Reklama

Cesta do Kataru zase o něco trnitější, Česko se posunulo mezi nenasazené týmy pro baráž! Jací jsou možní soupeři?

Evropa hledá 13 vyvolených. Přesně tolik zemí se v zimě příštího roku vydá do malé země umístěné na jihu Perského zálivu v Asii. O letenky do Kataru se uchází i výběr Jaroslava Šilhavého, jejichž zisk je pro značnou část české reprezentace i vytyčeným cílem. Jeho naplnění se ale po prozatím nezdařilé kvalifikaci zdá stále těžší a těžší.

Český výběr měl po rozlosování kvalifikačních skupin pro Mistrovství světa 2022 jasný cíl, pokud se budeme bavit o tom reálném. Skončit s co nejmenší ztrátou za favorizovanou Belgií, zajistit si tak baráž a co možná nejlepší nasazení do ní.

Zatím to sice na druhou příčku vypadá, ani to ale český výběr nemá ve svých rukou. Spoléhat totiž bude muset na očekávanou ztrátu Walesu proti Belgii. V tabulce druhých míst se navíc Česká republika nachází až na 7. příčce, do baráže tak bude pravděpodobně vstupovat mezi nenasazenými celky.

Systém kvalifikace

Cílem Evropské kvalifikace na mistrovství světa je vybrat 13 nejsilnějších týmů. Deset z nich bude znát svou budoucnost již v polovině listopadu, konkrétně týmy které své kvalifikační skupiny ovládli. Ty tedy již rok před startem šampionátu zaberou prvních deset kvalifikačních míst.

Další tři se přerozdělí mezi dvanáct zemí, mezi které bude patřit s největší pravděpodobností i Česká republika. O tyto místenky se bude ucházet dohromady týmů dvanáct. Deset druhých nejlepších celků ze skupin a dva nejlepší z žebříčku Ligy Národů.

Ti budou nalosovány do semifinálových dvojic. Vítězové pouze jednoho utkání pak postoupí s vítězem z druhé již předem vylosované dvojice do přímého souboje o postup na mistrovství světa.

Země budou při losu jak je zvykem rozděleny do dvou košů po šesti na nasazené a nenasazené. Konkrétně podle tabulky druhých míst, do které se budou počítat bodové zisky ze zápasů s prvním až pátým týmem skupiny, kvůli některým až šestičlenným skupinám.

Čtveřici nejhorších pak doplní v koši nenasazených dvojice týmů nejvýše umístěných v Lize národů, které se zároveň ve skupinách umístily mimo nejlepší dva. Nenasazené týmy budou do semifinále nalosovány s jedním z nasazených týmů. Zároveň utkání odehrají před venkovní kulisou.

Situace české reprezentace a potenciální soupeři

Česká republika se aktuálně ocitá kvůli lepšímu skóre na druhé příčce skupiny E. Wales sice má výhodu zápasu k dobru, je jím ale duel s Belgií. Pokud dle očekávání veřejnosti podlehne, bude mít vše ve svých rukou opět výběr Jaroslava Šilhavého, kterému by stačilo zdolat co možná nejvyšším rozdílem Estonsko.

Dá se tak předpokládat, že česká reprezentace zakončí kvalifikaci s 14 body. A co její konkurenti v souboji o první koš? Nejblíže šesté Chorvatsko čekají ještě dvě utkání. S Maltou můžeme očekávat vítězství a s Ruskem si poté zahraje o prvenství ve skupině. Oba tyto celky by se ale pravděpodobně v konečném žebříčků druhých míst umístily výše, než Česká republika.

Dalším týmem je páté Polsko. To má ale výrazně lepší skóre a zápas k dobru, ve kterém bude jasným favoritem. Dalším na ráně už tak může být pouze Skotsko, Souček a spol. by ale museli doufat v jeho ztrátu s Dánskem, které má již jako jako první postup na závěrečný turnaj jistý.

Ve hře o první koš může mít své slovo i Norsko, které je v podobné situaci jako česká reprezentace. S 11 body jej čeká Lotyšsko. Jenže má navíc zápas k dobru, souboj s Nizozemskem ale pravděpodobně severské zemi spíše zhorší skóre, než přidá body. Skóre má navíc již teď o gól horší než Česká republika.

V případě rovnosti jak bodů, tak skóre, což je dost reálný scénář ať už v případě Norska nebo Skotska, rozhodují vstřelené branky, kterých má aktuálně Skotsko s Českem shodně o pět více než Norsko.

Kdo by se mohl českému výběru postavit? V případě umístění mezi nenasazenými týmy lze očekávat Srbsko, Španělsko/Švédsko, Švýcarsko, Skotsko, Chorvatsko/Rusko nebo Polsko.

Pokud by se nakonec čeští reprezentanti probojovali mezi nejlepší šestici, v semifinále by se mohli pravděpodobně těšit na jednoho z následujících soupeřů: Rumunsko, Ukrajina, Norsko, Skotsko, Rakousko a Wales (poslední dva jmenovaní skrze Ligu národů).

Použité zdroje: UEFA, Livesport

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Článek o repre, a vždy fotka toho nesympatického Součka, pořád se jenom šklebí, hraje si na pana nejduležitějšího, to tam nemužete dát někoho jiného.

    • Kecal Petr Fiala slíbil,že se postará jeho vláda,aby česká fotbalová reprezentace se dostala na MS
      do Kataru.Prohlásil po volbách a řekl,že jeho ODS má známosti i v Kataru.

  2. Já už měl Katar s posledních dvou zápasů.Bohatě mi to stačilo a vůbec nevím co bychom v tom skutečným Kataru kromě ostudy dělali.Sledovat manažery splácanou sestavu týmu,který by měl problém porazit Příbram o to opravdu nestojím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené