Spojte se s námi

Bundesliga

Bundesliga, soutěž Američanům zaslíbená? Už šest jich dokázalo v lize skórovat!

Zveřejněno

dne

Christian Pulišič, Weston McKennie, John Brooks, Fabian Johnson, Bobby Wood a Alfredo Morales. To jest výpis všech šesti Američanů, kteří v Bundeslize tuto sezonu nastoupili. A nejen to. Všech šest dokonce dokázalo alespoň jednou skórovat. Celkově však v registracích bundesligových klubů můžeme najít hráčů s americkou národností hned 11. Jestli se však všichni dočkají startu, to zatím nelze s jistotou tvrdit. Nicméně už tak mají Američané v této sezoně velice pěknou bilanci.

Už ke dni 8. října 2018 dokázali Američané udělat v Bundeslize skvělý úspěch. Celkově se dá říci, že Bundesliga je z top 5 v Evropě tou soutěží, která Američanům svědčí nejvíce. Hned jedenáct jich je registrovaných v soupiskách bundesligových celků a šest z nich nastoupilo a dokonce i skórovalo. Dohromady dokázali nasázet 10 branek.

Zatímco v Premier League jsou na soupiskách týmů Američané čtyři, tak ve francouzské Ligue 1 pouze dva. V Serii A či španělské La Lize pak není zastoupena americká národnost ani jediným hráčem. Protože je tedy úspěch amerických hráčů na evropském kontinentu v nejlepších soutěžích spíše raritou, tak si Američané v Bundeslize zaslouží, aby se o nich vědělo více.

Embed from Getty Images

1) Christian Pulišič  (Borussia Dortmund)

Pravděpodobně největší hvězda a nejznámější hráč ze seznamu Američanů v Bundeslize. Už ve 20 letech patří mezi nejlepší hráče Borussie Dortmund a celkem pravidelně startuje na pravém křídle, přestože je schopný zahrát i na podhrotu. V této sezoně má na kontě celkově 12 soutěžních utkání, v nichž vstřelil 3 branky a 4x asistoval. V lize pak má bilanci 7 odehraných zápasů, 1 vstřelenou branku a 2 asistence.

Je obdivuhodné, že přestože 20 let oslavil teprve v září, tak stihl za A- tým Dortmundu naskočit do 109 utkání, v nichž má bilanci 15 gólů a 24 asistencí. Za seniorskou reprezentaci USA pak stihl odehrát už 21 utkání, v nichž přidal 9 vstřelených branek a 7 asistencí. V jeho věku fantastická čísla.

Embed from Getty Images

2) Weston McKennie  (Schalke)

Další teprve dvacetiletý mladík. Debutoval už v sezoně 2016/17, kdy ale odehrál pouze jediný zápas. Minulou sezonu se pak začal v Bundeslize a Schalke více rozkoukávat a naskočil do 22 ligových utkání, přičemž ve větším počtu odehraných utkání mu dost bránila různá zranění. V nynější sezoně už je stabilním hráčem základní jedenáctky a pravidelně hrává buďto na pozici klasického středního záložníka nebo na postu defenzivního záložníka. V případě nouze však dokáže zaskočit i ve středu obrany či jako ofenzivní záložník. Jeho univerzálnost je vcelku velikou zbraní.

A přestože Schalke nezažívá ideální začátek sezony, mladý Američan toto tvrdit nemůže. Z deseti ligových kol naskočil do osmi zápasů. Čtyřikrát naskočil i v Lize mistrů a dvakrát naskočil i do německého poháru. V Bundeslize i Lize mistrů dokázal dokonce skórovat, přičemž v evropské pohárové soutěži přidal navíc i asistenci. Na kontě má za Schalke v kariéře 40 utkání a v nich dal 2 góly a 1 asistenci, všechny tři body pak má z této sezony. Za reprezentaci USA naskočil do utkání šestkrát a v ní si také stihl připsat 1 vstřelenou branku. Velice perspektivní hráč do budoucna.

Embed from Getty Images

3) John Anthony Brooks (Wolfsburg)

Tento střední obránce má stále jen 25 let. Kariéru mu bohužel často zbrzďovala častá zranění a to byl nejspíše důvod, proč se ho před minulou sezonou berlínská Hertha zbavila. Brooks se tak stěhoval do Wolfsburgu a doufal v dobré časy. Jenže minulá sezona byla z jeho pohledu katastrofální. Odehrál jen devět utkání. Ne však kvůli špatným výkonům, ale kvůli neustálým zdravotním potížím.

Přes léto se však tento stoper dal nejspíše dohromady, jelikož v lize prozatím odehrál všech deset utkání a nechyběl ani minutu. To stejné v DFB-Pokalu. Navíc dokázal v lize skórovat i asistovat, takže může být spokojený. Po individuální stránce tedy určitě, protože podává kvalitní výkony a vypadá, že se znovu narodil. Jeho Wolfsburg však zatím drží “pouze” 11. příčku v tabulce a určitě to bude chtít zlepšit. Každopádně nemá ani tak problém v obraně, jelikož klub inkasoval v deseti utkáních  15 branek, což není až tak hrozné. Problém tkví v útoku a s tím Brooks coby střední obránce nic nezmůže. Za reprezentaci pak tento stoper odehrál 35 utkání.

Embed from Getty Images

4) Fabian Johnson (Borussia Möchengladbach)

Tento třicetiletý univerzál ještě v mládežnických reprezentacích hrával za Německo. Nicméně jako seniorskou reprezentaci si vybral tu americkou. Dokáže zahrát na obou křídlech či na obou krajích obrany a v Gladbachu působí od sezony 2014/15. Sice nepatří mezi úplně klíčové hráče týmu, ale díky své univerzálnosti si na nedostatek příležitostí nemůže stěžovat. Přesto v minulé sezoně odehrál pouze 10 utkání, to však především vinou dlouhodobého zranění.

Tuto sezonu naskočil v lize do utkání šestkrát. Hned v prvním kole vstřelil branku, poté odehrál ještě dvě utkání v základní sestavě, ale pak začínal na střídačce, poté se ve čtyřech utkání v řadě nedostal ani na hřiště a v posledním kole naskočil pouze na 26 minut. Nicméně jeho tým se nyní nachází na druhé pozici v ligové tabulce a tak je otázkou, jak moc ho jeho pozice trápí.

Přesto má v Bundeslize na kontě 190 utkání, 18 vstřelených branek a 29 asistencí. Za reprezentaci USA naskočil do 58 zápasů, v nichž vstřelil dvě branky a přidal 12 asistencí.

Embed from Getty Images

5) Bobby Wood (Hannover)

Tento pětadvacetiletý útočník je v Hannoveru na hostování z Hamburku. Mimo útok dokáže zahrát také na podhrotu či na křídlech. Ale za Hannover prozatím nastupuje hlavně v útoku. Nicméně to není vyloženě gólový hráč. Během nynější sezony naskočil do osmi ligových utkání a vstřelil v nich 2 góly, navrch přidal ještě jednu asistenci.

V nejvyšší německé soutěži naskočil tento útočník do 60 utkání, v nichž skóroval devětkrát a k tomu třikrát asistoval, což víceméně potvrzuje, že to není kdovíjak fantastický střelec. Za americkou reprezentaci pak odehrál 43 zápasů a se statistikou 13 gólů a 5 asistencí.

Mezi jeho nejsilnější stránky patří především osobní souboje, takže se od něj očekávají spíše jiné věci než góly. Přesto bude Hannover góly od tohoto útočníka potřebovat. Po desíti kolech se nachází s šesti body na 16. příčce, což by znamenalo boj o udržení a navíc má tento celek jeden z nejhorších útoků v lize. Během deseti kol totiž vstřelili pouze 12 branek, takže bude potřeba na střílení branek tvrdě zapracovat.

Embed from Getty Images

6) Alfredo Morales (Fortuna Düsseldorf)

Tento střední záložník je posledním z amerických hráčů, který naskočil a skóroval v této sezoně Bundesligy. Osmadvacetiletý rodák z Berlína rovněž reprezentuje Spojené státy americké. Respektive spíše reprezentoval. Dres USA si totiž nenavlékl od roku 2016 a stihl si připsat prozatím 13 reprezentačních startů.

Do Düsseldorfu přestoupil před touto sezonou z Ingolstadtu, se kterým v sezonách 2015/16 a 2016/17 okusil i Bundesligu. Přesto má tento hráč více startů v druhé nejvyšší německé soutěži. Nyní však díky již zmíněnému Düsseldorfu má opět možnost hrát nejvyšší německou ligu a zatím naskočil do všech utkání v lize. Připsal si i gól. Navíc naskočil do dvou pohárových utkání.

Morales je silný v osobních soubojích a přesně to jeho klub potřebuje. Bohužel to zatím nestačí. Fortuna Düsseldorf totiž je v lize poslední. Z deseti utkání má pět bodů, má nejhorší útok (6 vstřelených branek) a zároveň nejhorší obranu (24 inkasovaných branek). Je jisté, že nováček to nikdy nemá snadné. Proto bude muset celý klub pořádně zapracovat, pokud se chce v nejvyšší soutěži udržet.

Embed from Getty Images

Další americký hráč, který však ještě nestihl naskočit, je Timothy Chandler. Je hráčem Eintrachtu Frankfurt. Jenže ještě před sezonou se stihl vážně zranit a očekává se, že by se mohl vrátit až po novém roce. Je taktéž německým rodákem, přesto reprezentuje USA. Hrává buď na krajích obrany či zálohy a ve 28 letech nepatří úplně ke klíčovým hráčům svého klubu. Přesto bývá pravidelným hráčem do týmové rotace a přes 20 utkání v lize během kariéry ve Frankfurtu povětšinou odehrál. Za reprezentaci Spojených států si připsal 29 startů.

Embed from Getty Images

Stejně jako Timothy Chandler, tak i Aron Jóhannson do sezony zatím nenaskočil vinou zranění. V případě sedmadvacetiletého útočníka Werderu Brém není k dispozici žádná informace o datumu jeho návratu. Nicméně i kdyby byl zdravý, tak by nejspíše nepatřil mezi pravidelné hráče A-týmu. Ať už kvůli zraněním či ne úplně perfektním výkonům dokázal tento útočník odehrát v dresu Brém od sezony 2015/16 pouze 29 utkání, v nichž vstřelil 5 branek a 4x asistoval. Svou zemi pak reprezentoval ve 19 případech a vstřelil 4 branky.

Embed from Getty Images

Caleb Stanko je pětadvacetiletý záložník působící ve Freiburgu. Jenže i přesto, že ve Freiburgu působí v podstatě od mládežnických kategorií, tak se ne a ne prosadit. Vždyť za “Áčko” odehrál pouze 13 utkání. V minulé sezoně naskočil pouze do šesti zápasů a nevypadá to, že by se to letos mělo zlepšit. V klubu se s ním zkrátka nepočítá a je otázkou času, jak dlouho to samotný hráč vydrží.

Embed from Getty Images

Talentovaný útočník, Josh Sargent, sice ještě za Werder Brémy v Bundeslize nenaskočil. V jeho 18 letech je to však pouze otázka času. Za seniorskou reprezentaci totiž už nastoupil rovnou pětkrát a dvakrát se dokázal gólově prosadit. Navíc i hlavní kouč Werderu, Florian Kohfeldt, docela jasně prohlásil, že Sargent už rezervu přerostl a šanci by tak mohl dostat už v této sezoně. Stačí jen tvrdě pracovat, trpělivě čekat na šanci a pak ji využít. Tento mladík má velké předpoklady do budoucna.

Embed from Getty Images

Posledním Američanem, který je zapsán na soupisce bundesligových klubů, je Jonathan Klinsmann. Jak už příjmení napovídá, je to syn legendárního hráče i skvělého trenéra, Jürgena Klinsmanna. Takže má německé kořeny a v Německu se také narodil. Přesto v mládežnických reprezentacích naskakuje za USA. Ve svých 21 letech zatím nastupuje jakožto gólman spíše za rezervní tým Herthy Berlín. Za “Áčko” si připsal prozatím jeden start a to v minulé sezoně v utkání Evropské ligy.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bundesliga

Bundesliga si pochvaluje videorozhodčí. Ubylo chyb a systém se stále zlepšuje!

Zveřejněno

dne

Od začátku sezony 2018/19 se v Německu využívá systém VAR, tedy výpomoc videoasistentů, nebo-li videorozhodčích. Ještě loni v březnu si to odhlasovaly, až na jeden celek, všechny kluby hrající v Bundeslize. Těsně před startem jarní části sezony bylo zveřejněno, jak moc je VAR využíván a jak si celkově vede.

Zdroj: dfl.de

Statistiky zveřejnilo vedení německé fotbalové ligy i svazu, tedy DFL a DFB. V celkovém hodnocení obě vedení vyjádřila spokojenost s tím, jak aktuálně systém VAR funguje a jak se stále posouvá k lepšímu a zdokonaluje se tak. Za takové hlavní pozitivum, co se zlepšení týká, patří zkrácení doby, která je potřebná pro rozhodnutí. Aktuálně je průměrná doba čekání na rozhodnutí 60 sekund, což vskutku není dlouho.

Co se týká četnosti využívání, tak jsou zde poměrně vysoká čísla. Během podzimní části sezony, která zahrnovala 153 utkání, videoasistenti kontrolovali 879 situací, což v průměru činí 5,7 situací na jeden zápas. Drtivá většina kontrol (641 situací) byla pouze “tichou kontrolou”, tedy nedošlo ke komunikaci videoasistentů s hlavním sudím.

Ve 248 případech došlo k přímé komunikaci videoasistentů s hlavním rozhodčím, přičemž díky videu hlavní sudí pozměnil svůj názor v 56 situacích (průměr 0,4 na zápas). Jen jedno z těchto konečných rozhodnutí bylo mylné. Dvakrát se pak stalo, že videoasistenti nezasáhli, přestože došlo k chybě rozhodčího.

Přesto jsou tato čísla velice uspokojivá a jen dokazují, jakou pomocí může VAR být. Vedení projektu videoasistentů je tak spokojeno s tím, jak vše doposud funguje. Přesto nadále mluví o tom, že je potřeba systém stále zlepšovat. Otázkou je, zda-li se může ještě někam tento systém v Německu posunout.

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Fotbalový světoběžník Axel Witsel vystřelil Dortmundu výhru nad Lipskem

Zveřejněno

dne

Lídr Bundesligy po zimní přestávce nezaváhal a ve velmi vyrovnaném zápase zvítězil nad Lipskem. O jediný gól se postaral Belgičan Axel Witsel.

Embed from Getty Images

Belgický světoběžník dal rozhodující gól už v 19. minutě. Po rohu k němu propadl míč až na úroveň zadní tyče. Hradbu těl před sebou propálil tvrdou střelou, která na cestě do brány zaduněla o břevno, 0:1.

Embed from Getty Images

Po vstřeleném gólu však žlutočerní favorité mírně polevili, a tak se domácí dostávali do různých zajímavých příležitostí. Obrana Dortmundu nebyla v ideálním složení a na její hře to bylo vidět. Lipsko se však v útoku trápilo. Vrcholem frustrace pro domácí potom byl zákrok brankáře Bürkiho na vrchního střelce Wernera, po kterém si hráči i diváci žádali penaltu. Bürki dostal malou domů ale při odehrávání podklouzl a na hranici vápna se snažil odehrát míč před dobíhajícím Wernerem. Gólman Dortmundu nakopl balón i Wernera zároveň se v následné skrumáži ještě bránil Poulsenovi skórovat. Rozhodčí ale nechal hru plynout.

Největší šanci na srovnání měl v 74. minutě Sabitzer, když křižnou přihrávku do vápna zakončoval osamocený z prvního dotyku. Trefil se však přímo doprostřed brány, kde byl připravený Bürki.

V závěru zápasu ještě střídající Alcácer mohl uklidnit Dortmund a vstřelit druhou branku. Ve skluzu střílel pouze do břevna. To ovšem nezměnilo nic na tom, že Borussia vybojovala velmi důležitou výhru nad Lipskem.

RB Lipsko 0 : 1 Borussia Dortmund

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Další nula pro Pavlenku! Werder v Hannoveru zvítězil 1:0!

Zveřejněno

dne

Od

Český reprezentační brankář si po dnešním bundesligovém zápase může ke svému jménu připsat další čisté konto! Jeho Brémy si odvážejí z Hannoveru 3 body za vítězství 1:0.

Embed from Getty Images

Hannover se potácí u dna německé Bundesligy a po dnešním zápase, ve kterém se nedostal prakticky na dostřel brány svého soupeře, se utápí nejspíše ještě ve větší depresi.

První poločas byl naprosto jednostrannou záležitostí. Jen díky brankáři Esserovi vydržel bezbrankový stav déle než půl hodiny, když skvěle zneškodnil pokusy Harnika, Sahina a Rashici.

Ve 32. minutě Max Kruse přihrál Harnikovi, ten se rozhodl zakončovat chytrou patičkou. Esser míč vyrazil, Rashica ovšem dorážel do odkryté branky – 1:0.

V průběhu druhého poločasu se Hannover prezentoval pouze pár neúspěšnými závary před brankou českého legionáře Pavlenky, ale v gól nevyústil ani jeden z nich. Naopak na druhé straně se mohl opět mezi střelce zapsat Rashica, ale brankář Esser předvedl, jako poněkolikáté již, skvělý zákrok.

Pavlenka tak má vychytanou nulu, Brémy tři body. Hannover smutní a pokud se svou formou něco brzy neudělá, hrozí mu sestup.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Facebook

Reklama

Oblíbené