Reklama

El Clásico, fotbalový zápas s krvavou historií

El Clásico je dnes již světoznámé heslo a pojmenování jednoho z největších fotbalových svátků. Souboj mezi Realem Madrid a Barcelonou, mezi Španělskem a hrdými Katalánci. Jeho historie je z části i důvodem, proč dosud význam tohoto utkání přesahuje hranice fotbalového hřiště.

Zdroj: Jan S0L0, CC BY-SA 2.0

Občanská válka

Původ rivality a nevraživosti v těchto slavných utkáních můžeme hledat v občanské válce, která se ve Španělsku odehrávala v letech 1936-39. Na začátku tohoto konfliktu vládla Španělsku republikánská vláda, jednalo se tedy o demokratické zřízení.

V roce 1936 ale povstali nacionalisté, později se jim začalo říkat frankisté, podle jejich pozdějšího vůdce – generála Francisca Franca. Za tři dlouhé, a pro řadové občany obzvlášť trýznivé, válečné roky dokázal Franco obrátit zemi vzhůru nohama. Silou se ujal moci a vnikl tak fašistický režim pod jeho taktovkou.

Ještě demokratická Barcelona

Jedním z posledních měst, kam se uchýlila republikánská vláda a držela tak naději na zvrat ve vnitrostátním rozbroji, byla Barcelona. Tu nechal Franco vybombardovat a právě zde můžeme najít jeden z prvopočátků nenávisti, kterou mnozí z Katalánců chovají k Francovi, potažmo Madridu, pořád.

Právě v této době začal, a po dlouhou dobu až do pádu Francova režimu v roce 1975, Madrid symbolizovat fašistickou a restriktivní diktaturu španělského generála. Na druhou stranu Barcelona byla v pozici jedné z posledních demokratických instancí v zemi.

Politika na hřišti

V době Francovy vlády fotbalová soutěž běžela a Katalánci si neodpustili při každé možné příležitosti, kterou je fotbalový zápas s úhlavním nepřítelem, demonstrace, transparenty, či útoky na hráče soupeře.

Katalánsko se dodnes snaží o odtrhnutí od zbytku Španělska a získání absolutní autonomie, leč zatím marně. I to stále vyvolává vášně, které se kumulují mimo jiné na fotbalovém trávníku. Fanoušci Blaugranas berou každého svého hráče jako vyslance jejich věci a bojovníka za nezávislost.

Přestup se neodpouští

Takový politický a historický podtext má každý zápas zvaný El Clásico. Pro španělské fanoušky jde jistě o víc, než jen fotbalové utkání, a i proto je jim tak zatěžko přijmout, když si někdo z jejich miláčků dovolí přestoupit na druhou stranu barikády.

O tom by mohl vyprávět bývalý excelentní portugalský hráč Luis Figo, kterému po jeho přestupu do Realu přistála, při jednom z utkání, u nohou prasečí hlava.

Pro nás ostatní se jedná „pouze“ o jednu z největších fotbalových lahůdek, jakou nám menu fotbalového světa může nabídnout. Ještě nedávno souboj Messiho s Ronaldem, Puyola s Ramosem, Valdese s Casillasem a dnes například Koemana se Zidanem.

Zdroj: Lowe, S. Barḉa, Láska a nenávist v La lize, PRAGMA 2014

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Nenápadné hvězdy! Koho sledovat na Euru?

Do začátku Eura zbývá měsíc. 11. června turnaj otevře utkání Turecka s Itálií, Češi se poprvé představí tři dny nato. Jaké hráče se vyplatí na evropském šampionátu sledovat, přestože se o nich tolik nemluví.

Není pro Adama Hložka čas na přestup? Sparta mu začíná být malá

Adam Hložek je, co se fotbalových schopností týče, nepochybně největší český talent od dob Tomáše Rosického. Ve Fortuna lize už kroutí třetí sezónu, je mu přitom stále teprve 18 let.

Plzeň chce být na přestupovém trhu aktivní! Zájem má o tři záložníky, brankáře a mladého stopera Karviné

Plzeňská Viktoria nechce být pozadu, a tak již jedná o posilách na ročník 2021/22. V současné době se v klubu hojně spekulují jména tří záložníků, brankáře a stopera. O kom je řeč?