlo Unai Emeryho. A s ohledem času se to možná dá považovat za nejlepší tah Villains v posledních letech.

Španělský kouč měl totiž úspěchy všude, kam přišel. Jen v Anglii ne. V Arsenalu mu to úplně nevyšlo, kvůli špatné výslovnosti byl často zesměšňován, výsledky také nebyly ideální.

Tak se odebral zpět do Španělska, převzal Villareal a vyhrál s ním Evropskou ligu. Nejenom tak klubu získal historicky první trofej, ale zároveň se stal nejúspěšnějším trenérem této soutěže, když vyhrál už čtvrtou trofej.

A když loni v listopadu přišla nabídka z Aston Villy, Emery neváhal. Dostal šanci napravit si reputaci v Anglii a lépe to snad ani dopadnout nemohlo. Villains ze 17. místa vytáhl až na 7. místo a tým tak dostal do Konferenční ligy. Nechal tak za sebou třeba Tottenham, Chelsea nebo West Ham.

Třetí místo

A v této sezóně je na tom Aston Villa ještě lépe. V Konferenční lize míří za prvním místem ve skupině a ve středu vyslala Premier League jasnou zprávu: „počítejte s námi“.

Doma totiž porazila Manchester City, ne však po žádném úporném bránění a se štěstím. Aston Villa hegemona posledních let regulérně „přejela“. Na střely vyhrála 22:2, očekávané góly se u Villains zastavily na čísle 2.06, u Citizens to bylo jen 0.86. Na rohy to bylo dokonce 6:0 pro domácí! Ještě lepší je statistika nebezpečných útoků, kde Emeryho svěřenci vyhráli 52 – 38.

Díky této skvělé výhře poskočila Aston Villa už na třetí místo Premier League právě před Manchester City. Na druhý Liverpool ztrácí jen dva body, na vedoucí Arsenal čtyři. V top šestce už má šestibodový polštář.

Za pouhý rok od Emeryho převzetí tak Aston Villa poskočila ze 17. místa na třetí. A míří do Ligy mistrů, což by byl obrovský úspěch. Dotáhnou to Villains do konce?

Zdroj: Premier League, Transfermarkt

Reklama

Oblíbené