Spojte se s námi


Bundesliga

Berlín čeká zápas roku! V bitvě východu se západem Union přivítá Herthu. Čím bude duel speciální?

Publikováno

dne

Berlín vyhlíží velkolepou sobotu! Tamní Union, jenž sídlí ve východní části, přivítá doma Herthu, která naopak má svůj domov v západní části hlavního města Německa. Toto derby bude výjimečné. Spojí totiž celé město, které v minulosti bylo nejen politicky rozděleno na dvě části. Pojďme se společně podívat na to, jak se vyvíjel vztah obou klubů a proč bude toto utkání výjimečné!

zdroj: foxsports.com

Union Berlín sice postoupil poprvé v historii do Bundesligy, v sobotu se však nebude jednat o první berlínské derby v její historii. Union je totiž již pátým klubem z hlavního města Německa, který se mezi elitu dostal. Mimo něj a Herthu mezi německou smetánkou chvíli působily týmy Tasmania 1900 Berlín, Blau-Weiß Berlín a Tennis Borussia Berlín.

Třebaže týmů z hlavního německého města bylo v historii Bundesligy pět, k berlínskému derby došlo pouze čtyřikrát. Může za to ale především skutečnost, že tamní týmy nejsou úplně pravidelnými účastníky nejvyšší německé soutěže. Hertha strávila mezi elitou 36 sezon z 56 možných, Tennis Borussia Berlín pouze dvě sezony a všechny ostatní týmy pouze po jednom ročníku.

První berlínská bitva se v nejvyšší německé soutěži odehrála 16. listopadu 1974, když Hertha porazila Tennis Borussii 3:0. Největší berlínský celek vyhrál i další dva berlínské duely, než prohrál v tom posledním (0:2) v roce 1977. Od té doby Bundesliga žádné další derby dvou klubů z hlavního města neviděla.

Předchozí berlínská derby navíc sice měla rivalitu a nepostrádala divokost, jenže ve všech případech se jednalo o kluby ze západní části města. Union je tak jediným celkem z východu a poprvé v historii tak dojde v rámci Bundesligy na duel východní části Berlína proti té západní. K pochopení velikosti a jedinečnosti tohoto duelu, jehož se v sobotu dočkáme, je nutné se podívat na „moderní historii“ německé metropole.

Přechodové pásmo mezi východní a západní částí Berlína před pádem berlínské zdi; Zdroj: bundesliga.com

Jak zřejmě každý ví, po druhé světové válce bylo Německo rozděleno na Západní Německo (okupační zóna Velké Británie, Francie a USA) a Východní Německo (okupační zóna Sovětů). Stejně tak byl rozdělen Berlín na východní a západní část, přičemž město samotné se nachází na území tehdejšího Východního Německa.

V roce 1948 uvalili Sověti na západní část Berlína blokádu a došlo tak k jejímu odříznutí od Západního Německa. Pouze berlínská letecká doprava udržovala tuto část německé metropole zásobovanou potravinami a dalšími věcmi důležitými k přežití. Díky eskalaci studené války zahájila východoněmecká vláda stavbu známé berlínské zdi, jenž byla dostavena v roce 1961. To znamenalo obklíčení Západního Berlína.

Zatímco obyvatelé západní části mohli procházet na druhou stranu zdi přes přísně kontrolující stanoviště, z východní oblasti platil přísný zákaz přechodu do západní půlky města bez předchozího souhlasu. Berlín tak jako město začal býti rozdělený. Z jednoho jednotného města se staly dvě části, které se rozcházely politicky, ekonomicky i sociálně.

Týmy z Východního Berlína navíc soutěžily ve východoněmeckém ligovém systému. Vorwärts Berlín a BFC Dynamo v něm dominovaly. Union byl pak založen až v roce 1966 a největší úspěch (mimo nynějšího působení mezi německou elitou) slavil hned o dva roky později, když vyhrál východoněmecký pohár.

Socha před stadionem Unionu, jenž připomíná vítězství v poháru; Zdroj: Bundesliga.com

Ještě před slavným pádem berlínské zdi (9. listopad 1989) se však utvořilo mezi východním Unionem a západní Herthou přátelství. Stadion Unionu byl obecně považován za místo nesouhlasu s východoněmeckým státem. Když to bylo možné, tak fanoušci jednoho z klubů chodili podporovat druhý klub.

Příkladem budiž utkání z roku 1979. V rámci Poháru UEFA odehrála Hertha v Praze utkání s Duklou Praha a přicestovalo na něj 15 000 lidí z Berlína, přičemž mimo příznivce Herthy tento počet zahrnoval nemalou skupinu příznivců Unionu.

Ve stejném duchu pokračovalo přátelství těchto klubů i nějaký čas po pádu berlínské zdi. Dokonce se jednota Berlíňanů dostala na takovou úroveň, že obyvatelé německé metropole fandili zkrátka městu jako celku. Projevilo se to také, když Hertha pouze dva dny po pádu zdi hrála s Wattenscheidem.

Jednalo se o boj dvou kandidátů na postup. Na zápas, na nějž by za normálních okolností přišlo okolo 10 000 lidí, došlo oficiálně 44 000 fanoušků. Neoficiálně jich ale zajisté bylo více, jelikož spousta obyvatel Východního Berlína dostala vstup zadarmo.

O několik měsíců později pak došlo k berlínskému fotbalovému svátku. Došlo na první zápas mezi Herthou a Unionem, psal se 27. leden 1990. Podle odhadů došlo na domovský stánek Herthy okolo 60 000 lidí. Utkání bylo považováno za oslavu Berlína.

„Diváci se mezi sebou vzájemně drželi a slavili,“ vzpomíná tehdejší hráč Herthy Sven Kretschmer. Po utkání, které vyhrál slavnější z celků, šli hráči obou klubů společně na večeři. Užili si to i fanoušci. Jeden z fandů Unionu se vyjádřil následovně: „Bylo to skvělé. Potkali jsme tam spoustu skvělých fanoušků Herthy a dlouho jsme zůstali přáteli. “

Podporovatel Herthy to popsal jako „obrovský emocionální vrchol.“ Dodal však také, že se to rychle rozplynulo, což je také pravda. Proč tomu tak bylo? Především kvůli snaze srovnat ekonomické a sociální podmínky mezi východní a západní částí města. Velké rozdíly byly i mezi oběma kluby. Zatímco Hertha dokázala postoupit do Bundesligy, Unionu se nepodařilo dostat ani mezi elitu Východního Německa.

Když pak došlo ke sloučení dvou ligových systému do jednoho, tak se Union ocitl ve třetí nejvyšší soutěži. A třebaže chtěl klub působit výše, měl obrovské finanční potíže. Bylo nutné prodávat své nejlepší hráče, aby se udrželi nad vodou. Až v roce 2001 se jim podařilo dostat alespoň do druhé ligy. Téhož roku se jim podařilo dostat do finále DFB-Pokalu. Stali se tak prvním týmem z třetí německé ligy, kterému se podařilo kvalifikovat se do Poháru UEFA.

Jenže i přesto bylo následující desetiletí jako na horské dráze. Po třech sezonách ve druhé lize následovaly „jojo-efekty“ v podobě sestupů a opětovných postupů. Finančně klub začal opět strádat a hrozil zánik. Aby mohl Union hrát vůbec čtvrtou ligu, potřeboval mít v klubové kase 1,46 milionu eur. Aby takové částky dosáhl, obětovali se fanoušci, kteří darovali spoustu krve pod sloganem „Krvácej za Union“. Peníze vybrané za dárcovství věnovali klubu.

Výsledek obrázku pro bleed for union berlin
Choreo odkazující na akci „Krvácej za Union“; Zdroj: dw.com

V roce 2009 se Union dopracoval do druhé Bundesligy, kde se stabilizoval a kde se z přátelství s Herthou vyvinula rivalita mezi oběma kluby. Ve druhé nejvyšší soutěži strávil letošní prvoligový nováček 10 let. Během tohoto období se díky dvěma sestupům Herthy utkaly tyto kluby celkově čtyřikrát v rámci dané soutěže. Oba týmy mají po jedné výhře, dvakrát si body rozdělily.

Teď to ale bude jiné. Vraťme se však k rivalitě obou celků a jejich vztahu. Nynější trenér Herthy Ante Čovič se vyjádřil, že tým, který vede, je klubem pro celé město, jelikož trénuje ve všech dvanácti berlínských okresech. Narážel tak na to, že Union je usazen v Köpenicku, kde většina obyvatel patří do dělnické třídy. Právě tento sociální rozdíl může hrát také jednu z hlavních rolí ve vývoji vztahu obou fanouškovských základen až po nynější pomyslný bod mrazu.

Sám Čovič si navíc pamatuje přátelské vztahy obou klubů. Ostatně jako celé vedení Herthy. Proto z její strany došlo k požadavku o to, aby se utkání hrálo 9. listopadu, tedy symbolicky v den třicátého výročí od pádu berlínské zdi. Byl by to dle jejich názoru fantastický den pro berlínské derby.

Vedení Unionu je však o něco skeptičtější vůči tomuto požadavku. Prezident klubu Dirk Zingler se vyjádřil následovně: „Pro mě je to derby, znamená to rivalitu, vymezení a třídní válku. Myslím, že je absurdní dát tomuto zápasu přátelskou povahu pod mantrou hraní za německou jednotu.“

Bude zajímavé sledovat, jak fanoušci, hráči i kluby toto derby pojmou. V minulých vzájemných duelech došlo i k nějakým urážkám. Ve fanouškovských dotaznících se však obě strany nechaly slyšet, že se nejednalo o nenávist, ale spíše jen o klasické haštěření, které ke správnému derby zkrátka má patřit.

Rozhodně se ale bude jednat o výjimečný zápas. Už jen díky historickým, sociálním a politickým aspektům. Vždyť se díky nim z přátelství založeném na solidaritě stala rivalita hodná hlavního německého města! Zajímavý to progres, jehož pokračování můžeme sledovat již v sobotu.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.