Spojte se s námi


Fotbal

Boží ruka sáhla Maradonovi na život. Jak to všechno začalo?

Argentinský fotbalový útočník přezdívaný „zlatý chlapec“ anebo „boží ruka“ byl mnohdy milován, ale také nenáviděn. Během svého divokého a kontroverzního života stihl mnohé.

Publikováno

dne

Argentinský fotbalový útočník přezdívaný „zlatý chlapec“ anebo „boží ruka“ byl mnohdy milován, ale také nenáviděn. Během svého divokého a kontroverzního života stihl mnohé. Mezi jeho největší životní triumfy patří vítězství na mistroství světa a vytáhnutí italské Neapole z fotbalového dna až na vrchol. Diego Maradona měl ale i svou temnou stránku. Jak to všechno začalo a co ho táhlo dolů?

Zdroj: fcbarcelona.com

Začátek všeho

Diego Armando Maradona se narodil v roce 1960 v chudinské čtvrti Villa Fiorito, která je součástí hlavního města Buenos Aires. Vyrůstal ve velice početné rodině a v těžkých podmínkách, které sužovali jeho rodinu. Měl čtyři starší sestry, otce a matku.

Maradona již od svého mládí velice miloval fotbal. Zdálo se až, jak kdyby mu fotbalový míč přirostl k noze. V jedenácti letech začal hrát za mládežnický tým Argentinos Juniors. Během šesti let se zde stal velice úspěšným. Byl to také veliký krok pro jeho rodinu. Díky jeho fotbalovému umu, mohla celá rodina začít žít v novém bytě a v lepších podmínkách.

Na skromného Maradonu, který se již od patnácti let staral o svoji rodinu, to vytvářelo obrovský tlak. Zázračné nohy argentinského mladíka dovedly až do velkoklubu Boca Juniors, kde získal s týmem mistrovský titul.

Velký krok na evropskou půdu

Maradona měl vysoké ambice, a tak se rozhodnul pokračovat s fotbalem v Evropě. V roce 1982 přestoupil do španělského klubu FC Barcelona. Tehdy se jednalo o nejdražší přestup v dějinách světového fotbalu.

Ačkoliv zde měl statistiky velice dobré, označil Maradona toto období života za velice nešťastné. Během dvou let mu zde znepříjemňovala život nemoc a potrhané vazy v kotníku. To mu znemožňovalo fotbalový růst. Maradonova láska k fotbalu ale byla silná. Nevzdal se a začal s potížemi bojovat. Později se mu podařilo s Barcelonou vyhrát španělský pohár Copa del Rey.

Maradona se ale kvůli svým kvalitám často stával terčem ostrých faulů, které vyústily až v potyčku, ve které se hodně angažoval právě Maradona. Síla peněz se na charakteru argentinského útočníka začala podepisovat. Často chodíval do klubů, kde celou noc protančil na parketě s půvabnými dívkami. Jeho reputace poklesla a vedení Barcelony se ho rozhodlo prodat.

Králem v Itálii

Hvězdný Argentinec tak putoval na jih Itálie. Konkrétně do Neapole. Přestup byl velice kontrastní, protože v tu dobu byla Neapol velice chudá a hodnota Maradony dalece překračovala cenové poměry. Neapolský celek před příchodem Maradony bral poslední příčky tabulky a z ochozů ostatních týmů se běžně ozývaly hanlivé pokřiky mířené na jihoitalský tým.

Transparenty typu „Neapol je žumpa Itálie“, „Vesuve, umyj je ohněm“ nebo „Zdar trpícím cholerou“ byly neodmyslitelně přítomny na každém venkovním zápase. Špína a bláto z Neapole ale brzy opadaly a tým se s novým vůdcem doslova řítil k lepším zítřkům.

Maradona v následujících letech dokázal vyhrát s Neapolí dvakrát italskou ligu a neodmyslitelně se tak zapsal do srdcí fotbalových fanoušků. V jejich očích byl král Itálie korunovaný fotbalovým božstvem. Slávu ale postupně začala zastiňovat temnota spojená s italskou mafií. Maradona se často stýkal s mafiánským šéfem Carmine Giulianem, který tahal za nitky tamějšího podsvětí.

Odveta za válku

V roce 1982 nastal válečný konflikt mezi Velkou Británií a Argentinou o Falklandy. Válka pro Argentinu dopadla fatálně a Britové slavili drtivé vítězství. O čtyři roky později se ale konalo mistrovství světa ve fotbale v Mexiku.

Během šampionátu byla Argentina velice podceňovaná. Dokázala se ale prodrat až do čtvrtfinále, kde narazila na Anglii. Vzpomínky na válku byly ještě čerstvé. Vyhrocený duel nakonec Argentina vyhrála 2:1 a alespoň symbolicky vrátila porážku z minulých let.

Maradona se postaral o oba góly, z nichž jeden byl vstřelen rukou. Rozhodčí si ale ničeho nevšimnul a gól označili za regulérní. Později lidé začali tento gól označovat jako „boží ruka“. Maradona se přiznal, že o neplatném gólu věděl, ale v návalu emocí jej nepřiznal. Argentina ovládla i finálový zápas a slavila titul mistra světa.

Sex, drogy, alkohol

Sláva a peníze dohnaly i legendárního Diega Maradonu. Na veřejnost začaly pomalu prosakovat informace o tom, že se stýká s mafií, šňupe kokain, spí s prostitutkami a chodí do nočních klubů. Společnost začala pomalu ale jistě odsuzovat chování Maradony a on se stával čím dál více nenáviděným.

V roce 1990 Maradona zasadil poslední hřebíček do pomyslné rakve tím, že svými góly vyřadil na mistroství světa právě Italy, kteří ho tak moc milovali. Vlna nenávisti ho doslova semlela a ubohý Maradona hledal únik v drogách. Propadnul kokainu a alkoholu.

Po dopingové kontrole, která odhalila v Maradonově těle nedovolené látky ho opustil i jeho důvěrný přítel a mafiánský boss Giuliano. Po disciplinárních trestech Maradona ukončil svoji kariéru.

Smutný konec zlatého chlapce

Na naléhání svých dvou dcer, manželky a rodiny se začal z drogové závislosti léčit. Drogy ale užíval i nadále a nikdy už nepřestal. K fotbalové kariéře se pokusil vrátit alespoň jako trenér. V letech 2008 až 2010 trénoval fotbalovou argentinskou reprezentaci.

Do roku 2020 pak nadále působil jako trenér různých argentinských, mexických a arabských týmů. V roce 2016 přiznal mimomanželského syna. Poslední dva roky měl zdravotní potíže, které vyústily v infarkt myokardu. Na následky nemoci 25. 11. 2020 Maradona v šedesáti letech zemřel.

Argentinský fotbalový útočník přezdívaný „zlatý chlapec“ anebo „boží ruka“ byl milován, ale také nenáviděn. Během svého divokého a kontroverzního života stihl mnohé. Mezi jeho největší životní triumfy patří vítězství na mistroství světa a vytáhnutí italské Neapole z fotbalového dna až na vrchol. Diego Maradona měl ale i svou temnou stránku. Jak to všechno začalo a co ho tížilo dolů?

Zdroj: Wiki, Football History

Reklama

Fotbal

Martínez se klaní Ronaldovi: Je to skvělý kapitán reprezentace. Je jedinečný

Portugalsko vstoupilo do nové éry. Ale základ zůstal stejný, kapitán Cristiano Ronaldo má zpět klíčovou roli a střílí góly. Trenér Roberto Martínez mu vyjádřil velkou poklonu.

Publikováno

dne

Portugalsko vstoupilo do nové éry. Ale základ zůstal stejný, kapitán Cristiano Ronaldo má zpět klíčovou roli a střílí góly. Trenér Roberto Martínez mu vyjádřil velkou poklonu.

Fernando Santos byl trenérem portugalské reprezentace od roku 2014. V roce 2016 dovedl zemi z pyrenejského poloostrova k historicky první trofeji, když vyhrál EURO, i v následujících letech měl s kapitánem Cristianem Ronaldem úžasný vztah a útočník jej hodně uznával.

Problém však nastal na posledním mistrovství světa v Kataru, když se Santos rozhodl v utkáních play-off Ronalda posadit na lavičku.

V osmifinále proti Švýcarsku to vyšlo skvěle, jeho náhradník Goncalo Ramos nastřílel hattrick, ve čtvrtfinále s Marokem už to ale tak dobře nefungovalo a Portugalsko po prohře 0:1 vypadlo.

Santos to odnesl vyhazovem a na jeho místo přišel Roberto Martínez, který po MS skončil u reprezentace Belgie. Jednou z prvních otázek na španělského trenéra logicky bylo, jaká bude role Ronalda v reprezentaci a jestli jej po odchodu do Arábie bude vůbec ještě nominovat.

Martínez dal hned ve své první nominaci najevo, že s 38letým nejlepším střelcem fotbalové historie rozhodně počítá.

Ronalda postavil do základu v prvních dvou kvalifikačních utkáních proti Lichtenštejnsku a Lucembursku a kapitán se mu odvděčil čtyřmi góly, po dvou v každém utkání.

„Cristiano má jedinečné zkušenosti na mezinárodní úrovni. Je lídrem v šatně a je připraven vést a být kapitánem tohoto národního týmu,“ dal najevo Martínez po zápase, že s Ronaldem počítá i do budoucna.

„Je to jedinečný hráč: má nejvíce mezinárodních zápasů na světě, přináší neuvěřitelné zkušenosti a je pro šatnu velmi důležitý. Mladí hráči touží dokázat svou kvalitu a hráči jako Cristiano jim pomáhají svými zkušenostmi,“ dodal Martínez.

Zdroj: MARCA, portugalská fotbalová reprezentace

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Martinez by měl na MS smůlu! Nová pravidla při chytání penalt pobouřila veřejnost i samotné brankáře

Světu byla představena nová pravidla týkající se chytání pokutových kopů. Uvedené novinky pobouřily nejen fotbalové fanoušky, ale i samotné brankáře. Na nová pravidla vtipně reagoval brankař AC Milán.

Publikováno

dne

Světu byla představena nová pravidla týkající se chytání pokutových kopů. Uvedené novinky pobouřily nejen fotbalové fanoušky, ale i samotné brankáře. Na nová pravidla vtipně reagoval brankař AC Milán.

Všichni máme v živé paměti například Emiliana Martineze, který ve finálovém rozstřelu mistrovství světa dělal možné i nemožné, aby co nejvíce rozptýlil fotbalisty soupeře.

Co největší vyvedení zahrávajícího fotbalisty z míry a znervóznění je zkrátka něco, co k přípravě na chytání penalt patří.

Brankáři tak často ukazují směr, jakým by měl fotbalista penaltu kopnout, poskakují na čáře, mluví na něho v těsné blízkosti, když si fotbalista chystá míč na puntík a nebo někdy samotný míč drží ve své moci co možná nejdéle.

Tomu bude od nové sezóny konec. Světu byla představena nová pravidla, která právě zmíněné chování zakazují.

Brankář se podle nových pravidel nemohou chovat tak, že nebudou protihráči prokazovat respekt a nespravedlivě hráče rozptylovat.

Další pravidlo poukazuje na chování mezi třemi tyčemi. Brankař musí zůstat na čáře, sledovat protivníka a to bez dotýkání se tyčí, břevna nebo sítě. Gólman se mezi tyčemi nesmí chovat žádným způsobem, který by opět rozptyloval hráče, který bude penaltu zahrávat.

Reakce Mike Maignana

Je jasné, že nová pravidla se nebudou líbit především samotným brankářům. Vtipně na situaci reagoval Mike Maignan, tedy gólman milánského AC.

Ten na Twitter zveřejnil příspěvek, ve kterém uvádí předpověď nových pravidel na rok 2026.

„Rok 2026. Brankář musí být ke střele zády. V případě chycení chycení – nepřímý volný kop.“

Na zavedení nových pravidel reagoval i brankař z nižší anglické ligy, Callum Hawkings. Ten pro změnu uvedl otázku, co bude následovat? Zákaz používání rukou a nebo skákání?

Fotbal se zkrátka mění a s ním přibývají i nová pravidla. Dokonalým příkladem toho, jak se možnosti chytání a chování při pokutových kopech vyvíjí, je finále Ligy Mistrů 2005.

V něm Jerzy Dudek, v rámci finálního rozstřelu proti AC Milán, prováděl snad všechno, co je a bude v moderním fotbale zakázáno.

Bude zajímavé sledovat, jak si budou brankaři na změny zvykat, protože rozptylování soupeře je u některých z nich něco, co k ním zkrátka patří a jsou v něm velmi dobří.

Zdroj: Twitter, Givemesport

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Anglický fotbal je trochu rychlejší česká liga, jeden souboj za druhým, myslí si Vaclík

Zahrál si v Česku, Švýcarsku, Španělsku a Řecku, nyní kope v anglickém Huddersfieldu. Tomáš Vaclík stále přidává nové kapitoly do knihy své bohaté fotbalové kariéry, tentokrát se rozpovídal o rozdílu mezi fotbalem v Anglii a Španělsku.

Publikováno

dne

Zahrál si v Česku, Švýcarsku, Španělsku a Řecku, nyní kope v anglickém Huddersfieldu. Tomáš Vaclík stále přidává nové kapitoly do knihy své bohaté fotbalové kariéry, tentokrát se rozpovídal o rozdílu mezi fotbalem v Anglii a Španělsku.

Tomáš Vaclík svou kariéru pořádně odstartoval v sezóně 2013/14, když se Spartou vychytal ligový titul. Tehdy netušil, že bude na minimálně devět let pro letenské poslední. Po roce a půl v rudém podepsal v Basileji.

Pro někoho překvapivý krok se extrémně vyplatil. Vaclík třikrát vyhrál ligu, jednou ligový pohár a třikrát se kvalifikoval do skupiny Ligy mistrů. Po čtyřech letech v létě 2018 Švýcarsko opustil a zamířil do španělské Sevilly.

„Je to úplně jiný styl fotbalu. Ve Španělsku, zvláště v Seville, jsme chtěli být dominantní na balónu. Ze 20 týmů La ligy jich chce 18 držet míč, nechce se ho zbavovat,“ řekl v podcastu Sparťanských Novin Tomáš Vaclík.

Sevilla dostala Vaclíka do povědomí celé Evropy. Stal se jedničkou klubu, byť při triumfu v Evropské lize v sezóně 2019/20 dělal dvojku a dostával přednost v lize. V roce 2019 byl dokonce vyhlášen nejlepším českým hráčem.

Nyní reprezentační gólman působí v Huddersfieldu. V zimě podepsal v druholigovém anglickém celku, který se v Championship bije o záchranu. Pro Vaclíka je bití se o přežití nová zkušenost.

„V Anglii je to hurá fotbal rychle nahoru, spousta soubojů, dlouhých balónů. Srážka, vstanu, další dlouhý balón, další srážka,“ pokračoval brankář reprezentace.

Vaclík je poprvé v situaci, kdy na něj létá hromada střel a on musí většinu z nich chytit. Ze 22. místa ztrácí na nesestupové příčky tři body, 21. Cardiff má navíc utkání k dobru. A sešup do třetí ligy by byla i z marketingového hlediska tragédie.

Zatímco Premier League je po technické stránce na vysoké úrovni, druhá nejvyšší soutěž je náročná silově a soubojově. K postupu i záchraně je potřeba se na sílu probít. To stejné čeká i Huddersfield.

„Takže Anglie je trochu rychlejší česká liga (smích). Ale styl fotbalu v Anglii a Španělsku je úplně jiný,“ dodal Vaclík.

Zdroj: Sparťanské Noviny

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené