Liga mistrů

Barcelona po krásném zápase s Tottenhamem veze domů důležité tři body

Pravděpodobně jeden z nejlákavějších zápasů středečního programu Ligy mistrů. Tottenham hostil ve Wembley slavnou Barcelonu. Ta byla favoritem a především díky strašné první půli ze strany domácích si odváží z Londýna tři body po výhře 4-2.

Tottenham zahájil zápas úvodním výkopem a rozehrávku ze středu hřiště si mohl brzo opakovat, jelikož už ve druhé minutě inkasoval. Messi nejdříve udržel skvěle míč uprostřed pole a poslal fantastickou přihrávku za obranu doleva na Albu, proti kterému, pravděpodobně dost nesmyslně, vyběhl Lloris. Alba ale namísto střely zvolil přihrávku pod sebe na střed, kde stál Coutinho a před ním byla jen prázdná brána a obránci, co chtěli střelu zblokovat. Nicméně Brazilec nezpanikařil a poslal Barcelonu do vedení 1-0.

Na další velkou šanci či jakoukoliv střelu se čekalo vcelku dlouho. Ani jeden tým se nedokázal propracovat ke střele a probíhal tak spíše boj o střed pole. Až ve 25. minutě to zkusil Harry Kane ze střední vzdálenosti, když mířil k levé tyči, ale ter Stegen předvedl jistý zákrok a střelu chytil.

A ve 28. minutě přišel dokonce i druhý gól. Po pěkné kombinaci na útočné polovině posílal centr do vápna Messi, na hruď si ho zpracoval Suarez, který ještě přiklepával do lepší pozice Coutinhovi, jemuž ale zakončení nevyšlo a špatně trefil míč, ale ještě ho dokázal vrátit před šestnáctku, kde si nabíhal Rakitič, který střelou z voleje nádherně trefil levou tyč, od níž se míč odrazil do brány. Krásnou trefou tak chorvatský záložník poslal Barcelonu do vedení 2-0. Pro Barcelonu druhá střela na bránu v utkání a druhý gól.

O dvě minuty později to zkoušel Coutinho zpoza vápna, ale mířil jen doprostřed. To následující akce Tottenhamu byla o dost nebezpečnější, když Lamela střílel na zadní tyč a střela letěla nejspíš vedle, ale jeden z obránců ji nešťastně tečoval a ter Stegen musel předvést fantastický reflexivní zákrok. Další střelu na bránu si připsal Messi ve 34. minutě z hranice šestnáctky, ale Lloris jeho střelu bez potíží chytil.

Další větší příležitost ani u jednoho týmu k vidění v první půli nebyla. Barcelona však zaslouženě vedla 2-0, míč držela více na svých kopačkách a na střelecké pokusy to bylo 10-1 ve prospěch právě španělského celku.

Dvě minuty po začátku druhého poločasu mohla Barcelona vést už 3-0, když Messi s míčem u nohy překonal slušnou vzdálenost a po individuální akci se tak dostal až k šestnáctce, z jejíž hranice vypálil po zemi k levé tyči. Lloris byl na střelu krátký, zachránila ho však tyč, od níž se míč odrazil mimo branku.

A v 52. minutě se ukázalo, že pořekadlo “nedáš-dostaneš” je stále aktuální a pravdivé. Messi po individální akci opět zkoušel štěstí z hranice šestnáctky a opět trefil pouze levou tyč. Z následovného rychlého protiútoku pak Tottenham snížil na 2-1, když ještě před šestnáctkou dostal míč Kane, který si ho ale potáhl až do vápna, kde posadil náznakem střel na zem Semeda a poté vypálil na zadní tyč. Ter Stegen neměl šanci.

Ale netrvalo dlouho a Barcelona opět šla do dvoubrankového vedení. V 56. minutě už totiž Messimu střela k levé tyči vyšla a zvýšil tedy na 3-1. Celou akci přitom sám Messi rozjel, když poslal na levou stranu skvělý míč Jordimu Albovi, který vracel přihrávkou po zemi míč do středu šestnáctky, kam si právě Lionel Messi naběhl a střelou po zemi k levé tyči do třetice konečně poslal míč do sítě.

Jenže Tottenham to nevzdal a opět se mu podařilo snížit. V 66. minutě Lamela střílel zpoza šestnáctky na bližší pravou tyč, ale Lenglet míč tečoval tak, že ter Stegen neměl šanci na změnu směru zareagovat. Díky tomu se skóre měnilo na 3-2.

Poté přišla spíše část, kde se více faulovalo než hrálo. Takže nějaká další šance byla k vidění až v 81. minutě, kdy po pěkném průniku zkoušel vystřelit z hranice šestnáctky Lucas Moura, jenže mířil jen doprostřed brány a tam byl pozorní ter Stegen. O tři minuty poté to zkoušel individuálním průnikem do vápna Moura znovu, dostal se díky tomu do dobré pozice v blízkosti malého vápna, odkud se pokusil vystřelit, jenže mu do rány vletěl obránce a míč srazil na roh. Zanedlouho se právě po rohovém kopu dostal k hlavičce Davinson Sanchez, ale mířil jen do rukavic ter Stegena.

Tottenham v závěru zápasu tlačil, snažil se cpát dopředu a útočit. Jenže nedokázal prorazit obranou Barcelony a co víc, po hrubé chybě v rozehrávce kohoutů šli Katalánci v 90. minutě už do vedení 4-2. Byl to pravděpodobně Trippier, který od své šestnáctky nakopával míč na spoluhráče vepředu, jenže toho předskočil Alba. Ten poslal fantastickou přihrávku do otevřené a rozhozené obrany na Messiho, jenž stál sám proti Llorisovi a nedal mu šanci, když poslal míč po zemi k pravé tyči.

Více se v zápase nestalo. Alba si připsal tři asistence, Messi 2 góly a 2x trefil tyč. Zasloužená výhra Barcelony po skvělém výkonu. Mohlo to skončit větším rozdílem, ale ani Tottenham nehrál úplně špatně. První půle se sice domácím těžce nepovedla, ale v druhé půli hráli mnohem lépe, sebevědoměji, organizovaněji a dokázali se Barceloně vyrovnat. Kohouti si prohráli zápas právě v prvních pětačtyřiceti minutách, kde Barcelona vstřelila 2 branky a Tottenham žádnou, zatímco druhá půle skončila nerozhodně. Každopádně si Katalánci po výhře 4-2 připisují důležité tři body do tabulky.

Tottenham 2 – 4 Barcelona

Sestavy:

Tottenham: Lloris (C) – Davies, Sanchez, Alderweireld, Trippier – Wanyama (57. Dier), Winks – Son (66. Sissoko), Lamela (79. Llorente), Lucas – Kane

Barcelona: ter Stegen – Alba, Lenglet, Pique, Semedo – Rakitič, Busquets (91. Vermaelen), Arthur (87. Vidal) – Coutinho (83. Rafinha), Suarez, Messi (C)

Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Evropská liga

České týmy zakončily podzimní část v evropských pohárech na výbornou! Plzeň, Slavia i Jablonec slaví výhry

České týmy zažily na evropské scéně velkolepý týden, když se jim všem třem podařilo ve svých zápasech vyhrát. Především výhry Plzně a Slavie měly velkou váhu, neboť právě díky nim si zahrají také jarní fázi Evropské ligy! Ale také vítězství Jablonce na hřišti silného Dynama Kyjev má svou cenu.

FC Viktoria Plzeň-AS Řím

Viktoriání předvedli bojovný výkon, díky němuž dokázali porazit AS Řím 2:1, čímž si zajistili postup do jarní fáze Evropské ligy. Vítězství Viktorie je o to cennější, že jí chyběli někteří důležití hráči základní sestavy. Nicméně i hráči, kteří na začátku sezóny nedostávali tolik příležitostí, dokázali, že jsou právoplatnými členy plzeňského kádru.

Viktorii se v šesti zápasech Ligy mistrů podařilo získat neuvěřitelných sedm bodů, když dokázala dvakrát vyhrát a jednou remizovat. Pro Viktorii byl tento ročník nejúspěšnějším ročníkem v rámci jejich všech tří účastí. Během své první sezóny v Lize mistrů dokázala Plzeň získat pět bodů, ve druhé sezóně pak body pouze tři. To, že Viktoria dokázala v letošní sezóně Ligy mistrů  uhrát tolik bodů, dokazuje to, že do této soutěže jednoznačně patří.

Dynamo Kyjev-FK Jablonec

Svého prvního vítězství se v Evropské lize dočkal Jablonec, když dokázal porazit na venkovním hřišti silné Dynamo Kyjev, které navíc dokázalo “jabloneckou” skupinu vyhrát. Jablonec se také v posledním utkání skupinové fáze Evropské ligy prezentovalo aktivní výkonem, za který byl nakonec odměněn vítězstvím 1:0.

Jediný gól Jablonec vstřelil Martin Doležal, který byl celý druhý poločas velice aktivní a málem získal pro svůj tým penaltu, když jej fauloval brankář kyjevského týmu, avšak rozhodčí penaltu neodpískal. Celkově Jablonec získal v šesti zápasech základní skupiny Evropské ligy pěkných pět bodů, což je na nováčka v této soutěži solidní počin.

SK Slavia Praha-Zenit Petrohrad

Slavia na svém hřišti porazila ruský Zenit Petrohrad 2:0, díky čemuž se stejně jako Plzeň představí v jarní fázi Evropské ligy. Za sešívané se prosadili Miroslav Stoch a Jaromír Zmrhal, kteří ve Slavii dlouhodobě předvádějí skvělé výkony. Slavii se podařila odveta proti Zenitu se vším všudy, neboť již na hřišti ruského celku sahala po výhře, avšak tehdy smolně prohrála.

Slavia během šestí zápasů v základní skupině získala krásných deset bodů a druhé postupové místo. První Zenit dokázal získat pouze o jediný bod navíc. V loňské sezóně Slavii postup do jarní fáze Evropské ligy těsně unikl, ale letos si jej dokázala vybojovat, za což jí patří veliké uznání, protože soupeře měla ve skupině opravdu silné.

Fortuna liga

Plzni vynesla účast v Lize mistrů přes tři čtvrtě miliardy českých korun

Viktoria Plzeň si díky letošnímu účinkování ve fotbalové Lize mistrů výrazně finančně přilepšila. Start v podzimní základní skupině a postup do jarní vyřazovací fáze Evropské ligy vynesly západočeskému klubu přes 770 milionů českých korun.

Zdroj: fcviktoria.cz

Viktoria Plzeň postoupila do hlavní části elitní soutěže potřetí v historii, ale poprvé přímo bez kvalifikace jako vítěz minulé sezony nejvyšší české ligy. Za účast ve skupině plzeňský klub dostal od Evropské fotbalové unie UEFA v přepočtu prémii 394 milionů českých korun.

Svěřenci Pavla Vrby v konkurenci Realu Madrid, AS Řím a CSKA Moskva uhráli v šesti zápasech sedm bodů za dvě výhry a remízu, za což Plzeň inkasovala 163 milionů korun českých. Sedm bodů je také rekord Viktorie v takové soutěži jako je Liga mistrů.

Postup do únorového úvodního kola vyřazovací části Evropské ligy za třetí místo ve skupině Champions League byl ohodnocen částkou 13 milionů Kč. Dalších 201 milionů české měny si Plzeň vydělala díky svému postavení v klubovém koeficientu za posledních deset let.

Použitý zdroj: uefa.com | ČTK

Liga mistrů

Nečekané rozuzlení Ligy mistrů: Lyon remizoval se Šachtarem mimo válečnou zónu, odnesl to Hoffenheim

Před posledním kolem ve skupinách Ligy Mistrů nebylo rozhodnuto o jednom postupujícím v Champions League a určit ho měl duel Šachtar Doněck – Lyon. A zápasu předcházely nebývalé okolnosti. Tím, že prezident Ukrajiny vyhlásil na některých místech této země válečný stav, museli fotbalisté Šachtaru Doněck sehrát poslední utkání v základní skupině Ligy mistrů proti francouzskému Lyonu místo Doněcku v Kyjevě, kde už válečný stav vyhlášen není.

Evropská fotbalová federace UEFA se rozhodla přeložit zápas z Charkova, který patří mezi ukrajinské regiony, kde byl nedávno vyhlášen válečný stav. Olympijský stadion v Kyjevě byl v permanenci, o den později hostil souboj domácího Dynama Kyjev se severočeským Jabloncem v Evropské lize.

Ukrajinský prezident vyhlásil válečný stav v deseti pohraničních či příbřežních oblastech sousedících s Ruskou federací. Učinila tak poté, co ruští pohraničníci zadrželi tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva i s jejich posádkami.

Do Kyjeva UEFA přeložila už minulý týden zápas Evropské ligy mezi Poltavou a Arsenalem. Hostům z Anglie vychytal na Ukrajině vítězství 3:0 český brankář Petr Čech.

Fotbalisté Lyonu nakonec v závěrečném kole Ligy mistrů remizovali 1:1 v Kyjevě se Šachtarem Doněck a v přímém souboji tak uhájili postup do osmifinále Ligy mistrů z druhého místa skupiny F.

Na ukrajinský celek zbyla třetí příčka a přesun do Evropské ligy. Naopak „černý kůň“ soutěže německý Hoffenheim s Čechem Pavlem Kadeřábkem zůstal po porážce 1:2 na hřišti Manchesteru City poslední – čtvrtý ve skupině.

Použitý zdroj: ard.de