Spojte se s námi


Fotbal

Dojde ke vzniku nové Superligy? Účastnit by se mělo dokonce 80 týmů! Jak vypadají konkrétní plány pro podobu takové ligy?

Vznikne přece jen nová evropská fotbalová soutěž? Společnost A22 totiž přišla s novým konceptem, na základě kterého by mělo v potenciální Evropské superlize soutěžit hned 80 týmů! Jednalo by se přitom o otevřenou ligu, týmy by se musely kvalifikovat. Jak tedy vypadají plány na novou Superligu?

Publikováno

dne

Vznikne přece jen nová evropská fotbalová soutěž? Společnost A22 totiž přišla s novým konceptem, na základě kterého by mělo v potenciální Evropské superlize soutěžit hned 80 týmů! Jednalo by se přitom o otevřenou ligu, týmy by se musely kvalifikovat. Jak tedy vypadají plány na novou Superligu?

Známý sportovní server Sky Sports přišel v posledních několika desítkách minut s informací ohledně obnovení Evropské superligy. Konkrétní plány přitom oznámil Bernd Reichart, přičemž tato soutěž by měla dle návrhu čítat 80 týmů.

Nová podoba Evropské superligy by byla založena pouze na sportovních výsledcích a neměla by stálé členy, řekl šéf A22 Bernd Reichart německému listu Die Welt. Právě společnost A22 byla založena za účelem sponzorování a pomoci s vytvořením Superligy.

A22 konzultovala možnou podobu Superligy s téměř 50 evropskými kluby. Na základě těchto komunikací vypracovala deset zásad, které jsou základem jejich plánů na novou podobu soutěže.

Týmy by měly garantováno, že odehrají minimálně 14 zápasů za sezónu. Nově vzniklá Superliga by navíc měla být rozdělena do několika divizí.

Evropskému fotbalu hrozí zhroucení! Čas na změnu?

„Základům evropského fotbalu hrozí zhroucení. Je čas na změnu. Jsou to kluby, které nesou podnikatelské riziko ve fotbale. Když však jde o důležitá rozhodnutí, jsou příliš často nuceny nečinně přihlížet, jak se kolem nich hroutí sportovní a finanční základy,“ uvedl Reichart, jehož slova ocitoval právě web Sky Sports

„Náš dialog byl otevřený, upřímný, konstruktivní a vyústil v jasné představy o tom, jaké změny jsou potřeba a jak by mohly být provedeny. Je toho hodně, co je třeba udělat, a my budeme v našem dialogu pokračovat,“ dodal.

Dle zákona EU…

Společnost A22 už totiž v nedávném čase u soudu napadla právo FIFA a UEFA zablokovat vznik Superligy a sankcemi potrestat kluby. Řídící fotbalové orgány prý podle zákona EU zneužívají své dominantní postavení v oblasti hospodářské soutěže.

Jinak nicméně hovoří generální advokát, který prohlásil, že UEFA a FIFA v rámci zákona EU na zablokování vzniku Superligy právo má. Evropský soudní dvůr má v tomto případě vynést finální rozhodnutí až v pozdějším průběhu letošního roku.

Reichart každopádně také uvedl, že Superliga by byla otevřenou soutěží, do které by se týmy kvalifikovaly díky svým výsledkům a výkonům v jejich domácích ligách.

Reichart nicméně také představil další plány, jež se týkaly finanční kontroly nad přestupy hráčů. Podle těch by kluby měly vynakládat pouze pevně stanovené procento svých ročních příjmů spojených s fotbalem na platy hráčů a přestupy.

Původní plány selhaly

O vytvoření Evropské superligy se hovořilo už v roce 2021, přičemž zakládajícími členy mělo tehdy být 12 týmů. Postupně se ale kluby z této potenciální soutěže začaly odhlašovat. A o jaké se tedy jednalo?

Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham, AC Milán, Inter Milán, Juventus, Atlético Madrid, Barcelona a Real Madrid.

Jenže poté, co vyšlo najevo, že by tyto celky nemohly hrát ani Ligu mistrů, všechny týmy až na Juventus, Barcelonu a Real Madrid tehdejší plán opustily.

„Došlo k důležitému přehodnocení a koncept se šíří o otevřenosti a stažení trvalého členství ze stolu. Mohu říci, že tři kluby věrohodně přehodnotily a vzaly si z prvního přístupu určité poučení,“ vysvětluje Reichart.

„Jsem si vědom toho, co anglické kluby prohlásily před rokem a půl, ale doufám, že celá fotbalová komunita oceňuje přístup, aby se nadále starala a snažila se přijít s řešením,“ uzavřel.

Zdroje: Sky Sports, Evropská superliga

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.