Reklama

Estádio Santiago Bernabéu – domov fotbalového giganta Realu Madrid

Estádio Santiago Bernabéu je domovem věhlasného fotbalového giganta Realu Madrid a patří mezi nejznámější fotbalové stánky napříč světem. V současné podobizně jej zná snad každý fanoušek, jaký příběh se ovšem skrývá za útrobami této velkolepé stavby?

Santiago bernabeu real madrid zdroj sevillafc.es
Zdroj: Sevilla FC

Adresa – Avenida de Concha Espina 1, E28036 – Madrid
Dřívější název – Estadio Chamartín (1947-1955)
Otevřeno – 14. prosince 1947
Architekti – Manuel Muñoz Monasterio, Luis Alemany Soler a Antonio Lamela
Kapacita – 80 400

Historie stadionu začíná rokem 1912, kdy tehdy ještě malý madridský klub získal své první hřiště. To neslo název O’donell a na jeho výstavbu bylo potřeba 6 000 peset. Dva roky poté získalo i miniaturní tribunu, toalety a sprchy pro hráče.

Popularita městského celku neustále rostla a proto začala být kapacita necelých 300 diváků velmi brzy nedostatečná. Klub se tak přestěhoval na Campo de la Ciudad Lineal s kapacitou přijatelných 8 000 míst.

Zde se Real “neohřál” příliš dlouho a přišla další změna. Hned o rok později se přesunul na Charmantínský stadion, který byl vůbec prvním v klubovém soukromém vlastnictví. V průběhu let byl zničen občanskou válkou a před 2. světovou válkou byl znovu dobudován, tentokrát s kapacitou 22 500 míst.

V roce 1943 započaly plány na jeho další přestavbu, tentokrát ovšem v jiné lokalitě. Pozemky zde stály astronomické 2 miliony peset a zpočátku si jej klub nemohl dovolit. Velkou revoluci přinesl až Don Santiago Bernabéu.

Po svém zvolení roku 1943 měl velkou vizi věhlasného fotbalového stánku pro více jak 100 tisíc diváků. Klubu po domluvách nakonec pomohla banka Banco Mercantil a Real tak 22. června 1944 zahájil výstavbu nového stadionu.

Ten byl vybudován za 3 roky a jeho jubilejní otevření se datuje na 14. prosince 1947. Stánek měl původní kapacitu 75 tisíc diváků a nesl název Estadio Chamartín. Ve Španělsku neměl obdoby a po sérii renovací byla jeho kapacita navýšena na neuvěřitelných 100 tisíc diváků.

Funkcionáři Los Blancos se ale ani na této cifře nezastavili a modernizace pokračovaly. V roce 1957 se do útrob stadionu vlezlo až 125 tisíc diváků (28 tisíc míst na sezení a 97 tisíc na stání). V této době stadion získal i nové jméno známé dodnes, tedy Estádio Santiago Bernabéu.

Před MS 1982 proběhla další přestavba, kdy byla kapacita snížena na “pouhých” 90 tisíc míst a další redukce kapacity byla provedena o 8 let poté. Právě v roce 1990 se počet míst ustálil na dnešních 81 tisíc.

Dalších téměř 30 let měl stánek stálou podobu a stal se prakticky ikonickým stadionem pro fotbalové fanoušky z celého světa. Dnes Bernabéu disponuje těmi nejmodernějšími požadavky.

Od luxusních VIP boxů po četné množství restaurací, polstrovaných sedaček a tak dále. Současný prezident Florentino Peréz navíc před pár lety představil finální fázi modernizace, která započala na podzim roku 2020.

Stadion po ní získá zcela odlišný, moderní a futuristický design a dle předpokladů by měl být dokončen na konci roku 2022. Real Madrid se tak opět pokusí vytvořit stánek, který ve fotbalovém světě nemá obdoby.

Zdroje: Real Madrid, Bílý balet

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené