Spojte se s námi


Fortuna liga

Bican, Puč a Plánička… Kdo všechno patří mezi top 5 hráčů Slavie Praha?

V červenobílém dresu Slavie Praha se za 129letou klubovou historii vystřídalo několik skvělých hráčů. Kteří však patří mezi ty úplně nejlepší?

Publikováno

dne

V červenobílém dresu Slavie Praha se za 129letou klubovou historii vystřídalo několik skvělých hráčů. Kteří však patří mezi ty úplně nejlepší?

Jakýkoliv žebříček ohledně nejlepších hráčů je vždy velice subjektivní a záleží na individuálním pohledu. Je těžké posuzovat, zda útočníci měli svými góly větší prospěšnost pro tým či to naopak byli záložníci, obránci nebo brankáři, kdo táhli své týmy.

Pojďme se však zkusit podívat, kdo patří k tomu nejlepšímu, co fotbalová Slavia nabízí. A můžeme jít po ose slavného slávistického popěvku: Bican, Puč a Plánička…

Antonín Puč

Když se podívate na Pučovy statistiky, jeho úžasná bilance mluví sama za sebe. Ve Slavii odehrál 491 utkání a vstřelil 437 gólů. Nebyl ale jen obyčejným střelcem, jeho specialitou byly branky v důležitých utkáních. Je to historicky první český fotbalista, který ve finále mistrovství světa vstřelil gól. 

Dvakrát se stal nejlepším střelcem ligy, pěknou bilanci má i v reprezentaci, kde nastoupil do šedesáti utkání a vstřelil 34 branek, čímž dlouho držel reprezentační rekord.

František Plánička

Nejlepší brankář Slavie a jeden z historicky nejlepších českých brankářů. Ve Slavii odchytal 599 zápasů a získal 7 mistrovských titulů. Postoupil s ní také do finále Středoevropského poháru. V reprezentaci naskočil do 76 utkání, přičemž hned ve třicetisedmi případech navlékl kapitánskou pásku. Za svůj celoživotní rytířský postoj ke svému sportu obdržel v roce 1985 Čestný diplom fair-play světové organizace UNESCO pro rytíře světového sportu.

Vlasta Kopecký

Vrchní nahrávač Josefa Bicana. Kopecký byl ikonou sešívaného klubu a symbolem naprosté věrnosti. Slavii věrně sloužil 19 let a odehrál neuvěřitelných 953 zápasů. Bilance je o to více fascinující, když vezmete v potaz jeho 715 branek. V tabulce historicky nejlepších střelců ligy je tak na druhém místě.

V sešívaném dresu slavil 9 mistrovských titulů a jeden zisk Středoevropského poháru v roce 1938. K vyznačení, jak moc pro Kopeckého Slavia znamenala a naopak, použijme citaci z klubového webu:

„Srdce jednoho z největších slávistických velikánů dotlouklo předposlední červencový den roku 1967. A to doslova. Legendární slávista zemřel na srdeční zástavu během utkání staré gardy Slavie na hřišti v Hlinsku. V červenobílém dresu, kterému byl věrný po celou svou fotbalovou kariéru,“ vzpomíná Slavia na Kopeckého.

Josef Bican

Jméno, které na tomto žebříčku rozhodně nemůže chybět. Největší klubová ikona Slavie a možná celého českého fotbalu. Bican byl střelec s talentem od pána boha. Ne nadarmo za 514 zápasů v červenobílém dresu nasázel těžko uvěřitelných 1131 gólů.

Se Slavií slavil pětkrát zisk mistrovského titulu, desetkrát ovládl Krále střelců. Podílel se také na vítězství ve Středoevropském poháru. Hned čtyřikrát dal v zápase 7 gólů, jednou se trefil šestkrát, pět branek v jednom utkání se mu povedlo nasázet v šesti utkáních a 4 branky v zápase si připsal dokonce dvacetkrát.

Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků mu udělila titul Nejlepší kanonýr světa 20. století společně s Pelém a Seelerem (1997) a titul Nejčastější král střelců své země před Pelém a Romariem (2001).

František Veselý

Ve Slavii působil už od žáků, přes dorost se dostal až do áčka. Celkem tak sešívaný dres oblékal v letech 1953-1980. Pravý křídelník byl nesmírně rychlostně vybavený, kterému nescházela ani technika s míčem.

Za Slavii nastoupil do 920 zápasů a vstřelil 250 branek. V několika zápasech byl i kapitánem, s páskou na ruce dovedl sešívané k vítězství v Českém poháru v roce 1974 a do finále Československého poháru. Z reprezentací má zlatou medaili z ME 1976 v Jugoslávii.

Zdroj: SK Slavia Praha

Reklama

Fortuna liga

Sparta odcestovala na soustředění, v týmu chybí Štetina a dočasně i Nita

Pražská Sparta odcestovala na soustředění do španělské Marbelly! S týmem odcestovali i mladíci, který na podzim pravidelně nastupovali za rezervu, naopak chybí Lukáš Štetina, jenž má svolení si hledat nové angažmá.

Publikováno

dne

Pražská Sparta odcestovala na soustředění do španělské Marbelly! S týmem odcestovali i mladíci, který na podzim pravidelně nastupovali za rezervu, naopak chybí Lukáš Štetina, jenž má svolení si hledat nové angažmá.

Sparta v neděli odpoledne odcestovala na herní soustředění, tentokrát do španělské Marbelly, kde sehraje mimo jiné i utkání s Red Bullem Salcburk.

Tým o velikosti 29 fotbalistů stráví v Marbelle dvanáct dní, během kterého sehraje celkem tři zápasy, přičemž dva ještě nebyly oficiálně oznámeny.

Kouč Pavel Vrba bude mít na začátku k dispozici pouze dva brankáře, jelikož se mu dopoledne zranil Florin Nita, který absolvuje vyšetření a později se k týmu připojí.

Trenérský štáb dal šanci i mladíkům z rezervy, konkrétně Martinu Suchomelovi, Vojtěchu Patrákovi, Matěji Rynešovi a Václavu Sejkovi.

V týmu naopak chybí Lukáš Štetina, který má svolení hledat si nové angažmá. Jeho poslední zápas byl proti Slovácku, který šel z části i za ním.

Po návratu ze soustředění se Sparta bude chystat na vskutku náročný začátek jara. Již 5. února se utká s Českými Budějovicemi, poté následují souboje se Slavií, Plzní a Partizanem.

Zdroj: AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Modelový zápas Slavie: Krmenčík skóroval i zahazoval, Trpišovský skákal do bazénu

Slavia sobotu rozdělila svůj kádr na dvě části a sehrála si sama se sebou modelový zápas. Výhru 3:1 vystřelili v modrých dresech hrající Michael Krmenčík, Ivan Schranz a Jakub Hromada, snižoval Denis Višínský.

Publikováno

dne

Slavia sobotu rozdělila svůj kádr na dvě části a sehrála si sama se sebou modelový zápas. Výhru 3:1 vystřelili v modrých dresech hrající Michael Krmenčík, Ivan Schranz a Jakub Hromada, snižoval Denis Višínský.

Slavia měla domluvené tři přátelské zápasy, dva se ale předčasně zrušily kvůli koronaviru v týmu soupeře. Zůstala pouze generálka s Baníkem Ostrava, která bude tak pro hráče skutečnou zkouškou.

Trenérský štáb sešívaných musel hledat náhradní řešení a rozhodl se pro modelové utkání. Čtyřiadvacet hráčů se rozdělilo do dvou týmů a červenobílí si s modrými zahráli regulérní zápas.

Střetnutí ve prospěch modrých rozhodli dva hroťáci. Na trefu Michaela Krmenčíka navázal Ivan Schranz, po výměně stran sice snížil Denis Višínský, na konečných 3:1 ale pár minut před koncem upravil Jakub Hromada.

Dle sestřihu dostupného na YouTube kanále Slavie bylo utkání festivalem neproměněných šancí. Lukáš Masopust netrefil branku zevnitř velkého vápna, Krmenčík vedle gólu nevyužil dvě tutové šance.

Ani jednoho to ale mrzet nemuselo, oba totiž byli součástí vítězného týmu. Poražení červenobílí skákali odpoledne za trest do studeného bazénu, spolu s nimi i trenér Jindřich Trpišovský.

Zdroj: tvSlavia

Zdroj: SK Slavia Praha, tvSlavia

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Trenér ve mně vidí Vardyho. Věděli jsme, že Kuchtič může odejít, říká Alijagič

S A-týmem Slavie je na soustředění v Portugalsku i Denis Alijagič. Osmnáctiletý útočník v rozhovoru pro klubový web promluvil o dobré podzimní části sezóny i o instrukcích od Jindřicha Trpišovského.

Publikováno

dne

S A-týmem Slavie je na soustředění v Portugalsku i Denis Alijagič. Osmnáctiletý útočník v rozhovoru pro klubový web promluvil o dobré podzimní části sezóny i o instrukcích od Jindřicha Trpišovského.

Alijagič se na hostování ve Vlašimi rozstřílel, nasázel jedenáct gólů a stal se nejlepším střelcem podzimní části Fortuna národní ligy. To vedení Slavie nenechalo bez povšimnutí a mladého útočníka si stáhlo.

Otázkou bylo, zda si Alijagiče Jindřich Trpišovský nechá v kádru, nebo ho pošle na hostování do jednoho z prvoligových týmů. Rozhodl se pro první volbu a osmnáctiletý technik tak s týmem odletěl na soustředění do Portugalska.

„První náznaky byly už v průběhu sezony ve Vlašimi, ale nakonec jsme se domluvili s Přémou Kovářem, že to začneme řešit až úplně po konci podzimu. Pak jsme si sedli, řekli si varianty, které se nabízely, protože se ozývaly i nějaké další prvoligové týmy, které o mě stály,“ řekl útočník se sparťanskou minulostí.

Alijagič měl koncem roku plnou hlavu myšlenek, zda se mu vyplatí strávit jarní část ročníku ve Slavii. Silná konkurence k váhání sváděla, před Michaela Krmenčíka, Stanislava Tecla a hlavně Jana Kuchtu by bylo skoro nereálné se v hierarchii útočníků dostat.

Vše změnily spekulace o zájmu Lokomotivu Moskva o Jana Kuchtu. Ve Slavii si uvědomovali, že mohou svou ofenzivní oporu dobře zpeněžit a nahradit ji Krmenčíkem a právě mladým Alijagičem.

„Ano, řekli jsme si, že to vypadá, že by Kuchtič mohl odejít. Takže se pokusím tu zabojovat o místo, s tím jsem sem také odjel,“ pokračoval Alijagič.

Trpišovský si cestou do Portugalska s každým novým hráčem A-týmu sedl a probral jeho hru a očekávání. Zároveň všem rozdal papíry s vypsanými slabinami, na kterých mají posily a mladíci zapracovat.

U Alijagiče to byl presink a práce bez míče. Hotový útočník musí ne Slavii jednoduše makat. Právě presinkem si Kuchta získal fanoušky sešívaných a zároveň díky napadání gólmanů vstřelil několik důležitých gólů.

„Abych se zaměřoval na pohyb bez míče a byl aktivní, protože všichni víme, že ve Slavii to je jeden z nejdůležitějších aspektů a její hra je na tom založena. Potom jsme se dohodli, že si mám zažádat o sestřih akcí Jamieho Vardyho z Leicester City, protože bych mohl mít podobný styl hry, jako má on,“ dodal Alijagič.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Oblíbené