Spojte se s námi


Fotbal

Dokáže uspět Frenkie de Jong v Premier League? Klíčový muž pro novou éru Manchesteru United

Marně budete hledat záložníka, který lépe udrží míč na svých kopačkách. Vlastnost vystihující hru Frenkieho de Jonga. Každým dnem zesilují spekulace o tom, že zamíří v letním přestupním období do Manchesteru United. Otázkou však zůstává, zdalipak má tolik potřebné fyzické kvality, aby nevyhořel jako řada podobných hráčů.

Publikováno

dne

Zdroj: FC Sevilla

Marně budete hledat záložníka, který lépe udrží míč na svých kopačkách. Vlastnost vystihující hru Frenkie de Jonga. Každým dnem zesilují spekulace o tom, že zamíří v letním přestupním období do Manchesteru United. Otázkou však zůstává zdalipak má tolik potřebné fyzické kvality, aby nevyhořel jako řada podobných hráčů.

Pokud na první dobrou odsoudíte fyzické kvality Frenkie de Jonga, tak činíte špatně. Nejprve si musíme jeho herní vlastnosti uvést do souvislosti. Každý typ hráče potřebuje ke své hře jiné fyzické vlastnosti, které jeho role vyžaduje.

Frenkie může hrát na pozici jednoho ze dvou defenzivních záložníků ve formaci 4-4-2 nebo na pozici #8 v rozestavení 4-3-3. Nejlépe mu vyhovuje levá část hřiště, kde může dělat to, co umí nejlépe – dostat se na míč a přihrát. Erik ten Hag ho jako nový trenér Manchesteru United do svého týmu chce, protože oba jeho systémy potřebují profil tohoto hráče.

Není vůbec pochyb o tom, že de Jong má fyzické vlastnosti, které doplňují jeho speciální technickou kvalitu – výběr přihrávek a efektivitu, pokud mluvíme o míře úspěšně dokončených přihrávek. Do defenzívy se pohybuje po hřišti, aby získal míč. Kromě toho s velkou lehkostí vede míč, hlavně si jej dokáže pokrýt tělem a vytvořit si prostor.

Frenkie má ve své hře rovnováhu ve stylu Toniho Kroose. Umí oklamat soupeře tělem, nechat je přeběhnout, aby si vytvořil čas navíc a následně měl větší prostor pro přihrávku. Tato úroveň práce s tělem je jedinečná.

Pokud sledujete hru Frenkieho pravidelně, můžete si všimnout jeho schopnosti otočit se s míčem na kopačce doslova na metru. Plynule pod tlakem protihráčů. Je to jednou z jeho nejzvláštnějších vlastností. Může se to zdát jako bezvýznamná schopnost, ale důsledky této variace jsou důležité pro tým. Uklidní tímto hru svého týmu a dá mu čas nadechnout se pro další útočné snažení.

Mezi další jeho silné stránky patří vyvést míč několik desítek metrů vpřed. Překoná tím řadu hráčů soupeře a navíc následnou přihrávkou dokáže přenést těžiště hry na druhou stranu hřiště. Pokud mluvíme o této schopnosti, patří Frenkie mezi nejlepší hráče na světě vůbec.

Fotbalista, který se fyzicky trápí přeci nemůže takovým způsobem často v utkání vyvážet míč. Mluvíme tedy o hráči, který v zápase předvede velké množství přihrávek a přitom je progresivní ve vyvezení míče. Navíc se balonu jen zřídka zbavuje. Vzít mu ho z kopačky je doslova nadlidský výkon.

Udržet míč na kopačce v útočící polovině je pro podobného záložníka velice podstatné. Tuto vlastnost nabízejí špičkoví hráči jako je Toni Kroos, Thiago Alcântara nebo Marco Verratti. Ale opět, znovu mohou být otazníky ohledně jeho kvalit na hru bez míče. Nebyl by ve hře United ve středu zálohy až příliš bezbranný?

Rychlá odpověď je ne. Dlouhá odpověď zní, že svým stylem hry bez míče může připomínat hráče jako je İlkay Gündoğan v Manchesteru City nebo Thiago v Liverpoolu, kteří mají za úkol hrát mezi liniemi. Ale primárně se podílet na hře ve fázi budování útoku, respektive zakládání akcí.

Gündoğan mimo držení míče má za úkol bránit ve středu pole, v roli dvojitého pivota. Thiago má také za úkol udržet střed pole kompaktně, aby se následný útok zhroutil tím, že zůstane hluboko po boku Fabinha. Funguje to, protože je to pro ně přirozené. Totéž platí pro Frenkieho.

Ve skutečnosti, stejně jako İlkay Gündoğan v Dortmundu nebo City a Thiago v Bayernu nebo Liverpoolu, má Frenkie zkušenosti s hraním v rozestavení 4-2-3-1 (Ajax) a 4-3-3 (Xaviho Barcelona). Takže už ukázal, že umí hrát tuto roli.

Stane se Frenkie opravdu hráčem Manchesteru United, tato role pro něj nebude nic nového. Bude muset bránit z pozice „defenzivního záložníka“ bez míče v rozestavení 4-2-2 a zároveň v útočné fázi být ve středu pole, aby mohl rozehrávat z formace 4-3-3.

Role de Jonga, Gündoğana nebo Thiaga není tak jednoduchá, že jen zůstane vedle prvního defenzivního záložníka. Musí totiž zavírat mezery a volné prostory, pokud propadne někdo ze spoluhráčů. Kromě toho však Frenkie má technickou kvalitu, aby dokázal přijmout těžký míč a pustit se do složitější kombinace.

Co se týče profilu, jak v 4-2-3-1, tak v 4-3-3, je de Jong dokonale vhodný pro defenzivní roli. Jak si tedy jednotlivě stojí po fyzické stránce s Gündoğanem nebo Thiagem, kteří hrají za nejlepší týmy na světě? Jsou opravdu tito dva přední hráči, mluvíme-li o fyzické stránce? Ne, nejsou. Důležité je, že jsou kompaktní ve střední řadě.

Jak již bylo zmíněno, Thiago a Gündoğan udržují střed hřiště soudržný, což zajišťuje, že celý tým je kompaktní, a proto je hůře prostupný a může tak odolávat tlaku. Houževnatost, pracovní morálka a intenzita, které jsou k tomu zapotřebí. To jsou tolik cenné parametry, fyzičnost a tělesná stavba není tak zásadní. Oba zmiňovaní hráči jsou ve srovnání se svými spoluhráči na spodním konci fyzického žebříčku, ale jejich odhodlání pomáhat celému týmu je klíčové a rozhodující.

Zvládne to Frenkie de Jong? Samozřejmě, že může. Při svém přestupu z Ajaxu do Barcelony předvedl, že zvládne velké výzvy a dokáže si s nimi poradit. Dosavadní důkazy také naznačují, že má mimořádnou pracovní morálku, aby mohl vykonávat svou defenzivní roli. Pokud nějakého hráče Rudí ďáblové do svého nově vznikajícího týmu potřebují, je jí právě tento muž.

Zdroj: Twitter

Reklama

Fotbal

Ronaldo byl na policejním výslechu a obdržel napomenutí. Za dubnový incident vyplatí chlapci odškodnění

Cristiano Ronaldo obdržel do policie napomenutí za dubnový incident se čtrnáctiletým chlapcem, kterému vyrazil z ruky jeho telefon. Podle dostupných informací měl být Ronaldo dokonce vyslýchán, portugalská hvězda také údajně souhlasila s vyplacením odškodného.

Publikováno

dne

Cristiano Ronaldo obdržel do policie napomenutí za dubnový incident se čtrnáctiletým chlapcem, kterému vyrazil z ruky jeho telefon. Podle dostupných informací měl být Ronaldo dokonce vyslýchán, portugalská hvězda také údajně souhlasila s vyplacením odškodného.

Podle informací deníku Daily Mail obdržel Ronaldo napomenutí od britské policie za incident z 9. dubna, kdy Manchester United podlehl v Goodison Parku Evertonu 0:1.

Čtrnáctiletý Jacob Harding, který na základě informací od jeho matky trpí dyspraxií (porucha motoriky – pozn. red.) a je autista, si při odchodu ze hřiště Ronalda natáčel. Ten však neunesl prohru na půdě Evertonu a mladíkovi vyrazil jeho telefon z ruky.

Mladý fanoušek měl poté pohmožděnou ruku a rozbitý telefon. Ronaldo se následně prostřednictvím svého instagramového účtu Hardingovi omluvil, i přesto jej však vyslýchala policie kvůli údajnému napadení.

„Můžeme potvrdit, že se sedmatřicetiletý muž dobrovolně dostavil a podrobil se výslechu po poučení, že může být obviněn z trestného činu napadení. Případ byl vyřešen napomenutím a byl uzavřen,“ stojí v prohlášení policie v Merseyside.

Kromě napomenutí také Ronaldo souhlasil s vyplacením odškodnění. „Byli jsme přímo u tunelu, kudy procházeli (hráči United – pozn. red.) – můj syn je tam všechny natáčel. Pak sklopil telefon, protože si Ronaldo stáhl štulpny a noha mu krvácela. Chtěl zjistit, co to je a ani nepromluvil. Ronaldo pak jen vymlátil telefon z ruky mého syna a pokračoval v chůzi,“ uvedla matka chlapce, jejíž slova cituje deník DailyMail.

Ronaldo pak prohlásil, že není lehké se vypořádat s emoci, obzvláště, pokud se jemu nebo týmu nedaří.

Objektivně ale lze poznamenat, že tohle už bylo za hranou nejen fair play, ale také slušného chování. Portugalská legenda poté 14letého školáka pozvala na Old Trafford na jejich další domácí utkání, aby odčinil své dubnové chování.

Zdroje: DailyMail, Twitter

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Cedidla se po faulu na Ewertona trestu nevyhnul. Hráč Zlína vyfasoval dlouhou stopku. Jak reaguje veřejnost?

Ve druhém kole narazila pražská Slavia na Trinity Zlín. A když je psáno narazila, tak je to tak i myšleno. Moravský celek hrál tvrdě, v zápase se zranil nejeden hráč sešívaných. Nejvíce to ovšem odnesl Ewerton, jehož fauloval Martin Cedidla. Ten se sice vyhnul červené kartě, nikoliv však dodatečnému přísnému trestu.

Publikováno

dne

Ve druhém kole narazila pražská Slavia na Trinity Zlín. A když je psáno narazila, tak je to tak i myšleno. Moravský celek hrál tvrdě, v zápase se zranil nejeden hráč sešívaných. Nejvíce to ovšem odnesl Ewerton, jehož fauloval Martin Cedidla.

Zlín ve druhém kole Fortuna ligy nestačil na pražskou Slavii, jíž podlehl ve Fortuna Areně 1:4. Trinity dohrávalo zápas v deseti lidech, vyloučen byl Václav Procházka po dvou žlutých kartách.

A to ještě mohli být Moravané rádi. Nepočítaje Procházku, hned pět hráčů Zlína dostalo žlutou kartu. Minimálně Martin Cedidla však mohl být rád, že nevyfasoval červenou kartu.

Tvrdě totiž fauloval Brazilce Ewertona, který kvůli zranění bude sešívaným několik týdnů chybět. Jeho zákrok se mimo jiné dostal k disciplinární komisi. Ta jej ocenila poměrně přísným trestem. Minimálně dost přísným na to, že nebyl vyloučen.

Cedidla si nezahraje hned v pěti soutěžních zápasech. Zajímavostí pak jest, že protože nebyl vyloučen, nezačne trest platit hned, ale až pět dní po zveřejnění na úřední desce.

„Pokud se do 4. kola nevzdá práva na odvolání, může ještě do nedělního zápasu s Jabloncem naskočit,“ přibližuje Ondřej Nováček, novinář ČT Sport.

Co na to veřejnost?

Fanoušci a fotbalová veřejnost mohli reagovat hned na dvě věci. V první řadě na výši trestu. Na té přílišná shoda nepanuje. Podle některých příznivců měl dostat Cedidla vyšší trest než Jan Kuchta. Podle jiných lidí je naopak příliš vysoký. Někteří jedinci však zcela souhlasí.

„Aspoň bude mít čas chodit na procházky s pejskem,“ zní jeden z komentářů na sociálních sítích, který reaguje na Cedidlův rozhovor pro deník Sport.

Druhou věcí, na kterou se dalo reagovat, je pochopitelně zpožděná platnost trestu. Tam už shoda panuje. „Prostě Kocourkov,“ mají jasno fanoušci českého fotbalu.

Zdroj: FAČR, DK FAČR, Ondřej Nováček

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Pro a proti Casemira: Proč by měl zůstat v Realu Madrid a proč odejít do Manchesteru United?

Casemiro je jedním z klíčových hráčů Realu Madrid, minulý týden vítězným gólem vystřelil Superpohár UEFA nad Frankfurtem, vůbec nikoho by tak nenapadl jeho odchod. Jenže s ohromně štědrou nabídkou přišel Manchester United a před Brazilcem je velké rozhodnutí.

Publikováno

dne

Casemiro je jedním z klíčových hráčů Realu Madrid, minulý týden vítězným gólem vystřelil Superpohár UEFA nad Frankfurtem, vůbec nikoho by tak nenapadl jeho odchod. Jenže s ohromně štědrou nabídkou přišel Manchester United a před Brazilcem je velké rozhodnutí.

PRO k setrvání v Realu Madrid

Na první pohled jasná záležitost. Casemiro je klíčovým hráčem krále Evropy, historicky nejúspěšnějšího celku fotbalu. V Realu Madrid hraje od roku 2013, společně s Modričem a Kroosem vytvořil jednu z nejlepších středových formací v historii, je považován za klubovou legendu.

Fanoušci jej milují, má výsadní postavení a je jedním ze čtyř kapitánů týmu. Navíc nedávno vyhrál s klubem Ligu mistrů a v nové sezóně budou Los Blancos opět favorité na zisk La Ligy i Ligy mistrů.

Navíc se musíme kromě fotbalové stránky podívat i na tu lidskou. Jako Brazilec se má v krásném Madridu nádherně, od počasí až po životní styl mu ve španělské metropoli nic nechybí. Život v deštivém a nepříliš hezkém Manchesteru je oproti tomu rozdíl jako noc a den.

Proč by tedy vše měnil za naprosto nefungující Manchester United, kde by si nezahrál ani Ligu mistrů a ani výhledově nezabojoval o titul v Premier League?

PRO k odchodu do Manchesteru United

Čas nejde zastavit a Casemiro už není nejmladší. I když je mu stále jen 30 let, Real již za něj našel náhradu. Už loni přišel Eduardo Camavinga, v létě Florentino Pérez přivedl na Casemirovu pozici za 80 milionů eur supertalentovaného Auréliena Tchouaméniho.

I když by Casemiro stále hrál ty nejdůležitější zápasy v základu, herní čas by se mu postupně ukrajoval. Už by nebyl tak nepostradatelným hráčem, Ancelotti by se snažil Tchouaméniho co nejvíce začlenit, tak drahou posilu nenecháte celou sezónu na lavičce.

Zato v United by se okamžitě stal klíčovým a takřka nevystřídatelným hráčem, na kterém by stála celá defenzivní hra. Tuto výsadní pozici, jenž měl v Madridu posledních 8 let, po příchodu hladových mladíků už jen tak mít nebude.

Další a logický důvod, na který se Casemira snaží Red Devils zlákat, jsou peníze. Manchester United by Brazilcovi zdvojnásobil plat, který by nově činil 430 000 eur za týden. To už je pořádná suma, která by mohla rodáka ze São Paula přimět k přestupu.

Další věcí je delší jistota. Casemiro má momentálně smlouvu na Santiago Bernabéu do roku 2025. V tu chvíli mu bude 33 let a od toho věku rozdává prezident Florentino Pérez smlouvy pouze na jeden rok, výkonností v novém ročníku si hráč může říct o další roční smlouvu.

S touto podmínkou je neúprosný a většinou neustupuje ani těm největším hvězdám. Kapitán, legenda a dlouholetý lídr Sergio Ramos loni žádal ve 35 letech smlouvu na dva roky, Pérez nabízel pouze rok a neustoupil, Ramos tak odešel do PSG.

Manchester by ale Casemirovi prodloužil smlouvu až do roku 2027, tudíž by měl před sebou pětiletý tučný kontrakt.

Navíc být u plánovaného vzestupu Red Devils může být výzva, po které bude chtít Casemiro skočit. V Realu Madrid už vyhrál vše, co se dalo, pětkrát ovládl Ligu mistrů, stal se ikonou klubu a už teď je jeho odkaz v bílé historii nesmazatelný.

Ovšem bývalí parťáci Raphael Varane a Cristiano Ronaldo by nejspíš svého kamaráda varovali před odchodem na Old Trafford, ti by totiž aktuálně nejraději zmizeli zpět do Madridu.

Před Casemirem je tak velké rozhodnutí, které definuje poslední fázi jeho kariéry. Zůstane věrný bílým barvám, nebo se vydá za výzvou do Premier League?

Zdroj: Fabrizio Romano

Pokračovat ve čtení

Oblíbené