Spojte se s námi


Fortuna liga

Beránek exkluzivně: Na derby ve finále rád vzpomínám. Došek je typ útočníka, který by se Slavii hodil i teď

Sparta – Slavia. Už dnes večer nás čeká třaskavé pražské derby ve finále poháru. To se v historii stalo pouze jednou, tehdy sešívané k trofeji po dvou brankách Tomáše Doška dovedl trenér Miroslav Beránek. Tehdejší kouč Slavie si exkluzivně pro RUIK na tehdejší finále zavzpomíná.

Publikováno

dne

Sparta – Slavia. Už dnes večer nás čeká třaskavé pražské derby ve finále poháru. To se v historii stalo pouze jednou, tehdy sešívané k trofeji po dvou brankách Tomáše Doška dovedl trenér Miroslav Beránek. Tehdejší kouč Slavie si exkluzivně pro RUIK na tehdejší finále zavzpomíná.

V ročníku 2001/02 se odehrálo historicky první a zároveň poslední derby ve finále poháru. Vy jste u toho tehdy byl jako trenér Slavie. Jak na něj vzpomínáte?

Zrovna minulý týden na to pořádala Slavia vzpomínku, protože se derby ve finále bude po 21 letech opakovat. Tam jsme si to hezky připomněli vyprávěním, koukali jsme i na sestřihy. Na to utkání vzpomínám moc rád, protože to bylo vítězné derby a zvedli jsme pohár nad hlavu, to je moc příjemné vzpomínání.

Napadlo by vás tehdy, že na další derby se bude čekat 21 let?

To by mě určitě nenapadlo. Při kvalitě obou týmů se na to asi čekalo déle, než mělo. Teď se to konečně sešlo, párkrát už se oba týmy potkaly v semifinále nebo ve čtvrtfinále, ale až teď ve finále. Pro fotbal a pro oba dva fanouškovské tábory je to super zpráva.

Tomáš Došek tehdy dával ve finále 2 góly, přitom se mu v tu dobu často vyčítalo, že zahazuje velké šance, tady si to však vynahradil. Jak na něj vzpomínáte?

Tomáš byl nesmírně pracovitý útočník. Vlastně přesně takový typ, které Slavia dnes vyhledává. Uměl se dostat do šancí, ale je pravda, že s proměňováním to nebylo úplně nejlepší. Ale za ty dvě sezóny dal pokaždé 10 ligových branek, což není špatné a k tomu přidal dva góly ve finále poháru.

Mercedes Švancara a palič Vachoušek

V 10. minutě se zranil Pavel Kuka, kterého nahradil Štěpán Vachoušek, jenž ve druhém poločase zahodil dvě obří šance. Co byste mu řekl, kdyby se zápas nepovedl?

To mi na tom nedávném srazu připomněli, to byly opravdu obrovské šance. Tak to ve fotbale někdy chodí, ale Štěpán měl štěstí, že je zahodil v úspěšném zápase, to se pak na to snadněji zapomíná (úsměv).

Celý zápas zůstal jen na lavičce Petr Švancara, jak on rád říká, Mercedes zůstal v garáži. Střídat dvougólového Doška ale asi nemělo smysl..

Je to tak. Tomáši Doškovi vyšel ten zápas maximálně, už jsme mluvili o tom, že v desáté minutě tam šel ještě Štěpán Vachoušek. Střídat v útoku tehdy opravdu nebylo potřeba.

Naopak velké problémy jste měl se složením obrany.

Přesně tak, se složením obrany jsme měli velké problémy. Normálně jsme jí měli stabilizovanou, ale tady se nám trochu rozpadla. Například Ruda Skácel musel hrát levého obránce.

Atmosféra a stadion

Tehdy na finále na Strahově na stadionu Evžena Rošického přišlo 9 tisíc fanoušků. Dnes je však zájem o derby mnohem větší a stadiony jsou pravidelně vyprodané. Čím si myslíte, že byl způsoben tehdejší menší zájem?

Teď je zájem umocněný tím, že se hraje na Spartě, i když Slavia má polovinu stadionu. Byť si lidé na Strahov moc nenašli cestu, a tehdy přišlo 9 tisíc, tak ten stadion má takové zvláštní ozvučení a vše se tam rozléhá, takže atmosféra byla skvělá. Je ale jasné, že teď atmosféra na modernějších stadionech, ať už na Spartě, nebo na Slavii bude ještě lepší.

Tehdy se všechna finálová utkání hrála na neutrální půdě na stadionu Evžena Rošického. Momentálně se hraje na stadionu finálového týmu s horším koeficientem. Jak se vám toto pravidlo pozdává?

Já myslím, že vzhledem k českým podmínkám je dobře, že jeden tým hraje doma. Tím pádem je zaručená výborná návštěva a jestliže chceme náš fotbal a pohár prezentovat v zahraničí a byly by tam poloprázdné tribuny, tak to by nebylo dobré. Tenhle směr se mi z diváckého hlediska zdá daleko lepší.

Sparta, nebo Slavia?

Vaše tehdejší prvenství bylo až do roku 2018 posledním vítězstvím Slavie v poháru. Byl pohár dříve, i třeba kvůli určitým problémům ve Slavii, trochu na druhé koleji?

Ze začátku hlavně v těch prvních kolech tomu tak občas bylo, párkrát se i vypadlo s outsidery z nižších lig. Ale dnes už všechny týmy pochopily, že nejsnazší cesta do Evropy je přes pohár. Viz minulý rok, když Slovácko hrálo Evropskou ligu. Pro každý tým je to velký bonus, zvlášť pro menší kluby.

Říká se, že derby nemá favorita. Myslíte, že je před finále někdo v lepším rozpoložení?

Mohlo by se zdát, že po posledním kole to bude Sparta, ale když si vzpomenu na poslední derby, tak to tak nevidím. Slavia, zužovaná zraněními a nemocemi, v té redukované sestavě předvedla výborný výkon.

Máte tip, jak utkání dopadne?

Myslím si, že tím, jak jsou týmy vyrovnané, tak to může skončit remízou a dojít to až do penalt. Věřím, že to bude dramatické a hlavně doufám, že to bude oslava fotbalu, stejně jako minule, společně s dobrým výkonem rozhodčího. Věřím, že opět zvítězí fotbal.

Zdroj: SK Slavia Praha, Miroslav Beránek

Reklama

Oblíbené