Fortuna liga

Duel mezi Slavií a Baníkem skončil až nečekaně jednostrannou záležitostí!

Jediným utkáním na nedělním programu české nejvyšší soutěže byl souboj dvou velkých rivalů. Slavia na svém hřišti s novými červenobílými dresy přivítala ostravský Baník. Sešívání soupeře téměř do ničeho nepustili a zaslouženě vyhráli 4:0.

isport.cz

Slavia nastoupila oproti čtvrtečnímu utkání Evropské ligy se Sevillou v obměněné sestavě. Odpočinek dostali Jaromír Zmrhal, Alex Král, Vladimír Coufal nebo stoper Simon Deli. Do základní jedenáctky se vrátil zkušený záložník Josef Hušbauer a poprvé na jaře se v ní objevil Alexandru Baluta či Michal Frydrych.

Utkání vypuklo ve vysokém tempu a hned v šesté minutě musel hlavní rozhodčí Nenadál řešit spornou situaci. Za slávistickou obranu si totiž naběhl rychlík Diop a snažil se vyhnout brankáři Kolářovi. Africký útočník těsně před gólmanem upadl a říkal si o penaltu.

Sudí však nekompromisně Diopovi ukázal žlutou kartu a důrazným slovním proslovem varoval útočníka, aby už víckrát nesimuloval. Rozhodnutí hlavního rozhodčího bylo správné, což také potvrdil VAR.

První branka přišla v 18. minutě, a to po velice kontroverzní situaci. Slavia útočila v plném počtu, kdežto Baníku chyběli dva zranění hráči. Pazdera za pomezní lajnou kvůli nataženému svalu a Fleišman byl ošetřován kvůli tržné ráně na hlavě.

Branka padla po střele Olayinky, kterou ještě tečoval Frydrych. Laštůvka ji sice dokázal vyrazit, na dorážku Škody byl už krátký. 1:0! Slávisté se po úvodní převaze ujali vedení a získali potřebný klid na kopačky.

irozhlas.cz

V závěru první půle se Baník oklepal a předvedl svým fanouškům, že rozhodně ještě nehodlá balit kufry. Svému soupeři se vyrovnal a chvílemi měl i mírnou převahu. Prvních pětačtyřicet minut však skončilo jednobrankovým vedením Slavie.

Do druhého poločasu vstoupili aktivněji červenobílí. S pumou a pěticípou hvězdou na hrudi se pár minut po úvodním hvizdu vrhl do vápna Olayinka. Slávistického útočníka nedovoleným způsobem zastavil brankář Laštůvka a sudí Nenadál po konzultaci s VAR nařídil pokutový kop.

K němu se postavil slovenský špílmachr Miroslav Stoch. Brankář Baníku však prokázal své zkušenosti a svého bývalého spoluhráče parádním zákrokem vychytal. Stav zůstával i nadále stejný.

V 69. minutě se trenér Trpišovský pokusil oživit hru. Na hřiště poslal hbitého Masoupusta namísto Baluty. Ex-jablonecký záložník svého nadřízeného potěšil již po minutě na trávníku. Prosadil se po krásném přiťuknutí Frydrycha, kterému předcházel povedený balon za obranu od Stocha. 2:0!

idnes.cz

S brankami se v zápase roztrhl pytel. Ovšem pouze na jedné straně. Slávističtí fanoušci se mohli napotřetí radovat v 92. minutě, kdy standardní situaci fantastickým centrem rozehrál Hušbauer. Na jeho oblouček si naskočil obránce Frydrych a hlavou usměrnil míč do sítě. 3:0!

No a sbírku branek zkompletoval další střídající hráč, Mick van Buren. Nizozemský útočník po krátkém pobytu na hřišti skvěle načasoval svůj náběh do vápna a po další zdařilé přihrávce Frydrycha zakončil podél pravé ruky brankáře Laštůvky. Na výsledkové tabuli v tu chvíli svítilo skóre 4:0! Debakl!

isport.cz

Hlavním hrdinou dnešního utkání bych označil trenéra Trpišovského, který brilantně dokázal vybalancovat sestavu Slavie a do sestavy zařadil Frydrycha s Hušbauerem, kteří se podíleli na většině branek. Povedla se mu také všechny tři střídání.

Slávisté porazili Baník stejným rozdílem jako Sparťané ve včerejším zápase Plzeň. Získávají cenné tři body do tabulky a náskok na svého rivala ze západu Čech. Slavia tak může jít s čistou hlavou do odvetného utkání se Sevillou.