Spojte se s námi

Fotbal

Co se děje s Chelsea? I když to nevypadá, v mnoha ohledech jde o jeden z nejlepších týmů v Premier League, její čas ještě přijde

Pozvolna jako bychom si začali zvykat na Chelsea plácající se uprostřed tabulky. Dříve jeden z nejlepších anglických celků, který ještě v sezoně 2020/21 ovládl Ligu mistrů, se dnes krčí s jedinou ligovou výhrou na 14. místě. Co se s londýnským klubem děje?

Publikováno

dne

Pozvolna jako bychom si začali zvykat na Chelsea plácající se uprostřed tabulky. Dříve jeden z nejlepších anglických celků, který ještě v sezoně 2020/21 ovládl Ligu mistrů, se dnes krčí s jedinou ligovou výhrou na 14. místě. Co se s londýnským klubem děje?

Kvalita na papíře i na hřišti

Jestliže někdo v posledních přestupových oknech utrácel, tak to byla Chelsea, jejíž nový majitel vynaložil na posily více financí než některá z ostatních top lig. Jenomže v tabulce to vidět není a všichni se začínají ptát, proč?

Kvalita na papíře je zřejmá, jak ovšem vypadá Chelsea na hřišti? Pouze Manchester City (62,7 %) má vyšší číslo držení míče než Blues (67,2 %). Zrovna tak je londýnský celek pátým nejvíce střílejícím týmem v aktuální sezoně Premier League, za zápas vyšle v průměru 15,2 střel. Tým Mauricia Pochettina je také třetí nejlepší v přesnosti přihrávek – 88,4 %.

Pokud bychom se podívali na tabulku xPTS, tak zjistíme, že Chelsea by byla pátým nejlepším týmem v Premier League se ziskem 11 bodů, zatímco nejlepší Manchester City se ziskem 15 bodů.

Velmi nízká efektivita

Z výše uvedených statistik to vypadá, jak kdybychom se dívali na jeden z nejlepších klubů aktuální sezony, ovšem proč je tedy Chelsea až na 14. místě?

Především za tím stojí opravdu nízká efektivita. Nejlepším střelcem týmu je aktuálně Raheem Sterling s 2 góly. Anglický útočník pod Pochettinem hraje velmi dobře, ovšem zahodí hromadu šancí, které v konečném součtu stojí body.

Góly by měl ovšem pravidelně střílet především Nicolas Jackson, tomu se ale zatím povedlo vstřelit jednu jedinou branku, několik ostatních šancí zazdil po vzoru svého kolegy, který mu navíc v řadě akcí trestuhodně nenahrál do jasné koncovky.

Ostatní zatím pouze „přihlížejí“. Argentinský kouč určitě tolik vyhlíží návrat Christophera Nkunkua z marodky. Francouzský útočník je právě tím hráčem, který Blues tolik chybí! S ním se může vše otočit o 360 stupňů.

Zranění

Nkunku ovšem není jediným hráčem, kterého lékaři londýnského celku kurýrují. Je jich daleko více a samozřejmě i tohle je jedna z věcí, které poté v tabulce znamenají již zmíněné 14. místo.

Mladé pušky

Od tohoto týmu nemůže nikdo očekávat vzhledem k velmi malým zkušenostem žádné okamžité výsledky. Blues jsou velmi perspektivním týmem do budoucna, jenomže bude mít vedení tolik potřebnou trpělivost?

Pokud ano, osobně věřím tomu, že Pochettino dříve či později tým vyladí a vše se přenese i do tabulky. Vše ale bude záležet na majiteli. Vyhazov argentinského kouče by byl ale i vzhledem k výše uvedeným faktům zřejmě naprosté bláznovství, leč v Premier League často realitou.

Zdroj: xG, Premier League, Whoscored

Reklama

Oblíbené