Spojte se s námi


Fotbal

Bývalý spoluhráč Tomáše Rosického se rozhodl ukončit kariéru

Publikováno

dne

Běloruský záložník Aleksandr Hleb se rozhodl ukončit svou hráčskou kariéru. Šestinásobný vítěz ocenění pro nejlepšího běloruského fotbalistu, naposledy oblékal dres Isloče Minsk. Šikovný záložník během své kariéry již nedokázal navázat na skvělé výkony z Arsenalu a v posledních letech ho brzdila i častá zranění. Hráč se tak rozhodl v osmatřiceti letech ukončit svou bohatou kariéru.

Šikovný záložník začal s fotbalem v Dinamu Minsk, ovšem do velkého fotbalu se prosadil v konkurenčním BATE Borisov, kam přestoupil z Dinama jako volný hráč.

V dresu BATE upoutal v roce 2000 pozornost Bundesligového Vfb Stuttgart, který se rozhodl technického hráče přivést do svého týmu. Stuttgart zaplatil Borisovu za Hleba zhruba pouhých 150 tisíc euro.

Pro tradiční německý klub se jednalo o skvělý obchod. Hubenému Bělorusovi totiž angažmá ve Stuttgartu nesmírně sedlo a upoutal pozornost věhlasného manažera Arséna Wengera.

Gunners se rozhodli Hleba přivést na sever Londýna a Stuttgart si přišel na krásných 15 milionů eur. Běloruský reprezentant pod Wengerem hrál nejspíš svůj nejlepší fotbal v kariéře.

Na Hleba spolupráci s Rosickým, Fabregasem a Flaminim, vzpomínají fanoušci Gunners dodnes. S Arsenalem bohužel nedokázal získat žádnou trofej, i přesto, že se dokázal dvakrát probojovat do finále. Ovšem jak z finále Ligy Mistrů proti Barceloně, tak i z finále Ligového poháru proti Chelsea, odešel vždy jako poražený.

Zlomový moment v kariéře rodáka z Minsku nastal, když o něj projevila zájem v létě 2008 slavná FC Barcelona. Hleb se rozhodl tuto výzvu přijmout a splnit si sen.

V Barceloně se ohřál pouze jednu sezónu, ale dokázal s klubem získat triumf v Lize Mistrů, Copa del Rey a v La Lize. V nabité konkurenci se ovšem nedokázal prosadit a čekalo ho několik hostování.

Nejprve odešel hostovat do známého prostředí do Stuttgartu, kde se mu v minulosti velmi dařilo, poté se vrátil do Premier League, kde nosil dres Birminghamu City a ještě jednou se vrátil do Německa a to konkrétně do Wolfsburgu.

Kariéra hvězdného Bělorusa postupem času začala uvadat i kvůli zdravotním problémům. Od trvalého odchodu z Barcelony prošel ještě několika kluby. Vyzkoušel si angažmá v ruské Samaře nebo v tureckých klubech Konyasporu a Genclerbirligi.

Několikrát se i vrátil do BATE Borisovu a svou kariéru zakončil v rodném Minsku. Za národní tým Běloruska nastoupil k 81 zápasům a připsal si sedm zásahů. Bohužel nikdy nedokázal s reprezentací postoupit na velký turnaj.

Běloruský fotbal přichází nejspíše o nejlepšího fotbalistu v historii a fanoušků zůstane v paměti tento hráč hlavně díky svým působením v Arsenalu a Stuttgartu.

Reklama

Oblíbené