Fotbal
El Clásico, fotbalový zápas s krvavou historií
El Clásico je dnes již světoznámé heslo a pojmenování jednoho z největších fotbalových svátků. Souboj mezi Realem Madrid a Barcelonou, mezi Španělskem a hrdými Katalánci.
El Clásico je dnes již světoznámé heslo a pojmenování jednoho z největších fotbalových svátků. Souboj mezi Realem Madrid a Barcelonou, mezi Španělskem a hrdými Katalánci. Jeho historie je z části i důvodem, proč dosud význam tohoto utkání přesahuje hranice fotbalového hřiště.
Občanská válka
Původ rivality a nevraživosti v těchto slavných utkáních můžeme hledat v občanské válce, která se ve Španělsku odehrávala v letech 1936-39. Na začátku tohoto konfliktu vládla Španělsku republikánská vláda, jednalo se tedy o demokratické zřízení.
V roce 1936 ale povstali nacionalisté, později se jim začalo říkat frankisté, podle jejich pozdějšího vůdce – generála Francisca Franca. Za tři dlouhé, a pro řadové občany obzvlášť trýznivé, válečné roky dokázal Franco obrátit zemi vzhůru nohama. Silou se ujal moci a vnikl tak fašistický režim pod jeho taktovkou.
Ještě demokratická Barcelona
Jedním z posledních měst, kam se uchýlila republikánská vláda a držela tak naději na zvrat ve vnitrostátním rozbroji, byla Barcelona. Tu nechal Franco vybombardovat a právě zde můžeme najít jeden z prvopočátků nenávisti, kterou mnozí z Katalánců chovají k Francovi, potažmo Madridu, pořád.
Právě v této době začal, a po dlouhou dobu až do pádu Francova režimu v roce 1975, Madrid symbolizovat fašistickou a restriktivní diktaturu španělského generála. Na druhou stranu Barcelona byla v pozici jedné z posledních demokratických instancí v zemi.
Politika na hřišti
V době Francovy vlády fotbalová soutěž běžela a Katalánci si neodpustili při každé možné příležitosti, kterou je fotbalový zápas s úhlavním nepřítelem, demonstrace, transparenty, či útoky na hráče soupeře.
Katalánsko se dodnes snaží o odtrhnutí od zbytku Španělska a získání absolutní autonomie, leč zatím marně. I to stále vyvolává vášně, které se kumulují mimo jiné na fotbalovém trávníku. Fanoušci Blaugranas berou každého svého hráče jako vyslance jejich věci a bojovníka za nezávislost.
Přestup se neodpouští
Takový politický a historický podtext má každý zápas zvaný El Clásico. Pro španělské fanoušky jde jistě o víc, než jen fotbalové utkání, a i proto je jim tak zatěžko přijmout, když si někdo z jejich miláčků dovolí přestoupit na druhou stranu barikády.
O tom by mohl vyprávět bývalý excelentní portugalský hráč Luis Figo, kterému po jeho přestupu do Realu přistála, při jednom z utkání, u nohou prasečí hlava.
Pro nás ostatní se jedná „pouze“ o jednu z největších fotbalových lahůdek, jakou nám menu fotbalového světa může nabídnout. Ještě nedávno souboj Messiho s Ronaldem, Puyola s Ramosem, Valdese s Casillasem a dnes například Koemana se Zidanem.
Zdroj: Lowe, S. Barḉa, Láska a nenávist v La lize, PRAGMA 2014
-
Bojové sportypřed 1 dnem
Nádhera, Vánoce jsou tady. Paige VanZant opět potěšila fanoušky, spolu s ní se odhalila polská kráska, od níž se to nečekalo
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Slavia řeší odchody. Tito hráči mohou v zimě opustit Eden. Jsou mezi nimi mladíci i hráči známých jmen
-
Chance Ligapřed 4 dny
Jan Bořil: S platem jsem šel hodně dolů. Měl jsem horší plat něž někteří kluci v béčku
-
Chance Ligapřed 2 dny
Vyhrála Slavia boj o jeden z největších talentů v lize? Do Hradce má poslat 40 milionů korun