Spojte se s námi


Fotbal

Šťastné Vánoce, „Bílý Pelé“! Dnes slaví sedmdesátiny legendární Zico

„Bílý Pelé“ slaví dnes již své sedmdesáté narozeniny. Připomeňme si 10 faktů o tomto brazilském fotbalovém kouzelníkovi.

Publikováno

dne

„Bílý Pelé“ slaví dnes již své sedmdesáté narozeniny. Připomeňme si 10 faktů o tomto brazilském fotbalovém kouzelníkovi.

Zico je vnímán jako jeden z nejkreativnějších hráčů všech dob. Jeho přehled na hřišti, vidění a perfektní kopací technika z něj dělali hráče, na kterého byla radost pohledět, když měl míč u nohy. Připomeňme si 10 faktů, které jste možná o tomto Brazilci nevěděli. Některé vás možná překvapí.

Pochází z hvězdné fotbalové rodiny

Zico pochází z fotbalové rodiny. Jeho starší bratr Edu, nadaný záložník, měl tu obrovskou smůlu, že hrál na stejné pozici jako Pelé, Rivelino a další monstrózní hráči na přelomu 60. a 70. let minulého století.

Flamengo jej kdysi odmítlo kvůli tomu, že byl malý a vychrtlý

Již ve svých 14 letech se připojil k mládežnickému týmu Flamenga pouze rok poté, co jej představitelé hvězdného klubu odmítli. Důvod? Byl údajně moc malý a vychrtlý.

Klub ho tak zapsal do programu zahrnujícího speciální výživu a práci v tělocvičně. Zico to klubu později oplatil tím, že vytáhl Flamengo do výšin, o kterých se jim v té době mohlo jen zdát.

V letech 1980 až 1987 vyhrál se svým týmem čtyři ligové tituly a jeden Copa Libertadores, což je v jižní a střední Americe obdobou evropské Ligy mistrů.

V den svých narozenin se v Brazílii přejí „Šťastné Vánoce“

Zico měl v Brazílii takový dosah, že ho fanoušci opravdu zbožňovali. Proto v době jeho narozenin, které připadají právě na 3. března si jeho fanoušci přeji „Šťastné Vánoce“ na obdiv k jeho fotbalovým kvalitám.

Brazilský fotbalista ale dle svých slov uvedenou poctu příliš v lásce nemá a nikdy se při ní necítil komfortně.

Zico byl též uznávaným politikem

V roce 1990, šest let předtím, než převzal Pelé tuto roli, se Zico stal prvním brazilským ministrem sportu. Dlouho ale ve zkorumpovaném prostředí nevydržel.

Funkci opustil o 13 měsíců později poté, co silné lobbování politiků napojených na fotbalovou asociaci Brazílie neustále oddalovalo parlamentní hlasování o jeho projektu, jehož cílem byla modernizace brazilského fotbalu.

Je králem brazilského svatostánku Maracanã

Maracanã v brazilském Rio de Janeiru je zajisté nejobdivovanějším fotbalovým stadionem v celé Brazílii. Je domovem brazilských klubů Flamenga či Fluminense.

A právě díky letům strávených v prvně jmenovaném klubu se stal legendou tohoto svatostánku. Žádný jiný hráč nevstřelil na Maracanã tolik gólů jako Zico. Ve 435 zápasech na tomto stadionu jich vstřelil neuvěřitelných 333.

Údajně mohl být asistentem Alexe Fergusona

Zico se po konci své kariéry profesionálního fotbalisty vydal na trenérskou dráhu. Po úspěšné štaci v tureckém Fenerbahce to zkoušel na britských ostrovech.

Po odchodu Kevina Keegana v září 2008 lobboval za místo v Newcastlu. Zajímavostí je ale spekulace, že mu kdysi údajně nabídli roli asistenta Alexe Fergusona v Manchesteru United. Ani jedna varianta ale nakonec nevyšla.

Jak vznikla přezdívka Zico?

Fotbalový svět si jej pamatuje pod jeho přezdívkou a nikdo mu neřekne jinak než „Zico“. Jak ale jeho přezdívka vznikla?

Jeho pravé jméno je Arthur Antunes Coimbra. Přezdívku „Zico“ má ale od raného dětství, kdy byl svými rodinnými příslušníky nazýván „Arthurzico“. Zkrácenina se nakonec uchytla nejen ve fotbalovém světě.

V Brazílii je často označován jako „Bílý Pelé“

Sám velký Pelé jej kdysi označil za jednoho z největších hráčů všech dob, který se mu v průběhu let nejvíce přiblížili. I z toho důvodu se mu často v Brazílii přezdívá kvůli barvě jeho pleti „Bílý Pelé“.

Nejlepší hráč, který kdy nevyhrál s Brazílií Mistrovství světa

Se 48 góly v 71 oficiálních zápasech je Zico pátým nejlepším střelcem národního týmu Brazílie. Reprezentoval Brazílii na Mistrovství světa v letech 1978 , 1982 a 1986. 

Přestože tým z roku 1982 je považován za jeden z vůbec největších brazilských národních týmů vůbec, Zico nikdy nevyhrál s Brazílií titul mistra světa. Ačkoli nikdy nevyhrál světový pohár, v roce 2000 skončil za Pelém a Garrinchou v hlasování FIFA „Hráč století“ na třetím místě mezi Brazilci.

V Udinese má po sobě pojmenovanou skupinu fanoušků

V letech 1983-1985 hrál Zico na Apeninském poloostrově, konkrétně za klub Udinese. Brazilský kouzelník vstřelil za klub 59 branek v 73 zápasech a zanechal v italském klubu obrovskou stopu.

V klubu dokonce po něm pojmenovali skupinu fanoušků, která si na každý domácí i venkovní zápas nosí transparent s Brazilcovým jménem.

Zdroj: The Guardian, Wikipedia

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.