Spojte se s námi


Fortuna liga

Davor Kukec: Svého odchodu z Baníku dodnes lituji. Rád bych se tam jednou vrátil, třeba jako trenér

Publikováno

dne

Davor Kukec prošel vyhlášenou akademií Dinama Záhřeb, kterou prošli hráči, jakými jsou Luka Modrić nebo Vedran Ćorluka. Šikovný záložník se bohužel nedokázal prosadit v klubu svého srdce, ale dokázal najít novou srdeční záležitost, jménem Baník Ostrava. Oblíbenec baníkovských fanoušků se svěřil pro Ruik jak moc ho mrzí odchod z Baníku a jak mu pomohl Václav Svěrkoš k angažmá v Ostravě.

Zdroj: fcb.cz

Tvoje fotbalová kariéra odstartovala v nejúspěšnějším chorvatském klubu Dinamu Záhřeb. Jak vzpomínáš na své začátky? A proč si myslíš, že se nedokázal prosadit v Dinamu?

Svou kariéru jsem nejprve začal v klubu NK Dubrava, kde jsem zaujal trenéry mládeže Dinama Záhřeb a v nějakých osmi letech jsem tam odešel. Vzpomínám na své začátky strašně rád, jak jsem jako malý chlapec mohl trénovat a nastupovat za nejlepší klub v Chorvatsku. Pamatuji si i na to, jak jsme i dost cestovali a účastnili se spousty turnajů.

Bohužel jsem se nedokázal prosadit až do prvního týmu a moc mě mrzí, že jsem nedostal ani tu příležitost zabojovat o své místo. Klub mě poslal na nějaká hostování, nejprve jsem rok hostoval v NK Sesvete a po tomto hostování jsem se dohodl s Interem Zaprešić. Tam už jsem tu šanci dostal a dokázal se prosadit do dospělého fotbalu v první lize.

Dinamo Záhřeb je známo tím, že umí vychovat skvělé fotbalisty, které dokáže prodat za obrovské částky. Působil jsi s nějakým známým chorvatským hráčem v mládeži? A čím to je, že Dinamo si může říct za své hráče klidně 20 až 30 milionů euro?

Ano Dinamo má dodnes výbornou fotbalovou školu, kde dokáží každý rok vychovat dva až tři hráče, které potom dokáží v budoucnu prodat za vysoké částky. Pamatuji si, že když jsem byl já malý, tak nejlepší mládež měl jednoznačně Ajax. Dnes můžu asi klidně říct, že se Dinamo dostalo na jeho úroveň, co se týká výchovy hráčů.

Myslím si, že obrovský podíl na tom má majitel klubu Zdravko Mamić, který klub od svého příchodu nesmírně pozvedl. Má neuvěřitelné schopnosti, on je podle mě schopen snad i lopatu prodat za milion euro.

V mém ročníku 86 jsem vlastně působil devět let s Vedranem Ćorlukou, který udělal největší kariéru z našeho ročníku.

Neprosadil ses sice do prvního týmu Dinama, ale dostal jsi šanci nastupovat za Inter Zaprešić. Jak vzpomínáš na Inter Zaprešić? A jaký je podle tebe rozdíl mezi chorvatskou a českou ligou?

Jo v Interu Zaprešić jsem dostal šanci už v nějakých osmnácti letech trénovat s prvním týmem a moc si vážím té možnosti od klubu. Mimochodem do Interu posílalo Dinamo své hráče na hostování, takže tam například také hrál Luka Modrić, Eduardo nebo Vedran Ćorluka. Ke všemu jsem tam poznal i Dejana Lovrena se kterým jsem se hodně kamarádil a rád na něj vzpomínám. Oni tam vydrželi pouze sezónu, dá se říct, protože Dinamo si je okamžitě stáhlo zpět.

Jinak rozdíl mezi českou a chorvatskou ligou je v tom, že v Česku je ta soutěž více o bojovnosti, kdežto v Chorvatsku to je zase více o technice. V tom vidím největší rozdíl.

Přes řecký klub Panionis ses dostal až do Baníku Ostrava. Údajně v tvém přestupu měl prsty Václav Svěrkoš, se kterým ses potkal právě v Panionisu. Jak se podílel na tvém přestupu? A co tě přesvědčilo jít to zkusit do Baníku?

Ano Václav Svěrkoš mi moc pomohl. V Řecku jsme se stali kamarádi a je to naprosto úžasný člověk, fotbalista a dnes už i manažer. On znal moji situaci velmi dobře. Věděl, že jsem byl volný a asi jsem se mu líbil jako hráč. Já jsem totiž šest měsíců nehrál kvůli soudu v Řecku a poté mi nevyšel přestup do Izraele, kde jsem byl téměř dohodnutý s Hapoelem Beer Shevou. Na letišti mě totiž zavřeli jako imigranta, protože jsem neměl pracovní vízum, tak z toho sešlo.

Potom kdo se mi jako jediný ozval, byl právě Svěrky, který mě pozval na zkoušku do Baníku. V ten moment jsem si hned vzpomněl na videa, která mi ukazoval o fanoušcích Baníku. Tak jsem se okamžitě zabalil a letěl jsem do Vídně, odkud Baník odlétal na soustředění do Turecka.

Když už jsem Svěrkyho zmínil, tak bych ho chtěl moc pozdravovat a poděkovat za vše.

Jak vzpomínáš na ty čtyři roky v Baníku?

Ty čtyři roky, které jsem tam strávil, tak na ně velmi rád vzpomínám a jsou jednoznačně mým nejlepším obdobím v kariéře. Na Baník a fanoušky nedám nikdy dopustit.

Zdroj: fcb.cz

Jaký dojem na tebe udělali fanoušci Baníku? A jaký si s nimi měl vztah?

Fanoušci na mě udělali obrovský dojem, když si na ně vzpomenu, tak mi je do pláče a říkám si proč, jsem z Baníku odešel. Strašně dlouho už si vyčítám svoje rozhodnutí. Oni byli naprosto úžasní, bylo naprosto krásné před nimi hrát. Vždycky jich bylo všude hodně, ať už to bylo doma nebo venku, vždy nás podporovali. Pro takové fanoušky chce hrát každý fotbalista.

Myslím si, že s většinou fanoušků mám dobrý vztah a dodnes mi od nich chodí zprávy. Chtěl bych jim za všechno poděkovat a říct jim, že bylo nádherné pro ně hrát, a že jsem nezažil nikde, tak skvělé fanoušky jako jsou oni.

Měl jsi možnost nastupovat s Milanem Barošem, který je legendou Baníku a českého fotbalu. Jak se ti s ním hrálo? A jaký dojem na tebe celkově zanechal?

Ano měl jsem tu příležitost hrát s Milanem a jsem za to moc rád. Bary je podle mě skutečnou legendou Baníku a i českého fotbalu, ale je to i hráč, který má ohromné jméno ve světě a já jsem nesmírně vděčný za to, že jsem s ním mohl hrát. Nesmím zapomenout ani na Svěrkoše, se kterým se mi hrálo taky skvěle a moc si toho vážím, že jsem měl tu možnost.

Ale chtěl bych ještě zmínit Martina Lukeše, se kterým se mi hrálo famózně. Občas mi přišlo, jako kdybychom byli propojeni a vždy věděli, co ten druhý udělá. Na spolupráci s ním velmi rád vzpomínám.

Po čtyřech letech jsi opustil Baník a přestoupil jsi do Teplic. Proč to podle tebe nedopadlo v Teplicích podle tvých představ?

Já jsem neměl v první řadě opouštět Baník, což mě mrzí dodnes, jak jsem již zmínil. V Teplicích mi to prostě nesedlo a určitě obrovský vliv na tom mělo i úmrtí pana Hrdličky, který pro klub dýchal a strašně moc udělal. A jeho ztráta poznamenala celý klub.

Zdroj: fkteplice.cz

V české lize jsi ještě působil v Příbrami, kde jsi měl možnost spolupracovat s Jaroslavem Starkou. Jaký dojem na tebe udělal tento fotbalový boss?

O panu Starkovi můžu říct jen to nejlepší. Choval se ke mně naprosto skvěle a je to strašně hodný člověk. Moc mě mrzí, že jsem mu jeho důvěru nemohl splatit na hřišti, protože jsem toho dost promarodil.

 Po odchodu z Česka ses vrátil domů do Chorvatska, kde nastupuješ v druhé lize za Šibenik. Jak se tobě a klubu daří? A myslíš si, že tam už dohraješ kariéru?

Bohužel v Česku o mě nebyl zájem, takže jsem se rozhodl pro návrat do Chorvatska, kde nastupuju už dva roky za Šibenik. V loňské sezóně jsme bohužel prohráli s NK Istrou v baráži o postup do nejvyšší soutěže. Letos vedeme soutěž o osm bodů, tak doufám, že nám to vyjde. Jinak já musím říct, že se mi osobně docela daří a hlavně mi drží zdraví. Každopádně zatím vůbec netuším, jestli kariéru dohraju tady nebo někde jinde.

Zdroj: slobodnadalmacija.hr

Je ti 34 let, začínáš už pomalu přemýšlet o tom, co budeš dělat po fotbalové kariéře?

Ani mi nepřijde, že už mám tolik roků. (smích) Cítím se mladý a naprosto skvěle. Ještě nijak o tom pořádně nepřemýšlím, ale asi by se mi líbilo být trenérem. Bylo by moc hezké, kdybych se třeba jednou vrátil do Baníku jako trenér.

Reklama

Fortuna liga

Aarons měl táhnout Newcastle, jako velká hvězda přicházel i na hostování do Liberce. Kde je mu konec?

Rolando Aarons byl jedním z největších talentů Newcastlu United v posledních letech. Čeští fotbaloví fanoušci si jej mohou pamatovat díky hostování ve Slovanu Liberec. Kde je mu konec?

Publikováno

dne

Rolando Aarons byl jedním z největších talentů Newcastlu United v posledních letech. Čeští fotbaloví fanoušci si jej mohou pamatovat díky hostování ve Slovanu Liberec. Kde je mu konec?

Newcastle United a výchova mladých hráčů? Bohužel se nejedná o nejlepší rovnici. Několik zajímavých hráčů však ze severoanglického mužstva vzešlo a jedním z nich mohl a měl být Rolando Aarons, rychlý a technicky nadaný křídelník.

Měl několik záblesků geniality, fanoušci Magpies se k jeho talentu upínali a věřili, že se stane jejich miláčkem na několik dalších let. Jenže bohužel. Všehovšudy odehrál za A-tým 27 utkání s bilancí 4 gólů a 3 asistencí.

Podle různých informací měl ještě před dosažením 20 let problémy s přístupem. I proto na něj anglický celek tolik nespoléhal a posílal jej na jedno hostování za druhým. K překvapení všech jej v roce 2018 získal na krátkou zápůjčku Slovan Liberec.

Pro celou ligu to byla velká senzace. Přivést, byť na hostování, talent z tradičního klubu hrajícího v Premier League? Nevídané.

„Chceme využít jeho kvality a zkušenosti z Premier League. Věřím, že se rychle adaptuje a bude co nejdříve k dispozici. Doufám, že pomůže naší ofenzivě a prosadí se i střelecky,“ těšil se tehdejší trenér Zsolt Hornyák z nové posily v rozhovoru pro klubový web.

Na angažmá se těšil i sám rodák z Jamajky, díru do světa ovšem bohužel v libereckém dresu neudělal, byť byl zajímavým oživením severočeského celku. Ve 13 soutěžních duelech si nepřipsal gól ani asistenci. V přátelském duelu se však trefil proti Varnsdorfu.

A jak se mu vedlo po opuštění České republiky? Absolvoval nepříliš úspěšná hostování v Sheffieldu Wednesday, Wycombe či skotském Motherwellu. Od ledna 2021 je hráčem druholigového Huddersfieldu.

Ani v Huddersfieldu se však nyní již 26letý fotbalista neprosadil. V této sezoně odehrál jen 8 minut, několik zápasů proseděl na střídačce, většinou však vůbec nefiguroval v nominaci na zápas.

V klubu má smlouvu do roku 2023. Aktuálně jeho hodnota činí 300 tisíc euro. Že by měl ještě někdy svůj potenciál naplnit? Očekávat se to nedá, byť zázraky se dějí.

Zdroj: FC Slovan Liberec, Newcastle United, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

LFA zveřejnila termíny nové sezony Fortuna ligy! Podzimní část kvůli MS skončí v polovině listopadu

Ligová fotbalová asociace (LFA) již zveřejnila termínovou listinu Fortuna ligy v sezoně 2022/23. Ta bude výrazně ovlivněna mistrovstvím světa v Kataru, kvůli kterému se na podzim bude hrát nezvykle krátce.

Publikováno

dne

Ligová fotbalová asociace (LFA) již zveřejnila termínovou listinu Fortuna ligy v sezoně 2022/23. Ta bude výrazně ovlivněna mistrovstvím světa v Kataru, kvůli kterému se na podzim bude hrát nezvykle krátce.

Fortuna liga je u svého konce a začínají ta přípravy na tu novou. Ligová fotbalová asociace nyní zveřejnila termínovou listinu následující sezony, která bude oproti jiným poměrně nezvyklá.

V zimě je totiž na programu mistrovství světa v Kataru. Liga tak začíná již 30. července a ještě předtím sehraje Viktoria Plzeň 2. předkolo Ligy mistrů a Slavia se Spartou stejné předkolo Evropské konferenční ligy.

Podzimní část končí již 12. listopadu, a to šestnáctým kolem. Od pondělí 14. listopadu hráči své kluby opustí a část z nich zamíří na mistrovství světa.

To začíná 21. listopadu a končí 18. prosince. Poté už všichni zamíří na zaslouženou pauzu. Liga se vrací 28. ledna, tudíž nás čeká pauza 2 a půl měsíců bez české nejvyšší soutěže.

Základní část bude končit 29. dubna, poté následuje nadstavba, jejíž vrchol je na programu 27. května, popřípadě spíše o den později, termíny jsou zatím určené pouze na jediný den, a to sobotu.

Nic nám tak nebrání se opět těšit na ligový kolotoč. Nyní je ale před námi pauza delší než měsíc, během které si dozajista fanoušci některých celků rádi psychicky odpočinou.

Zdroj: LFA

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Jan Fortelný drží Teplice nad vodou, dostane konečně už šanci ve Spartě?

Odchovanec Sparty Jan Fortelný už několik let chodí po hostováních. Začal s tím 17. července 2018 ve Vlašimi, potom 11. července 2019 odešel do Jihlavy a od 5. srpna 2020 působí nepřetržitě na hostování v Teplicích.

Publikováno

dne

Odchovanec Sparty Jan Fortelný už několik let chodí po hostováních. Začal s tím 17. července 2018 ve Vlašimi, potom 11. července 2019 odešel do Jihlavy a od 5. srpna 2020 působí nepřetržitě na hostování v Teplicích. Maximálně byl pražský rodák stáhnutý na přípravu a potom znovu zamířil do Teplic. Dostane už konečně šanci ve Spartě?

Třiadvacetiletému ofenzivnímu záložníkovi to nicméně v Teplicích svědčí. Byť klub aktuálně bojuje o sestup, tak Fortelný září. V zápasech do kterých nemohl kmenový hráč Sparty nastoupit byl teplický klub směrem dopředu naprosto bezzubý, protože právě Fortelný je mozkem většiny ofenzivních akcí.

V aktuální sezóně odehrál Fortelný ve žlutomodrém dresu celkem 27 utkání, vstřelil 7 gólů a připsal si 7 asistencí. Dva z těchto gólů navíc vstřelil včera při barážovém utkání proti Vlašimi ve kterém nakonec jeho tým zvítězil 3:0.

Velkou zásluhou právě Fortelného mají Teplice tedy do odvety velmi nadějný výsledek pro udržení se v lize. Každopádně co se třiadvacetiletým českým hráčem pro příští sezónu? Nejsou pro něj Teplice už trochu málo?

V pražské Spartě kariéru ukončil Dočkal a s velkou pravděpodobností zamíří Hložek do zahraničí. Vedení Sparty už podle všeho pracuje na posilách, aby tyto hráče nahradili. Nebyl by ideální náhradou právě odchovanec Sparty Fortelný?

Pražský klub hrál nejčastěji v rozestavení 4-2-3-1 a právě Fortelný by do takové formace ideálně pasoval na pozici pod útočníka. Je mladý, má dobrou fyzickou kondici, umí vyslat spoluhráče do šance a případně i sám zakončit.

Nepotěšilo by sparťanské fanoušky kdyby dostal šanci raději jejich odchovanec, který má parádní formu, než aby klub zase hledal jinde a utrácel zbytečně peníze? Fortelný by už konečně mohl dostat pořádnou příležitost ve sparťanském dresu.

Zdroj: Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Oblíbené