Spojte se s námi


Bundesliga

David Raum jako posila na úkor Angeliña?

Přestup Davida Rauma je na spadnutí. Všechno nasvědčuje tomu, že se čeká jen na oficiální oznámení. Možná trochu překvapivě nebude o nové posile na post levého krajního obránce informovat ani Borussia Dortmund, ani Bayern Mnichov, ale RB Lipsko. Kdo ale David Raum vlastně je?

Publikováno

dne

Přestup Davida Rauma je na spadnutí. Všechno nasvědčuje tomu, že se čeká jen na oficiální oznámení. Možná trochu překvapivě nebude o nové posile na post levého krajního obránce informovat ani Borussia Dortmund, ani Bayern Mnichov, ale RB Lipsko. Kdo ale David Raum vlastně je?

Mnoho fotbalových fanoušků, kteří nesledují německý fotbal tolik bedlivě, by si mohlo myslet, že jde o dvojku za španělského reprezentanta Angeliña. Opak však může být pravdou. David Raum byl v minulém ročníku nejlepším levým bekem Bundesligy.

Původem hráč z akademie Greuther Fürth, svému mateřskému celku pomohl vybojovat postup do nejvyšší soutěže. Neodkopal tam za něj však ani minutu, když po konci své smlouvy přestoupil do Hoffenheimu.

V celku Pavla Kadeřábka odehrál 32 utkání, v nichž si připsal 3 branky a 13 asistencí v asi 2700 minutách fotbalu. Tímto si zasloužil pozornost celé řady předních klubů. Nejhlasitějším zájemcem měla být Borussia Dortmund. Ta však doplatila na neschopnost prodat své současné opory na levém kraji obrany a hráče jim tak, zdá se, ukradl ambiciózní celek z Lipska.

Nutno dodat, že tento očekávaný přestup zdvihl nejedno obočí. Býci přeci mají na levém beku vynikajícího hráče v osobě Angeliña, který již dříve v létě avizoval, že chce ve východním Německu setrvat.

Jak s jeho přesvědčením zamává příchod takto významné konkurence budeme moci sledovat v druhém měsíci přestupového období, stejně tak jako snahy trenéra Tedesca o zapracování obou hráčů do sestavy.

Raum totiž předčí Angeliña v drtivé většině metrik. Jako křídelní obránce je více tvořivý a ačkoliv méně střílí, je gólovější. Úspěšnější na míči a více tahový, Angeliña převyšuje zejména jako dribler.

Raum by měl zapracovat na svých defenzivních číslech, jen co je pravda. Avšak i v tomto srovnání převyšuje svého španělského (budoucího) spoluhráče o parník.

Nabízí se alternativa zahrát jednoho z hráčů na křídle v systému 4-3-3, který Tedesco v předsezóně testoval. Ať se však situace vyvine jakkoliv, příchod Rauma svědčí o ambicích lipského klubu.

Čeká jej náročná sezóna s vysokými cíly a Mistrovstím světa v prostřed toho všeho. Od předních klubů očekáváme, že budou mít své klíčové pozice zdvojené. A Lipsko zjevně chce být předním klubem.

Zdroj: Bundesliga

Reklama

Bundesliga

Freiburg vs. Dortmund: Preview a tipy na sázení

Dortmund čeká v pátek předehrávka druhého kola Bundesligy, jede na půdu Freiburgu, který už se těší na poháry. Co od utkání dvou zatím stoprocentních celků očekávat a na co si vsadit?

Publikováno

dne

Dortmund čeká v pátek předehrávka druhého kola Bundesligy, jede na půdu Freiburgu, který už se těší na poháry. Co od utkání dvou zatím stoprocentních celků očekávat a na co si vsadit?

Freiburg prožívá jakési zmrtvýchvstání, letos bude po letech hrát poháry a výborně načal i nový ročník. Postoupil do druhého kola ligového poháru a na půdě Augsburgu v prvním kole Bundesligy zvítězil jednoznačně 4:0.

I Dortmund otevřel ročník postupem v poháru, ligovou premiéru měl každopádně výrazně těžší. Leverkusen se dvěma Čechy se nedal zadarmo, nakonec o výhře Borussie rozhodl jediný gól Marca Reuse.

Domácí se spoléhají na Vincenza Grifa, italský útočník loni nasázel třináct branek a čtyřikrát asistoval. Lucas Holer přidal sedm branek a na čtyři další nahrál, aktuálně ale týmu chybí kvůli zranění.

Hosté musí po odchodu Erlinga Haalanda hledat nového střelce, Reus loni vstřelil třináct branek a patnáctkrát asistoval. Velkou oporou je i talent Jude Belingham, ten ze středu pole šestkrát skóroval a na deset branek přihrál.

Freiburg se opírá o pevnou obranu, v posledních pěti utkáních inkasoval pouze jednou.

I Dortmundu však defenziva funguje dobře, ve třech utkáních nové sezóny dostal taktéž jeden gól. S ohledem na formu defenzivy Dortmundu i slušný výkon proti Leverkusenu si myslím, že hosté vyhrají.

Tip na sázení l Výhra Dortmundu v kurzu 2,25 u Tipsportu

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Lewandowského odchod byl trpký, říká majitel fanouškovské stránky Bayernu. Reakce na neúspěch jsou různé

Sezona Bundesligy odstartovala a velmi spokojení jsou se začátkem fanoušci Bayernu Mnichov. Obhájci titulu přejeli Frankfurt 6:1, čemuž přihlížela i fanouškovská stránka Mia San Bayern.

Publikováno

dne

Sezona Bundesligy odstartovala a velmi spokojení jsou se začátkem fanoušci Bayernu Mnichov. Obhájci titulu přejeli Frankfurt 6:1, čemuž přihlížela i fanouškovská stránka Mia San Bayern. Její majitel, Slovák Matej Pančík, se v exkluzivním rozhovoru pro Ruik rozpovídal o znovuzaložení stránky, novinkách, ale také o posilách klubu nebo o Julianu Nagelsmannovi.

Kdy byla fanouškovská stránka nejúspěšnějšího německého klubu založena?

Nebyl jsem při založení této stránky, jsem jejím majitelem a administrátorem od 4. 3. 2018.

Jak tehdy založení probíhalo? Byl jste na založení sám nebo se na vytvoření podílela parta kamarádů?

Stránku jsem rozběhl spolu s kolegou, se kterým jsme předtím měli krátkou dobu i vlastní projekt – tam vznikla značka „Mia San Bayern“ – to bude tak pět let. Ještě předtím jsme působili na jiné stránce, kde jsme nabrali první zkušenosti. Na jaře 2018 tato, teď už naše, stránka upadala, a dokonce si pamatuju, že i při našem ohlášení o opětovném nastartování byli někteří lidé skeptičtí.    

Kolik lidí pracuje na stránce aktuálně?

Ještě nedávno bych řekl, že včetně mě aktivně tři. Před pár dny jsme ale rozšířili tým a můžu říct, že na pozicích redaktorů je teď přibližně třikrát víc lidí. Jádro tvoří mí dva kolegové, kteří jsou na stránce přibližně 2,5 roku. Myslím, že máme stejnou nebo velmi podobnou vizi, jak a kam tu stránku směřovat se zárukou kvality.

Věřím, že díky novým posilám se budeme moci věnovat i různým tématům. Už jsme například spustili seriál „Bavorské srdce“ o našich legendách a já osobně se chci též více zaměřit na rozšíření působení a budování značky, na což nebylo nikdy tolik prostoru.

V dnešní době se stránka těší slušné sledovanosti. Jak ale fanoušci vaší stránky reagují na neúspěch týmu? Přece jen Bayern neprohrál v lize už 10 let, a i letos by chtěl být prakticky bezchybný…

Bayern má vždy ty nejvyšší ambice a je správné, že fanoušci chtějí, aby se staly realitou. I přesto ale samozřejmě někdy přijdou porážky a neúspěch. Myslím, že co se týče reakce fanoušků, velmi záleží na tom, v čem ten neúspěch nebo ta prohra pramení.

Když je to například očividné dlouhodobé selhávání trenéra nebo některého z hráčů, je ta reakce jiná, než když někdo v jednom zápase zakopne, a ještě jiná je, když chybuje rozhodčí, s čímž máme bohužel zkušenosti.

Jako správci stránky se snažíme dlouhodobě psát příspěvky věcně a s láskou k Bayernu, i v těžších chvílích se snažíme klub podržet a jsem přesvědčený, že naši fanoušci nepřestanou fandit po jednom zklamání.

Jak často je potřeba přidávat na stránky informace?

Nemáme určené nějaké konkrétní číslo, liší se to, záleží na různých faktorech. Rozhodně zveřejníme desítky příspěvků týdně a díky mým kolegům jsme nikdy neměli několikadenní „hluché období“. Myslím, že právě aktivita je velmi důležitá pro dobrou stránku. I když to nemůže být jakákoliv aktivita.

A jaké to je s věrohodností informací? Vědí diváci, kterému citovanému serveru věřit? Nebo vybíráte pouze ze seriózních médií?

Člověk si po určitém čase samozřejmě vytipuje, které zdroje jsou důvěryhodnější a které ne. Je pro nás mimořádně důležité, abychom sdíleli pravdivé informace. Vyhýbáme se bulváru, neověřeným věcem a laciné senzaci.

Taky si zakládáme na tom, že u příspěvků, u kterých je to potřebné, musí být vždy zdroj. V tomto směru možná zavedeme jednu novinku, která už funguje na některých jiných stránkách, a to, že ohodnotíme důvěryhodnost jednotlivých zdrojů a tento rating u nich budeme psát.

Vaše stránka se letos zúčastnila fotbalového turnaje fanklubů, na kterém se letos představilo jedenáct týmů. Zástupci Bayernu skončili těsně za stupni vítězů. Byl jste na turnaji přítomen?

Nemohl jsem se ho zúčastnit a velmi mě to mrzí. Slyšel jsem o turnaji samá pěkná slova, myslím, že to je super akce. Kolega se účastnil letos i před rokem, kdy tým fanoušků Bayernu dokonce vyhrál. Ale je to samozřejmě hlavně o potkání se s lidmi a o dobré zábavě. Věřím, že dalšího ročníku už se budu moct zúčastnit.  

Tým vloni převzal Julian Nagelsmann. Ani jemu se ale nepodařilo získat vytoužený ušatý pohár pro vítěze Ligy mistrů. Navíc přišel výprask v domácím poháru. Dala se sezona přesto hodnotit jako dobrá?

Minulou sezonu by bylo dobré rozdělit na dvě poloviny. V té první hrál tým statisticky, výsledkově, ale hlavně i pro oko fanouška výborný fotbal. Ve druhé půlce přišlo zásadní zhoršení v Bundeslize a trpké vypadnutí v Lize mistrů.

S přihlédnutím k tomu, že bylo několik klíčových hráčů (Kimmich, Davies, Goretzka) dlouhodobě zraněných a že to byla první sezona Juliana Nagelsmanna, byla sezona v pořádku. V následující sezoně bude ale vedení i fanoušci očekávat od Bayernu více.

Před letošním rokem se hlavními posilami stali Mathijs de Ligt a Sadio Mané. Hlavně bývalý útočník Liverpoolu už ukázal své kvality. Jak jste kvitoval nové hráče v týmu?

Těžko hodnotit nové posily po dvou soutěžních zápasech. Vzpomeňme si například na Luku Modriče, který když přišel do Realu Madrid, tak byl v první sezoně jedním z nejhorších hráčů týmu a velkým zklamáním a všichni víme, kde je dnes.

Ale dá se říci, že Bayern nakupoval rozumně a posilnil tým tam, kde to bylo nejpotřebnější. Mathijs, Sadio i další noví hráči přišli, protože vysloveně chtěli Bayern. Mimo to jsou to hráči, kteří už v předešlých týmech potvrdili svou kvalitu. Myslím, že jsou to skvělé posily, které rychle zapadly a zapadnou do týmu.

A jaká byla reakce fanoušků stránky?

Reakce byla výborná. Bayern není klub v pozadí s ropným miliardářem. Hospodaření je skutečně zodpovědné a přestupová politika Bayernu tomu odpovídá, což já osobně schvaluji. Ale někdy jsou fanoušci přestupovým oknem zklamaní. To se určitě nedá říct o tomto. Opravdu se povedlo a vidí to snad všichni. Naše vedení odvedlo skvělou práci.

Bayern naopak musel dát sbohem Robertu Lewandowskimu. Jaké pocity jste měl při jeho představení na Camp Nou?

Jeho odchod byl trpký. Po tom, co všechno tu dokázal, by se ho slušelo vyprovodit v jiném stylu. Mrzí mě to. Je a navždy to bude naše legenda a jeden z nejlepších střelců své generace. Během období, kdy byl v Bayernu, nikdo nevstřelil víc gólů než on. Bayern naštěstí nikdy nestál na jednom hráči, jdeme dál. A kdybych ještě chtěl hledat pozitiva, tak upřímně, 50 milionů (eur) za hráče v jeho věku je velmi slušná suma.

Nagelsmannův výběr vstoupil do sezony skvěle. Dva zápasy, jedenáct gólů, jedna trofej. Může to letos být rok Bayernu nejen na domácí scéně?

Vstup do sezony je zatím výborný, ale stále je mnoho ke zlepšení. Bayern bude chtít být samozřejmě úspěšný na všech frontách, i když všichni víme, že hlavně v Lize mistrů je potřeba i trochu štěstíčka. Pro mě a myslím, že i pro většinu fanoušků Bayernu bude nejdůležitější, aby se hrál pěkný, útočný fotbal „se srdíčkem“ a budeme věřit, že úspěch se i s novým systémem dostaví.

Na závěr zpět ke stránce Mia San Bayern. Chystají se v blízké době nějaké novinky?

Určitě ano. Nerad bych prozradil něco, co se nám nepodaří potom splnit, můžu ale potvrdit, že poslední týdny jsme o různých novinkách diskutovali. Osobně chci ještě nechat čas na stabilizaci nového týmu, potom se budu věnovat víc novým věcem.

Určitě bych rád zlepšil náš Instagram, kde přetrvávají jisté technické problémy, chtěl bych vybudovat silný server na Discordu, který už máme založený a je možné, že nás fanoušci časem najdou i na jiných platformách. Přijdou zřejmě i menší změny, už vzpomínaný rating zdrojů a podobně.

A jaké cíle má stránka do následujících měsíců?

Pokračovat v poctivém, pravdivém informování o dění okolo Bayernu, udržet aktuální trend a dál růst. Také přinést více vlastního obsahu podobného sérii „Bavorské srdce“, možná více věcí zpracovávat jednoduchou a přehlednou grafikou. Na závěr bych rád poděkoval všem lidem, kteří nás sledují. Zdá se, že se jim naše práce líbí, a to je to, o co nám jde.

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Velká posila pro Lipsko! Do klubu se vrací jeho historicky nejlepší střelec, Chelsea na něm značně prodělala

Bundesliga bude skutečně nejzajímavější za poslední roky. Bayern je nadupaný jako vždy, nicméně kvalitně posilují i jeho konkurenti. Nyní podepsalo další velkou posilu Lipsko, které získalo do svých řad nejlepšího střelce klubové historie.

Publikováno

dne

Bundesliga bude skutečně nejzajímavější za poslední roky. Bayern je nadupaný jako vždy, nicméně kvalitně posilují i jeho konkurenti. Nyní podepsalo další velkou posilu Lipsko, které získalo do svých řad nejlepšího střelce klubové historie.

RB Lipsko nehodlá dopustit, aby se opakovala minulá sezona. Tu nenáviděný klub začal nedobře a měl co dělat, aby nepovedený start pod novým koučem Domenicem Tedescem napravil a skončil tak tak v první čtyřce.

Zejména v ofenzivě bude saský celek skutečně skvěle zajištěn. V Lipsku totiž zůstal Christopher Nkunku, neodešel ani André Silva. Stálicí zůstává Yussuf Poulsen. Nově pak přišel obří talent ze Salzburgu Benjamin Šeško.

Aby toho nebylo málo, nyní se do klubu vrací nejlepší střelec v jeho historii. Jmenovitě Timo Werner. Ten odcházel z Lipska v roce 2020 do Chelsea. RB na něm vydělalo 53 milionů eur. Nyní jej získalo za 20 milionů. Werner podepsal smlouvu na 4 roky.

V Chelsea ovšem Werner ani zdaleka nenavázal na své výkony z Lipsko. Očekávalo se, že bude mít stejný gólový přínos, když v bundesligovém mužstvu neměl problém nastřílet za sezonu napříč všemi soutěžemi přes 20 gólů. Navíc přidával i asistence.

V dresu Blues vyčníval zejména bojovností. Jiná čísla příliš nepřidával. Vyhrál však Ligu mistrů, což mu už nikdo nesebere.

Lipsko od Wernera očekává, že převezme v týmu roli lídra. Stejně tak si slibuje, že tým dovede co nejdále ve všech soutěžích, ve kterých bude celek vlastněný koncernem Red Bull nastupovat.

Zdroj: RB Lipsko

Pokračovat ve čtení

Oblíbené