Spojte se s námi

Bundesliga

Bundesliga, soutěž Američanům zaslíbená? Už šest jich dokázalo v lize skórovat!

Zveřejněno

dne

Christian Pulišič, Weston McKennie, John Brooks, Fabian Johnson, Bobby Wood a Alfredo Morales. To jest výpis všech šesti Američanů, kteří v Bundeslize tuto sezonu nastoupili. A nejen to. Všech šest dokonce dokázalo alespoň jednou skórovat. Celkově však v registracích bundesligových klubů můžeme najít hráčů s americkou národností hned 11. Jestli se však všichni dočkají startu, to zatím nelze s jistotou tvrdit. Nicméně už tak mají Američané v této sezoně velice pěknou bilanci.

Už ke dni 8. října 2018 dokázali Američané udělat v Bundeslize skvělý úspěch. Celkově se dá říci, že Bundesliga je z top 5 v Evropě tou soutěží, která Američanům svědčí nejvíce. Hned jedenáct jich je registrovaných v soupiskách bundesligových celků a šest z nich nastoupilo a dokonce i skórovalo. Dohromady dokázali nasázet 10 branek.

Zatímco v Premier League jsou na soupiskách týmů Američané čtyři, tak ve francouzské Ligue 1 pouze dva. V Serii A či španělské La Lize pak není zastoupena americká národnost ani jediným hráčem. Protože je tedy úspěch amerických hráčů na evropském kontinentu v nejlepších soutěžích spíše raritou, tak si Američané v Bundeslize zaslouží, aby se o nich vědělo více.

Embed from Getty Images

1) Christian Pulišič  (Borussia Dortmund)

Pravděpodobně největší hvězda a nejznámější hráč ze seznamu Američanů v Bundeslize. Už ve 20 letech patří mezi nejlepší hráče Borussie Dortmund a celkem pravidelně startuje na pravém křídle, přestože je schopný zahrát i na podhrotu. V této sezoně má na kontě celkově 12 soutěžních utkání, v nichž vstřelil 3 branky a 4x asistoval. V lize pak má bilanci 7 odehraných zápasů, 1 vstřelenou branku a 2 asistence.

Je obdivuhodné, že přestože 20 let oslavil teprve v září, tak stihl za A- tým Dortmundu naskočit do 109 utkání, v nichž má bilanci 15 gólů a 24 asistencí. Za seniorskou reprezentaci USA pak stihl odehrát už 21 utkání, v nichž přidal 9 vstřelených branek a 7 asistencí. V jeho věku fantastická čísla.

Embed from Getty Images

2) Weston McKennie  (Schalke)

Další teprve dvacetiletý mladík. Debutoval už v sezoně 2016/17, kdy ale odehrál pouze jediný zápas. Minulou sezonu se pak začal v Bundeslize a Schalke více rozkoukávat a naskočil do 22 ligových utkání, přičemž ve větším počtu odehraných utkání mu dost bránila různá zranění. V nynější sezoně už je stabilním hráčem základní jedenáctky a pravidelně hrává buďto na pozici klasického středního záložníka nebo na postu defenzivního záložníka. V případě nouze však dokáže zaskočit i ve středu obrany či jako ofenzivní záložník. Jeho univerzálnost je vcelku velikou zbraní.

A přestože Schalke nezažívá ideální začátek sezony, mladý Američan toto tvrdit nemůže. Z deseti ligových kol naskočil do osmi zápasů. Čtyřikrát naskočil i v Lize mistrů a dvakrát naskočil i do německého poháru. V Bundeslize i Lize mistrů dokázal dokonce skórovat, přičemž v evropské pohárové soutěži přidal navíc i asistenci. Na kontě má za Schalke v kariéře 40 utkání a v nich dal 2 góly a 1 asistenci, všechny tři body pak má z této sezony. Za reprezentaci USA naskočil do utkání šestkrát a v ní si také stihl připsat 1 vstřelenou branku. Velice perspektivní hráč do budoucna.

Embed from Getty Images

3) John Anthony Brooks (Wolfsburg)

Tento střední obránce má stále jen 25 let. Kariéru mu bohužel často zbrzďovala častá zranění a to byl nejspíše důvod, proč se ho před minulou sezonou berlínská Hertha zbavila. Brooks se tak stěhoval do Wolfsburgu a doufal v dobré časy. Jenže minulá sezona byla z jeho pohledu katastrofální. Odehrál jen devět utkání. Ne však kvůli špatným výkonům, ale kvůli neustálým zdravotním potížím.

Přes léto se však tento stoper dal nejspíše dohromady, jelikož v lize prozatím odehrál všech deset utkání a nechyběl ani minutu. To stejné v DFB-Pokalu. Navíc dokázal v lize skórovat i asistovat, takže může být spokojený. Po individuální stránce tedy určitě, protože podává kvalitní výkony a vypadá, že se znovu narodil. Jeho Wolfsburg však zatím drží “pouze” 11. příčku v tabulce a určitě to bude chtít zlepšit. Každopádně nemá ani tak problém v obraně, jelikož klub inkasoval v deseti utkáních  15 branek, což není až tak hrozné. Problém tkví v útoku a s tím Brooks coby střední obránce nic nezmůže. Za reprezentaci pak tento stoper odehrál 35 utkání.

Embed from Getty Images

4) Fabian Johnson (Borussia Möchengladbach)

Tento třicetiletý univerzál ještě v mládežnických reprezentacích hrával za Německo. Nicméně jako seniorskou reprezentaci si vybral tu americkou. Dokáže zahrát na obou křídlech či na obou krajích obrany a v Gladbachu působí od sezony 2014/15. Sice nepatří mezi úplně klíčové hráče týmu, ale díky své univerzálnosti si na nedostatek příležitostí nemůže stěžovat. Přesto v minulé sezoně odehrál pouze 10 utkání, to však především vinou dlouhodobého zranění.

Tuto sezonu naskočil v lize do utkání šestkrát. Hned v prvním kole vstřelil branku, poté odehrál ještě dvě utkání v základní sestavě, ale pak začínal na střídačce, poté se ve čtyřech utkání v řadě nedostal ani na hřiště a v posledním kole naskočil pouze na 26 minut. Nicméně jeho tým se nyní nachází na druhé pozici v ligové tabulce a tak je otázkou, jak moc ho jeho pozice trápí.

Přesto má v Bundeslize na kontě 190 utkání, 18 vstřelených branek a 29 asistencí. Za reprezentaci USA naskočil do 58 zápasů, v nichž vstřelil dvě branky a přidal 12 asistencí.

Embed from Getty Images

5) Bobby Wood (Hannover)

Tento pětadvacetiletý útočník je v Hannoveru na hostování z Hamburku. Mimo útok dokáže zahrát také na podhrotu či na křídlech. Ale za Hannover prozatím nastupuje hlavně v útoku. Nicméně to není vyloženě gólový hráč. Během nynější sezony naskočil do osmi ligových utkání a vstřelil v nich 2 góly, navrch přidal ještě jednu asistenci.

V nejvyšší německé soutěži naskočil tento útočník do 60 utkání, v nichž skóroval devětkrát a k tomu třikrát asistoval, což víceméně potvrzuje, že to není kdovíjak fantastický střelec. Za americkou reprezentaci pak odehrál 43 zápasů a se statistikou 13 gólů a 5 asistencí.

Mezi jeho nejsilnější stránky patří především osobní souboje, takže se od něj očekávají spíše jiné věci než góly. Přesto bude Hannover góly od tohoto útočníka potřebovat. Po desíti kolech se nachází s šesti body na 16. příčce, což by znamenalo boj o udržení a navíc má tento celek jeden z nejhorších útoků v lize. Během deseti kol totiž vstřelili pouze 12 branek, takže bude potřeba na střílení branek tvrdě zapracovat.

Embed from Getty Images

6) Alfredo Morales (Fortuna Düsseldorf)

Tento střední záložník je posledním z amerických hráčů, který naskočil a skóroval v této sezoně Bundesligy. Osmadvacetiletý rodák z Berlína rovněž reprezentuje Spojené státy americké. Respektive spíše reprezentoval. Dres USA si totiž nenavlékl od roku 2016 a stihl si připsat prozatím 13 reprezentačních startů.

Do Düsseldorfu přestoupil před touto sezonou z Ingolstadtu, se kterým v sezonách 2015/16 a 2016/17 okusil i Bundesligu. Přesto má tento hráč více startů v druhé nejvyšší německé soutěži. Nyní však díky již zmíněnému Düsseldorfu má opět možnost hrát nejvyšší německou ligu a zatím naskočil do všech utkání v lize. Připsal si i gól. Navíc naskočil do dvou pohárových utkání.

Morales je silný v osobních soubojích a přesně to jeho klub potřebuje. Bohužel to zatím nestačí. Fortuna Düsseldorf totiž je v lize poslední. Z deseti utkání má pět bodů, má nejhorší útok (6 vstřelených branek) a zároveň nejhorší obranu (24 inkasovaných branek). Je jisté, že nováček to nikdy nemá snadné. Proto bude muset celý klub pořádně zapracovat, pokud se chce v nejvyšší soutěži udržet.

Embed from Getty Images

Další americký hráč, který však ještě nestihl naskočit, je Timothy Chandler. Je hráčem Eintrachtu Frankfurt. Jenže ještě před sezonou se stihl vážně zranit a očekává se, že by se mohl vrátit až po novém roce. Je taktéž německým rodákem, přesto reprezentuje USA. Hrává buď na krajích obrany či zálohy a ve 28 letech nepatří úplně ke klíčovým hráčům svého klubu. Přesto bývá pravidelným hráčem do týmové rotace a přes 20 utkání v lize během kariéry ve Frankfurtu povětšinou odehrál. Za reprezentaci Spojených států si připsal 29 startů.

Embed from Getty Images

Stejně jako Timothy Chandler, tak i Aron Jóhannson do sezony zatím nenaskočil vinou zranění. V případě sedmadvacetiletého útočníka Werderu Brém není k dispozici žádná informace o datumu jeho návratu. Nicméně i kdyby byl zdravý, tak by nejspíše nepatřil mezi pravidelné hráče A-týmu. Ať už kvůli zraněním či ne úplně perfektním výkonům dokázal tento útočník odehrát v dresu Brém od sezony 2015/16 pouze 29 utkání, v nichž vstřelil 5 branek a 4x asistoval. Svou zemi pak reprezentoval ve 19 případech a vstřelil 4 branky.

Embed from Getty Images

Caleb Stanko je pětadvacetiletý záložník působící ve Freiburgu. Jenže i přesto, že ve Freiburgu působí v podstatě od mládežnických kategorií, tak se ne a ne prosadit. Vždyť za “Áčko” odehrál pouze 13 utkání. V minulé sezoně naskočil pouze do šesti zápasů a nevypadá to, že by se to letos mělo zlepšit. V klubu se s ním zkrátka nepočítá a je otázkou času, jak dlouho to samotný hráč vydrží.

Embed from Getty Images

Talentovaný útočník, Josh Sargent, sice ještě za Werder Brémy v Bundeslize nenaskočil. V jeho 18 letech je to však pouze otázka času. Za seniorskou reprezentaci totiž už nastoupil rovnou pětkrát a dvakrát se dokázal gólově prosadit. Navíc i hlavní kouč Werderu, Florian Kohfeldt, docela jasně prohlásil, že Sargent už rezervu přerostl a šanci by tak mohl dostat už v této sezoně. Stačí jen tvrdě pracovat, trpělivě čekat na šanci a pak ji využít. Tento mladík má velké předpoklady do budoucna.

Embed from Getty Images

Posledním Američanem, který je zapsán na soupisce bundesligových klubů, je Jonathan Klinsmann. Jak už příjmení napovídá, je to syn legendárního hráče i skvělého trenéra, Jürgena Klinsmanna. Takže má německé kořeny a v Německu se také narodil. Přesto v mládežnických reprezentacích naskakuje za USA. Ve svých 21 letech zatím nastupuje jakožto gólman spíše za rezervní tým Herthy Berlín. Za “Áčko” si připsal prozatím jeden start a to v minulé sezoně v utkání Evropské ligy.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Bundesliga

Debakl 0:6 byl poslední kapkou! Stuttgart odvolal trenéra Weinzierla

Zveřejněno

dne

Stuttgartu se tuto sezonu vůbec nedaří a bojuje o záchranu v nejvyšší německé soutěži. Čtyři kola před koncem sportovnímu řediteli klubu přetekl pohár trpělivosti a odvolal trenéra Weinzierla.

Embed from Getty Images

Stuttgart se aktuálně nachází na šestnáctém místě. To by znamenalo, že by svůj Bundesligový status musel obhajovat v baráži o sestup. Na patnácté Schalke, kterému se tuto sezonu také extrémně nedaří, má ztrátu šesti bodů, zatímco před sedmnáctým Norimberkem má pouze tříbodový náskok.

Tým se “pyšní” nejhorší defenzívou v lize se 67 obdrženými brankami a má i jeden z nejhorších útoků. Výkony Stuttgartu během sezony nebyly vůbec dobré. Dopředu se hrálo spíše na náhodu a vzadu byly často velké mezery.

Špatnou formu potvrdili svěřenci Markuse Weinzierla v zápase s Augsburgem, když ostudně prohráli poměrem 0:6. To byla pro vedení klubu poslední kapka a trenér Weinzierl u týmu po sedmi měsících končí. Za tuto dobu vyhrál s týmem pouze čtyřikrát.

Paradoxem je, že tento německý kouč strávil právě na lavičce Augsburgu čtyři veleúspěšné roky. Prozatím se prvního týmu Stuttgartu ujme kouč staršího dorostu Nico Willig.

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Frankfurt udělal naprosto dokonalý obchod! Svůj klenot získal za pakatel

Zveřejněno

dne

Srbský útočník Luka Jovič válí při svém hostování v Eintrachtu Frankfurt. Německý klub využil možnosti jeho vykoupení a vzhledem k nízké ceně provedl jeden z nejlepších obchodů v poslední době.

Embed from Getty Images

Stále teprve jednadvacetiletý Luka Jovič je druhým rokem na hostování v německé Bundeslize z Benficy Lisabon. Po svém příchodu z Portugalska, kde nedostával prakticky žádný prostor, se ve Frankfurtu prakticky ihned začal gólově prosazovat a stal se klíčovým článkem základní sestavy.

Eintracht Frankfurt měl při vybíraní mladého Srba extrémně šťastnou ruku. Zcela zřídka se totiž stane, že naprosto neznámý hráč bez herní praxe se na hostování stane během několika týdnů jedním z nejlepších hráčů soutěže. Navíc byla ve smlouvě i dohoda na možné odkoupení hráče za pouhých sedm milionů eur!

Luka Jovič měl samozřejmě nabídky i z jiných klubů, ale všechny je odmítl. S Frankfurtem podepsal ve středu smlouvu až do roku 2023 poté, co klub uplatnil opci na přestup.

Jovič se očividně poučil z chyb jiných hráčů, kteří se příliš brzo dostali do top klubů, kde pouze vysedávali na lavičce. Pokud ve svých výkonech bude pokračovat, tak se dá očekávat, že dříve nebo později přijde velký přestup.

Frankfurt si tak může mnout ruce. Vypadá to, že na tomto obchodu totiž ještě vydělá pořádný balík peněz.

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Bundesliga je nejnavštěvovanější ligovou soutěží ve fotbale! Proč tomu tak je?

Zveřejněno

dne

Bundesliga se může pochlubit nejvyšší návštěvností ve světovém fotbale! Alespoň to tvrdí výzkumníci ze CIES Football Observatory. Ti zanalyzovali 51 fotbalových lig ve 42 státech po celém světě. Zajímavé je, že do první desítky v návštěvnosti se dostala druhá německá liga, která tak je nejsledovanější druholigovou soutěží na světě. Proč tomu tak ale je? Na to se pokusil odpovědět oficiální web Bundesligy.

Zdroj: theculturetrip.com

Výsledky hovoří jasně, Bundesliga je na vrcholu žebříčku návštěvnosti! Statistika se počítala z údajů mezi lety 2013 až 2018. Na nejvyšší německou ligovou soutěž chodilo průměrně 43 302 diváků. Druhá skončila anglická Premier League s průměrem 36 675 diváků, pomyslný bronz by brala španělská La Liga, na níž v průměru chodilo 27 381 fanoušků.

Nejvyšší průměrné návštěvy pak pravidelně chodili do Dortmundu. Borussii chodilo podpořit průměrně 80 000 fanoušků, celkově pak v první devítce mezi kluby bylo možné najít hned pět německých klubů! Konkrétně se jedná o Bayern Mnichov, Schalke, Stuttgart a Hamburk, který nyní bojuje o návrat do nejvyšší soutěže.

„Německo se jeví jako fotbalová země par excellence. I když se může zdát, že jsou Premier League a La Liga populárnější, nejvíce fanoušků chodí na stadiony v Německu,“ vysvětlují analytici CIES Football Observatory.

Co za tím vlastně stojí? Dá se říct, že Bundesliga je o mnoho atraktivnější než jiné soutěže. Pravidelně se jedná o nejgólovější z top pěti lig. Za posledních třicet let nešel gólový průměr na jedno utkání pod 3,1 vstřelených branek. Celkově bychom gólovější ligu na světě nenašli. V Německu se celkově hraje ofenzivní fotbal a počty vstřelených branek jsou důkazem.

Navíc v kombinaci s faktem, že v Bundeslize jsou nejlevnější vstupenky ze všech top pěti evropských soutěží, je to zkrátka neodolatelné. Německá nejvyšší soutěž je tak o mnoho dostupnější pro všechny fanoušky světové kopané. Průměrná cena lístku v Německu je 26 eur (cca 670 korun), prostory na bezpečné stání jsou dokonce za 11 eur (cca 250 korun). V Anglii je průměrná cena lístku 62 eur (cca 1600 korun). Je tedy mnohem jednodušší letět do Německa, protože to je ekonomicky menší zátěž.

Bundesliga je pak velice atraktivní i pro hráče, nejen pro fanoušky. Od roku 2002 bylo do rozvoje mládeže v Německu investováno přes 1,5 miliardy eur. Mladí hráči se tak hrnou do Německa za bezkonkurenčním zařízením, které umožňuje skvělé tréninkové metody. Mimoto, právě v Bundeslize můžeme každou sezonu objevovat nějaké nové talenty. Kluby jsou ochotny poskytovat mladým hráčům šance, na což slyší čím dál více i hráči ze zahraničí, viz Jadon Sancho, Reiss Nelson a spousta dalších.

O prostoru pro mládež hovoří i jedna ze statistik. V letech 2009 až 2017 byl průměrný věk v Bundeslize 25,84 let. Druhý nejnižší věk pak měla Francie (25,91), následovaly Španělsko (26,5), Anglie (26,79) a Itálie (27,13). Z tohoto období vzešli například hráči jako Naby Keita či Leroy Sané, nyní zde však stále hraje Puličić, jenž odejde po sezoně do Chelsea, a mnoho dalších talentovaných fotbalistů.

Zdroj: weser-kurier.de

V aktuální sezoně 2018/19 navíc pomáhá návštěvnosti i skutečnost, že po několika letech můžeme sledovat opravdu dramatickou bitvu o titul mezi Bayernem Mnichov a Borussií Dortmund. Napínavé jsou i boje o pohárové příčky obecně. Navíc stoupá sledovanost v zahraničí. Poslední souboj Der Klassiker (Bayern vs Dortmund) byl vysílán v živém přenosu do 205 států.

Televizní stanice Fox Sports navíc potvrdila, že každoročně v USA stoupá sledovanost soubojů Bayernu s Dortmundem o 33 %, takže i mediálně jde Bundesliga stále nahoru.

Mimoto, každý zápas Der Klassiker je přehlídkou toho, co Bundesligu zdobí. Mezi to samozřejmě patří góly, útočný fotbal, krásná choreografie fanoušků, plné stadiony, aktuální světové hvězdy a vycházející talentované hvězdy budoucnosti. Bundesliga je zkrátka magnetem, který přitáhne kdejakého fanouška fotbalu!

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené

RUIK © 2017-2019