Reklama

Csaplár: Potřebujeme trenéry, kteří mají koule. Musíme mít jednotný styl, není kam sáhnout

Česká fotbalová reprezentace podlehla 0:3 Belgii, skóre mohlo být ještě výrazně vyšší. Spíše než výsledek však mrzí způsob hry, kdy Belgie český tým jednoznačně přehrála. Co by změnil Josef Csaplár?

Trenér reprezentace Jaroslav Šilhavý měl hodně ztíženou úlohu. Z výběru mu chybělo hned 21 hráčů, musel hodně improvizovat. Debut si připsali třeba Staněk, Kaša či Wiesner, kteří by za normálních okolností nebyli ani v nominaci.

“Říkáme trenérovi Šilhavému, že v případě nutnosti by si měl sáhnout do reprezentačního výběru do dvaceti let nebo do jednadvacítky. Když jsem viděl minulý týden dvacítku v Jablonci proti Německu a jednadvacítku proti Slovinsku, musím konstatovat, že sáhnout není kam. Prostě každý pes, jiná ves,” říká Csaplár v glosáři pro Sport.cz.

U českého fotbalu je velkým zádrhelem fakt, že nemáme sjednocené tréninkové přípravy, principy, co chtějí trenéři hrát. Ani v reprezentacích, ani v klubech. Každý trenér jede sám na sebe, má svůj herní styl, své rozestavení, své požadavky.

Ve světových klubových akademiích či mládežnických reprezentacích hrají všechny kategorie stejným stylem, stejným rozestavením, a když pak trenér sáhne pro mladšího hráče, už ho jen zasadí do fungujícího systému, který moc dobře zná. Tak to u nás ale nefunguje.

“Při pohledu na zápasy českého A-týmu i těch mládežnických bych si chtěl říct: Tohle je česká fotbalová škola, hrajeme tímhle stylem. Pokud budu od patnáctky do jednadvacítky vychovávat jednotně hráče, je mi přece jedno, kam sáhnu. Jenže na české fotbalové škole vidím jen jeden jednotící prvek. A sice spekulace fotbalu, snaha vyčůrat se soupeřem,” říká Josef Csaplár.

Kudy by mohla vést cesta k tomu, aby se z České republiky stala opět fotbalová velmoc, jako tomu bylo na počátku 21. století?

“Věnujeme nesmyslnou, neúměrnou, trapnou pozornost soupeřům na úkor budování vlastního stylu. Jenže tudy cesta nahoru nevede. Změnit to lze poměrně rychle. Potřebujete k tomu kompetentní trenéry, hlavně lidsky, kteří mají ochotu a koule stav věcí změnit. Jinak to bude pořád stejné,” je přesvědčený Csaplár.

V roce 2004 jsme na Euru porazili reprezentaci Německa s kompletním B-týmem. Němci ale dali hlavy dohromady, vytvořili jednotné styly pro všechny týmy po celé zemi, trenéři spolupracovali a vytvořili společně jednu z nejsilnějších reprezentací na světě. V roce 2014 také přišla odměna, když Němci suverénně ovládli mistrovství světa a v semifinále vypráskali 7:1 domácí Brazílii.

Belgie se od roku 1980 do roku 2016 probojovala pouze jednou na mistrovství Evropy, jen v roce 2000. Klubové akademie však vychovaly světové megahvězdy, jako třeba De Bruyneho, Hazarda, Courtoise či Lukaka. Nyní je Belgie nejlepší reprezentací světa, podle žebříčku UEFA. Má přitom jen 11 milionů obyvatel, což není o moc více, než Česká republika.

Zdroj: Sport.cz

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. V Belgii v práci s mládeží hodně pomáhá i to, že akademie vlámských klubů spolupracují s akademiemi PSV, Ajaxu a Feyenoordu a valonských zas se severofrancouzskými (Lille, Lens, Remeš, Mety).

  • No nevím, v televizi dneska hokejoví experti zas naopak tvrdili, že je to špatně, že se v mládežnickém hokeji u nás zavedlo, že se v každé akademii trénuje stejně a hraje stejným stylem, že to výchově budoucích reprezentantů škodí.

 2. Csaplara si vždy rád poslechnu, Vyselektuji si co stojí k přemýšlení a musím uznat, že toho není málo. Jednoznačné je to, že trenér nároďáku nemusí umět trénovat v tom pravém slova smyslu! Proč? Vždyť to co se dá stihnout vlastním tréninkem už musí reprezentanti umět. Průser je ten , že Šilhavý nemá charisma, nemá vystupování, nedrží si od svěřenců odstup a z toho vyplývá, že hráči nemají respekt z k jeho slovům, pokynům, radám a pak to vypadá, jak to vypadá. Mají ho za šaška i když se budou před medii hájit. Hovno! Holeš v utkání s Běloruskem dělá machra a je neschopný přesně přihrát. Ostatní hráči si v obrané činnosti myslí, že je soupeř obsazen, když ho jen vidí z uctivé vzdálenosti a dalších technicko-taktických zvrhlostí je tam mnohem více. Krajní hráči “hrají” jen dopředu, obrana je vůbec nezajímá, nejsou za ní žádné +body do “novinářských” statistik.

  • Co tě tíží, spermohlte? Nerad přitvrzuji, ale ty si nic jiného nezasloužíš. Neschopen věcné diskuze mne, vyhlášeného fotbalového odborníka, napadáš. Vcelku mi takoví ubožáci, jako ty, visí u prdele, ale rád si pohraji s nešťastníky, co si neví rady se svým posraným životem.

   • Tak jsem dokoukal tu Ukrajinu, ale počkám si hodnocení “vyhlášeného odborníka.” Docela si fandíš, ale kdy jsem ti psal minule, že jsi za Berbra měl svoje korýtko a teď jsi o něj přišel, tak jsi nereagoval. Ono to asi tak bude, cítíš se ublížený a tak jsi se vyhlásil za “odborníka.” Pořád si stojím za tím, že jsi obyčejný blb a nemá cenu se s tebou dohadovat. Tak mi polib ty vyhlášený odborníku!!!

    • Proč bych reagoval na nějaké tvé pomatené domněnky ohledně Berbra apod. Asi žiješ v klamu, že mne se výplody mozku takového blba jako jsi ty, nějak dotknou. Jsi na omylu. Jen se ti útrpně směji a mám s tebou soucit, snad z toho ještě vyrosteš, Kubíčku.

 3. nesouhlasim s trenerem,myslim že nam doma chybi konkurence a když někdo vyčniva tak ho klub proda.

 4. “Česká fotbalová reprezentace podlehla 0:3 Belgii, skóre mohlo být ještě výrazně vyšší. Spíše než výsledek však mrzí způsob hry, kdy Belgie český tým jednoznačně přehrála. Co by změnil Josef Csaplár?”

  Svatá prostato, co je tohle za stupiditu? Výsledek mohl být výrazně vyšší, ale taky výrazně lepší. Kdo zápas opravdu sledoval, tak mohl skončit 5:3, 3:2, nebo taky 1:1, vždycky je to o chybách a kvalitě v proměňování šanci. Rozhodně to nebyl žádný parní válec. Jen blb, nebo nesoudný člověk si může myslet, že Česko bude drtit s 3-5 hráči druhého sledu tým Belgie.

  Csaplár je fotbalový teoretik, který si poněkud trapně přihřívá svou polívčičku odkazujíce na dobu pomíjivé jízdy Liberce Evropou – veskrze založené nikoli na inovátorském herním stylu, leč spíše na precizní obraně a umně zahrávaných standardních situacích Kolouškem, pokud mě paměť neklame, nota bene zde v pozici asistenta. Jeho trenérské úspěchy v pozici hlavního trenéra? Jen kecy v kleci a umění sebeprezentace, u repre, kde s hráči nepracuje na dennodenní bázi, kde mají hráči už něco odkopáno, by jeho počítačové výpotky měly asi stejný impakt jako u hráče Zlína Poznara:-)

 5. Vždyť Csaplar nic jako trenér nedokázal. V Liberci při titulu měl stejnou funkci pricmrndavace Skorpilovi jako Lenner Ivanovi Hlinkovi. Kecy nemají smysl, důležité jsou výsledky a ty, jako hlavní trenér, nikdy neměl.

 6. To jsou zase žvásty. A kdo ten směr určí? Pan Tvrdík nebo pan Křetínský nebo pan Šádek? A nebo trenér áčka a když ho vyměníme bude zase jiný směr?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené