Spojte se s námi


Fortuna liga

Dokáže český fotbal upozadit své ego a posunout se výš? Jsme v situaci, kdy nemáme žádného hráče v top týmu, smutní Klein

Ambasadora fotbalových rozvojových projektů společnosti 121 ELITE Sports Martina Kleina asi nemusíme fotbalovým fanouškům dlouze představovat. Patří do kategorie mladých úspěšných fotbalistů a rád by nyní, po skončení své profesionální kariéry, předal nové generaci vše dobré, ale též aby se zbytečně neopakovalo, co se mu nepodařilo.

Publikováno

dne

Ambasadora fotbalových rozvojových projektů společnosti 121 ELITE Sports Martina Kleina asi nemusíme fotbalovým fanouškům dlouze představovat. Patří do kategorie mladých úspěšných fotbalistů a rád by nyní, po skončení své profesionální kariéry, předal nové generaci vše dobré, ale též aby se zbytečně neopakovalo, co se mu nepodařilo.

Odchovanec Vojkovic již v mládežnickém věku přestoupil do Zbrojovky Brno a následně do Sparty Praha, kde si v pouhých sedmnácti letech odbyl prvoligový debut. Brzy na Letné slavil titul a následně si zakopal i v Lize mistrů.

Poté dlouho nastupoval za Teplice, odkud se stěhoval do ciziny. Dá se označit za světoběžníka, protože působil v Turecku, Maďarsku, Kazachstánu, Německu a na Maltě. Své bohaté zkušenosti se teď snaží zúročit v rámci rozvojového start-up projektu 121 ELITE Sports, kde v roli Ambasadora fotbalu rozvíjí a podporuje mladé sportovní talenty.

Martin Klein o fotbalovém prostředí v ČR

Tak už jsem si našel čas, sedím doma na balkoně, nemám to nějak připravené, ale věc, o které jsem přemýšlel, která se týká toho, co teď řešíme, tedy toho, co se teď děje v českém fotbale, je taková, že nebude stačit, aby se tady objevil jeden trenér ze zahraničí.

Bude se muset najít mnohem víc odvážných lidí v českém fotbale, kteří nejenom že chtějí přijmout, přijmou a budou chtít vyzkoušet tuhle cestu zahraničního trenéra, ale druhá věc je taky, aby měli tito trenéři v Česku dostatečnou podporu.

V pohledu na kvalitu a jací jsou u nás trenéři a můžou to být i dobří trenéři, avšak díky tomu, že český fotbal za posledních 20 let, ať už v tom vedení, nebo když se podíváme napříč kluby v Česku, pořád posouvá nebo spíše rotuje trenéry, jdou z jednoho týmu do druhého. A samozřejmě klubový fotbal je velmi důležitý pro reprezentaci, tam se to odráží.

Jsme jako země momentálně v situaci, kdy nemáme žádného hráče v top týmu, nechci se nikoho dotknout, ale prostě to tak je. Na druhou stranu jsme malá země, kde potenciál k náboru talentovaných hráčů není tak velký a není příliš z čeho vybírat. O to víc musíme být pracovitější a jedna věc, která mě napadá, je pravděpodobně míra ega.

Míra ega všech lidí v českém fotbale, že si už nepřipustí, že by mohl přijít někdo jiný a udělat něco jinak a být úspěšný. Proto se tady budou pořád hledat výmluvy, proč to nejde? Jaká je tady jazyková bariéra atd.

Ono těch důvodů a souvislostí, proč přijmout zahraničního trenéra je daleko víc? Protože zahraniční trenér je zcela oproštěn od místních vazeb, které tady jsou. Samozřejmě vždycky je otázka, s kým spolupracuje, jaké má vytvořené prostředí? Ale pro to, aby se něco v českém fotbale změnilo, tak pro mě už není jiná cesta než ta, aby přišel někdo úplně z venku.

Ty to znáš velmi dobře a funguje to tak ve vyspělých zemích a v moderních firmách, kde přichází na tři nebo na čtyři měsíce odborníci, experti, kteří jsou úplně mimo vztahy, nezávislí, nemají žádnou vazbu na místní lidi, kteří pracují v té firmě. A tito externisti řeší nemalé i četné kritické problémy prostě a úspěšně, protože mají na témata objektivní náhled, mají rozsáhlou zkušenost a znalosti, které již úspěšně vyřešili dříve a jinde a ty vhodně do procesů aplikují a stabilizují.

Když přijde zahraniční trenér, samozřejmě se potřebuje seznámit se specifiky, které v Česku jsou, ale na druhou stranu by bylo velmi dobře, aby se s nimi seznamovat až příliš do hloubky nemusel, aby přenesl, pokud bude mít on zájem ze svojí země přinést něco, sem? Ano, nebudeme se bavit nyní o tom, že sem budou chodit trenéři, kteří budou jenom žoldáci, jenž se už strašně dlouho na svém jméně točí, ale o tom, že sem budou přicházet a smluvně fungovat zahraniční trenéři s tím, že dostanou konkrétní zadání, a protože mají nějaké své jméno a reference v jejich zemi, například ve Francii nebo dokonce i ve světě, budou mít i své svěřence a zůstane po nich odvedená práce a rozvoj nových trenérů.

Jejich doba už je v jejich zemi možná pryč, tam už své know-how ukázali, předali a uspěli, ale tady v Česku ještě ne, tady mají mnohé co prezentovat, importovat a implementovat, především to, co dobře nebo dokonce výborně funguje jinde a o čem není pochyb. A v mnohém to budou i elementární věci.

Aktuálně se tu řeší to pozvání velmi zkušeného trenéra Noëla Tosi. Kdo má u nás takovou referenci? Kdo má za sebou takové výsledky? Můžeme si v Česku dovolit odmítnout takovou pomoc, a tak vysoce kvalifikovanou nabídku, podpořenou světovou špičkou? Budou se takové nabídky v budoucnu opakovat? Dokážeme upozadit své ego a přijmout a vyzkoušet tuto cestu?

Luis Fernandez, který odehrál 60 zápasů za francouzský národní tým a také jediný francouzský trenér, který vyhrál Evropský pohár s francouzským klubem, o Tosim:

Přišel jsem k vám, abych promluvil o muži, který je francouzským trenérem, je to Noël Tosi, od kterého jsem se z jeho strany dlouho učil. Pracovali jsme spolu, začali jsme se mít rádi, poznali jsme se. Dnes jsem rád, že se mu možná bude líbit a vidět ho trénovat s vámi, protože je to trenér s velmi, velmi dobrou pověstí, který má vlastnosti, aby vám přinesl své zkušenosti. Noël je trenér, měl jsem šanci s ním pracovat a dělali jsme spoustu věcí dohromady. Byl mým mentorem. Pomáhal mi k vynikajícímu růstu v mojí profesi. Učil jsem se od něj a ušli jsme spolu dlouhou cestu.

To jsou důvody, které si přeji a myslím si, že Tosi má, že vyžaduje kvalitu od člověka, aby mohl být trenérem na vysoké úrovni a myslím si, že může přinést přidanou hodnotu, líbám tě, tohle je můj přítel Noël Tosi, to je důvod, proč si ho velice vážím a mám ho tolik rád.

Opět slovo Martina Kleina

Doba i těch našich trenérů je už taky pryč, zmiňoval jsem to několikrát, nebojím se to říct, odtrénovali a odkoučovali spoustu zápasů, ale už by neměli sedět na lavičce, měli by být ten dozor, možná ten poslední, který rozhodne o sestavě apod. Opravdu ten model Anglie má něco do sebe, neříkám, že se dostaneme takhle daleko, ale jestli nechceme, aby nám utíkal svět ještě víc, tak je potřeba a bude to nezbytné, jinak se budeme propadat stále níž a níž.

Implementovat sem věci ze zemí, kde to funguje a nejrychlejší a nejjednodušší cestou není přivést sem padesát – sto hráčů, protože i když vedle nich budou vyrůstat třeba lepší fotbalisté, tak si tím nejsem úplně jistý, jenom vzhledem k tomu, jaká by se zvedla třeba konkurence, tak od toho ten zahraniční trenér je, aby tu hráče něco naučil. A já když vidím dnešní týmy, nejsem si jistý, že dokážu o každém týmu říct, že má nějakou tvář. A ono to není ani o těch ekonomických podmínkách, trenér, který má zkušenosti, i ten, který zkušenosti nemá, tak může být na lavičce.

Já jsem pro, aby byli na lavičkách mladí trenéři, ať za sebou mají nějakého mentora nebo „hlavního kouče“, který nad nimi bude mít dozor, nenechá je dělat stejné chyby a bude je rozvíjet. V českém prostředí takový potenciál nevidím. A tady například je ta cesta trenéra ze zahraničí opravdu zajímavá.

Bavíme se tady s lidmi a možná se někdo zeptá, proč už nemůžou fungovat ve svých zemích, když jsou tak úspěšní? A oni určitě úspěšní jsou, ale také jsou nějakým způsobem i vyčerpaní, už všechno implementovali v té své zemi, ligy jsou tam na vyšší úrovni, ať se podíváme všude kolem sebe směrem k zemím, se kterými se chceme srovnávat na klubové úrovni.

Ano, můžou si dovolit nejlepší hráče. Ano, jsou tam, co se týče financí, jiné podmínky, ale věřím tomu, že pohledem na věc, když to řeknu nejúspěšnější český kouč Trpišovský, je to strašně fajn, že Slavia vede, ale oni si to know-how drží, nebo nechci říct přímo know-how, prostě nevidím nikde, že by probíhalo nějaké vzdělání. Dobře, tak Slavia byla konkurenceschopná, fungovalo to nějak, chce se někdo dělit? Bojí se, že jim ten úspěch ukradnou?

Všichni mluví o tom, že chtějí, aby byla úspěšná Česká republika, ale každý si hlídá to svoje „tajemství“ a myslí si, že má něco zázračného, ale já si to nemyslím. Není tady momentálně, za mě, klub, který je konkurenceschopný v Evropě. A určitě to není tím, že by nebyly finanční možnosti a tím se dostáváme k tomu, že určitě by byly finance na to, vzít kvalitního zahraničního kouče.

Takže? Za mě je ten problém asi to český ego. Protože si nepřipouštíš, aby mohl přijít někdo z jiné země a být lepší. A přitom ty lidi o to nestojí. Nestojí být tady oslavován a vynášen do nebes. Alespoň to platí u spousty lidí, kteří mají fotbal opravdu rádi, samozřejmě to nedělají zadarmo. Ale já tady největší problém vidím v egu a nejrychlejší cesta, jak český fotbal napravit, je v tom, aby sem přicházeli zahraniční trenéři, kteří budou sdílní, kteří budou rozvíjet naše trenéry, kteří se od nich budou učit, protože, učit se dá pořád. Mají mnohem víc zkušeností.

Nyní se budeme bavit například s africkými hráči. Budeme se bavit o trenérovi z Francie. Každý by tady chtěl mít spoustu afrických hráčů, ale pracovat s nimi neumí skoro nikdo nebo dá se říct, že vůbec nikdo.

Kdo je Noël Tosi?

Trenér Tosi má zkušenosti a expertní přehled v celém fotbalovém spektru, je to krizový manažer s komplexní metodikou, jeho pozitivní působení bylo mnohokrát ověřeno v mezinárodním prostředí.

Tosi byl třeba pověřen zlepšením Konga a dostal je dostal na Africký pohár národů. První francouzský trenér a manažer, který trénoval na čtyřech kontinentech. Začal svou kariéru na lavičce ve věku 27 let. Prošel Grenoblem, Nîmes, Gueugnonem, Arles-Avignonem, Angers nebo francouzským Cherbourgem, byl také trenérem Konga a Mauretánie. Nyní nabízí své služby i v Česku, kde vidí svůj velký potenciál.

Nedávno ho transparentně představila první česká konzultační sportovní společnost 121 ELITE Sports do prvoligového sportovního klubu, a protože je to velice zkušený a světa zběhlý uznávaný trenér a manažer, navrhli jeho angažmá vzorově v českém prvoligovém klubu v kombinaci s mladým nadaným a již také zkušeným trenérem.

Martin Klein závěrem

Hmm… Je to smutné, že se nenašel nikdo, kdo by ho přijal. Opravdu říkám, asi nebude stačit, když to bude jen jeden tým, momentálně pan Brian Priske. Otázka je, jaké má kompetence, jaké má pravomoce? Jestli má vytvořeno takové prostředí, aby uspěl, aby mohl být vůbec úspěšný.

Ale mělo by těchto trenérů být víc a napříč věkovými kategoriemi. Protože největší problém a největší ztráty pro mě nejsou ty, které jsou v mužích a někdy okolo dvacátého věku, ale je to ve věku 11, 12, 13 či 14 let, když se učí základy, když začínají s fotbalem. Tam vidím největší problém a možná by bylo fajn začít s těmi trenéry tam nebo, respektive nějakou část jich tam přesunout. Aby se to ti čeští trenéři co nejlépe naučili a rozvíjeli se dál, nikdo jim nechce krást práci. Má to být postaveno formou pomoci pro to, aby se český fotbal zlepšil celkově.

Reklama

Oblíbené