Evropská konferenční liga: Co je to za soutěž a kolik v ní bude startovat českých celků?

Od roku 2021 vznikne v pořadí již třetí evropský pohár, který ponese název Evropská konferenční liga UEFA. Bude v závěsu za Ligou mistrů a Evropskou ligou, tedy kvalitou bude nejhůře obsazená. Nová soutěž bude v porovnání s prestižními soutěžemi určitě i o dost chudší. České kluby budou mít v soutěži 2 zástupce v předkolech.

Pro český fotbal bude sezóna 2021/22 více méně podobná jako do teď. Do předkol o Ligu mistrů půjdou dva zástupci mistr a vicemistr.

Do předkola o Evropskou ligu zase půjde vítěz domácího poháru a do nově vzniklé Evropské konferenční ligy půjde třetí a čtvrtý tým tabulky, pokud by jeden z TOP 4 vyhrál i domácí pohár, tak by si předkolo o Evropskou konferenční ligu zahrál pátý tým tabulky.

Problém pro český fotbal může nastat v sezóně 2022/23, kde reálně hrozí, že se počet našich zástupců ztenčí pouze na 4 týmy. Jednoduše řečeno potřebujeme se dostat v tabulce koeficientů zpět na 15. příčku. Musíme tedy doufat, že naši aktuální účastníci Evropské ligy začnou dělat body, jinak to bude pro český fotbal obrovsky ztrátové.

Aktuálně se nacházíme až na 21. pozici, předskočili nás země jako je Izreal či dokonce Srbsko a Kypr. Posledně dvě jmenované země však mají v Evropské lize pouze po jednom zástupci – za Srbsko je to Crvena Zvezda a za Kypr Omonia.

Evropská konferenční liga vznikla za účelem, aby i slabší země měly své účastníky v pohárové Evropě. Tyto týmy totiž většinou končí v 2. předkolech Ligy mistrů a 3. předkolech Evropské ligy.

Nová soutěž bude mít celkem 32 účastníků, kteří budou rozděleni do 8 skupin po 4 týmech. Evropská liga se díky tomu smrskne ze současných 48 týmů, také na 32. Celkem tedy v pohárové Evropě bude místo pro 97 týmů. Aktuálně Liga mistrů a Evropská liga nabízí pouze 80 míst.

Do vyřazovací fáze soutěže postoupí vítězové skupin, druhé týmy tabulky budou hrát jedno kvalifikační kolo o osmifinále soutěže s týmy, které skončí na třetím místě v základní skupině Evropské ligy.

Vítěz celé Evropské konferenční ligy si zajistí místo v příští sezóně Evropské ligy. Hracím dnem pro třetí soutěž UEFY bude čtvrtek.

Zdroj: UEFA, Wiki, football-coefficient

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Bohužel to poslední 3 roky totalně posr… Sparta která místo alespoň 6 bodu do Českého poharového koeficientu za poslední 3 roky přispěla velkou O ! Bohužel ani letos to nevypadá že by České týmy uhrály minimalně 7-8 bodu do Českého koeficientu…..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Z české ligy bude těžké dostat se do reprezentace. Mým cílem je přestoupit do zahraničí, říká Filip Nguyen

Osmadvacetiletý brankář Filip Nguyen je v současné době neotřesitelnou jedničkou v týmu Pavla Hoftycha. V rozhovoru pro náš web prozradil mimo jiné i to, jaké šance dává Spartě a Slavii na postup do jarních bojů Evropské ligy.

Švancara: Slavii dlužím 30 milionů, ale dostal jsem málo času

Petr Švancara přestoupil v září 2000 do pražské Slavie, která za něj zaplatila nemalé peníze. Přestup za 30 milionů se ale vůbec nepovedl.

Vitrína dneška: Malík se bojí veřejnosti, Sparta hledá lepší dorostence

Zástupce vedení české fotbalové asociace se bál jít do pořadu na veřejnoprávní televizi. Rudý motor se zadrhl, Sparta po porážce v Plzni padla ostudně doma s Českými Budějovicemi.