Spojte se s námi


Fortuna liga

Bohemians jsou na hraně zániku, do hry se vkládají fanoušci (2. díl)

Publikováno

dne

„Fanoušci Bohemky, pomozte!“ zní nadpis titulní strany Lidových novin z 1. února. Po nepovedeném pokusu o odkup firmy UB Corporation nebo snahy o přesun opavského klubu do Ďolíčku je klub na kolenou. Třídílná série Bohemka na rozcestí představuje události, které provázely klub na hraně bankrotu.

(zdroj: bohemiansfc.cz)

Během ledna odešel Jiří Křižík a přenechal akcie opět bývalému majiteli Michalu Vejvodovi. Hráči hromadně oodcházeli a na konci zimního přestupového okna jich zbylo pouze devět. Odešel i kapitán Miroslav Obermajer, který za Bohemians hrál od svých šesti let. „Srdce mě bolí. Za normálních okolností bych z Bohemky nikdy neodešel, jsem smutný z toho, co se stalo,“ řekl pro tehdejší vydání deníku Sport.

První únorový den je mrazivý pro všechny příznivce. Na akciovou společnost Bohemians Praha je vydán konkurs, klub dluží věřitelům přes 40 miliónů korun. Zatímco posledních devět hráčů stále trénuje, fotbalový svaz postupně odebírá klokanům druholigové body.

Na zimním turnaji uspořádali fanoušci pohřeb, kde se symbolicky rozloučili se svým oblíbeným klubem. (rvibohemkapage.wz.cz)

Beznadějná situace

28. února 2005 je jasno. „Fotbalový svaz odebírá Bohemians licenci, mužstvo je vyloučeno z druhé ligy a jeho výsledky jsou anulovány. Nesplnili podmínky, nepředložili žádné podklady, naopak žádali další tři dny odkladu. To už jsme jim neposkytli,“ sděluje předseda komise Stanislav Rýzna.

„Pokud chtějí Bohemians nastoupit od nové sezony alespoň do třetí nejvyšší soutěže, tedy do ČFL, musí případný investor do začátku června zaplatit pokutu tři miliony korun. Pokud se tak nestane, skončí Bohemians ve třetí třídě, která je nejnižší pražskou soutěží,“ informuje tehdejší Mladá fronta DNES.

Fotbal pro fanoušky

Do celé situace se vkládají aktivní zelenobílí fanoušci. Zakládají hnutí SOS Klokan a později Družstvo fanoušků Bohemians, jehož cílem je navázat na historii vršovického klubu a vypomoci investorům v přípravách na třetí ligu. Jen o den později ohlašují, že mezi sebou sesbírali více než 600 tisíc korun.

Do družstva vstupují bývalí hráči jako Martin Jiránek nebo Přemysl Bičovský. Jan Rajnoch se vzdává i svých pohledávek vůči klubu. „Pokud se fanoušci budou podílet na budoucnosti Bohemky, zřeknu se svých veškerých nároků, které uznala arbitrážní komise. To znamená, že odpustím dluh sto tisíc korun a jsem připraven i finančně podpořit družstvo fanoušků,“ napsal. O několik dní později se vzdává svého půlmilionového nároku i ikona klokanů Antonín Panenka.

Logo družstva fanoušků Bohemians. (zdroj: bohemians.cz)

O několik dní později se objevuje společnost AFK Vršovice, za kterou stojí Emil Buřič a skupina investorů, ochotných vložit své peníze do záchrany klubu. Spolu s politikem Jiřím Dienstbierem mladším začínají jednat s hráči a kluby, kterým dluží přes 17 miliónů korun. „Nabídli jsme všem věřitelům, že odkoupíme jejich pohledávky za deset procent požadované ceny. Tolik by zřejmě nedostali ani od nuceného správce,“ uvedl Buřič.

Zrození z popela?

Necelý měsíc po založení sesbíralo Družstvo fanoušků na účet téměř tři milióny korun a z tábora fanoušků se ozývají optimistické zprávy. Klokanům pomohl i největší rival, pražská Slavia, která věnovala část vstupného na konto pomoci klubu.

Znovuzrozená Bohemka se představuje 16. května 2005 v Hotelu Hilton. Zpráva, kterou přinesli, vyvolala nadšení fanoušků. „Výkonný výbor Českomoravského fotbalového svazu rozhodl, že společnost AFK Vršovice, a.s. splnila veškeré podmínky ČMFS a tedy že se stává členem ČMFS a jediným legitimním pokračovatelem fotbalového klubu Bohemians Praha,“ přečetl šéf nového klubu Jiří Steinbroch. Zelenobílí jsou po sto letech od svého vzniku zachránění. Nejsou však jediným klubem, nárokujícím si jméno Bohemians.

Autoři projektu DFB. Zleva Jiří Dientsbier ml.,
Antonín Jelínek, Antonín Panenka a Milan Šimáček. (zdroj: bohemians.cz)

Dvojník ze Střížkova

Ale vraťme se zpět na začátek. Těsně před konkurzem, který byl vyhlášen v únoru 2005 stihl Michal Vejsada provést z pohledu budoucnosti zásadní finanční operaci. Získává souhlas Tělovýchovné jednoty Bohemians na převedení loga a jména původního klubu a propůjčuje jej Karlu Kaprovi, prezidentu tehdejšího třetiligového kubu FC Střížkov Praha 9.

Původní logo střížkovského klubu. (bohemians.cz)

„Mohu skutečně potvrdit, že jsme s Bohemians uzavřeli kontrakt. Na Střížkově je skupina lidí, včetně mě, kterou děsilo, že by vršovický klub zanikl. Proto jsme mu podali ruku,“ řekl pro tehdejší Večerník Praha Kapr. „Klokani mají obrovskou tradici, a proto na jméno Bohemians nalákám rozhodně víc sponzorů, než na Střížkov,“ dodal.

„Vždycky jsem tvrdil, že Bohemians jako název nikdy nezanikne, a to jsem splnil,“ řekl k transakci Michal Vejvoda. Později tak začíná mnohaletý spor dvou Bohemek, který v českém fotbalovém prostředí nemá obdoby.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.