Spojte se s námi


Fotbal

Bývalý slávistický brankář René Twardzik fandil rakouskému Linci. Hraje tam můj syn, vysvětluje

Jako sedmnáctiletý kluk si René Twardzik vyzkoušel angažmá ve Slavii Praha. Nejvyšší soutěž poznal až v brance Brna, Vítkovic a především Opavy. Na závěr aktivní kariéry se přesunul do Německa, kde vyrůstali i jeho tři synové. Filip se jako hráč rakouského LASK Linec podíval při zápasu Konfederační ligy do Edenu.

Publikováno

dne

Jako sedmnáctiletý kluk si René Twardzik vyzkoušel angažmá ve Slavii Praha. Nejvyšší soutěž poznal až v brance Brna, Vítkovic a především Opavy. Na závěr aktivní kariéry se přesunul do Německa, kde vyrůstali i jeho tři synové. Filip se jako hráč rakouského LASK Linec podíval při zápasu Konfederační ligy do Edenu. „Fandil jsem LASKu, protože za něj kope můj syn,“ odhalil Twardzik, komu při vzájemném pro něj citovém souboji držel palce.

Syn byl natolik iniciativní, že otci sehnal lístky na zápas, společně s manželkou a vnučkou se podíval do míst, které dobře znal. „Okamžitě mi naskočil starý Eden, jaký pamatuju, tedy dřevěná tribuna a celé to okolo,“ neskrýval René Twardzik vzrušení.

„Vrátilo se mi všechno zpátky,“ přiznává. „Na billboardech legendy Ivo Knoflíček nebo Luboš Kubík, s nimiž jsem měl tu čest trénovat,“ připomíná největší osobnosti červenobílých, které v ročníku 1987/1988, kdy působil ve Slavii, střetnul.

Účastníci mistrovství světa 1990 v Itálii nebyli jedinými. „Přišel jsem do Slavie v sedmnácti letech jako mladý holec, chytal za béčko, které hrálo druhou ligu,“ rozvíjí Twarduzik svůj příběh.

„Připravoval jsem se i s áčkem, takže jsem poznal další hráče jako Míra Siva, Robert Žák, Míra Janů, Marián Takáč, v brance Milan Veselý a ještě i Juraj Šimurka. Jen mě mrzí, že jsem nikoho nyní nepotkal,“ posteskl si.

Za Slavii si však nepřipsal ani jeden ligový start a nepřiřadil se mezi takové pojmy jako Plánička, Bokšay, Jonák, Dolejší, Stárek, Zlámal, Černý či Vaniak.

„Trošku je mi to líto,“ neskrývá Twardzik. „Bylo by hezké chytat aspoň jeden ligový zápas. Ale jak jsem říkal, já přišel z Třince v sedmnácti, kluk z vesnice. Hodně jsem se však za tu krátkou dobu naučil a mám jen hezké vzpomínky,“ nachází pozitiva.

Při utkání s Lincem však fandil soupeři. „Rodina je přednější,“ staví své potomky na první místo. „Když hraje český nároďák, nebo české kluby v evropských pohárech proti zahraničním, tak jim přeju,“ prokazuje nadále své vlastenectví. „Ale kde hrají kluci, těm klubům fandím,“ má v tomto ohledu jasno.

Jinak má ze Slavie radost a její kvalitu ocenit umí. „Rozdíl ve výkonnosti byl zřetelný, LASK hrál ustrašeně, Slavia zvítězila zaslouženě,“ prohlašuje její bývalý brankář René Twardzik.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.