Spojte se s námi


Fotbal

Brazilský fotbalový bůh Pelé: Ikona své země, legenda Santosu. Kdo mu dal jeho slavnou přezdívku?

Pelé navždy zůstane velkou fotbalovou legendou a jednou z nejznámějších osobností v lidských dějinách. O tom ostatně hovoří i počet ocenění, která v průběhu svého života dostal nebo jeho zápis v Guinessově knize rekordů. Co bylo klíčovým bodem na začátku jeho profesionální kariéry a kdo jej doporučil do Santosu?

Publikováno

dne

Pelé navždy zůstane velkou fotbalovou legendou a jednou z nejznámějších osobností v lidských dějinách. O tom ostatně hovoří i počet ocenění, která v průběhu svého života dostal nebo jeho zápis v Guinessově knize rekordů. Co bylo klíčovým bodem na začátku jeho profesionální kariéry a kdo jej doporučil do Santosu? Kdo slavné brazilské hvězdě dal její ikonickou přezdívku?

Edson Arantes de Nascimento – přesně takto zní celé jméno slavné brazilské legendy a jednoho z historicky nejlepších hráčů naší planety Pelého. Nutno podotknout, toto jméno mu dal jeho otec, a to podle slavného vynálezce Edisona.

Odkud se však vzal „Pelé“? Příběhů, jak Pelé ke své přezdívce přišel je hned několik. Jedním z nejznámějších je ovšem ten, že legendě Brazílie vymyslel přezdívku jeho spolužák. A ačkoliv ji prý samotný nositel nejdříve nesnášel, posléze si na ni zvykl a díky ní ho navždy bude znát celý svět.

Navíc je to zkrátka krátká a úderná značka, která se postupem Pelého kariéry skvěle prodávala, což on sám velice dobře věděl.

Jak také jistě drtivá většina fotbalových fanoušků ví, Pelé pocházel z chudých poměrů. Co je ale zapotřebí poznamenat, fotbal na té profesionální úrovni hrál i otec Pelého, a to pod jménem Dondinho.

Fotbalové vlohy tedy Pelé měl po kom zdědit. S profesionální kariérou Pelé začal už v 15 letech v místním klubu Bauru v Sao Paulu. A právě zde jej trénoval Waldemar de Brito, jenž stál v klíčovém momentu Pelého kariéry.

Bývalý útočník, který strávil svou kariéru především v rodné Brazílii v Pelém zkrátka viděl velké nadání, a tak jej doporučil do mnohem většího klubu, kde mohl Pelé svůj talent rozvíjet a postupem času se stát jeho ikonou – do Santosu.

Klubová kariéra – Santos FC

V létě roku 1956 se tak Pelé přidal k Santosu, načež už tehdy se vědělo, o jak talentovaného hráče se jedná. Svůj debut zapsal 7. září téhož roku proti Corinthians, a to už ve věku 15 let. Santos tehdy zdecimoval svého soupeře poměrem 7:1.

Pelé nejenže už tehdy předvedl velice působivý výkon, ale už ve svém prvním zápase vstřelil úvodní gól kariéry. Následně dostal místo v prvním týmu a v 16 letech se stal nejlepším střelcem ligy.

Naprosto úchvatnou záležitostí také je, že pouhých deset měsíců od podpisu profesionální smlouvy byl povolán do reprezentace. Svůj první velký triumf Pelé získal v roce 1958, když se Santosem vyhrál Campeonato Paulista. Navíc byl s 58 brankami vyhlášen nejlepším střelcem, což je dodnes stále platný rekord.

Největších úspěchů však dosáhl „až“ v šedesátých letech, když se Santosem získal hned šest mistrovských titulů. Konkrétně v letech 1961 až 1965 a poté ještě jeden v roce 1968.

První roky tohoto desetiletí však pro něj byly v rámci klubového fotbalu zcela nejúspěšnější. Kromě titulů také v letech 1962 a 1963 vyhrál Copa Libertadores a Interkontinentální pohár.

Skoro celou svou kariéru strávil právě v Santosu a není tak divu, že je nejenže naprostou legendou tohoto celku, nýbrž se 643 góly v 659 zápasech také jeho nejlepším střelcem. Svůj jubilejní 1000. zásah pak vstřelil 19. listopadu 1969 v utkání proti Vascu da Gama.

S tím se ovšem váže jedna velká zajímavost, možná by se dalo říci, že i kontroverze. Více se každopádně nejen o tomto momentu, nýbrž o celé jeho kariéře dozvíte v našem výše přiloženém speciálu o Pelém.

Pelé jako národní poklad

Musíme však dodat, že Pelé vzhledem k jeho výkonům měl mnoho nabídek ze zahraničí. O jeho angažování se pokusilo několik slavných celků, včetně Realu Madrid, Manchesteru United nebo Juventusu Turín. Avšak ani jeden z nich neuspěl.

V roce 1958 se jej prý podařilo získat Interu Milán, ale Angelo Moratti byl nucen na žádost předsedy Santosu smlouvu roztrhat po vzpouře brazilských fanoušků Santosu. Podobnou dohodu s Pelém měla také Valencia, Santos jej však po úchvatném MS 1958 ve Švédsku odmítl pustit.

No a v roce 1961 brazilská vláda pod vedením prezidenta Jânia Quadrose prohlásila Pelého za „oficiální národní poklad“, aby zabránila jeho přestupu ze země.

Klubová kariéra – NY Cosmos

Pelé však přece jen jednou přestoupil. Tento transfer se nicméně uskutečnil až na samotném sklonku jeho kariéru. Po sezóně 1974, a tedy po jeho devatenácté sezóně v dresu Santosu ukončil svou kariéru v brazilském klubovém fotbale, přestože za Santos nadále příležitostně hrával v oficiálních soutěžních zápasech.

O rok později se z onoho částečného důchodu vrátil a podepsal kontrakt v americkém klubu New York Cosmos. I ve svém starším fotbalovém věku však měl zámořské lize stále co nabídnout, přičemž právě Pelé zvýšil povědomí o fotbale v USA.

Pelému se každopádně podařilo vyhrát titul i tady, celkem v americké soutěži vsítil 57 branek. V roce 1977 definitivně ukončil svou bohatou fotbalovou kariéru.

Reprezentační kariéra

Za brazilskou reprezentaci nastoupil poprvé ve svých 16 letech, konkrétně v roce 1957 proti Argentině. A i když tenkrát Brazílie podlehla Argentině 1:2, Pelé v tomto zápase vstřelil svůj první gól za Brazílii ve věku 16 let a devíti měsíců a zůstává nejmladším střelcem své země.

V 17 letech si pak zahrál na MS 1958 ve Švédsku, které se povedlo nejen jemu, ale celé Brazílii, která ve skandinávské zemi získala zlato. Pelé na tomto turnaji vstřelil šest branek a stal se nejmladším držitelem titulu.

Pelé ostatně jako jediný v historii dosáhl na tři zlata z mistrovství světa (1958, 1962 a 1970). Za národní tým naskočil do 92 zápasů, ve kterých vstřelil 77 gólů a stal je tak historicky nejlepším střelcem Brazílie. Svůj poslední zápas za reprezentaci zapsal v roce 1971.

Jak už výše píšeme, více se nejen o Pelého klubové kariéře, ale i o jeho počínání v rámci té reprezentační dozvíte v našem výše přiloženém speciálu.

Pelého aktivity po kariéře, ocenění a úspěchy

Brazilská ikona si nejen po, ale už také během své profesionální kariéry zahrál v několika filmech. Jednou z jeho nejznámějších aktivit však je působení v organizaci UNESCO, kde na základě zkušeností ze svého dětství plnil roli velvyslance v boji s dětskou chudobou a narkomanií.

Pelé se nicméně také snažil o zlepšení poměrů v brazilském fotbale. V letech 1995 až 1998 působil jako brazilský ministr sportu. A v roce 2001 pak vešel v platnost Pelého zákon, který měl odstranit nebo aspon redukovat korupci v brazilském fotbale.

Jak už výše píšeme, Pelé byl nejen skvělým fotbalistou, ale také dobrým člověkem. A o tom svědčí hned několik ocenění. V roce 1997 získal čestný britský rytířský titul, v roce 1999 byl Mezinárodním olympijským výborem jmenován Sportovcem století.

A aby toho náhodou nebylo málo, časopis Time ho zařadil na seznam 100 nejvýznamnějších osobností 20. století. Úderem nového tisíciletí pak byl Mezinárodní federací fotbalové historie jmenován hráčem století.

Pelé toho za svou kariéru stihl opravdu hodně. Vstřelil celkem 92 hattricků, 31krát vsítil v zápase hned šest branek. Jednou se v rámci jednoho utkání prosadil dokonce osmkrát, a to v roce 1962, kdy Santos rozstřílel Botafogo 11:0. A co víc, jeho 1 279 gólů v 1 363 zápasech, do nichž jsou započítány i přátelské zápasy, je zařazeno do Guinessovy knihy rekordů.

Zdroje: FIFA, ESPN, BBC, Brazilská fotbalová reprezentace

Reklama

Fortuna liga

Pardubice vs. Slavia Praha: Preview a tipy na sázení

Už v sobotu od 18 hodin zažije Město Pardubic velkou slávu. Slavnostně se totiž bude otevírat zrekonstruovaný Letní stadion, kam jako první přijede pražská Slavia. Turnikety hlásí beznadějně vyprodáno, souboj prvního s posledním je velkým lákadlem.

Publikováno

dne

Už v sobotu od 18 hodin zažije Město Pardubic velkou slávu. Slavnostně se totiž bude otevírat zrekonstruovaný Letní stadion, kam jako první přijede pražská Slavia. Turnikety hlásí beznadějně vyprodáno, souboj prvního s posledním je velkým lákadlem.

Málokterý zápas blížícího se víkendu láká tolik jako duel Pardubic se Slavií. Pokud by východočeši pokračovali nadále v Ďolíčku, velká událost by to nebyla.

Ovšem otevření nového stadionu, to láká i nezaujaté fanoušky. Spoustu lidí zajímá, jak bude vlastně zrekonstruovaný stánek vypadat na živo, případně v televizi. Zvlášť, když na internetu čelí tak velké kritice kvůli rozděleným tribunám či „kleci“ v sektoru pro hosty.

Co se týče fotbalových kvalit, tam by měli mít hosté jasně navrch. Slavia v prvním zápase smetla Jablonec 5:1 a dostala se do čela tabulky, je tak ve velké pohodě.

Naopak Pardubice se nacházejí na posledním místě tabulky a na nebarážové příčky ztrácí 7 bodů. Rozhodně však nic nevzdávají, v prvním jarním kole získaly cenný bod v Liberci, navíc do branky přišla velká posila.

Florin Nita bude určitě Pardubicím pomůže, ovšem ofenzivní síla Slavie je obrovská. Za 17 zápasů nastříleli sešívaní ohromných 56 gólů, ovšem nutno přiznat, že drtivá většina byla vstřelena doma v Edenu.

Venku se Slavii na podzim tolik nedařilo. Zatímco doma je bezkonkurenční a z devíti zápasů nasbírala plný počet bodů se skóre 40:5, venku je Slavia až pátá se čtyřmi vítězstvími, jednou remízou, třemi porážkami a skóre 16:10.

V obrovské formě je ale Mick van Buren. Na podzim nasázel v Liberci 9 gólů, životní formu si přenesl do červenobílého a v prvním jarním duelu zařídil výhru bilancí 1+1. Jeho hlad po gólech je momentálně obrovský, a proto si myslím, že by mohl skórovat i v Pardubicích.

Zdroj: SK Slavia Praha, FK Pardubice

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Juventusu dochází trpělivost s Pogbou. Vedení hledá způsob, jak se fotbalisty co nejdříve zbavit

Paul Pogba se do Juventusu vrátil v létě loňského roku, ale od té doby neodehrál jedinou minutu. Klubu s ním dochází trpělivost a ve hře je možnost rozvázání kontraktu. Možný je i přesun do MLS.

Publikováno

dne

Paul Pogba se do Juventusu vrátil v létě loňského roku, ale od té doby neodehrál jedinou minutu. Klubu s ním dochází trpělivost a ve hře je možnost rozvázání kontraktu. Možný je i přesun do MLS.

Nad budoucností francouzského fotbalisty v barvách Juventusu visí velký otazník. Pogba se do Itálie vrátil šest let poté, co za 100 milionů liber odešel do Manchesteru United, ale za více jak půl roku neodehrál jedno jediné utkání.

V klubu panuje veliká nespokojenost s jeho přístupem. Pogba nejdříve odmítl jít na operaci zraněného kolena, což výrazně prodloužilo délku léčby.

Fanouškům se zase nelíbí jeho vystupování na sociálních sítích, místo toho, aby se věnoval snaze se co nejdříve vrátit na hřiště.

V současné chvíli Pogba vypadá víc jako influencer než fotbalista a fanoušky unavuje čekání na jeho návrat. Panuje názor, že myslí více sám na sebe než na dobro klubu, což se prokázalo při léčbě jeho zranění.

Operaci odmítl podstoupit, protože cítil, že by to snížilo jeho šanci dostat se na mistrovství světa. Nakonec ji podstoupil, ale ztratil důvěru svých fanoušků a vedení klubu.

Ukončení smlouvy by pro Juventus mohla být velmi nákladná záležitost a v tuto chvíli nejspíš i záležitostí nemožnou. Obě strany by se musely dohodnout a to by se stalo pouze v případě, že si Pogba nalezne klub, který by dokázal splnit jeho platové očekávání.

Vztahy mezi klubem a samotným hráčem nejsou ideální. V klubu panuje přesvědčení, že Pogba narušil harmonii v šatně.

S ohledem na investici, kterou Juventus vynaložil na jeho příchod, bude pro klubovou kasu obrovská úleva, když najde způsob, jak se s Pogbou rozloučit. I přesto, že přicházel jako volný hráč, vyšel jeho podpis na 31 milionů liber a to skrze bonusy pro agenta a hráče samotného.

Francouzský záložník navíc pobírá plat 7 milionů liber ročně.

Zdroj: Dailymail

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Prodloužení s PSG? Messi oznámil, kdy se vrátí domů do Barcelony

Lionel Messi stále jedná o prodloužení smlouvy s PSG, logicky se objevují i spekulace o návratu do Barcelony. K tomu se vyjádřil i samotný argentinský kapitán.

Publikováno

dne

Lionel Messi stále jedná o prodloužení smlouvy s PSG, logicky se objevují i spekulace o návratu do Barcelony. K tomu se vyjádřil i samotný argentinský kapitán.

Už druhou sezónu kroutí Messi v PSG a jakkoliv ta první byla velice nepovedená, ta druhá se zdá být o mnohem lepší. Za 17 zápasů v Ligue 1 Messi nasbíral bilanci 9+10, další 4 góly a 4 asistence přidal v Lize mistrů.

Jenže kontrakt v Parku Princů vyprší Messimu už teď v červnu. Původní plán 35letého fotbalisty byl odehrát v Paříži 2 roky a odejít do MLS, jenže po vítězném mistrovství světa se prý rozhodl prodloužit své evropské dobrodružství.

Momentálně se ale prodloužení smlouvy táhne, jeden zdroj hovoří o prodloužení, druhý zase, že Messi v PSG nezůstane a informace se přelévají z jedné strany na druhou.

A Barcelona? Ta momentálně není ve hře, jelikož klub se topí ve velkých finančních problémech a má velké problémy s platovým stropem. Messi však katalánskou metropoli bere jako svůj domov a rád by v ní znovu žil.

„Až ukončím kariéru, vrátím se do Barcelony, je to můj domov,“ uvedl Messi pro argentinský deník Diario Olé. Barcelona by ráda svou legendu přivedla zpět, ovšem aktuálně je to opravdu nereálné.

Lionel Messi byl do Paříže přiveden, aby pomohl PSG konečně vyhrát Ligu mistrů. V prvním roce se to nepovedlo, když už v osmifinále PSG vypadlo s Realem Madrid, Messi navíc neproměnil penaltu.

Ani ve druhém roce to nevypadá úplně jednoduše, už v osmifinále Pařížané narazí na Bayern Mnichov, jednoho z tradičních favoritů.

Zdroj: Diario Olé

Pokračovat ve čtení

Oblíbené