Spojte se s námi


Fotbal

Šťastné Vánoce, „Bílý Pelé“! Dnes slaví sedmdesátiny legendární Zico

„Bílý Pelé“ slaví dnes již své sedmdesáté narozeniny. Připomeňme si 10 faktů o tomto brazilském fotbalovém kouzelníkovi.

Publikováno

dne

„Bílý Pelé“ slaví dnes již své sedmdesáté narozeniny. Připomeňme si 10 faktů o tomto brazilském fotbalovém kouzelníkovi.

Zico je vnímán jako jeden z nejkreativnějších hráčů všech dob. Jeho přehled na hřišti, vidění a perfektní kopací technika z něj dělali hráče, na kterého byla radost pohledět, když měl míč u nohy. Připomeňme si 10 faktů, které jste možná o tomto Brazilci nevěděli. Některé vás možná překvapí.

Pochází z hvězdné fotbalové rodiny

Zico pochází z fotbalové rodiny. Jeho starší bratr Edu, nadaný záložník, měl tu obrovskou smůlu, že hrál na stejné pozici jako Pelé, Rivelino a další monstrózní hráči na přelomu 60. a 70. let minulého století.

Flamengo jej kdysi odmítlo kvůli tomu, že byl malý a vychrtlý

Již ve svých 14 letech se připojil k mládežnickému týmu Flamenga pouze rok poté, co jej představitelé hvězdného klubu odmítli. Důvod? Byl údajně moc malý a vychrtlý.

Klub ho tak zapsal do programu zahrnujícího speciální výživu a práci v tělocvičně. Zico to klubu později oplatil tím, že vytáhl Flamengo do výšin, o kterých se jim v té době mohlo jen zdát.

V letech 1980 až 1987 vyhrál se svým týmem čtyři ligové tituly a jeden Copa Libertadores, což je v jižní a střední Americe obdobou evropské Ligy mistrů.

V den svých narozenin se v Brazílii přejí „Šťastné Vánoce“

Zico měl v Brazílii takový dosah, že ho fanoušci opravdu zbožňovali. Proto v době jeho narozenin, které připadají právě na 3. března si jeho fanoušci přeji „Šťastné Vánoce“ na obdiv k jeho fotbalovým kvalitám.

Brazilský fotbalista ale dle svých slov uvedenou poctu příliš v lásce nemá a nikdy se při ní necítil komfortně.

Zico byl též uznávaným politikem

V roce 1990, šest let předtím, než převzal Pelé tuto roli, se Zico stal prvním brazilským ministrem sportu. Dlouho ale ve zkorumpovaném prostředí nevydržel.

Funkci opustil o 13 měsíců později poté, co silné lobbování politiků napojených na fotbalovou asociaci Brazílie neustále oddalovalo parlamentní hlasování o jeho projektu, jehož cílem byla modernizace brazilského fotbalu.

Je králem brazilského svatostánku Maracanã

Maracanã v brazilském Rio de Janeiru je zajisté nejobdivovanějším fotbalovým stadionem v celé Brazílii. Je domovem brazilských klubů Flamenga či Fluminense.

A právě díky letům strávených v prvně jmenovaném klubu se stal legendou tohoto svatostánku. Žádný jiný hráč nevstřelil na Maracanã tolik gólů jako Zico. Ve 435 zápasech na tomto stadionu jich vstřelil neuvěřitelných 333.

Údajně mohl být asistentem Alexe Fergusona

Zico se po konci své kariéry profesionálního fotbalisty vydal na trenérskou dráhu. Po úspěšné štaci v tureckém Fenerbahce to zkoušel na britských ostrovech.

Po odchodu Kevina Keegana v září 2008 lobboval za místo v Newcastlu. Zajímavostí je ale spekulace, že mu kdysi údajně nabídli roli asistenta Alexe Fergusona v Manchesteru United. Ani jedna varianta ale nakonec nevyšla.

Jak vznikla přezdívka Zico?

Fotbalový svět si jej pamatuje pod jeho přezdívkou a nikdo mu neřekne jinak než „Zico“. Jak ale jeho přezdívka vznikla?

Jeho pravé jméno je Arthur Antunes Coimbra. Přezdívku „Zico“ má ale od raného dětství, kdy byl svými rodinnými příslušníky nazýván „Arthurzico“. Zkrácenina se nakonec uchytla nejen ve fotbalovém světě.

V Brazílii je často označován jako „Bílý Pelé“

Sám velký Pelé jej kdysi označil za jednoho z největších hráčů všech dob, který se mu v průběhu let nejvíce přiblížili. I z toho důvodu se mu často v Brazílii přezdívá kvůli barvě jeho pleti „Bílý Pelé“.

Nejlepší hráč, který kdy nevyhrál s Brazílií Mistrovství světa

Se 48 góly v 71 oficiálních zápasech je Zico pátým nejlepším střelcem národního týmu Brazílie. Reprezentoval Brazílii na Mistrovství světa v letech 1978 , 1982 a 1986. 

Přestože tým z roku 1982 je považován za jeden z vůbec největších brazilských národních týmů vůbec, Zico nikdy nevyhrál s Brazílií titul mistra světa. Ačkoli nikdy nevyhrál světový pohár, v roce 2000 skončil za Pelém a Garrinchou v hlasování FIFA „Hráč století“ na třetím místě mezi Brazilci.

V Udinese má po sobě pojmenovanou skupinu fanoušků

V letech 1983-1985 hrál Zico na Apeninském poloostrově, konkrétně za klub Udinese. Brazilský kouzelník vstřelil za klub 59 branek v 73 zápasech a zanechal v italském klubu obrovskou stopu.

V klubu dokonce po něm pojmenovali skupinu fanoušků, která si na každý domácí i venkovní zápas nosí transparent s Brazilcovým jménem.

Zdroj: The Guardian, Wikipedia

Reklama

Fotbal

Těžký životní příběh Ferlanda Mendyho. Hrozilo mu, že nebude schopný ani chodit. Teď hraje za nejúspěšnější klub planety

Ferland Mendy po svém příchodu do Realu Madrid ihned vytlačil ze sestavy legendárního obránce Marcela. Moc ovšem nechybělo a vše mohlo být úplně jinak.

Publikováno

dne

Ferland Mendy po svém příchodu do Realu Madrid ihned vytlačil ze sestavy legendárního obránce Marcela. Moc ovšem nechybělo a vše mohlo být úplně jinak.

Francouzský fotbalista neměl jednoduché dětství. Když mu bylo jedenáct let, tak přišel o svého otce. Už v tu dobu se u něho poprvé projevily problémy s kyčlí.

Problémy v průběhu let přetrvávaly a v šestnácti letech byl převezen do nemocnice. Mendy totiž nedokázal ani chodit. Lékaři mu diagnostikovali artritidu.

Jedná se o nemoc, kterou způsobí bakterie, plísně a nebo viry, které se dostanou do krevního oběhu. Pokud by Mendy neměl potřebnou léčbu, tak hrozilo, že bude mít celoživotní následky.

Nikdy by nemohl by hrát fotbal, ale co hůř nemohl by ani chodit. K Mendymu se tehdy velmi nepěkně zachovalo PSG, za jehož mládežnický celek hrál. Vedení klubu mu odmítlo pomoci a jednoduše ho propustili.

Po dlouhé, únavné a náročné léčbě se mu přeci jen podařilo vrátit se k fotbalu. Znovu od nuly začal ve čtvrté nejvyšší francouzské lize. 

O levém obránci by se dalo říct, že nikdy nevyčníval svým talentem a byl průměrným hráčem. Nikdy se ovšem nevzdal a nepolevoval. Šel si tvrdě za svým.

Ze čtvrté ligy se dostal k příležitosti v klubu Le Havre. Zpočátku působil v rezervním mužstvu a největší zlom v kariéře přišel až v sezoně 2016/2017, kdy se stal stabilním členem základní sestavy. Svými výkony si řekl o přestup do prvoligového Lyonu.

Po dvou letech přišel přesun do nejúspěšnějšího klubu planety, Realu Madrid, kdy si jeho přestup vyžádal sám Zinedine Zidane. Během čtyř let strávených ve Španělsku se radoval ze zisku šesti trofejí včetně vítězství v Lize mistrů. 

Zdroj: Wikipedia

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Rotace kádru Slavie? Naši trenéři rotují o něco víc než jiní, ale změny nedělají za každou cenu. Vždycky je k nim logický důvod, řekl Tvrdík

Pražská Slavia je v posledních týdnech hojně kritizována za velkou rotaci kádru. Důvodem jsou výsledky z venkovních utkání, kvůli kterým se na ni dotáhla konkurenční Sparta. Předseda Slavie Jaroslav Tvrdík se nicméně trenérského štábu zastal.

Publikováno

dne

Pražská Slavia je v posledních týdnech hojně kritizována za velkou rotaci kádru. Důvodem jsou výsledky z venkovních utkání, kvůli kterým se na ni dotáhla konkurenční Sparta. Předseda Slavie Jaroslav Tvrdík se nicméně trenérského štábu zastal.

V týmu trenéra Jindřicha Trpišovského nemáte takřka nic jistého. Jednou hrajete v základní sestavě, týden poté ani nemusíte být v nominaci na zápas.

Šíře kádru Slavie je opravdu velká a podobné to je u kvality hráčů. Trenérský štáb se tak může rozhodovat pro nasazení daného fotbalisty dle typologie soupeře.

Dokud se vyhrává, je za takový krok trenér chválen. Ovšem pokud se ztrácejí body, bývá tomu naopak. To je i aktuální případ, který v Edenu řeší.

Fanouškům se nelíbí častá rotace kádru, která dle nich zapříčinila některé ztráty v jarní části sezony. Konkrétně se jedná v součtu o 7 bodů, o které Slavia přišla v posledních třech venkovních zápasech.

Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík se nicméně svého trenéra zastal a vysvětlil, že tento model používá vlastně celou dobu, co ve Slavii je.

„Ve Slavii jsou pět a půl roku, stejnou dobu tento model používají. Jindra byl opakovaně vyhlášen nejlepším českým trenérem, což souvisí i s rotací kádru.

Ano, naši trenéři rotují o něco víc než jiní, ale změny nedělají za každou cenu. Vždycky je k nim logický důvod, většinou zdravotní. Prostě pokud někdo onemocní nebo se zraní, musí místo něj nastoupit jiný hráč,“ řekl na tiskové konferenci.

Kvůli ztrátám Slavie je aktuálně favoritem na zisk titulu Sparta. Ta má ovšem náročnější los, tudíž je vše naprosto otevřené a do hry se lehce může dostat zpátky i Viktoria.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Brazilský supertalent a budoucí posila Realu Madrid se s narůstajícím tlakem nadále trápí

Endrickovi, kterému je stále jen šestnáct let, se od zveřejnění jeho přestupu do Realu Madrid přestalo dařit. Klub ho poslední utkání vynechal dokonce i ze sestavy.

Publikováno

dne

Endrickovi, kterému je stále jen šestnáct let, se od zveřejnění jeho přestupu do Realu Madrid přestalo dařit. Klub ho poslední utkání vynechal dokonce i ze sestavy.

Mladičký brazilský fotbalista a velmi talentovaný útočník se v roce 2024 stane posilou Realu Madrid. Ten neváhal vytasit obrovskou nabídku ve výši 60 milionů eur a to i navzdory skutečnosti, že je mu stále jen šestnáct let.

Od oficiálního oznámení tohoto přestupu uplynul už nějaký ten pátek a Endrick se od té doby herně velmi trápí.

Od té doby odehrál dvanáct utkání, ve kterých vyšel gólově naprázdno a herně svým spoluhráčům taktéž příliš nepřispěl.

Kouč jeho současného klubu Palmeiras, Abel Ferreira, ho dokonce poslední dvě utkání vynechal ze sestavy se slovy, že toto rozhodnutí udělal, aby fotbalistovi trochu odlehčil od obrovského tlaku, který je něho vyvíjen fotbalovou veřejností.

Real Madrid do Brazílie dokonce poslal svého skauta, který hrál významnou roli v mladíkově přestupu. Ten se mu pokoušel vysvětlit, že si nemusí žádný tlak připouštět.

Během utkání s Bragantinem byl Endrick vystřídán a ihned poté usedl na lavičku náhradníků, dal si přes hlavu rozlišovací dres a rozbrečel se.

„Ano, je to pravda. Rozbrečel se. Musí zůstat klidný. Je na něho teď vyvíjen obrovský tlak, protože se očekává, že bude najednou střílet pět, šest branek a on se s tím snaží vyrovnat,“ řekl po utkání trenér Palmeiras.

„Gól přijde v pravou chvíli. Musí jen zůstat klidný a usmívat se,“ doplnil skaut Ferreira. Dlužno dodat, herní krize občas přijde na každého hráče. Endrick tak určitě nemusí podléhat žádným negativním pocitům, byť v tak mladém věku je to samozřejmě velice těžké.

Zdroj: Marca

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené