Spojte se s námi


Fotbal

Erling Haaland aneb Fotbalová mašina na rekordy

V současném fotbalovém světě nejvíce rezonují především dvě jména mladých pušek – Kylian Mbappé a Erling Haaland. Tak trochu nás to vrací do nedávných soubojů Cristiana Ronalda s Lionelem Messim.

Publikováno

dne

V současném fotbalovém světě nejvíce rezonují především dvě jména mladých pušek – Kylian Mbappé a Erling Haaland. Tak trochu nás to vrací do nedávných soubojů Cristiana Ronalda s Lionelem Messim.

Stále ještě 23letý norský fotbalista, jenž ještě v předminulé sezoně Bundesligy získal v dresu Borussie Dortmund bronzovou kopačku za Robertem Lewandovskim a českým střelcem Patrikem Schickem, po přestupu do Manchesteru city začal vytvářet jeden rekord za druhým. Premier League tak získala do svých řad hráče, co si ji přetváří k obrazu svému.

Liga mistrů

Haaland se stal historicky nejrychlejším střelcem, který v milionářské soutěži vstřelil 15 branek. V sezoně 2022/23 dosáhl již v dresu Citizens na metu 25 branek, opět nejrychleji ze všech, jelikož na to potřeboval pouze 20 zápasů.

V osmifinále proti RB Lipsku při vítězství Manchesteru City 7:0 vstřelil 5 branek. Vyrovnal tím tak rekord Ligy mistrů, který to té doby držel Lionel Messi a Luiz Adriano. Jediní tito tři fotbalisté dokázali vstřelit tolik branek v jednom zápase v hlavní fázi Ligy mistrů.

Bundesliga

V sezoně 2020/21 překonal bundesligový rekord, který měl do té doby v držení Uwe Seeler, jenž dokázal v prvních 25 zápasech vstřelit 23 branek. Kdežto Haaland tuto bilanci ještě vyšperkoval o 2 branky navíc.

O sezonu později se stal ve věku 21 let, 4 měsíců a 6 dnů historicky nejmladším hráčem Bundesligy, který vsítil 50 branek. S tím, že mu na to opět stačil nejnižší počet odehraných zápasů, a to rovných 50.

Premier League

Hned po přestupu do Anglie, v sezoně 2022/23, začal bourat jeden rekord za druhým. Nejprve zaznamenal 2 nejrychlejší hattricky v historii Premier League, když dosavadní rekord překonal o 14 zápasů. V pouhých osmi odehraných duelech si připsal 3 hattricky, čímž překonal dosavadní rekord Michaela Owena z roku 1998, který na to potřeboval 48 zápasů.

Svou první sezonu v Premier League zakončil 36 ligovými brankami v 35 zápasech. Překonal tak další rekord, a to 34 nastřílených branek v jedné sezoně. To se doposud podařilo pouze historicky nejlepšímu střelci této soutěže Alanu Shearerovi a Andy Coleovi. Samozřejmě za tento počin získal svou premiérovou Zlatou kopačku, tedy cenu pro nejlepšího střelce v Evropě.

Sezona 2023/24

I v této sezoně již stihl v Premier League zaznamenat hattrick. A opět vytvořil další rekord, tentokráte nejrychleji dosáhl mety 50 vstřelených branek a to v pouhých 48 zápasech. Překonal tak Andy Colea, který na to potřeboval o 17 utkání více.

Je tu tak zase hráč, který posouvá hranice nemožného, a je jen otázka času, kdy se bude místo jmen Messi a Ronaldo skloňovat ne více než dekádu jméno Haaland.

Zdroj: UEFA, Eurofotbal

Reklama

Oblíbené