Spojte se s námi


Fotbal

Dnes je 18 let od památného obratu ve finále Ligy mistrů, ve kterém zařídil Vladimír Šmicer posledním kopem za Liverpool zisk ušatého poháru

Dnes je 18leté výročí od historického obratu ve finále Ligy mistrů, ve kterém Liverpool otočil třígólové manko a získal nad milánským favoritem pohár pro vítěze soutěže. V hlavní roli Vladimír Šmicer, který vykřesal krásným gólem naděje svého týmu a posledním kopem za Liverpool rozhodl o osudu utkání.

Publikováno

dne

Dnes je 18leté výročí od historického obratu ve finále Ligy mistrů, ve kterém Liverpool otočil třígólové manko a získal nad milánským favoritem pohár pro vítěze soutěže. V hlavní roli Vladimír Šmicer, který vykřesal krásným gólem naděje svého týmu a posledním kopem za Liverpool rozhodl o osudu utkání.

18 let od istanbulského finále LM, které se zapsalo do dějin soutěže

Psal se rok 2005 a Vladimír Šmicer si odkopával poslední sezonu v Liverpoolu. Šestiletá štace na Anfieldu byla u konce a český reprezentant mířil do Francie, kde se upsal klubu Girondins Bordeaux.

Liverpool skončil ligovou sezonu v Premier League na pátém místě zaručujícím účast v předkole Ligy mistrů. Nicméně na poli evropském to byla úplně jiná káva.

Tým Rafy Benitéze sice postoupil ze skupinové fáze Ligy mistrů až z druhého místa za Monacem. Ve vyřazovací fázi ale šlapal jeho mančaft jako hodinky a dostal se až do finále soutěže hraném na Olympijském stadionu v Istanbulu.

V tom se 25. května 2005 postavili milánskému AC, které bylo favoritem tohoto zápasu a chtělo si proti ostrovnímu soupeři spravit chuť po neúspěšném tažení za italským titulem.

Obrovskou stopu v něm zanechal Vladimír Šmicer

Přestože mělo finále nejprestižnější klubové soutěže českou stopu, málokdo si dokázal představit, že by se tolik dokázala projevit v samotném klání. Do utkání vstoupil sice od začátku utkání Milan Baroš, nebyl to ale on, který dramaticky ovlivnil průběh celého klání.

Bylo to až zranění Harryho Kewella, které z lavičky poslalo Vladimíra Šmicera na trávník již ve 23. minutě. Pro českého reprezentanta, který den před finále slavil své 32. narozeniny, to byl poslední zápas za Liverpool a zhostil se jej na výbornou.

Nutno však podotknout, že se jeho noc nerodila zrovna dvakrát snadno. Liverpool totiž po pouhých 50 vteřinách od začátku utkání prohrával po hlavičce Maldiniho. A když se ještě do konce prvního poločasu dvakrát trefil Crespo, vypadalo to na jasnou záležitost.

Jenomže Liverpool oné noci ještě neřekl poslední slovo a šachy trenéra Benitéze o poločasové přestávce přinesly kýžené ovoce. Šílená šestiminutovka se zapsala do historie soutěže tučným písmem a Liverpool dokázal po čtvrthodince druhého dějství vyrovnat.

Ten se krásnou brankou a vítěznou penaltou podílel na zisku ušatého poháru

Za zmínku stojí zejména branka Vladimíra Šmicera, který krásnou střelou zpoza vápna snížil na rozdíl jediné branky. Dal tak svému týmu potřebné sebevědomí k historickému obratu, nicméně jeho chvíle onoho večera ještě měla přijít.

Zápas šel totiž po bezbrankovém prodloužení k pokutovým kopům. Jejich hvězdou a hrdinou utkání se sice stal polský gólman Liverpoolu Jerzy Dudek, který vychytal zkušené milánské hráče a třemi chycenými penaltami dal svým spoluhráčům potřebnou jistotu.

Nesmazatelnou stopu v nich zanechal i Vladimír Šmicer, který završil noc kariéry, když si jej trenéři vybrali na předposlední penaltu. Svůj poslední kop za Liverpool český záložník zvládl na výbornou a právě jeho gól znamenal vítěznou branku svého týmu.

Vladimír Šmicer se tak společně s Milanem Barošem stali prvními Čechy, kterým se podařilo vyhrát ušatou trofej pro vítěze Ligy mistrů. A Šmicer zůstal dodnes jediným Čechem, který se gólově prosadil ve finálovém klání milionářské soutěže.

Zdroj: Eurofotbal, Livesport, Wikipedia, Twitter účty

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.