Bohemians jsou na hraně zániku, do hry se vkládají fanoušci (2. díl)

„Fanoušci Bohemky, pomozte!“ zní nadpis titulní strany Lidových novin z 1. února. Po nepovedeném pokusu o odkup firmy UB Corporation nebo snahy o přesun opavského klubu do Ďolíčku je klub na kolenou. Třídílná série Bohemka na rozcestí představuje události, které provázely klub na hraně bankrotu.

(zdroj: bohemiansfc.cz)

Během ledna odešel Jiří Křižík a přenechal akcie opět bývalému majiteli Michalu Vejvodovi. Hráči hromadně oodcházeli a na konci zimního přestupového okna jich zbylo pouze devět. Odešel i kapitán Miroslav Obermajer, který za Bohemians hrál od svých šesti let. “Srdce mě bolí. Za normálních okolností bych z Bohemky nikdy neodešel, jsem smutný z toho, co se stalo,“ řekl pro tehdejší vydání deníku Sport.

První únorový den je mrazivý pro všechny příznivce. Na akciovou společnost Bohemians Praha je vydán konkurs, klub dluží věřitelům přes 40 miliónů korun. Zatímco posledních devět hráčů stále trénuje, fotbalový svaz postupně odebírá klokanům druholigové body.

Na zimním turnaji uspořádali fanoušci pohřeb, kde se symbolicky rozloučili se svým oblíbeným klubem. (rvibohemkapage.wz.cz)

Beznadějná situace

28. února 2005 je jasno. „Fotbalový svaz odebírá Bohemians licenci, mužstvo je vyloučeno z druhé ligy a jeho výsledky jsou anulovány. Nesplnili podmínky, nepředložili žádné podklady, naopak žádali další tři dny odkladu. To už jsme jim neposkytli,” sděluje předseda komise Stanislav Rýzna.

„Pokud chtějí Bohemians nastoupit od nové sezony alespoň do třetí nejvyšší soutěže, tedy do ČFL, musí případný investor do začátku června zaplatit pokutu tři miliony korun. Pokud se tak nestane, skončí Bohemians ve třetí třídě, která je nejnižší pražskou soutěží,” informuje tehdejší Mladá fronta DNES.

Fotbal pro fanoušky

Do celé situace se vkládají aktivní zelenobílí fanoušci. Zakládají hnutí SOS Klokan a později Družstvo fanoušků Bohemians, jehož cílem je navázat na historii vršovického klubu a vypomoci investorům v přípravách na třetí ligu. Jen o den později ohlašují, že mezi sebou sesbírali více než 600 tisíc korun.

Do družstva vstupují bývalí hráči jako Martin Jiránek nebo Přemysl Bičovský. Jan Rajnoch se vzdává i svých pohledávek vůči klubu. „Pokud se fanoušci budou podílet na budoucnosti Bohemky, zřeknu se svých veškerých nároků, které uznala arbitrážní komise. To znamená, že odpustím dluh sto tisíc korun a jsem připraven i finančně podpořit družstvo fanoušků,“ napsal. O několik dní později se vzdává svého půlmilionového nároku i ikona klokanů Antonín Panenka.

Logo družstva fanoušků Bohemians. (zdroj: bohemians.cz)

O několik dní později se objevuje společnost AFK Vršovice, za kterou stojí Emil Buřič a skupina investorů, ochotných vložit své peníze do záchrany klubu. Spolu s politikem Jiřím Dienstbierem mladším začínají jednat s hráči a kluby, kterým dluží přes 17 miliónů korun. “Nabídli jsme všem věřitelům, že odkoupíme jejich pohledávky za deset procent požadované ceny. Tolik by zřejmě nedostali ani od nuceného správce,” uvedl Buřič.

Zrození z popela?

Necelý měsíc po založení sesbíralo Družstvo fanoušků na účet téměř tři milióny korun a z tábora fanoušků se ozývají optimistické zprávy. Klokanům pomohl i největší rival, pražská Slavia, která věnovala část vstupného na konto pomoci klubu.

Znovuzrozená Bohemka se představuje 16. května 2005 v Hotelu Hilton. Zpráva, kterou přinesli, vyvolala nadšení fanoušků. „Výkonný výbor Českomoravského fotbalového svazu rozhodl, že společnost AFK Vršovice, a.s. splnila veškeré podmínky ČMFS a tedy že se stává členem ČMFS a jediným legitimním pokračovatelem fotbalového klubu Bohemians Praha,“ přečetl šéf nového klubu Jiří Steinbroch. Zelenobílí jsou po sto letech od svého vzniku zachránění. Nejsou však jediným klubem, nárokujícím si jméno Bohemians.

Autoři projektu DFB. Zleva Jiří Dientsbier ml.,
Antonín Jelínek, Antonín Panenka a Milan Šimáček. (zdroj: bohemians.cz)

Dvojník ze Střížkova

Ale vraťme se zpět na začátek. Těsně před konkurzem, který byl vyhlášen v únoru 2005 stihl Michal Vejsada provést z pohledu budoucnosti zásadní finanční operaci. Získává souhlas Tělovýchovné jednoty Bohemians na převedení loga a jména původního klubu a propůjčuje jej Karlu Kaprovi, prezidentu tehdejšího třetiligového kubu FC Střížkov Praha 9.

Původní logo střížkovského klubu. (bohemians.cz)

„Mohu skutečně potvrdit, že jsme s Bohemians uzavřeli kontrakt. Na Střížkově je skupina lidí, včetně mě, kterou děsilo, že by vršovický klub zanikl. Proto jsme mu podali ruku,“ řekl pro tehdejší Večerník Praha Kapr. „Klokani mají obrovskou tradici, a proto na jméno Bohemians nalákám rozhodně víc sponzorů, než na Střížkov,“ dodal.

„Vždycky jsem tvrdil, že Bohemians jako název nikdy nezanikne, a to jsem splnil,“ řekl k transakci Michal Vejvoda. Později tak začíná mnohaletý spor dvou Bohemek, který v českém fotbalovém prostředí nemá obdoby.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Jen malo zasvecenych vi o dulezite schuzce, ktera predchazela vzniku DFB a celeho oddluzovani Bohemky. Na te schuzce se rozhodlo, ze se to nevzda a zacnou se chystat kroky k zachrane.
  Tehdy jsme ji zorganizovali s Lukasem Pribylem a Liborem Koubkem (dnes sekretar). Konala se ve vinarne u Tondy Panenky a se mnou se ji ucastnili: Zdenek Hruska, Karol Dobias, Priba, Milan Simacek, byvaly slavny sekretar Zdenek Svoboda, Martin Pulpit, na posledni chvili se mi povedlo domluvit Jirku Dienstbiera, ktery pak vsemu moc pomohl. Byl tam jeste herec Pepicek Somr, ale ten neni Klokan a jen nam drzel palce.
  Nejvetsi zasluhu mel ale Priba, ktery potom celou kauzu drzel v mediich, protoze bez toho by to nikdy nedopadlo.
  Vecer po tehle schuzce jsme byli v obrovske euforii ze vsech planu na zachranu, ktere jsme meli. Nikdy nezapomenu, jak jsme to potom s Martinem Pulpitem a Pribou dotahovali v cinske restauraci na Vrsovicke a pak u Priby doma. Lukas je ten, kdo jednou musi mit v Dolicku sochu.

 2. Ač fandím jako Plzeňan 45 let Viktorce(Škodovce),mám Bohemku moc rád.To byl mančaft-Panenka,Dobiáš,Bičovský,Ondra,Hruška,a nakonec i náš Jirka Sloup věděl kam přestoupit.Tak Bohemko-do toho!!!

 3. Pravda je ze pravou Bohemku (FC Bohemians Praha) DFB potažmo Bohemians 1905 nezachraňovalo, ale pres konkurz ji chtěli vytunelovat. Svoboda akcionar B 1905 byl pravomocně odsouzen za podvody v konkurzu a kdyby Přibyl neumřel, byl by zřejmě odsouzen viz. rozsudek atd. Kauza Bohemians byl jeden velký podvod, ale o tom nikdo nechce psat.

 4. Pane V., zalezte s tema vasima pomatenyma teoriema a plivanim na Pribu nebo zverejnim, jak jste mi tenkrat volal a vyhrozoval. Tenkrat jsem mel cerstve malou dceru a vy jste se nestydel mi rikat, ze vite, kde bydlim.

 5. Lžete, nikomu jsem nevolal a vam uz vůbec ne. Vyhrožovano bylo me rodině opak je pravdou. Ja zadne pomatene teorie nemam, na vše mam důkazy. Zalezte vy co se snažíte verejnosti nalhávat ze jste Bohemku zachraňovali, vy jste ji sprostě ukradli. Na nikoho neplivám jenom rikam fakta, aby se nedělal z někoho kult osobnosti. Jo a Hruska a Dobias hahaha ze 3 mesicu vypovedi si v dobe krize v Bohemce udelali dodatek 12 mesicu vypovedni lhůtu. Asi vam panove nedavali pravdive informace.🤔

 6. Nechápu tehdejší fylozofii Kapra a jeho přivrženců na Střížkově.Přestěhovat Bohémku jinam a k tomu bez fanoušků to je opravdu na Nobelovu cenu.To by nenapadlo ani Pepka Vyskoč.Sranda to ale byla docela dobrá.Když měli 30 fanoušků a k tomu troubili za bakšiš 4 trumpetisti.Místo aby to Kapr a spol dal do Ďolíčku,tak se strapnil před celým národem.Můžeš mít práva a logo,ale nemůžeš odvést Stadion a srdcaře Bohémáky z Vršovic na Střížkov.Včetně Bohémáků napříč republikou.Prosím pěkně neotírejte se o pana Přibyla byl to supr borec a Bohémák čest jeho památce.

 7. Vazeny pane, pan Kapr byl před podpisem nájemní smlouvu s majitelem stadionu Dolicek (Bohemians Real) kterou zastupoval p. Lacina. Na zaklade intervenci ze strany FACR zejména p. Dolezala a pod určitým nátlakem byl p.Lacina donucen s p. Kaprem nájemní smlouvu nepodepsat. Pan Kapr mel zázemí, uzavřenou smlouvu o používáni loga s TJ Bohemians Praha a před podpisem smlouvy o pronajmu stadionu Dolíček. Co vic měl udělat? A to v době nikdo nevěděl o SOS Klokan resp. AFK Vrsovice! To je skutečnost. Dodnes B1905 nepodala radnou prihlasku za clena FACR pouze odkoupila licenci od FK Xaverov. Takže skutečnost je taková že společnost která není radnym členem FACR, právními kličkami sebrala logo TJ Bohemians, odkoupila licenci od Xaverova si hraje na pokračovatele historie FC Bohemians Praha. Takovýto subjekt je brán za pokračovatele historie z důvodu že hraje na stadionu v Dolíčku.Jeden velký podvod.
  Ve veci Pribyla mam opacny názor a o někoho se neotírám. Velice toho lituji co se stalo z důvodu ze kdyby žil byl by zřejmě odsouzen za podvody v konkurznim řizeni FC Bohemians Praha jako Svoboda akcionář B 1905. Když nemate inf. a žijete v bludech tak se nevyjadřujte k dane věci. PS: další podvod je odkup stadionu Dolicek s následným pronájmem.😡

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Cristiano, to nestačí! FAČR neuznává Ronaldův rekord, přišla s novým číslem Bicanových gólů

Tato zpráva včera obletěla celý svět. Cristiano Ronaldo vstřelil svůj 760. gól a stal se nejlepším střelcem v historii fotbalu. Překonal tak rekord legendárního Josefa Bicana, který měl nastřílet 759 branek. S tímto údajem však nesouhlasí FAČR, ten se proti Ronaldově překonání rekordu brání.

Co může za krizi Realu Madrid? Hráči bez motivace, absence systému, bezgólový útok a “tlouštíci” z formy

Tahle sezona může patřit k těm nejčernějším v historii Bílého baletu. Pár sezón bez žádné trofeje už Real zažil, ovšem takhle bezradné výkony nepodával nikdy. Všemu nasadilo třešničku ostudné vyřazení od třetiligového Alcoyana.

Slavia si poradila v poháru s Duklou, kdo z náhradníků si řekl o místo v základu?

V prvním jarním kole si Slavia poradila se Sigmou poměrem 3:1, ve středečním Mol Cupu přidala jeden gól navíc a porazila Duklu 4:1. Trenér Trpišovský dal v pohárovém utkání tradičně šanci náhradníkům.